Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

klementina
13. črc 2011

@zuzi118 no to je super, dufam, ze sa niekedy stretneme 😉

klementina
13. črc 2011

@pia22 ci sa da stiahnut, ale urcite sa ti bude lepsie citat ako kniha, je to fakt narocne na citanie. oplati sa kupit, http://www.martinus.sk/?uItem=68554

pia22
13. črc 2011

@klementina dnes som si ju rezervovala v kniznici, potom si ju prip. kupim, ale dakujem😉

berenika39
13. črc 2011

@pia22 ahoj. na obálce knížky je takový výcuc myšlenek, které knížku charakterizují, a jedna z nich je právě to, na čem celý rabr stojí, cituji:
"Někdy to vypadá, že ve jménu výchovy je dovoleno téměř vše. Jako by děti byly nějaký jiný živočišný druh. Jako by pouhý fakt, že je máme řadu věcí naučit a ony v tom dělají chyby, ospravedlňoval, že se k nim chováme méně slušně a hruběji než k dospělým."

Je to o způsobu komunikace, který když se používá od dětství, funguje i v dospělosti 😉 .

blandik
14. črc 2011

@berenika39 - ahojky, u nás taky tak - malý nám taky vysvěltuje, co už ví nebo mu něco řeknu já a on to hned povídá manželovi, který sedí vedle...je to sranda. Ale fascinuje mě, jak v jeho větách zaznívá "smysluplnost", že dělá to a to, proto a proto...tak mě napadlo, že tato komunikace možná dost rozvíjí smysl pro logiku, protože vlastně dítě žije ve vztažnostech věcí a vtahů kolem sebe od mala. Splín - plně tě chápu. Taky mě občas přepadne a tím, že Miška nechodil ještě k nikomu na hlídání, do jestlí - tak se u mě připojuje i obava, jak to zvládne ve školce, nedovedu si představit, že od podzimu půjdu na úvazek 6hodin denně a Miška pět dní v týdnu do školky...navíc se zdá, že ač jedl mléčné věci už od podzimu v určité míře bez potíží, tak začal na mléčnou bílkovinu reagovat kašlem - byl nemocný, kašel pak přetrvával dva měsíce, a vysadila jsem mléčné, a kašel pryč. Pak dala mléčné, kašel zpátky...takže se u mě připojují i určité zdravotní obavy...Nějak to bude, ale moc si užívám každý den, kdy ještě nemusíme zapadnout do toho kolotoče a nestíhání, stíhání...a čase bez sebe.

@zelmirka1 - ahojky, já jsem občas nakoukla, ale zdálo se mi právě, že všichni dovolenkují...U nás je manžel doma, takže máme 1,5 měsíce prázdniny...paráda. Zrovna jsem byli dvě noci kempovat, dělali oheň...
To ti moc přeji, že můžeš být v létě s Miškou...to krásně vyšlo. Můžete si užít léta spolu. Já bych nejraději byla s Miškou ještě rok doma, respektive, dělala tak dva dny v týdnu...ale to nepůjde a je mi to líto. Moc ráda bych mu dopřála pomalou adaptaci na kolektiv a více času se mnou 😵 nebo přesněji řečeno - více času pro sebe s ním 😎
Taky mám podobnou zkušenost, jetšě nedávno si Miška dost vyžadoval pozornosti...až mi to přišlo "přehnané" oproti jiným dětem...a najednou změna - hraje si venku sám, můžeme si i popovídat v klidu, taky se mu zvětšil akční rádius - klidně si hraje i dost daleko od nás...jojo, batolecí věku bude za chvilku pase. Jediné, co mě občas trápí je, že preferuje tatínka a někdy je to nepříjemné, když se dožaduje, že tohle tatínek - jdu mu třeba otevřít dveře od auta a odepnout ze sedačky a on zaječí - tatíííínek...nebo mu jdu pomoc rozjet šlapací traktor v hospodě, a on zaječí to svoje tatíííínek..

Puberta - manžel te'd čte rabr a já sním, že máme čas - tak on konečně poprvé...a bylo tam, že rabr napomáhá hladšímu průběhu puberty...a věřím tomu, je to tak geniální komunikace a filozofie - kdy člověk nenutí pořád druhému svou představu o tom, jaký má být a co má dělat a kdy...že věřím, že i puberta bude hladší, stejně jako vzdor...Já za sebe ale pořád cítím, že jak se vyvíjí dítě, že i já se nějak musím vyvíjet, v tom smyslu - že více a více jde přenechávat věci na malém, na jeho zodpovědnosti, samostatnosti, že bych mohla více výběrů, méně tlačit na něj...to bude asi neverending story.

ella1980
14. črc 2011

@reruna a zelmirka 1....dakujem za odpovede, tak som to v podstate aj robila - pri hadzani mu ponukla alternativu, resp. ze vonku si zahadzeme...ale hadzanie jedlom, co ked hodi hned prvy kusok skor ako zacne jest? nechat ho hladneho, no neviem. to iste kricanie, presne ako pisete, vravela som mu ze nech sa ide do detskej vykricat a potom pride..ano, iste, je to sposob ako na seba upozornit, ja viem, ale ja sa mu naozaj venujem ked mozem, a nastastie toho zacina byt coraz viac, ked druhy drobec spi. V domacnosti nerobim nic kym je jeden z nich hore, takze asi sa mi uz viac neda mu venovat pozornosti. Knihu mam dlhsie, len sa k nej dostat, zatial som si o tych trestoch citala, preto som tu pisala o radu, lebo to este nemam cele precitane a tak nechcem trestat, ale ked trest je asi vsetko (okrem ponuknutia dacoho ineho)...prosim a neviete kedy bude kurz Montessori v ziline este? alebo je nejaka dobra kniha o tom? ci rabr staci? vdaka moc...inak je to fakt skvela vecicka - rabr - clovek cosi take ma v sebe, len to treba spravne pomenovat...ja to tak citim od zaciatku, ze dieta mi je rovnocenny partner a vazim si ho, aj ked mi uz teda viac krat nervy praskli samozrejme...uz len vzdy prist na su spravnu vec ako zareagovat 🙂))

blandik
14. črc 2011

@ella1980 - nervy prasknou každému..to se stane. Výborná knížka prý je - Sourozenci bez rivality - ta by se ti v této situaci žárlení hodila ais hodně. Ale já ji neznám, reruna tady před časem vypisovala nějaké myšlenky, velmi zajímevé to bylo...z rabru by si ti hondě hodilo si přečíst hlavně první půlku knížky - nesprávnou komunikaci a správnou, pak emoce a práci s nima a taky tresty, nakonec odměny. To další už je vyšší level, ale pro akutní potřebu hlavně ta první část..Rabr ti nemusí hned začít fungovat, dítě si pomalu ale zvykne, že máma nebude ani trestat ani odměňovat, aby se něco dělalo, ale že věci se dělají proto, že to má nějaký smysl. HOdně důležité je i mluvit tak, aby to bylo obecné - místo neházej hračkama, rozbijou se ti...říct raději - Vidím, že máš vztek (vidím, že se ti asi líbí, jak autíčko spadne na zem)..víš, takhle se ale autíčka a podlaha může poškodit...Házet můžeš balonkem nebo papírovou kuličkou...a nechat ho na chvilku...říct to klidně, nabídnout mu přímo výběr z tvé ruky - že mu přitom dáš pod "nos" ty balonky...

K tomu ječení - zatím ti asi nebude moc fungovat, že ho pošlet se vykřičet do pokoje, zejména pokud to dělá proto, že žárlí, že chce upotat pozornost...asi bych zkusila, co navrhuje zelmirka, že pošeptat, mluvit dál klidným hlasem nebo mu v klidu říct, že když křičí, jdu mu hůře rozumět, jestli ti to může zopakovat klidným tonem...

V rabru mě zaujala jedna věc, co tam psali. že i když se zkombinují efektivní styly s nefektivními, tak to výsledně dá negativní výsledek - že i když dáš info, popis, ale připojíš něco z neefektivního stylu - typu a víc krát ti to už říkat nebudu, tohle uděláš...(co já vím - zákaz, rozkaz, napadení osoby ve smyslu - máš tady bordel..), tak to nepovede k výsledku...takže v rabru sice věci trvají trošku déle, ale jsou v klidu, dítě se naučí, že nepříjde trest ani jiný další finální donucovací prostředek a bude reagovat už na popisy a informace a bude se snažit dělat věci dobře, protože nebude docházet k bojům o moc, kdo z koho, ale půjde o to, co a proč se dělá...

berenika39
14. črc 2011

@ella1980 v rabr píšou , že je fajn si to zkoušet na jednotlivých akcích. třeba nejdřív zkusit odbourat pokyny a věnovat se jen tomu. namísto "nedělej kravál" říct "mimčo spí", a zabývat se tím, dokud si to sama nezafixuješ. pak se posunout k něčemu jinému, třeba odbourávat zákazy. vůbec nevadí, že se ti třeba nedaří to všechno pužívat dokonale, podle mě to nejde asi nikdy, ale každý úspěch tě bude motivivat, abys pokračovala, protože uvidíš výsledky.
knížku jsem přečetla už několikrát, a pořád tam objevuju nové věci, je to celé dost složité, ale ten princip je jednoduchý. když najdeš čas na přečtení, bude tě to bavit používat 😉

reruna
14. črc 2011

@evena já myslím, že se Jak mluvit, aby vyplatí, je prý o moc čtivější a je tam mnohem více příkladů konkrétních situacích typických právě pro malé děti, kdežto rabr je někdy až moc odborný a příkladů je tam hodně třeba pro rodiče puberťáků nebo pro učitele, pro jednání s kolegy a nadřízenými atd. principy jsou tam ale stejné, rabr z této kníhy vychází. Já jsem Jak mluvit ještě nečetla, ale sháním ji. Od stejných autorek pak ještě je super knížka Sourozenci bez rivality - to doporučuju pro @ella1980 - a to s tím jídlem, bohužel to znamená být opravdu důsledná a když hodí hned prvním soustem, tak upozorni - jídlem se nehází, jestli nemáš hlad, tak tě vezmu ze židličky a další jídlo bude až po procházce (po spaní) atd. No a já osobně bych tuto větu třeba zopakovala 3X a dost. i kdyby nic nesnědl.... to pak nemá cenu takové jezení, jenom by ses zbytečně rozčilovala a dítě z toho má srandu a bude to dělat pořád a pořád.... pokud bude mít hlad, tak ty 2 hodiny do dalšího jídla určitě vydrží, hlady nezemře a pak uvidíš, že bude jíst normálně.

zelmirka1
14. črc 2011

@reruna suhlasim kniha Jak mluvit aby nas deti poslouchali sa cita lahsie, je tam vela prikladov a situacii takze je to take prijemnejsie citanie ako rabr, ktory sa na prvykrat ani neda vsetko pochopit a zafixovat lebo je to dost zlozite pisane - princip je vsak ten isty.
Inak v sobotu vyrazame na dovolenku do Ciech - Blansko, uz sa tesim ako si to uzijeme spolu vsetci traja. 😉
@blandik veru aj ja si hovorim, ze by som kludne pracovala na skrateny uvazok keby to islo a bola viac s malym, tak to ubehlo...

ella1980
14. črc 2011

Dakujem vsetkym za rady. Pani, myslim ze najtazsie bude vychovat samu seba 😉)

berenika39
14. črc 2011

@ella1980 přesně! a to neznamená, že bys byla jakkoliv špatná, každá děláme všechno pro děti jen s těmi nejlepšími úmysly, ale je fajn si někdy připustit, že něco může být jinak, než jsem si doposud myslela. a věř, že mě se to v mém věku mění složitě...a jde to.

ibamy2
14. črc 2011

@ella1980 najblizsi kurz montessori v ziline bude v septembri v MC levik... kuk sem: www.mclevik.sk

zelmirka1
14. črc 2011

@berenika39 ale ale kde je otocena fotka ? uz som si zvykla ze si ina a teraz toto 😀 😀 😀
inak suhlasim najtazsie je zmenit seba, zazite spravanie a zvyky, ja si casto pomyslim aka som super 😀 ze uz dokazem fajn reagovat podla rabr a potom si uvedomim fiha co som to zase za blbost malemu vykladala 😀 a keby malemu ale muzovi 😀

ibamy2
14. črc 2011

@ella1980 krasna myslienka... a veruze na mna sedi ako zadocek na serblik 😅

berenika39
14. črc 2011

@zelmirka1 tak já jí tam zase vrátím nebo tuhle zkusím otočit 😀

klementina
14. črc 2011

tak na zaklade vasej diskusie som si objednala aj tu knihu ako hovorit, aby pocuvali. dufam, ze tam najdem viac inspiracie. popritom som si na dovolenku objednala aj oddychove citanie http://www.martinus.sk/?uItem=45602, citali ste to niekto? vraj je to podobne s RABR-om
moj muz RaBR zatial ignoruje a pritom travi dost casu s malou. nechty jej striha len on. no a dnes som ju uspavala a citali sme si o dinosauroch a hovorila, ze maju dlhe pazuriky, ze ich treba ostrihat, ja som ako dinosaurus hovorila, ze ich nechcem ostrihat a ona mi povedala, ze ostrihame, lebo nedostanes lizatko 😠
ja tiez nerabrujem ukazkovo, ale snazim sa, lenze ked mam taky vychovny cinitel ako mojho muza, je to na porazenie. 😝

zelmirka1
15. črc 2011

@klementina ani moj muz necital Rabr lebo taku knizku by moj chlap nezvladol 😀 obcas som v aute ked sme cestovali mu citala zaujimave pasaze, isty cas sme mali na chladnice take lepky kde som vypisala zakladne principy a pravidla, sice si z toho robil srandu ale postupne pochopil o com to je a knizku Jak mluvit...si pozrel lebo tam su aj obrazky 😀 takze nakoniec si myslim ze chape zaklad a snazime sa obaja o Rabr pristup. Nie dokonale za kazdych okolnosti, ale ked vidime ako to funguje s malym tak to povzbudi. Mam pocit ze ani nedodrziavame spravne formulacie, dolezity je ten respektujuci pohlad na dieta nielen taky ze ja som rodic, autorita a preto bude dieta robit co chcem lebo tak je to spravne. 😝
To chce cas, obcas mu nieco povedz, vysvetli a najlepsie uved priklad co ma malej povedat a uvidis ze to pojde. Tu knizku co si si objednala nepoznam tak potom napis aka je.

berenika39
15. črc 2011

@klementina
@zelmirka1
zvláštní, ale jsem taky doma ten aktivista a manžel se veze...rabr nečetl, ale vtipné je, že i já jsem se snažila na cestách autem, když peta spí, mu nějak stručně zprostředkovat obsah (tam totiž nemá úniku 😀 ), vtipné je, že i můj manža řeší výhradně literaturu, kde jsou obrázky 🙂 🙂 🙂 ...nechci zlehčovat, ale u nás to funguje tak, že se snažíme oba postupovat stejně ....a když je na petrovi vidět, že je v pohodě, nemáme co se výchovy týká rozpor....zásadní....manžel je vychován naprosto tradičně, otecem autoritou s vařečkou v ruce. takže na něm někdy vidím, že loupne okem 😉 , ale fakt je ten, že díky rabr to u nás běží v klídku a nic zásadního neřešíme, takže pro výchovné konflikty není mc podnětů, naštěstí.

ella1980
15. črc 2011

@ibamy2 vdaka za tip, ale to je az 3. stupen??? inak asi veeeelmi blba otazka, ale ja som si myslela, ze montessori je o vychove a nie o uceni sa matematike a jazyku. Ano, viem ze tam ide o "citlive" obdobia dietata, kedy je vnimavejsie na nejaku oblast, ale co to ma s rabr? kurz rabr asi neni, co? 😀

inak dnes som to totalne poondila. bol celkom dobry den, pohoda a vonku mi maly podaval taku plastovu motorku na ktorej fici a bola cela od blata, tak mi ju otrel o nohavice. ked som sa zdesene pozrela tak to urobil este 2x tak som mu chcela len odtisnut ruku s tou motorkou a on tam asi mal tazisko tak normalne spadol na zem ☹(((( no ak sa na mna dakto dival tak si teda musel pomysliet, ze ho tyram a o rabr ani netusim..maly ani neplakal len sa tiez tak pozrel, necakal to - ani ja ☹ inak ja teda vooobec nie som pohodacka. to bude kriz, aby som sa tak velmi ovladala ako je to potrebne, uz teraz to dakedy vo mne vrie a v tej chvili este rozmyslat ako nedat prikaz, zakaz, nezdvihnut hlas - pani, tak to je iny level...pocujte a ma tu uz dakto dospele dieta kde to fungovalo? co ked ho tak budem vychovavat a on bude "nevychovany"? hmmmm

blandik
15. črc 2011

@ella1980 - rabr kurz je taky 😀 Byli jsme oba, protože manžel taky neměl čas číst a obrázků tam moc není, krom těch panáčků 😅

Jinak aktivista jsem taky doma já. Ale už jsme pokročili do stádia, že čteme spolu po večerech a čte manžel, aby to stíhal chápat 😵 Já čtu rychle, on pak usíná. On čte pomalu, ale zato si můžu být jistá, že když to přečte bude mi to citovat doslovně. Má teď prázdiny, jedinečná příležitost. LEdnice u nás byla taky oblepená...

JInak já mám největší problém s aplikací na dospělé. U malého jsem schovívavá, chápající, tolerující...na dospělé, včetně manžela mi to nefunguje, nedokážu se ovládnout....takže stále přede mnou dlouhá cesta a přitom je to tak báječný pocit, když člověk přestane nést pomyslnou zodpovědnost za ostatní a nechá je dýchat..

zelmirka1
15. črc 2011

ella1980 montessori je o sposobe ako sa s detmi hrat, ake aktivity s nimi robit, ako k nim pristupovat a zaroven vyuzit urcite senzitivne obdobia ktore podporia vnimanie zakladnych pojmov, hudby, matematika, biologia, zemepis cokolvek, ale treba to pocut lebo takto to znie divne, Nic deti netreba ucit, ucia sa sami formou hry a preto v detstve robia tolko veci ktore sa nam zdaju nelogicke a oni pritom si rozvijaju casti mozgu. Montessori uzasne vysvetluje prave tie obdobia v predskolskom veku a co vtedy s deckami robit.
Montessori v podstate uplatnuje principy Rabr, lebo respektuje dieta a jeho zaujem o urcitu cinnost,
ale myslim ze je dobre najprv sa prehryzt Rabr a pochopit zakladne veci a potom sa zabavat s takym niecom ako montessori. Rabr je zaklad pre ine vnimanie vztahov nielen k detom ale aj k dospelym.
@berenika39 aka zhoda co mame doma 😀

berenika39
15. črc 2011

@zelmirka1 😉
@ella1980 🙂 🙂 🙂 představ si, že mám syna, který je dospělý,(za dva měsíce 22) je vychován naprosto tradičně, ale ne autoriářsky, mocensky, s fyzickými tresty, to rozhodně ne, protože jsem se o něj starala sama, tatínek fuuuč. ale tím, že jsme byli na všechno jen dva - i na starosti, i na obstarávání všeho k životu, i na radosti - myslím, že jsem rabr aplikovala 😉 tak nějak podvědomě - nebyl partner v podobě manžela, byl partner v podobě syna. a to hodně od mala. museli jsme si pomáhat navzájem, museli jsme být ohleduplní jeden k druhému, jinak bychom se zbláznili. a on se to naučil, pochopil to, a světe div se - je naprosto ok .
záměrně nepíšu vychovaný, protože o to nejde, je to hodně obecný pojem... - jde o to, že je sám zodpovědný za sebe, svoje aktivity, svoje rozhodnutí. a přesně k tomu právě směřuje rabr - ne aby rodiče něco hustili do dítěte, ale aby dítěti nabídli smysl všeho, co dělá - aby se naučilo samo rozhodovat, samo vybíralo, jak se bude chovat a vědělo proč. ne proto, že jim to maminka řekla.
Jakmile má dítě v rodičích výhradně autoritu, nese si do života myšlenku, že se musí poslouchat, že se musí podřídit (staršímu, fyzicky zdatnějšímu), že jediná cesta je tzv. omlouvám se "držet hubu a krok", prostě sekat dobrotu. A pak v pubertě přijde odloučení od rodičů (třeba jen v hlavě 😉 ) a šup - dítě hledá jinou autoritu - a může to být parta z ulice....
Takže to jsou ty vyhlídky - jestli chceš, aby se dítě v budoucnu chovalo demokraticky, ohleduplně, ale sebevědomě a samostatně, tak je fajn už od mala s ním tak zacházet - jak jinak by se to naučilo?????? 😉 😉 😉

zelmirka1
15. črc 2011

@berenika39 suhlas 😎 len rozmyslam na jednou vecou, ze my sme boli vychovavani klasicky, teda aspon ja urcite a nie je to so mnou take zle 😀 tak neviem...

berenika39
15. črc 2011

@zelmirka1 já taky celkem ujdu a jsem oběť klasické výchovy.. 😀 😀 . ale na to, jaký bude člověk v dospělosti má vliv tolik věcí...ne jen "výchova"...i povaha, geny...a navíc i výchova bez potuchy o rabru může být klidná, vlídná, bez nervů a bez fyzických trestů, bez prosazování autority...naši byli děsní pohodáři a já sama o sobě klidas a optimista...
Nic není černobílé, ani to, že víme o jiném přístupu k výchově nezaručuje, že se naše děti vypraví do světa jako dokonalí 😀 😀, jen mají třeba dobře našlápnuto 😉

klementina
15. črc 2011

@zelmirka1 ja som zase pri citani tej knihy narazila na tolko situacii, ktore ma vratili do detstva, najma co sa tyka skoly, myslim, ze na mne ten klasicky sposob vychovy co sa tyka skoly narobil tolko zleho, ze si myslim, ze ak by som chodial do skoly kde aplikuju rabr a popripade montessori, tak som niedke uplne inde (nemyslim tym karieru ale najma taku celkovu spokojnost zo zivota)

klementina
15. črc 2011

@zelmirka1
@ella1980 ja som ako prve objavila montessori az potom rabr. podla mna je dobre ist na ten kurz, len treba zacat od jednotky, mne to velmi pomohlo v zime, ked som uz nevedela aku zabavku malej vymysliet, tak po tom kurze som mala zrazu tolko moznosti na hry, ktore malu fakt zaujali a bavili dlhe obdobie.

zelmirka1
15. črc 2011

berenika39 ja len preto ze moj otec je cholerik, bol dost autoritativny, je to pedagog takze som si uzila a mala velky respekt, obcas aj strach 😝 aj som obcas dostala. To nic nemeni na tom ze som jeho milacik ale bol prisny a mal svoje zasady z ktorych nepopustil, dodnes dokazeme neskutocne polemizovat o veciach lebo automaticky sa burim 😀 😀. Napriek tomu sa mi zda ze som normalna 😀 😀 😀 . Necakam ze bude moje dieta dokonale len preto ze som si precitala Rabr 😀 len dufam, ze mu dam dobry zaklad a poradi si v zivote.

zelmirka1
15. črc 2011

@klementina ja som si zase uvedomila pri kurze montessori (bola som na I a II) ake je to uzasne ked ma dieta moznost rozvijat sa vo chvili ked chce a nieco ho zaujima...ja som presne obet vychovy toto teraz nerob, toto ano, na toto mas talent na toto nie...suhlasim ze kurz stoji za to ja sa chystam aj na III a velmi sa tesim. Inak klasicka skola celkove, znamkovanie to je kapitola sama o sebe. 😝

berenika39
15. črc 2011

@zelmirka1 fakt je ohromná škoda, že zatím tu nejsou na každém rohu 😉 školy a školky, které nabízejí nějaké alternativní přístupy , že se spousta maminek musí spokojit s tím, že vůbec najde místo ve školce. o to víc si myslím, že je důležité děti vést doma, v rodině tak, aby se už v těch předškolních (školních) zařízeních uměly samy ozvat, aby nebyly jen poslušné ovce ve stádě.....