Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

divoska
16. črc 2011

hojte, konecne docitavam. zatial som len na nejakej 30tej strane ale ved ja sa raz dostanem zas az sem 😉 na montessori kurz by som rada isla kuknut aj ja, ale ked momentalne mam prehlad o tolkych akciach ze neviem co skor vybrat /a zaplatit/. bola som na par stretnutiach co organizuje mamina ktora robi montessori-doma.sk stranku. a rada vidim ten vas prerod od prvych stran ze ee k tomu ze ved to vlastne koresponduje s rabr 😉 mne to ani neprijde strojene a nasilu, dieta jednoducho dostane moznost vyzit sa s vlastnostami kadecoho mozneho namiesto hraciek ktore by trcali niekde v rohu. super ze ste tu spominali aj tie knihy a pribehy, filmy a vsetko mozne. normalne si robim poznamky 🙂 @berenika39 fakt mas pravdu ze toto je jedna z mala uzitocnych diskusii tu. /musim ale povedat ze este je uzitocna aj ta o latkovych plienkach - ktore sa btw neperu 😉 a vegetarianske dieta kde je vela zdravovyzivarov a dobrych receptov na kadecomozne./

klementina
16. črc 2011

@blandik a co hovoris na ten kurz? chystam sa kupit ho pre seba a muza na vianoce, len je dost drahy. oplati sa, aj ked mam knizku precitanu?
inak mam ten isty problem ako ty, na malu rabrujem v pohode, len na muza mi to stale nejde, ked obcas vidim, aky je k malej neempaticky, ked sa jej vyhraza varechou a podobne spustim nanho taku vlnu vycitiek, ktore porusuju vsetky pravidla akejkolvek efektvivnej komunikacie 😝

blandik
17. črc 2011

@klementina - asi ti moc neporadím, jestli se to vyplatí. Já jsem měla rabr taky přečtený a až tak moooc nového jsem se nedozvěděla, ale úžasné bylo to, že jsme se tam setkali s dalšími tuším 30 lidmi, kteří podobně uvažovali, nebo i měli delší zkušenosti. Je tam prostor i pro hodně dotazů a jestli manžel nemá čas/chu't číst nebo se tomu moc věnovat, tak je to báječná příležitost, jak to do něj "nalít", navíc já mám takovou zkušenost, že sice se manželovi ten princip moc líbíl, ale protože jsem taky šťoura a taky má dávala co proto, když něco nesmyslně na malého chrlil, tak to občas vlastně i vytvářelo problémy mezi náma dvěma, že on si připadal, že se snaží a já pořád něco mám...tak to odvádělo vlastně pozornost od toho, o co se snažíme a tam to do něj nalili, on se nadchl ještě více a šlo to pak lépe.

bera28
18. črc 2011

Ahoj holky, můžu mít na vás dotaz? Dočetla jsem knížku RABR, přiznám se, že to bylo víceméně ze zvědavosti, cože tak zajímavého v ní píšou, když o ní skoro každá mamina mluví, než z mého přesvědčení. Určitě je tam spousta zajímavých myšlenek, postupů, ale některé mi vyloženě nesedí. Ale to sem nepatří. Zajímá mě jiná věc - co se týká umožňování výběru dětem (např. dáš to chleba nebo rohlík?) tak to jsem praktikovala vždy a nejen na děti, nicméně u dvojčat to prostě nejde dělat. Já jim můžu dát na výběr pouze v případě, když si skutečně jedno může zvolit něco jiného než druhé a nenaruší tím nic dalšího, ovšem takových situací je málo. No a já jak jsem zvyklá dávat lidem okolo sebe možnost výběru, tak dám dětem kolikrát vybrat a jakmile to vyslovím, už vím, že bude problém, protože si každý VŽDY vybere jinou variantu. Příklad - jsme na dovče, děti jdou jíst a ze mě vypadlo: Chcete jíst venku nebo uvnitř? No samozřejmě, že jedno venku, druhé uvnitř a já abych poletovala mezi nimi. Jak si s tímhle poradit?? Předem díky.

dagina
19. črc 2011

Ahojky maminy, jdu k vám pro radu..mám poslední dobou trápení s tchánem. Dost sprostě se naváží do nás i do děti, uráží, ponižuje... . Když řeknu, že mi to je nepříjemné...., tak hned jak všechno přeháníme. Po jeho návštěvě jsem totálně KO. Prostě nevím jak na něj. On je všude generál, byť ho nikde neposlouchají (v práci, ve vsi)..., tak se prostě vozí na rodině - na nás. Dost často nám vytýká, že jim nechceme dávat vnučku na noc, že jejich syn (můj manža) chodil k babi a dědovi ani né v roce......no opravdu pro nás motivační 😠. Tchyně se dala dost do klidu, pochopila, že čím víc bude rejsnit, tím více to ničí vztahy ..., sice nějaké poznámky jsou, ale jde to...
Zrovna včera jsem se nechala nějakým způsobem přemluvit, aby si malou vzali na noc... poprvé, i manža mě přemlouval, tak jsem svolila. Přitom tchán o malé chvíli před odjezdem mluvil pro mě nevhodně..., např. "kdy se ta holka naučí konečně poslouchat...", pak vytáhl křtiny mladší dcery, že na oslavě se chovala hrozně, že ji servírka musela několikrát okřikovat...., a pořád k ní něco má, už mě to nebaví poslouchat, když k nám přijde, tak jen prudí a prudí, ještě jednou a fakt poletí. S manžou jsme se pak večer tak chytli...bo jsem si uvědomila, komuže jsem to nechala na noc dceru...., řvala jsem skoro celou noc..... .
Manža nějak nemůže překousnout můj vztah ke tchánovi.., začal napadat mého otce, který zemřel dávno před naším seznámením.....jaký to byl ochlasta a nechali nás růst jak dříví v lese..., ta urážka mě teda nechala dost klidnou.

Jak tedy reagovat na tchánovi urážky, které se týkají hlavně dětí??? Rabr způsob mě k němu nejde ani náhodou. Jsem manžovi ve vzteku řekla, že dokud se jeho otec nenaučí normálně chovat, nepřekročí práh... no včera to teda stálo za to ☹ . Je to těžký oříšek ...manžova rodina 😖 .

berenika39
19. črc 2011

@bera28 no přece předem upozornit na to, že jídlo je společné pro všechny, že budete jíst všichni hezky spolu, ale můžou si vybrat, jestli budete všichni venku nebo všichni uvnitř🙂.

O výběr mezi druhy jídla, o výběr hračky, kterou si vezmou ven, oblečení, nejde zase až tak moc. je to fajn umožnit to, ale na tom rabr v zásadě nestojí, sama jsi psala, že to děláš uatomaticky 😉 a to je fajn. V rabr jde o to, že dítě umí rozhodovat o tom, co udělá v určité situaci, že si vybere ze správného a špatného řešení situace to dobré.
Na výběr můžeš dávat i když potřebuješ, aby dělaly něco, co se jim moc nechce 😉 (pomůžete mi uklidit hračky před večerníčkem nebo po něm?), ale pak je třeba to dodržet.
Mě se taky v knížce ledacos divně četlo, hlavně některé formulace, které tam oni navrhují k použití, to by člověk mluvil jako kniha a petr by mi asi ani nerozumněl 😀 😀 😀 , ale když si to přizpůsobí člověk svojíj puse, má to smysl🙂.

bera28
19. črc 2011

@berenika39, díky za reakci. U nás je jídlo kapitola sama pro sebe a děti mají díky tomu, že trpí od mala nechutenstvím svůj časový harmonogram, který je třeba dodržovat. Takže pokud je nějaké jídlo, které jíme společně, tak ano, ale třeba odpolední svačina rozhodně není rituálem pro celou rodinu🙂
Přiznám se, že když jsem četla rabr, tak jsem myslela, že vyletím z kůže u doporučované věty? "vidím, že pláčeš" No mě tohle někdo říct, tak ho snad v tu chvíli uškrtím 😀

berenika39
19. črc 2011

@bera28 😉 no, právě ty formulace jsou tam takový moc knižní, ono to člověku ani snad ani nejde vypustit z pusy, ale tam jde o to, že dokážeš pochopit, že se to dítě vzteká, že je naprdnutý, a ještě mu to pochopení dokážeš dát najevo...brečet má nárok každý, i my...místo toho "vidím, že pláčeš" jde použít jakákoliv empatická věta..( já obvykle petrovi říkám: pocem, hned až to vybrečíš, bude to lepší).

jolinka
19. črc 2011

@dagina viem ta pochopit lebo podobneho arogantneho svokra mam i ja... teraz su u nich dcery na tyzden a lutujem velmi ze som ich dala.
Lebo ta mladsia je zlata ale aj tvrdohlava, ale ked vies ako na nu tak spolupracuje... svokrovci ale na nu same vyhrazky, uplatky, primitivne kecy az ma dviha. Najprv nalakaju deti aby k nim prisli a ked ich pobalim tak este pri vlaku sa vyhrazaju... ked nebudes poslusna, ked nebudes robit to a to tak ta nevezmeme a my mame radi deti ale len tie poslusne... pre nich je neposlusnost aj to,ze decko nedoje tanier lebo si vela nalozilo 😒
Malu ich kecy strasne vytacaju, potom samozrejme ukazuje zo seba to najhorsie, a hned obvinenia na mna ze ju zle vychovavam, ze ju treba aj zbit niekedy, ze ani mna rodicia nevychovali tak preto neviem vychovavat... same urazky a kecy, je mi z nich nablivno...
On je taky samoluby, rad manipuluje s ludmi, chce pre seba uctu ale druhym ju nikdy neda... 😠
Daky rabr im je total nasmiech 😒

dagina
20. črc 2011

@jolinka a jak prosím tě reaguještě na tyto urážky??? Tchán neuznává ani manžu (svého syna) ani mě, zatím se ani jednou nestalo, aby naše reakce - ať už klidná či trochu agresivní měla nějaký efekt. Možná by mělo efekt ho vyrazit z bytu..., mám obavy, že na to brzy dojde. 😠

jolinka
20. črc 2011

@dagina no s niektorymi ludmi sa fakt neda...ja sa neznizujem na jeho uroven, kludne a slusne trvam na svojom ze svoje deti vychovavam dobre, za co som si vysluzila tie najvulgarnejsie pomenovania a obvinenia ze nemam deti so svojim muzom 😠 {samozrejme krysy spinave mi to nepovedia do oci len mojmu muzovi do telefona}

taky detail ze mam 10 dni do porodu ich nedojme, mozno prave preto. Som pevne odhodlana viac im deti nedat, moj muz povedal, ze ak sa neospravedlnia, nebude sa s nimi bavit... no to sa asi skor mesiac premeni na paradajku...

berenika39
20. črc 2011

@jolinka to je fakt šílenost...já jsem naivní, ale už mě to opouští..myslela jsem si, že se většinou najdou dva "chytrý" lidi, a ti pocházejí taky z "chytrých" lidí, prostě že jako je fajn manžel, musí být fajn i jeho rodicče....asi to píšu zmateně...ale poslední dobou kolem sebe vidím, že i velmi kultivovaní, inteligentní (nemyslím jen vzdělaní, ale i od přírody chytří) manželé se trápí s naprosto primitivní tchýní....(podobně jako vy..). Je ohromná škoda, že se nedají tyhle problémy řešit na určité úrovni, že nejste rovnocení soupeři, resp.partneři. a je to ohromná motivace vychovat naše děti tak, aby z nich nebyli tihle sebestřední tcháni a tchýně 😠 .
Jinak já mám repcept, jak si sehnat super pohodovou tchyni. Musíš se přiblížit co nejvíc jejímu věku - žiji ve druhém manželství, manža je o tři roky mladší, mamča ho měla brzo, takže je mladá (stará????? 😠) skoro tak jako já...a tím pádem odpadá generační problém 😀 😀 😀

berenika39
20. črc 2011

@jolinka a když už jsi zavítala sem - čtu tě i jinde 😉 - přeji pohodu do posledních dní a rychlý porod a zdravé mimčo a vůbec- at ti to vyjde 🙂

zelmirka1
21. črc 2011

@berenika39 super recept na tchyni 😀 😀 😀 tlieskam 😉
ja mam tiez dobry, moja byva 500 km...ale v skutocnosti si s nou super rozumiem.

berenika39
21. črc 2011

Moc to sem nepatří, ale inspirace do deště: hrajem s petrem skořápky 😀 Pod kelímky mu schovávám kuličku a míchám, on hledá. A pak opačně. Sranda. Akorát to musím ještě nějak vymyslet s kelímky, nemám stejné barvy, tak to má jednoduché. Samozřejmě "mami, dělám si slandu", ukazuje tam, kde kulička není, ale strašně se baví.

jolinka
21. črc 2011

@berenika39 niekedy si myslim ze ani vek nie je az taky podstatny, poznam kopu starsich ludi, i starsich nez su svokrovci a da sa s nimi inteligentne rozpravat i v pripade odlisnych nazorov...

v nasom pripade ide o svokra, on je intelektovo vlastne dost vysoko {manzel je chytry po nom} ale chyba mu srdce na mieste, chladny a pysny clovek s chutou manipulovat... a ta je vlastne neukojitelna, nema nikdy dost,
😢 Svokra sa len vezie, je s prepacenim blba, odovzdala mu svoju volu i rozum, ani jej materinske srdce sa nepohne pre vlastneho syna, co chcem aby branila nejaku cudziu zensku t.j.nevestu... Manzel ma nastastie povahu po svojom dedkovi, laskavy, nevzdelany ale mudry clovek to vraj bol.

Deti su uzasne, das im uctu, respekt, lasku a vracaju viac a viac, vedia odpustat nase chyby, lubia bezvyhradne... 🙂 A tymto skalam davas uctu, chces sa prisposobit, uznat, casto ides i za hranice svojej tolerancie... a odmenou ti je povysovanie...

No nic, kazdy si zozerie, co si navaril

berenika39
21. črc 2011

@jolinka tak ale tchyni,resp.tchána si člověk nevybírá, to sis nenavařila ☹

jolinka
21. črc 2011

@berenika39 no ja som myslela ze oni si to zozeru, tym neprivolavam na nich pomstychtivo nejaky bozi trest ci co... len si proste myslim za ak clovek zije v nenavisti a zlosti, tak ho to po case znici, fyzicky aj psychicky napr. svokor ma posledne roky strasne ekzemy, neustale zvyseny tlak...videla som ho len 2x v zivote uvolneneho usmievaveho, a to ked si viac vypil 😉

jolinka
21. črc 2011

ale dost o nich... strata energie.
Ten typ na hru s gulickami je dobry...myslim ze by stacili aj kelimky od jogurtov.
Ja som teraz co sa tyka deti tak bez kreativity ze az... ako dobre mam pred porodom, sa mozem vyhovorit 😉 ale posledne mesiace len sledujem ako sa oni hraju, malo zasahujem, jedine kreativne je, ze im vymyslam pribehy pred spanim, kazdemu zvlast... to som vzdy robila, lebo citane rozpravky u nas az tak neletia.

berenika39
21. črc 2011

@jolinka aha, tak chyba byla na přjímači, já tě špatně pochopila. klid a pohodu.....

klementina
21. črc 2011

@blandik dakujem, o to mi islo, aby som to donho naliala. tak dufam, ze nam to vyjde. mame tu kurz teraz na jesen, len je uz plny, a druhy je na jar, tak ten snad stihneme.
a len tak mimo temy zase, dnes nahodou pri obhliadke bytu mi realitacka spomenula, ze jej dve deti chodili obide do montessori skolky aj skoly, a ze keby si dnes mohla vybrat a mala taky prehlad ako teraz, ze by ich dala radcsej do waldorfskej, z coho som bola teda dost zmatena. ale nemohli sme sa dlho rozpravat, kedze sme obzerali byt, tak len tak mimo recou....inak ten byt som poriadne ani nekukla, jak mi to furt vrtalo v hlave a teraz mi muz nadava, ze to uz s tymi skolkami fakt prehanam... 😝

blandik
22. črc 2011

@klementina - to mě potěšilo, náš jde do pseudowaldorvské, páč montessori tady nemáme...a já pořád nějak cítím, že montessori by bylo lepší....Ve Waldorfu mám strach z těch svatých, ale tak nějak tuším, že se to nebude přehánět...Ale je to zajímavé, dost by mě zajímalo, proč došla k tomu názoru...
Mylsím, že jestli je muž trošku naladěný na rabr a tam si to poslechne, tak se mu to moc zalíbí, protože už i to, že tam sedíš s dalšími 30ti lidmi, kteří podobně smýšlení, a jak to všechno krásně zapadá...to zanechá stopu v hlavě.

zelmirka1
22. črc 2011

@berenika39 skorapky hravame uz davnejsie, maly to ma tiez velmi rad a zamerne nenajde na prvy krat, ale ked ho dostanem a nevie kde je to je spravodlivo rozhorceny 😀

klementina
22. črc 2011

@blandik no to by aj mna zaujimalo, ale ten byt kupovat nejdeme, tak sa to uz asi nedozviem...pozerala som tu waldorfsku a moc sa mi nepozdava ta ich filozofia, ale ako skolka mozu byt super. ako skolu by som ich ale nevolila. ale chcem sa ist do tej skolky pozriet, az teraz som zistila, ze u nas maju aj materske centrum v tej ich skolke, tak pojdem nakuknut, nech sa presvedcim, lebo nic o nich neviem.
dnes ma mala milo prekvapila. uz som sa prestala snazit ponukat jej nove hry, kedze u nas furt bezia len tie socialne hry na psika, obchod, lekara a pod. no a ona dnes sama vytiahla maly koberec, co som jej kupila na montessori hry, a zacala ho sama rolovat, co som jej ukazovala naposledy asi pred tromi mesiacmi a nejavila o to vtedy zaujem. tak sme dnes cely den rolovali kobercek. som mala z toho vacsiu radost ako ona. 🙂
a potom som skusala aj tie vase skorabky, ale nezaujem zatial...

blandik
23. črc 2011

@klementina - já jsem taky trošku rozpolcená ohledně WŠ, ale u nás není jiná alternativa a tohle je navíc státní školka...A jsem si jistá, že bude mít respektující přístup k dítěti, líbí se mi ten rytmus, líbí se mi, že stěny a hračky nejsou křiklavé, že to umoý'nuje dítěti koncetnraci, rozvíjet více fantazie a nejsou tam spidermani, mašinka tomáš a jiné komerce...Sice to působí více smutně...a taky se trošku bojím te religioznosti, slavení všech těch církevních svátků a nejsem si jistá, jestli tam pracují s důvody, jestli to neberou tak, že malé děti nepotřebují smysluplnost...A velmi sympatické je mi propojení školky s rodiči...ale ta na še je taková stará, hračky 20let staré...působí to docela smutně uvnitř. Viděla jsem nějaké jiné školky na netu, s pecí na pečení chleba...a vůbec takové více propracované, to byla paráda...

Co jsem slyšela je, že se ukazuje, že přilišná orientace na vědmosti v předškolním věku může vést k tomu, že později dítě ztrácí zájem o informace a co mi povídala ředitelka WŠ je, že děti cca do 6ti let potřebují hlavně fantazii, hrát si a žít ve světě dobra a zla...a nepřetěžovat angličtinama, orientací na poznání...že děti do šesti let poznávají smysly a sice dokáží se naučit počítat, číst, to a tamto, ale to pak znemaná, že nerozvíjí až tak svůj fantazijní svět, a že když se to první období využije na nalívání informací, pak něco v dítěti se nerozvine (dobrota, určitý vztah k rytmu, k prožívání na základě umění a literratury...neumím to přesně popsat..ona říkala i o tom, že dítě které si hraje se dřevem nasaje jeho energii, je pak něco jako vlídné, kdežto dítě hrající si s plastem je na tom "špatně" - nenapadjí mě vhodná slova) a tak se děti mají nechat ve svém světě do těch 6-7 let a pak ža jsou přeipavené na poznávání...však je to i z psychologie - že děti od 3-6 let zajímá proces a ne výsledek. Dítě po 6-9 roce zajímá už výsledek. Musím konjčit.

bonaquaba
23. črc 2011

@blandik a ake potom aktivity mozem s ddetmi robit na rozvijanie ich fantazie, ked anglicitna nieje vhodna a este sa chcem opytat, vase deti chodia aj na nejake kruzky a a k ano tak ake?

zelmirka1
23. črc 2011

ahojte, ja tu temu Kazde dieta sa vie naucit spat nemozem citat, to je fakt hrozne ked 6 mesacne babo sa necha plakat lebo sa proste musi naucit zaspinkat same lebo cokeby mamina isla na operaciiu so slepakom ? ach jaj sorry ale musela som sa spravodlivo rozculit tu aby som nahodou nerozputala debatu tam 😝

Inak s tymi kruzkami som sa zamyslela ze ja som s malym chodila na hudobnu dost dlho a celkom sa to dalo, potom nam zmenili lektorku a nepacilo sa mu tam tak sme skoncili ale aj tak sa mi dnes muz smeje ze to boli vyhodene peniaze lebo kdekolvek sme nema rad hlasnu hudbu, napr. teraz na dovolenke obcas vecer hral na terase muzikant a spieval tak sa mu to nepacilo a vobec tak akcie v meste kde je na podiu hudba nema rad, sam si pusti CD ale tancovat nehrozi ani sa kyvat do rytmu. Ked si spomeniem co vsetko sme robili na hudobke tak sa musim smiat mojej snahe. Asi je to individualne lebo kamoskin maly ktory chodil s nami sa kyve pri akomkolvek naznaku hudby.

reruna
23. črc 2011

@zelmirka1 já jsem myslela, že je to témě zamknuté a ono už zas funguje a ty poslední příspěvky, no to je něco děsného, raději jdu spát 😠

berenika39
24. črc 2011

@bonaquaba nic speciálního na rozvíjení fantazie není třeba ... popravdě nevím, jak by tomu pomohla angličtina... 😉 . myslím, že kolem tří let dítě potřebuje nechat žít...ono má co dělat samo se sebou....normální život přelévá do toho svého a naopak. rozvíjet fantazii určitě neznamená něco dítě učit...spíš vystihnout, co zrovn dítě dělá rádo , o co se zajímá a nabídnout mu to - ve správný čas.
Ne, petr na žádné "kroužky" nechodí. Až si bude chtít sám vybrat, co ho baví, at to zkusí..ale "nosit mimino s aktovkou na helen doron" se mě osobně zdá jako vtip roku. Nikomu to neberu, jen můj názor.
Rozvíjet fantazii můžeš čtením, prohlížením pohádek, nekonečně trpělivým odpovídáním na otázky - na všechny...tříleták si potřebuje ověřit, že to, co zjistil, je opravdu tak 😉

Petra popadlo právě období otazníků a nelžu - proudí se a první věta je otázka, usíná a pořád se ptá..proč,kde,kdo, jak,ským, z čeho, na co, kudy, kolik, v kolik...vyrostu z toho asi metr 😀 😀

blandik
24. črc 2011

@bonaquaba - náš na žádné kurzy nechodí. Chodili jsme jen po druhém roce na Monstessori jednou týdně na 1,5 hodiny, protože malý se dětí "bál", držel se při mě a nechtěl se odpoutat, tak jsem si ířkala, že MOntessori bude takové "bezpečné" a vhodné pro okukování dětí. On nesnášel takové to chytání za ruku, pohybové říkanky s dětmi... MOntessori mu moc vyhovovalo, byl mezi dětmi, což už se mi líbilo, ale nikdo ho do ničeho neutil, hrál si vlastně se mnou a děti si taky hrály se svýma maminkama...

JInak k té fantazii - myslím, že nejlešpí je to nechat na dítěti - když jsou děti malé - já něvím, možná tak rok a půl, tak cokoliv může být cokoliv - vezmou količek na prádlo a je z toho auto, nebo mobil...tak jim to nechat a hrát s nima tu hru - aha, vídím že telefonuješ...a neříkat - tohle je kolíček na prádlo..ty děti to ví, co to ve skutečnosti je, nebo se to naučí později, ale když je to vrámci hry, tak je nechat, a't to je třeba buldozer...Později už začínají potřebovat (tuším po třetím roku), aby když si hrají, aby ty rekvizity odpovídaly skutečnosti, pak už mají rády, když penízky na placení jsou penízky (to u nás zatím nenastalo)...A jinak podlě mě - co nejvíce nechat dítě, aby si režírovalo své hraní, a ne mu říkat - tohle doktor nedělá, tohle nemůže takto fungovat, ale nechat ho podle svého, tak jak si to vymyslí. Třeba, že osobní auto táhne bagr na laně (a neříkat mu - auto ale bagr neutáhne, víš co, bagr potáhne auto)...A pak když si povídá pohádky, v knížkách čte - tak nechat dítě do toho vstupovat, vybízet ho - tak jak to bylo...a třeba náš ty pohádky hrozně moc rád hraje - dá mi roli a jsem ježek, on je autčko a už začíná hrát nějakou scénu z té pohádky a většinou si to nakonec celéo předělá a já hraju, tak jak si to vymyslel, jen občas do toho něco přidám....A stejně tak při hraní - nechávám ho, a't si staví sám věci nebo to stavím s ním, ale ne že já vím, jak mám postavit koleje, tak mu do toho budu kecat..nechám ho, jak to nejde, chce pomoct, tak pomůžu, nakonec to napojím na sebe já a pak už jezdí...

Kroužky - zatím je čas. Pokud budu mít pocit, že něco ho baví (což zatím ho asi nejvíce baví "hrát" různé role a jezdit v něčem, co má kola), tak bych mu to třeba i nabídla...ale je čas.