Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
21. lis 2011

@blandik dobré ráno, dík, je úplně ok, nudle mu netečou, dávám Sinupret, tak trochu večer jako vykašlával, ale celou noc spal jak dudek. výsledky všechny v pořádku, tak jsem mudru nějak politicky přesvědčila, že chci zítra odpoledne, aby petu poslechla a koukla do krku, abych byla klidnější. vypadá to na čokoládu 😝 😝 , páč nebere zdravé děti bez objednání, ale koupím třeba čtyři 😀 .
Včera jsem viděla v tv o ostravě a smogu, neskutečné, ty hodnoty, které uváděli, to mi úplně šel mráz po zádech. a dýchat se musí....snad už brzo přijde alespon mráz, aby to mohlo vystoupat někam dopryč... 😝

blandik
21. lis 2011

@berenika39 - vidíš, to jsem neviděla, ale taky mi běhá mráz po zádech...navíc dost podobné to bylo loni, předtím až tak ne...někdy mám chuť sbalit pět švestech a odstěhovat se na nějaké světlé místo mapy se znečištěním -tedy hádám tak leda na šumavu...tam vybudovat pasivní dům, začít pěstovat ovo/zel a mít stáda zvířat...
To je dobrá zpráva, že Péťa je bez snoplíků...a supr, že se podívá mudra, budeš klidnější...ve středu na vás budu moc myslet, aby to Péťa vzdládnul, kdy vás pak pustí?

fender
21. lis 2011

proč si mysíte, že jsme aspoň na týden prchli pryč..... nedýchatelno 😝 u našich je aspoň vzdoušek, u sousedů psi a krávy 😀 ve středu se už ale vracíme zpět.....

berenika39
21. lis 2011

@blandik nevím, podle nich, když všechno půjde jak má, bychom měli jít navečer domů. Mají tam pokoje na dospání po narkoze, pak kontrola a odchod.
Existuje nějaký britský dokument, ketrý popisuje odborně kritickou situaci na ostravsku a karvinsku, včera to byly takové ohlasy a reakce na ten dokument. Spoustě lidí to otevřelo oči.

fender
21. lis 2011

radši na to nebudu ani koukat 😝 😅 🤐

fender
21. lis 2011

@berenika39 a proč jdete trhat? 😒 nějak mi to uniklo, promiň 😅

blandik
21. lis 2011

@berenika39 - tak na to kouknu doma...a budu balit kufry..Ne vážně, mám pocit, že jsem už dlouho necítila čistý vzduch...

fender
21. lis 2011

@blandik úplně přesně tě chápu 😒 já tu u našich normálně větrám furt i do té zimy, i když je zataženo a nevlídno, tak dýchat ten vzduch je lahoda 😵

berenika39
21. lis 2011

@blandik blbý je, že není moc obrana, prostě tam žijete, a odnášíte to. Ono to v praze a okolí není o moc lepší. Nemám tohle inverzní období vůbec ráda. Jsme mimo téma 😀

fender
21. lis 2011

@berenika39 taky to nemám ráda, jednak kvůli tomu že skoro nemůžeš otevřít okno - a navíc se nedá chodit ven.... a co s tím prckem pořád doma? už vymýšlím co můžu a stejně je ke konci dne zpruzený 😒 tady lítá venku pořád i v té kose.

blandik
21. lis 2011

@fender
@berenika39 - já už to ani moc nesleduji, rádio nemám zapnuté a tv zprávy nestíhám...takže někdy si připadám tak krásně nevědomě blažená...poznávám to jen podle mlhy venku a doprovázejícího smradu..byli jsme nemocní, tak to šlo dost mimo nás... a teď už ven musíme...mlha není dneska..zato venku sněží..@fender
máme fajny kraj 🙄

berenika39
21. lis 2011

doufám, že se chápeme, když dám "to se mi líbí", že se mi někdy třeba nelíbí, co píšete, lae dávám najevo, že jsem to četla? protože číst o znečištěném vzduchu a dát to se mi líbí, no nic moc..... ☹

Než jsem otěhotněla, bydlela jsem celý život v centru prahy a naposledy v holešovicích, přímo na křižovatce, kterou vede severojižní magistrála, kolony nonstop, otevřít okno nebylo možné, jen v mrazu a v noci. navíc tam každý druhý měl psa a první kus zelené plochy byl čtvrt hodiny pěšky, takže všichni (ti psi) vykonávali potřebu po okny, pak se to odpařovalo a ráno vyjít z domu znamenalo pozvracet se. tam si myslím, že to byla taková malá ostrava. hned jak jsem našla dvě čárky, byt šel do světa a my s ním🙂.

fender
21. lis 2011

@berenika39 chápeme 😉 my jsme totiž neskuečně inteligentní 😵 😵 😵 😉

když pominu ten smog a ovzduší, tak já si nemůžu stěžovat - bydlíme fakt v zelené části ostravy, z každé strany domu travnaté hřiště, pískoviště s prolízačkama, denně se to tam uklízí.... kousek za domem z jedné strany park, z druhé strany velká travnatá plocha, z jedné strany školka (kam nám ho sice nevezmou) z druhé škola.... ale přes zimu se to tam moc nehodí, no 😅 🤐

@blandik taky nesleduju, podívám se ráno z okna - vidím na protější panelák - vidím? tak je to dobrý 😀

abych se vrátila trochu k tématu.... 😝 😀
naši tu mají takové mini knížky, s básničkama, obrázkama. jedna malého obzvlášť fascinuje, asi taky znáte - ohýbej mňa mamko, dokud já jsem janko. až já budu jano, neohneš mě, mámo. doprovázeno bohatou ilustrací matky, kterak má přes koleno přehnutého syna, dává mu na zadek, dítě ze slz fontány, v pozadí okno rozbité míčem. když to čte s našima, ti k tomu většinou mají taky patřičný komentář 🙄 s malým jsme o tom dneska dlouze diskutovali, nicméně pořád na něm vidím, jak mu to vrtá hlvou, furt se k tomu vrací.....
řešíte to s dětmi nějak? my jsme si řekli, jak by to ti dva na obrázku mohli vyřešit jinak, lépe, atd., ale stejně mu to v tom kokosku pořád šrotuje......

jasminka7
21. lis 2011

ahojte, velmi zaujimava tema. Verim, ze raz sa mi ju podari docitat celu, citam postupne a zatial som na str. 15.

Chcela by som sa spytat na skusenosti s aplikovanim rabr alebo inych nenasilnych foriem vychovy mam, ktore maju aspon dve deti s malym vekovym odstupom. Ja mam s tym dost problem. Ked mensia place trebars je hladna, alebo ma iny problem, tak nemozem dat starsej tolko slobody ci moznosti volby, kolko by jej trebars prisluchalo, atd...

Ake s tym mate skusenosti vy?

janula28
22. lis 2011

Ahoj holky,
vaše diskuze je opravdu bezva, moc ráda si pročítám různé příspěvky a hledám rady 😉
Prosím poraďte, mám dva kluky, staršímu Filipovi budou v lednu 4 roky, mladšímu Davídkovi bylo v říjnu 18 měsíců...jak byste řešily tuto situaci, Filip vytahá všechny angličáky a postaví z nich v pokojíčku velké parkoviště, přijde David, vybere si jeden angličák z jeho parkoviště a už je oheň na střeše, Fil začne brečet, že teď má těch náklaďáků málo, že mu ho Davča ukradl, ano, má pravdu, ukradl, ještě se neumí ptát, jak do extrému byste to hnali, nechat Filipa říct ne, když nechce rozbít parkoviště nebo se zastat Davídka, že by mu mohl nějaký náklaďák půjčit? s Fíďou je to těžký oříšek, když mu dám na výběr, ať vybere sám, co Davídkovi půjčí, tak mu většinou podá první blbost, co najde na zemi, ale auto to není, a mně je Davídka líto, že nemá ani jedno autíčko...fakt nevím
a druhá situace, večer před spaním chystáme věci do školky, dám mu na výběr jen ze dvou triček a dozvím se: "Tohle zelené...nechci a ani tohle oranžové nechci." Někde jsem četla, že je pro děti složité si vybrat z více věcí, tak má jen dvě 😉 , ponožky mu už vybírat nenechávám, když si měl vybrat jen ze dvou párů, tak se pravidelně vztekal, že ho tlačí švy, od té doby, co mu tam každý večer nachystám hromadu všech jeho ponožek, ať si ráno vybere podle nálady, tak je spokojenej 😉 ale zpět k těm tričkům, má si sám vybírat ze skříně nebo je potřeba mu ten výběr uměle zužovat? díky všem za reakce

bubelko
22. lis 2011

@jasminka7 to s tou slobodou zalezi od toho, na kolko je samostatna. u nas bol starsi na svoj vek samostatny dost, takze mal tu svoju slobodu. a hlavne mal vyhradeny cas, kde bol len on - plavanie s tatom, spolocenske hry ked mladsi spal a spi. tiez neviem, co myslis po d pojmom sloboda.
co sa volby tyka - tak tam to je halt o tom, ze raz sa musi starsi prisposobit potrebam mladsieho a opacne. u nas to bolo napr. v tom, ze starsi zacal chodit do spielgruppe a mladis halt musel s nami a tym padom nemohol spat a musela som ho zobudit. alebo vecer - mladsi zacal plakat, ale starsieho bolo treba vybrat s vane - tak musel mladsi pockat. a opacne. s mladsim sa islo k lekarovi, starsi musel s nami - nemohol ostat doma a hrat sa. ale podstatne bolo vysvetlit mu, preco sa to deje a kvoli comu. 😉

bubelko
22. lis 2011

@janula28 ahoj. my sme auticka/hracky riesili tak, ze sme sa snazili vopred dohodnut, s cim sa jonas moze hrat a s cim uz nie. okrem toho sme mu zadovazili aj vlastne hracky, ktore si od neho musel starsi poziciavat - ked sa s nimi chcel hrat. mladsi si tiez este nevie pytat, ale naucili sme ho posuchat rucky na znak prosim a to celkom funguje. aj ked obcas dostane odpoved od brata nie. s tym sa musi tiez naucit zit, ze nie vzdy mu to pozicia.
dalej plati pravidlo - kto prv pride, ten prv melie. kto ma hracku prvy v ruke, ten rozhoduje ci da alebo neda. plati to na obe strany rovnako 😉
co sa oblecenia tyka - do spielgruppe chystam veci ja. su vylozene v obyvacke na gauci a on uz sa len oblieka. je to kvoli casu. ale moze si v podstate tricka, ponozky a aj teplaky/ci nohavice vzdy vybrat sam. aj ked pride zo spielgruppe a prezlieka sa, ci cez vikend, to si vybera tricka casto sam. tam kde dociahne su veci na bezne nosenie, takze to nehra rolu, co na seba natiahne. doma najradsej beha v kratkych rukavoch a po pravde nejako to neriesim. uz aj do spielgruppe isiel vo svojej farebnej kombinacii. a nikomu to nevadilo. takze asi by som mu dala tie tricka (ktore so sezonne vhodne, pripadne, ktore si myslis, ze su vhodne) tak, aby si mohol sam vybrat. ak mas velmi vela triciek, tak by som urobila kominik asi 7 triciek. ak mate casovy limit, ze sa ponahlate, tak nech si vyberie uz vecer, aby ste sa rano vyberom nezdrzovali. 😉

berenika39
22. lis 2011

@janula28 ahoj, my jsme tu dost "jednomaminky" 😉 , na páreček je odborník @bubelko a @reruna, tak ony něco vymyslí🙂))
S tím výběrem - jestli je to mate nebo ne - můžeš primárně zkusit - chceš si sám vybrat tričko, nebo ti mám pomoct? tím se dá zjistit, jestli vlastně akceptuje to, že se sám rozhodne nebo je mu zatím příjemnější, aby to udělala mamča. Je to o věku, k tomu musí dospět, oni si nejdřív vybírají ne podle "rozumu", ale nahodile, pak to xxx krát mění, nakonec je z toho nervozita...takže bych ten výběr nabízela jen tam, kde víš, že to zvládne....

janula28
22. lis 2011

@berenika39 vidíš, to je dobrý nápad, dát mu na výběr tím, že se ho zeptám, jestli si vybere nebo mu mám vybrat já 😉

janula28
22. lis 2011

a jak na sourozenecké boje? četla jsem Sourozence bez rivality, vím, že se má věnovat pozornost tomu, komu bylo ublíženo, ale na druhou stranu si myslím, že agresor, by měl vědět, že se tohle fakt nedělá, já nevím, jak ten vztek u něj ventilovat jinak, to je opravdu živelná touha F rafnout 😉 a včera rafnul Filipa skoro do krve do ramena, když mu F nechtěl něco dovolit, Davídkovi strašně vadí, když na něj F zaječí neeeeeeee, to se potom nezná, nevím, co s tím, není to zas tak časté, ale když to Davídka chytne, tak to fakt stojí zato...
včera jsem fakt byla ráda, že to F zvládnul a že mu jednu neflákl, jen Davídkovi říkal, že ho to bolí, že se lidi nekoušou, a večer ve vaně jsme to probírali a Filip mi říká, David mě rafnul, tak jsem ho začal rafat taky, ale přišlas ty 😉

berenika39
22. lis 2011

@janula28 no já jsem se o tom přesvědčila postupem času...dlouho měl petas takové to období ne,jo, chci, tohle ne, tak tamto...a to bylo způsobené tím, že prostě ještě neměl rozum na to, aby se rozhodl "podle něčeho". Tak jak jsi psala, spíš ho to někdy mátlo. Ted už to okomentuje, že se mu něco líbí, že ho tahle mikina neškrtí u krku, tak si ji vezme, že ted džus je kyselej, tak chce radši čaj...rozhoduje se už víceméně jako my - hledá důvody, proč ano nebo ne....

janula28
22. lis 2011

@berenika39 jj, už je jako dospělý, to jen já mám někdy potřebovat mu pořád vnucovat moje názory 😉 , jak starého máš syna?

berenika39
22. lis 2011

@janula28 přesně tak to je, my od nich čekáme ,že udělají to, co si myslíme. chyba 😀 . Petrovi je 3r3m. A David? Kolik je tomu? Ono to po třetím roce už neukazuje v pase, ale je velký rozdíl mezi dětmi čerstvě tříletými a třeba 3,5 roku🙂

janula28
22. lis 2011

@berenika39 Davídek je ten menší, tomu je 1 rok a 7 měsíců, Filipovi budou v lednu 4 roky, takže to je už velký chlap 😉

berenika39
22. lis 2011

@janula28 o jééé, já ti je popletla, promiň 😒 .

klementina
22. lis 2011

@blandik myslim, ze misko s nasou malou by si idealne sadli, presne ako pises na predchadzajucej strane, tiez sa furt hrame hry na "jako", sa tomu odborne hovori tusim"rolove hry" a tiez obcas k tomu kreslenie a hra bud na klavir, pistalu alebo bubon. inak neviem ako teba, ale mna tie rolove hry moc nebavia, hlavne tie na psiky a koniky, to sme mali obdobie, trvalo skoro pol roka, ze som bola kazdy den pes. 🙂 som uz prosila muza, nech do nasho maleho bytu kupime ozajstneho psa, lebo mna to uz tak nebavi...., zacali sme chodit vencit do utulku, tak to trosku pomohlo, uz mozem byt obcas aj konik, alebo sa to trosku posunulu aj k predavacke a lekarke, co sa mi zda uz znesitelnejsie, hlavne si pri tom viem predstavit viac situacii na hru, kedze ja zvierata moc nemusim.

reruna
23. lis 2011

@janula28 tak to jsi vystihla přesně - to jenom já mám pořád zapotřebí mu vnucovat svoje názory, to je úplně u mě to samé 😀 a tohle se odnaučit je pro mě asi to nějtěžší, pořád mám ten pocit, že se to MUSí dělat takhle a ne jinak.....
S autíčky - některé má Míša, některé Luki, ale většinou si hrajou s tím, co každý ukořistí a to si pak nesmí brát - samozřejmě to pořád porušujou...s tím bouráním jsem zasahovala - ale taky s mírou, děti mají totiž vývojovou fázi, že nejdřív bourají a potom až staví, takže i mladší se musí rozvíjet 😀 spíš jsem z toho udělala legraci, aby starší nebrečel, že aspoň máme důvod to postavit znovu 😀 S oblíkáním - většinou já nachystám věci na ráno, aby to bylo rychlejší, ale M. většinou neprostestuje a když jo, tak jednoduše vyměníme ponožky či tričko atd.

blandik
23. lis 2011

@klementina - no přesně, mě to taky moc nebaví a někdy trpím pocitem, že ho málo rozvíjím, protože on nemá moc zájem o dovednosti, o učení se něčeho nového...když jdu do kuchyně, tak si jde hrát...U nás to je občas na zvířátka a věčně na auta, už mi i říká, co mám říkat já...Občas ho chytně něco, že přesypává mouku nebo zrniny..Pokud chce kreslit tak auta...není to takové - že Miško co takhle dneska zkusit nakreslit pavouka, ne to ho nevezme, chce autíčko...nebo že bych mu vyskládala nějaký příběh, kde on by skládal pořadí - to taky ne...ale nějaké čtení příběhu v časopise, kresleného to ano..třikrát přečteme a už si na to hraje a mám roli...myslíš, že je to nějaká neuspokojená potřeba? Nerozumím tomu...

berenika39
23. lis 2011

kuk🙂. jsme doma a máme toho dost. bylo to nepříjemné. prý byl petr zahleněný, všude, neprojevovalo se to navenek akutně, ale průdušky, uši, nosohltan, všechno plné. na bulovce na vyšetření nám řekli, že mandle je zvětšená. tady na mě nahučeli (v dobrém), že byla extremně velká, v zánětu, takže prostě permanentní ložisko. jak to, že se s tím prý nedělalo neco dřív. no jsem z toho jelen, to jsem si to ještě vlastně vyžádala sama, jinak s tím šel asi do první třídy 😉 . ptali se, jestli vůbec slyšel, museli mu odsát obě oška, propíchnout, vyčistit, ale alespon to bylo při jedné narkoze. měli nám ho vrátit do půl hodiny a po padesáti minutách byl ještě na sále a já jednou nohou v bohnicích. pak se nemohl probrat, byl takový agresivní, na nic nereagoval, nešel utišit. brečel jak štěně, uklidnil se až doma trochu a usnul.
byli tam super, ale doufám, že už tam nebudem muset 😝