Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

romcovaklarka
16. pro 2011

@blandik @reruna Díky moc, tak takhle nějak se v zásadě i snažím, všechno mu říkat, vysvětlovat. Už tak jsem doma trochu za exota 😅 Ale snad to nějak půjde. Tak se těším na Ježíška, snad mi knížku nadělí 🙂

blandik
16. pro 2011

@romcovaklarka - mají šanci si zvyknout ještě v době než dítě začne mít svou hlavu...kdy klasická reakce je - zaražte ho, už přerůstá přes hlavu 😎

susacek
17. pro 2011

@reruna zkus "www.oskola.cz" . Jsou levne a maji toho hodne na vyber. Jsem si objednala k Vanocum a balicek kazdym dnem ocekavam. Pak poreferuju jak se to osvedcilo u nas. Jinak jsou jeste nejake karticke a jine didakticke materialy na "nomiland.cz", ale jsou pomerne drahe. 😖

weri1
17. pro 2011

v pondělí jsi jdu koupit Rabr doufám, že není "pozdě" 🙂 nevím jak to přelouskám, četla jsem jen stránku a zdá se mi strašně "těžká" ta knížka. Uvidíme

fender
17. pro 2011

@weri1 těžká je hodně. jjestli můžu doporučit, tak ednodušší pro začátek je Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly..... je to v mnoha ohledech stejné, jen je jednodušší na čtení a pochopení a RABR se potom mnohem lépe louská 🙂

weri1
17. pro 2011

@fender tak asi pozdě, právě jsem si ji objednala, tak si sama popřeji hodně zdaru při louskání 🙂

tygrous
18. pro 2011

Jdu si pro povzbuzení - dneska jsem se pohádala s mamkou na téma výchova našeho 2-letého honzíka... Házel autíčkem, což teda dělá v poslední době často, hází kdečím... Já mu pořád dokola říkala, že když se hází autíčkem,. tak se autíčko může rozbít, ulomí se kolečko apod. a pak ho budeme muset vyhodit do koše. A ukazovala jsem mu už rozbité letadlo...a dávala jsem mu balonek, ať si hází s ním nebo kostkami do krabice... A babička do toho naopak pořád opakovala, že autem házet nesmí, protože jinak dostane přes ruku...a taky ho pořád plácala...až rozlili čaj...😅 pak už z toho měl Honzík spíš srandu, ale autem házel dál... No a když šel spát, tak mi dělala přednášku o "západní výchově", jak se od ní dnes už ustupuje a že dítěti musím vymezit, co smí a co nesmí, a že když udělá něco, co nesmí, tak ásleduje trest...a že je dobré, aby se taky něčeho bálo... No nakonec jsem ji do vlaku na cestu domů vnutila RABR...že to není zápaďácká výchova, ale o něčem trochu jiném... Tak jsem zvědavá, jak na to zareaguje...

tygrous
18. pro 2011

A taky bych chtěla poradit, jak na malýho, když děsně protahuje chození do postele...jak v poledne, tak večer... Snažím se mu říct, že když bude takhle to oblíkání zdržovat, tak bude méně času na pohádku, a taky pak bud pohádka není, nebo je fakt jen krátká nebo jen písnička...ale je to spíš čím dál horší...😅

kefin
18. pro 2011

@tygrous ahoj, ohledně toho spaní my to děláme takhle: když nechce jít do postele a zdržuje, tak vezmu oblíbenou hračku(u nás je to panenka) a odcházím do ložnice s ní, že budu vyprávět panence pohádku, protože panenka už chce spát a taky se těší na pohádku, no a z ložnice volám na Terezku, že už vyprávím panence, a že ji terezka neuslyší 😉 😉 to máš vidět ten spěch, už aby byla s náma v ložnici a nepřišla o pohádku 😀
Snad jsem trochu pomohla...

tygrous
18. pro 2011

@kefin No do loznice se presune jeste celkem v pohode, ale tam je pak problem, ze nechce vlezt do pliny a do spaciho pytle, stoji na opacnem konci postele a smeje se na me... obcas zabere to, ze mu reknu, at si udela kotrmelec a padne rovnou na pytel a tam ho chytim, ale vetsinou ho akorat ukecavam a nakonec se rozcilim☹ Kdyz uz je pak v tom pytli, tak je to uz vetsinou v pohode😉 Pak teda jeste obcas je narocny presun do postylky, az precteme pohadku, ale to byva vetsinou uz taky v pohode.

zelmirka1
18. pro 2011

@tygrous a nie je to tym ze mu uz spaci pytel nevyhovuje ? ja som maleho tiez mala tak ale okolo roka sme ho zrušili lebo sa mu to prestalo pačiť. Sice spal dlhu dobu na perine 😀 , zakryt ani nahodou nechcel, ja zababusena a dieta len v pyzamku ale nikdy nebol problem a dnes ked je uz vacsi tak sa zakryje sam kedy chce.
Inak to ze dieta natahuje cas ked nechce ist spinkat je normalka, aj moj drobec to robila obcas aj teraz riadne vymysla aj ked vie ze to na mna nefunguje, najhorsia je ta chvila ked sa ideme umyt, potom ked je v pyzamku a ideme citat rozpravku je OK. V postate ho chapem lebo ja si spominam ako dieta som tiez stale natahovala cas ist spat a to som bola uz na zakladnej skole, proste svet bol prilis zaujimavy a spanok zbytocny 😀 😀 dnes si tak rada lahnem a pospim 😀 😀 ach jaj.

tygrous
19. pro 2011

@zelmirka1 No s tim pytlem ja nevim, muzu zkusit bez nej, ale presne jak pises - bude jen v pyzamku, pod dekou proste spat nebude, to jsme uz parkrat zkusili, kdyz byly vsechny pytle v pracce... Ale on si spis protahuje tu chvili, kdy jit spat, to mas taky pravdu. ja bych ho klidne davala spat pozdeji, ale kdyby pak rano spal dele...jenze on vstava mezi sestou a sedmou, at jde spat v osm nebo v deset vecer😅

u2jana
19. pro 2011

ahojte,
potrebujem poradit, ako zvladnut surodenencku ziarlivost.
Dcera ma 3 roky, syn 8 mes. Cele tehu sme ju na to pripravovali, z porodnice jej bratcek doniesol darcek. Zo zaciatku, bola este ako tak v pohode, ale teraz uz maly lozi, stoji, vsetko docahuje a ona ho bud ignoruje alebo mu robi zle, berie hracky, strka do neho, dnes mu chcela privriet prsty do suplika.
alebo sa pred nami zatvara v ibe.
Som z toho dost nestatna, snazim sa je venovat, maximalne. Kreslime si spolu, citame, ked ma naladu. Fakt neviem, co zmenit, aby sa to zlepsilo.

reruna
20. pro 2011

@u2jana dobré knihy jsou Sourozenci bez rivality nebo Pozitivní výchova sourozenců v rodině

kefin
20. pro 2011

ahoj holky, poctivě vás několik měsíců čtu, alle nepřispívám 🙂 Ale dnes mi to nedalo a musím napsat. Moje dcerka má 2 roky a 4měsíce, chodí do naší malé vesnické školky( jenom na pět dní v měsíci).Si představte, že oni na školení respektovat a být respektován posílají dokonce i školkovskou kuchařku 😀 prý aby byla v obraze a s dětmi správně komunikovala, no já jsem z toho fakt nadšená, si připadám tady u nás v zapadákově jako v super soukromé školce...

berenika39
20. pro 2011

@kefin závist. a ne tichá, veřejná. gratuluju🙂

susacek
20. pro 2011

@kefin no jo, to se nekde ma! Kdeze to bydlis? 🙂 Mimochodem, mam stejne stareho kluka.
Ja se prave ted rozhoduji, zda uskudlime nejake penize a posleme nase dite do Monte skolky aspon na 3 dny v tydnu. Ikdyz ona asi ne uplne kazda Monte skolka je vyhra. Mame v Liberci dve. Dalsi alternativou je Krestanska skolka (sice nejsme ani jeden poradne verici, ale myslim si, ze by v cirkevni skolce mohli vyznavat lepsi hodnoty nez v obyc. statni skolce - ale to je jen moje domenka). Co vy ostatni? Jake mate zkusenosti s obyc, Monte a cirkevni skolkou. Muzete mi poradit na co se zamerit pri vyberu a tak?

kefin
20. pro 2011

@susacek jsem z plzeňského kraje, víš ona naše školka není vedená jako nějaká jiná, alternativní, jenom tam maj fajn ředitelku(učitelku), která se snaží používat v co největší míře RABR 😉
Kté křesťanské školce- já chodila na církevní gymnázium a myslím, že opravdu tam vyznávali trochu jiné(lepší) hodnoty, ale možná to bylo dáno tím, že tam chodilo dost dětí z věřících rodin a ty děcka tam byly tak nějak hodnější k druhým, už to měly tak nastavené z rodiny, nelpěly tolik na materiálních věcech atd... JInak za mě, já bych hned dala dítko do církevní školy, školky.

fender
20. pro 2011

taky by se nám tu taková školka, případně tedy ředitelka, hodila 😝 🙂

weri1
20. pro 2011

ahoj holky

jdu si pro radu. malej se začal strašně vztekat...když se mu něco nelíbí, začne bouchat do stolu tím co má v ruce, ožene se i po nás. Všechno si vyřvává,docela mě to mrzí, nechci aby takovej byl
včera měl strašnej záchvat vzteku, brečel, vztekal se asi půl hodiny, dělala jsem vše možný i nemožný, bylo to fakt hrozný, jsem i brečela, ptž jsem se bála, nevěděla jsem co s ním ☹

reruna
21. pro 2011

@weri1 asi na něj přišlo období vzdoru, takový to první bývá kolem 1. roku a nejrozvinutější je to mezi 2-3. rokem, pak je chvíli klid a ve 4 letech zase malá puberta - žádný rodič nechce, aby se jeho sladké miminko takhle vztekalo, ale jeho růst bohužel zastavit nejde a tohle ke jeho zdravému vývoji patří, tak tě aspoň může uklidnit, že je to normální zdravé dítě, které si začíná uvědomovat svoji osobnost a svá přání a neumí vyjádřit svoji frustraci z toho, že se něco neděje podle něho jinak, než vztekem... tohle období se bohužel přeskočit nedá, některé děti to prožívají intenzivněji, než jiné a rodičům nezbyde, než se snažit to přestát co nejvíc v klidu...což se ne vždy daří...
Když má záchvat řevu, tak zkus odejít, aby neměl publikum a pak mu jen řekni, to tě asi naštvalo, že jsem ti nedala to a to, aby věděl, že víš, proč řval, že ho chápeš, ale zároveň mu neustupuj - a nedávej všechno hned, jen aby byl klid...když vás bouchá, tak mu chyť ruku a řekni žádné bouchání, u nás doma se neboucháme...

blandik
21. pro 2011

říkala jsem si, že jestli budu muset někdy řešit přechod malého do jiné školky, tedy do školky u nás ve městě, že bych zkusila obejít školky a fakt se poptat, jak to u nich funguje..jestli znají rabr...protože jsou i školky, které se o to snaží, mají za sebou školení...jen mám nějak pocit, žena mě budou koukat jako na cvoka - že si ještě chci zjišťovat takové věci v situaci, kdy si školky vybírají koho vezmou a koho ne... 😖

fender
21. pro 2011

právě.... 😒 kdyby to bylo opačně, že by byl dostatek míst, tak si to člověk pozjišťuje a opravdu si vybere, co považuje pro dítě za nejlepší, podle rabru, podle programu pro děti atd..... teď budem rádi, když nám malého vůbec někam vezmou 🙄 a když tam učitelka nebude hrát hry na pc a a bude se těm dětem aspoň věnovat 😖

weri1
21. pro 2011

@reruna děkuji

kubaka
22. pro 2011

Zdravím vás blandiku, zelmirko a jiné staré známé - bylo mi dovoleno zase se nalogovat po jarním zrušení účtu, protože jako profík musím mít možnost editovat záznam o firmě. Jen vás jdu pozdravit 🙂

reruna
22. pro 2011

@kubaka též zdravím, v téhle diskuzi tě rády zase uvidíme🙂

kubaka
22. pro 2011

Děkuji, to je rychlá reakce , akorát jsem nasázela nové fotky. Hezké svátky vám přeji všem

berenika39
22. pro 2011

@kubaka a já??? a co jááá? ahooooj. málem i vypadly oči z důlku...rychle piš, než se zase něco stane a zmizíš 😝
Máte se dobře? Přeji pohodu o vánocích...

filipal
22. pro 2011

@kubaka ahooooj, tesim sa, ze ta vidim. 🙂 🙂 🙂

reruna
22. pro 2011

Všem přeju pěkné Vánoce🙂