Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

susacek
22. pro 2011

holky, potrebuji vas rabr nazor. Uz jsem tu jednou nadhodila dotaz o pristupu ke spani batolat a predskolaku. U nas je ted nejake divne obdobi. Mlady ma otresny vztah k odpocinku po o, a pri tom ho porad jeste potrebuje. Mne by nevadilo, ze nechce jit spat, dodrzujeme ale hodinku klidu, lezime spolu nebo kazdy ve sve postylce a odpocivame, nekdy si povidame, nekdy si pustime pohadku, vetsinou u toho usne a spi. Ale posledni dobou si jdeme lehnout, vecko je jako driv, po 15min se zvedne, ze jde spat do postylky, tak ho tam dam, chvili tam v klidu lezi, snazi se usnout, ale neusne a po dalsich 5 minutach je na nohou, ze uz spat nechce a ze se jde hrat. OK. Jen ze po hodine-dvou hrani se je totalne vycerpany, pretazeny, mala ocicka. Tak mu nabizim spanek, pry ze nechce, kdyz jsem ho do te postylky jednou dostala antirabr zpusobem - jen na zkousku zda zabere, tak do 5min spal. Jenze to uz bylo po 4h odpoledne, spal do 6h, coz neni ok. Tusite co s tim? Vydrzet? To asi budu muset. Nenapada vas nic? Diky!

u2jana
22. pro 2011

@susacek no som zvedava, co ti baby poradia. Dcera ma 3 roky a mame presne rovnake obdobie, ked ju dam poobede spat, tak si lahne, potom zacne behat, nosit si do postele hracky a po hodine vyjde z izby, ze hotovo. Kedy si som zostavala pri nej, lenze teraz sa mi to neda.
A presne ako pises o tej 16hod by uz samozrejme zaspala, lenze to som raz skusila potom bola hore do polnoci, a skoro som uz pri nej skolabovala.
fakt neviem, co s tym... jedina vyhoda tohto stavuje, ze o 19,30 zaspi ako dudek a mame s muzom volny vecer.

bubelko
22. pro 2011

@susacek ahoj. nepamatam si, kolko ma maly. moj starsi syn prestal v dvoch rokoch spavat uplne. utriaslo sa to nakoniec tak, ze chodil spavat vecer skor. namiesto o osmej-pol deviatej, o pol osmej. a po nastupe do spielgruppe (o rok neskor) chodil spavat dokonca uz o siedmej. a rano vstaval stale rovnako - medzi siedmou a pol osmou. 🙂

divoska
23. pro 2011

krasny predsviatocny den damy,
v prvom rade zelam pokial mozno pohodove predvianocne hodiny, a v dalsom sa len rychlo chcem spytat ci moze existovat nejaky docasny fanatizmus /ala monte senzitivne obdobie/ na pozeranie telky, resp v pocitaca. raz za cas sme mu pustili po anglicky znakovacie programy, kopec pesniciek a zvieratiek pre deti a tak, no a on uz ma 5 dni obdobie ze zacne smykat vysoku stolicku k pocitacu, tak mu ju pomaham preniest a ukazuje ze chce znakovanie a ked nie tak je zle. vravim si, naplnim mu to, prejde ho to, ale dnes nerobi dokopy nic ine len mu s mensimi pauzami a vybehom pustam jedno za druhym.... maly ma 16m a nikdy fanaticky telku ani pocitac nepozeral, cez den je to vypnute /kedysi bola pustena maximalne klasika a pohodova muzika v telke/ a zapina sa az vecer, hentie videa sme mu pustali najma ked bolo zle a nic ine ho neukludnilo, respektive ked tu v noci behal jak raketa, chcel vsetkym trieskat a potrebovali sme ho ukludnit. a nemyslim ze by bol v strese ze chce cely den ukludnovat 😉 vyhodu teraz vidim vo vianociach ze pojdeme po navstevach a tak, hadam ho to prejde, ale mam ho este nechat nech si dojde na svoje a prejde ho to, alebo za cenu zachvatu ho k tomu nemam pustit? ok odpovedala som si sama, necham ho pozerat, nechcem aby zbytocne jancil, ale ako by ste to riesili vy? ved uz aj ja mam toho moc ked tu do toho cumime, on musi byt uplne osprosteny. dik moc, odpoved neponahla ;) prijemne sviatky kazdopadne

blandik
23. pro 2011

ahojte, přeji krásné vánoční svátky :o)

blumka
23. pro 2011

aj ja vam prajem krasne sviatky 😉

bubelko
23. pro 2011

prajem vam vsetkym pokojne prezitie vianocnych sviatkov, aby vsetko prebehlo podla vasich predstav 😉

zelmirka1
23. pro 2011

@divoska my mame prave obdobie pozerania jednej serie rozpravky, nikdy moc telku tiez nepozeral ale kupila som knizku a maciatkach a potom som nasla ze je to taky starsi vecernicek a pustila mu to, uplne je z toho hotovy chce to stale dookola, mne uz z tej pesnicky ide hlava dookola....ale beriem to tak ze to je proste obdobie, vzdy vidim ako ma zaujem o konkretnu cinnosti a je schopny to robit dookola kym sa nasyti a vydrzi dost dlho. Snazim sa to trochu regulovat , predsa len chodime aj von, hrame sa spolu, ale zase nie nasilu, verim ze ked si to uzije tak ho to prejde.

A este sa nam stala taka vec ze muz si kupil po rokoch novy telefon, moderny dotykovy HTC a ja nechapem ako maly ktory nevie citat dokaze v menu prejst niekolko obrazoviek aby nasiel hru pexeso, ja ten telefon absolutne neviem ovladat a moje dieta uz na nom hra hru 😀 😕 ja som strasne proti tomu aby deti pouzivali mobil a zrazu vidim ked proste vyrastaju tak oblopene technikou neda sa tomu zabranit, len najst rozumnu mieru. Moj maly je mimoriadne technicky sikovny, nic mu neukazujem a vsetku techniku doma uz vie ovladat na rozdiel odo mna. 😉

Tiez prajem vsetkym pekne a pohodove Vianoce.

berenika39
24. pro 2011

ahoj všem, které to tu čtou a dík všem, se tu dělí o zkušenosti a rady a nápady. přeji klidné vánoční dny a at si to všichni užijete podle svých představ.
Musím se přiznat, že jsem svůj pragmatický postoj k Vánocům musela přehodnotit, protože Petra to dostalo, ale úplně🙂. Tím, že odpadly hory, se samo nabízelo, že zkusíme, jaké to je🙂)). Takže se těšíme. Sice hodně skromně, ale přece ...stromek, dárky, slavnostní večeře...Peta je napnutý jak kšandy, má ze školky naplněnou hlavu, ale je vidět, že to prostě k tomu věku patří - je něžně nervozní.
Jinak Ježíškovi do včera říkal jako malý @fender Ježek, dneska nad ránem přišel k nám spát do ložnice a ptal, se kdy přijde Ježešík a tahle varianta ho zatím drží. Třeba to do večera bude Ježíšek. Ten opravdický, skutečný, co nosí dárky, pro všechny, pro děti, maminky, paní učitelku🙂))).
Tímto díky @divoska za milou IP a možná, že tímhle rokem nastartujem novou eru, beru Vánoce na milost🙂).

fender
24. pro 2011

@berenika39 malý dneska vyletěl z postele jak torpédo a s velkým funěním ala ježek valil do obýváku, jestli tam je stromek.... a byl 😀
já mám ráda vánoční atmosféru, ale ne tu u nás, plnou vystresovaných lidí, ale třeba vánoční trhy ve vídni, drážďanech... sníh, punč, svařák.... malý jak je ze všeho nadšený, vykulený, natěšený.... to jsou ty správné vánoce 😵 😵 😵 s dětma a pro děti je to něco úplně jiného 😵

berenika39
24. pro 2011

@fender no u nás taky překvápko, včera jsme přijeli z práce a školky, kolem půl páté, tma venku, tma doma, táta měl být doma - marodí, tak jsme oba byli vykulení. zuli jsme boty a šli pátrat a v tom se v obýváku rozsvítil vekej stromek, opravdickej, krásnej, tatínek svítil taky, pýchou, a Peta skákal a pištěl že už jsou Vánoce! Bylo to moc milý, nebyli jsme domluvení a táta koupil, osekal, postavil, ozdobil, osvítil, a my se jen těšili🙂)).

fender
24. pro 2011

@berenika39 za tu dětskou radost to všechno stojí 😵

berenika39
24. pro 2011

@fender však jo, souhlas. Peta nemůže za to, že já mám k Vánocům blbej vztah. Jdu mu zabalit dárečky🙂. Jeli s tátou koukat na kapry🙂.

bubelko
24. pro 2011

@berenika39 u nas mal vcera lukas obrovsku radost, ze mohol s babkou ozdobovat stromcek. a vysledok - skupina anjelov rozpravajucich sa o "zamboni" vpravo, skupina sisiek vlavo, srdiecka vzadu 🙂 esteze babka zdobila tiez, inak by sme mali vsetky druhy ozdob na jednej kope 😀 😀 😀
no a dnes s tym odhalenim jeziska - ze to sme my s muzom, tak to ma dorazil. ale sklamany nie je, to skor ja, ze prisiel na to takto skoro 😀 😀 😀

prom
24. pro 2011

@berenika39 heh.. tak to je uzasny, jak ta prcek zlomil 😀 a to s tim nemocnym tatkou ako vas prekvapil.. no normalne zavidim 😉
ja sa pochvalim, ale opacne, som na toho svojho muza pekne nastvana, resp. sklamana 😠 😔 . Vcera vecer jeden z jeho kamosov vybavil kostufku u jedneho skveleho vinara. No, dost blby termin, ale co uz.. Druhe baby to svojim chlapom zakazali, ja nie, ved snad neni blby, nikdy mu take nezakazujem .. naviac sam povedal ze sa vratia o 21:30 autobusom domov. Dorazil o 2.hod rano, len som pocula ako chodi na zachod a hlada ibuprofen, asi mu bolo dobre zle.. ja som mala totalne rozbitu noc, teraz mi staci malo a zobudim sa nespim aj 3 hodiny, lebo aj mimino v brusku si najradsej poskakuje v noci. No des.. teraz je po jednej hodine, spi aj s malou, pritom to byva jeho zvyk /svatost ze ma navarit kapustnicu a rybu na vine.. no nic.. ja to za neho robit nebudem, kaslem na to, proste nebude vecera

cez tyzden som sa pohadala s matkou a vobec bola som zas tak celkovo sklamana z nasich.. ano, ide o rozdielny pohlad na vychovu..ved klasika 😒 ja sa uz vobec dcerke nedivim, ze na mojho otca utoci, co si k nej on dovoluje, furt ju provokuje, zbytocne vyvolava konflikty.. ten typ humoru co na nu skusa, tazko zvladaju niektori dospeli a nie to este moja dvojrocna dcerka .. ale samozrejme je to moja chyba, ma vraj hnusnu povahu po mne a este som ju aj zle vychovala. Viete, bracha bol take to ustrachane bezproblemove dieta, ja opak.. takze mna vzdycky otec zmlatil.. heh.. a aj tak som si robila svoje, a este som si potom nieco myslela o rodicoch.. ako pise rabr, respekt sa neda vymlatit

inak dcerka a vianocny cas.. je nadsena zo stromceka, zdobila so mnou, tvarila sa strasne dolezito.. aj sme spolu piekli, velmi ju to bavilo.. nejaky ten zvyk, ze vecer dostane darceky zatial nechape, ved nevadi 🙂

a aj ked ma blizke okolie momentalne se*ie, ja si vianocny cas pokazit nedam

Kocky, aj ja Vam zelam krasne sviatky!

berenika39
24. pro 2011

@prom ono se to zase utřese, taťka se tedy nevyznamenal,ale ono mu to dojde, neboj, hlava bolí docela dlouho🙂. přeji, at si večer dáte pusu a je všechno v pohodě, svátky jsou pár dnů, doženete to🙂.

@bubelko sám na to přišel??? ale zase když je to jeho myšlenka, tak je správná, z dárků bude mít určo stejnou radost🙂.

bubelko
24. pro 2011

@berenika39 hej, sam na to prisiel. predpokladam, ze si spojil to, ze sme kupovali darceky synovcovi a krstnym detom, no a tak si to nejako dal dokopy. nepytala som sa ho. ale na darceky sa tesi, to hej. ale uz ho skratka neopijem rozkom 😀 😀 😀

@prom neboj, myslim, ze to, ze nebude vecera a to, ze ho boli hlava je pre muza dostatocny trest 🙂 a co sa vychovy tyka - nech vychovavas sebelepsie, vzdy sa najde niekto, kto ma iny nazor. ak tradicne - tak budu tvrdit, ze si moc prisna a ze nicis jeho rozvoj, a ked si rabr - tak zas ho nevychovavas a rozmaznavas. nevyberies si 🙂 ale verim, ze napriek vsetkemu si dnesny den uzijes a ako pise berenika, vianoce trvaju este par dni 😉

romcovaklarka
26. pro 2011

Ahoj holky, tak jsem knížku k Vánocům přece jen dostala a zjistila jsem, že mluvit s miminkem podle ní je složitější, než jsem si myslela 😖 Tak snad se to naučím, než to zaačne být potřeba 😅 Budu si vás chodit číst a občas pro rozumy 🙂

majdula
26. pro 2011

@prom Jak to u vas dopadlo s veceri? Jestli te to uklidni, tak nam na Stedry den pocurala kocka kreslo... pri prani praskl odpad... pak jeste vytekla cela pracka... Takze kuchyn plna srac...k a navic zatopena... Tam se vecere delat nedala a s detmi byt taky ne, takze Stedry den jsem stravila u nasich, manzel resenim havarky a veceri jsme meli od babicky 🙂 Ted se smeju, ale tedy pobrecela jsem si... 😅

majdula
26. pro 2011

Mno a babicky dostaly tip na darek pro me, knizky, na ktere jsem tu kapla...

Svoboda a hranice, laska a respekt - tu Jezisek donesl a uz se na ni moc tesim 🙂

Ale misto druhe, Typologie osobnosti u deti (taky vypada sakra zajimave, listovala jsem v ni v knihkupectvi), donesl Detskou nespavost od Estivilla 😅 Myslela jsem, ze po dvou a pul letech, kdy vytrvale deti uspavame, nenechame je ani minutu zbytecne plakat a chovame se k nim jak se chovame, Jeziskove vedi, ze takhle tyrat mimino nemuzu, tohle je proste uplne jinej konec spektra... ☹

I kdyz kdo to neprocetl a vidi jen ten nazev a podtitul, tak nevi, co se za touhle "metodou" skryva.
(Omlouvam se vsem, kdo ji pouzivaji 😝 )

foogy
26. pro 2011

Holky, potřebuju radu. Moje dítě 20 měsíců kouše. Sem tam kousne mě s mužem a babičky a 1x za 14 dní vidí bratránka o 8 měsíců staršího, kterého miluje a dycky má vekou radost, že ho vidí a toho kouše taky. Ten se nebrání, takže když je zrovinka nehlídáme, tak je zaděláno na průser!
A je to dycky, když je hrozně šťastnej a nebo rozjetej v rámci hry.
Už nevím, jak na něj. Zkoušeli jsme domlouvat, učili ho vybíjet se kousáním do pěnového puzzle, teď už ho přes pusu pleskám, ale nic nepomáhá. Už jsem fakt zoufalá.
Nemáte nějaké ověřené tipy?

Myslím, že prapůvodem je to, že jsme ho jako miminko ze srandy jemně kousali v rámci hry 😅

geliva
26. pro 2011

@foogy ahoj, holky koušou taky, (už je to celkem přechází, ale pořád ještě) většinou je to v sebeobraně, ale občas hlavně Deny kousne tak jak popisuješ (tak nějak mimoděk, bez úmyslu ublížit) účinnou radu nevím, snad je to jenom období, a přejde to, já zkouším, je hlídat a zasahovat těsně před kousnutím, tím, že jim dám ruku před pusu a řeknu, že se nekouše, (samo to ale ne vždycky chytnu, ale už máš určitě vypozorované, kdy k tomu kousnutí dojde)

fender
26. pro 2011

taky myslím, že tak nějak mají skoro všechny děti kousací období 🙂 mně inspirovala @blandik kdy jsem vždycky před kousknutím volala pusinku, pusinku, a malý se na poslední chvíli zarazil a místno kousnutí mi dal pusu. pak začal mít po druhém roce další kousací období, to jsem přičetla klubajícím se pětkám, koupili jsme kousátko a byl klid. ono to přejde 😉 a pak přijde něco dalšího 😀

foogy
26. pro 2011

@geliva Jo, je fakt, že už se mi taky kolikrát podaří to podchytit a říkám, že kousat ne!!! Ale pusinku jo. A on nás začne lízat jako náš pes 😉 Daří se mi to podchytit v 99%. Jenže se prostě stane, že sem tam to nepodchytím a je katastrofa na světě, jako včera u synovce... Olík se pak šel synovci omluvit a švagrovka: Né, nechoď sem, on se tě teď Čeník bude bát. A my jsme pak Olíka půl hodiny uklidňovali, brečel jak pominutej....

fender
26. pro 2011

@majdula promiň za to "líbí se mi", ale tys to napsala s takovým nadhledem, že jsem se musela fakt smát 😅 😀 🤐

jinak já mám Láska a repsekt teď taky nově, ale teda jestli jsem si myslela že se rabr špatně čte, tak oproti tomuhle mi to přijde jako pohádka na dobrou noc 😅 😅 😅

majdula
26. pro 2011

@fender Taky mi to pri letmym nahlidnuti pripadalo trosku min srozumitelny... A to se mi RaBR cetl prave dost dobre 😕

@foogy Jo! To je presne to obdobi, kdy Rada taky hryzal a taky jsem byla zoufala co s tim... Preslo to, do dvou let urcite uz nekousal. A taky jsem presvedcena, ze to melo prapuvod v tom nasem okusovani jeho sameho uz coby miminka... takove to hamham ja te snim a ozirani mimina na brisku, nozickach, dite se rehta az tecou slzy 🙂 Potvrdil nam to pak sam, dost brzy dobre mluvil a taky nam rekl, kdyz jsme se ptali proc kouse, ze je to strasna legrace a ze ho to moc bavi 😎

Kazdopadne je to asi dost obvykle v tomhle obdobi a my to musime hlavne nejak prezit pokud mozno ve zdravi a v klidu, rozhodne neoplacet, citove nevydirat, spis se snazit predchazet... my uz pak byli vytrenovani, doted mam rychle reflexy, kdyz vidim ze se Rada na me vrha, ze ho brzdim, aby se do me nezaboril pusinkou (coz uz davno dela nevinne, bez zubu).

blandik
27. pro 2011

@fender @majdula - mě ten začátek taky přišel kostrbatý, myslím, že je to hodně překladem...ale našla jsem tam pak dobré postřehy, začalo to do sebe zapadat a ta knížka už jde dál, nezabývá se tolik tradiční výchovou, spíše ukazuje možná úskalí respektující výchovy a nabízí vysvětlení, proč co a jak při respektující výchově funguje, jak nastavit hranice, jak projevovat lásku....Mě se moc líbí, určitě se k ní znova vrátím....Já jsem si od Ježíška přála Nenásilnou komuniaci, dostala jsem na ni tip, že je fonemonální...myslím, že tam najdu odpověď...současně jsem manželovi koupila Pátou dohodu od Ruize a taky jsem začala poslouchat na cd Čtyři dohody..všechno se to prolíná

fender
27. pro 2011

@blandik dej pak vědět, jaké ty knihy byly.....

......já jsem z té Svoboda a hranice.... taková dost rozpačitá. Jako jo, je tam spousta hrozně zajímavých věcí, na druhou stranu ze spousty jsem spíš taková jakoby rozčarovaná - nevím, jestli nemám být naprdnutá na tradiční školství, na takové to "a co děti, mají si kde hrát?", obecně na celou dnešní dobu.... zase si myslím, že tím nic nevyřeším, tak jsem tak nějak bezradná, jak s tím vším vlastně naložit 😅 ale určitě je to zajímavé čtení.

Myslím, že je donré toho přečíst hodně, ať si pak člověk může třídt myšlenky, co si z čeho vybere a přijme... mám ještě jednu další knihu i výchově, teprve teď jsem se k ní dostala (Komunikace mezi rodičem a dítětem) tam je třeba taky dost dobrých věcí, na druhou stranu nezavrhuje to tresty.... se nedivím, že dnešní matky jsou zmatené jak lesní včely, každá knížka málem tvrdí opak toho, co ta předchozí 😀 jako bychom na všechno už potřebovali knihy, metody, protože nemáme vlastní rozum, anebo ho neumíme používat 😝

blandik
28. pro 2011

@fender - při čtení Svobody a ...jsem byla hodně smutná a taky naštvaná,že taková škola nikde neexistuje, ani vzdáleně, jak přirozeně by se děti mohly vyvíjet a hlavně, jak by se mohl dnešní svět změnit k lepšímu...a taky že nemáme nějakou tu zahradu, domek..že nemám ani šanci vytvrořit takové prostředí aspoň doma...svět nepotřebuje poslušné lidi, stádo - což je produkt našeho školství. V té době ještě malý přišel ze školky s peklem a že si tam marečka a honzíka čert odnese, protože zlobí a nejsou v posteli ticho...zasáhlo mě to hodně...já v té knížce jen nesouhlasím s tím, že děti potřebují hranice bez vysvětlení...já jsem spíše zastánce toho, že řeknu, jak to je, zdá se mi to, že tohle více vede k rozvoji myšlení, logiky (otázkou jen je, jestli batolata se mají tímto směrem rozvíjet nebo je to přetěžuje...)..ale pomohlo mi to v tom, že se nenechám zatáhnout do vleklé diskuze (jetšě u nás nenastalo, ale věřím, že kolem čtvrtého, pátého roku by to mohlo být...). ..ale vysvětluji, v určitém okamžiku už ale utnu pomocí empatie a jdu...
Vím, že při čtení té knížky mě docvaklo, že vlastně mě to neskutečně obohacuje, takhle nová cesta, nicméně negativní stránka je, že již nikdy nebudu tuctově spokojená s klasickým školstvím, nevím, jak to zvládnu...

fender
28. pro 2011

@blandik no, s tím jsem taky měla problém - jak by vlastně všechno mohlo být mnohem lepší. trochu mě děsí, že už dneska musí psát do knih, že na sebe máme málo času, dětem vymýšlíme zástupné programy abychom se jim nemuseli věnovat a pozitivní hodnoty jako respekt, slušnost apod. nefrčí..... kde to žijeme, proboha???? 🙄
a je opravdu dobré vychovávat dítě tak, jak to děláme (jakože věřím, že ano) - když pak pro něj bude ten svět naprostým šokem? nepřeválcují ho tam ti ostatní, agresivní, bez jakýchkoli vštípených hodnot????
no myslím, že tu knihu teď na hodně dlouhou dobu odložím, než se budu schopna k ní zase vrátit..... asi se dám na nějaký čas na beletrii a pohádky o krtkovi 🙂