Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
1. zář 2010

@brisalek nic takového netvrdím!!! to bych si nedovolila...zkus to poslat do ip, zkusím to otevřít - nakonec mít ji v el.podobě není na škodu. šlo by to? děkuji!

brisalek
1. zář 2010

@berenika39 to byl jen muj povzdech🙂 o tom analfabetovi🙂. Zkusim poslat.

berenika39
1. zář 2010

tak jo, dík, taky pracuji s pc systémempokus chyba....
@brisalek

berenika39
1. zář 2010

@brisalek došlo, stáhla jsem, neotevřela. ale já vím, co tomu je....
Je to rozbitý 😠 😠 😠 😠 .

blandik
1. zář 2010

@fem - já se snažím pojď sem obcházet informacema, popisem. Příjde mi kolikrát zbytečný. Když chci, aby šel jíst. Tak mu řeknu, že budeme snídat. Že už mám snídani na stole, potřebuji, aby dal na stůl prostírání a kde že je a on příjde.

Mám ale jeden problém, se kterým si moc nevím rady. Přiznám se, že malého jsme od mala vedli k tomu, že má usínat sám. Docela to nebyl problém, protože nebyl miminko vyžadující příliž nošení, houpání, oční kontakt (na začátku to přímo nesnášel, četla jsem někde, že různé děti mají různou potřebu "lásky" ve smyslu nošení, hlazení...). Nechci to obhajovat, každopádně mi v tom teď rabr nadělal zmatek. Pod vlivem rabru jej nenutím v poledne spát, protože evidentně nechce a rabr mi pomohl si ujasnit, že ho prostě nutit spát nemůžu (o to jde večer spát dříve a celkem to jde). Ale momentálně dochází k tomu, že ho přesouvám z malé do velké postýlky, podle toho, jak chce a ve velké postýlce to zatím řeším tak, že ho u pohádky de facto uspím. Na jednu stranu to je dobrý pocit, ale na druhou stranu, je celou dobu zvyklý usínat sám a teď ve dvou letech se mi nechce dělat onen krok zpátky a navyknout ho na usínání při rodiči. V podstatě je odpověď asi jednoduchá, říct pohádku a zkusit odejít a koukat, jestli mě nechá - ale v této oblasti se přiznám, že trošku věřím, že usínání s někým nebo o samotě je otázkou zvyku a nerada bych mu jeho současný zvyk rušila. V malé postýlce totiž usíná sám a bez potíží. Moc uvítám vaše názory, potřebuji si v tom udělat jasno.

blandik
1. zář 2010

@berenika39 - taky bych tu knížku brala v elektronické verzi - mohla bych tím obdařit babičky, aby se poučily 😉 Takže pokud by bylo možno přeposlat, budu moc ráda.

berenika39
1. zář 2010

@blandik 😀 , nejsnazší, jak vyřešit problém, je přesunout ho na někoho jiného....takže neposkvrněnou el.verzi posílám dál. kdo to otevře a naučí nás jak, dostane dárek....

fem
1. zář 2010

@blandik
co sa tyka samostaneho zaspavania u dietata, toho sa neboj, dieta ti samo ukaze, co potrebuje...je to potrebne to respektovat...ale ak dieta nikdy nema moznost samostatne zaspavat, tak tam moze byt celkovy obraz skresleny...(dost posilneny zlozvykmi nie vzdy zodpovedajucimi dobru dietata)
ak dieta niekedy samostatne zaspavalo, a vyhovalo mu to, to znamena, ze to bolo v jeho vedomi uz po separacii, co tiez zodpoveda jeho stupnu dosiahnutia autonomie....moze opatovne spolocne zaspavanie sposobovat rozpor...voci tomu, co predtym zazivalo
moj nazor je, ze ak pride obdobie opat spolocneho zaspavania, tak je potrebne respektovat potrebu dieta, ale neskor , po istom case, nechat priestor aj na samostatne zaspavanie...je to jednoduche...proste po ustalenych ritualov, kedy dieta ma relaxovat, uvolnit si, posilnovat vzajomny vztah (tulenie, bozk, neznosti, kniha) rozlucit sa a odist....a cakat na reakciu ta moze prist do 3 sekund, nestihnete ist za dvere, alebo ste uz za dverami atd...vzdy to respektovat a vratit sa...ja si myslim, ze dietatu vyhovuje samostatne zaspavanie, cize ma pokojny spanok, pokojne - tiche zaspavanie, nema narusenu doveru k mamicke ...ten princip opatovneho vratenia...v specifickej situacii...dieta "nezneuziva"- ja doverujem jeho potrebe, kedy ma potrebuje...pri comkolvek, ci ked sa otocim k vareniu a dieta zamurka, ze nieco nie je ok...tak idem komunikovat, ze co potrebuje...a niekedy varim a on sa hra sam v izbe...
ak pri zaspavani sa na dieta neskusaju rozne triky, vyplakavania, ignorovania apod...nie je problem, aby dieta mohlo zaspat samostatne bez mamicky, ked vie, ze mama je vedla a kedykolvek pride, ked ju budem potrebovat
(princip monitoru)....tyranie deti,...tyransky vypocitavy plac...manipulacie..dieta zacina manipulovt len vtedy, ak nim bolo manipulovane...
ale treba si uvedomit a rozlisit fazy zaspavania....je ta cast , co sluzi na zrelaxovanie dietata, ritualy a pod. , ta by mala mat adekvatnu dlzku...nemala by byt neprimerane dlha, ale ani kratka a nemala by viest k stimulacii ale opacne k upokojeniu...po tejto faze prichadza druha faza zaspavania, kedy dieta ukladame do postielky, dieta ukladame do postielky zrelaxovane, s pokojnym dychom...ktore vklzne do nej..ako ryba do vody...uhniezdi sa najde si polohu...opat rozlucka, kratka, bozk, slova...dieta je este pri vedomi...uvedomuje si, ze mamicka odchadza...napriek tomu neprotestuje...lebo ten stav je uz uvolneny mamke doveruje a tu posledna faza je na nom...
tato posledna faza, by nemala trvat viac ako 15, 20 min...ak dieta takto dlho nemoze zaspinkat, tak uz je jedno, ci uz samostane zaspavanie zauzivane, alebo nie...treba mu pomoct....bud je prestimulovany, bud ma nespracovane emocionalne zazitky, bud je uz velmi unaveny, ze nedokaze zaspat...(treba sa vzivat do toho a predstavit si samych seba, ked nemozete zaspat, ako sa prehadzujete, myslienky behaju, zacina vas boliet hlava...)...najhorsie je pre dieta ukladanie prilis skoro, alebo prilis neskoro....tomu sa da najcastejsie a na 90 percent zabranit...ukladanim spat v ten isty cas....deti su ako hodinky...
takze ja osobne preferujem, aby dieta tu poslednu fazu zaspavania, pokial mu je to prijemne, konformne absolvovalo same....preco? z jedneho jedineho dovodu....ak dieta v tej poslednej faze nezaspi same...tak dochadza k akemusi stavu "vyparenia" mamy....dietatko zaspi pri mame....zobudi sa, kde je mama?....dokonca ho to moze nutit...budit sa....cize kazit plynuly spanok v noci, ktory je nepostradatelny pre jeho emocionalny vyvoj, psychicku pohodu a samozrejme fyzicky vyvoj ...
dnes nie je nic neobvykle, ze deti trpia chorobami nespavosti...ako dospeli ludia...hlavne ked dlhodobo maju naruseny nocny spanok... od tych 3, 4 rokoch a dalej...sposobuje to aj psychicke problemy...lebo nie je cas na spracovanie emocii a danie sa do pohody...
ale pozor! pomoc mamicky pri zaspavani dietatka to nie je jednorazova zalezitost...to je neustaly proces dovery, spojenych nadob nezavislosti, zavislosti a potreby..
ak chceme , aby dietako zaspavalo neskor same...tak na tom musime pracovat ovela a ovela skor...dat mu moznost upadnut do spanku sam....spanok je v mnohom kvalitnejsi..
ak dieta je pri zaspavani uplne naviazane na mamicku...nikdy nepride ta faza, ze teraz dost..ak to mamicka v nom postupne nepodporuje...aj 6 rocne dieta moze mat neskutocnu traumu z nahleho "odvrhnutia" mamickou..
preto treba anticipovat buducnost...naozaj som schopna spat prerusovanym spanok, nekvalitne este dalsie 2, 3 roky? co na to moje zdravie, co na to moja psychika ...co na to zdravie a psychika dietata....ak odlucim od seba zrazu dieta neprinesiem mu nejaku traumu....

ja osobne na case zaspavania a dlzky relativne trvam...urcite ju nepredlzujeme, tak ako nepredlzujeme kupanie...(tam mame limity)
nemam problem s tym, ak ma hocikedy moje dieta bude potrebovat aj v poslednej faze zaspavania...dokonca s tym pocitam...nove socialne skusenosti...skolka, skola...cokolvek moze sposobit ze dieta opat potrebuje mamicku, ale opat mnoho trpezlivosti na postupne skusanie toho, ci mojmu dietatu opat nevyhovuje absolvovat tuto fazu sam...to si musi kazdy individualne a specificky zhodnotit...vzdy si uvedomit, ze je to proces...a ze to nie je konstantny stav...
pretoze budovat v dietati "neprirodzenu zavislost" vzhladom k veku...moze byt este nebezpecnejsie....
to bolo vseobecne zamyslenie

blandik--poslednu fazu by som nechala na nom u nas trva max 5 min...takze ono sa to da harmonizovat s tou prvou fazou a ukladat dieta bdele...prave kvoli zabraneniu obrazu mamickinho "vyparenia"....tempo ti urci maly
spociatku som sa vracala 5x, neskor 3, potom len 1 x...teraz sa v 90 percentach uz nevraciam....a tych 10 percent to su tie okolnosti vplyvu na spanok....co ma kazdy clovek...ale u dietata je istota, rytmus, rovnakost, dovera...respektovanie potreby a Osobnosti najdolezitejsia...
a popri tom vracani...na zaciatku, prve dni stal...neskor sedel a na konci toho procesu uz lezal...takze si nemyslim, ze aktivita moze branit samostatnemu zaspavaniu,,..skor je to o tej harmonizacii relaxu a spravneho casu nechania dietata same...a trvanie na rovnakych casoch...napokon dieta , ak nie je zatazovane vsakovakymi zmateniami (zaobchadzania, zmeny ritualov) pochopi, ze chce len spinkat....len potrebuje pomoc...vplyv mamicky, niekedy vacsi, postupne sa prirodzene vzhladom k veku a vyvoju sebavedomia znizuje

fem
1. zář 2010

@berenika39
i ja si prosim, ak to nie je vtip 😀

berenika39
1. zář 2010

@fem nene, v tomto tématu jen a jen vážně. nick brisalek má knížku v el.podobě a nešlo jí to otevřít. poslala ji mě. neotevřela. posílám blandik i tobě. ale všichni to stáhneme, ale neotevřeme🙂))).
zkus, vyhraješ dárek...

fem
1. zář 2010

@berenika39 😉 takze predsa len to je vtipne 😀 , super tak sa tesim, nejaky dobrak sa na tom zabava, mozno je to taky vtip, ze je to neotvoritelne

berenika39
1. zář 2010

@fem ne, jediný bezduchý srandičky tu tvořím já...ta stránka "ulozto" je seriozní, je tam dost zajímavých věcí. ale to, co dělají se soubory, aby se nám je nepodařilo otevřít, to netuším.

fem
1. zář 2010

@blandik
poviem to inak jednoducho....mam nejaky vychovny styl...respektujem svoje dieta cez den...nejako ma uz taku osobnost 🙂, nejako nevidim rozdiel noc a den...a nemozem ist ani proti sebe a ani proti nemu...
ale neodsudzujem v tomto nikoho, lebo ten clovek ma iny styl vychovy..ina osobnost dietata je produktom...tak potom iny typ "nocnej" vychovy je adekvatny...
ale urcite by som ten obraz "vytratenia" mamy nepodcenovala...ale citlivo posudzovala adekvatne veku, aby nenarobil problemy..a taktiez, by som anticipovala buducnost, takze aj skor by som pracovala na procese....necakala by som na problem
podla mna vsak nejestvuje priama umera, ze cim viac zavisleho kontaktu---viac spokojnejsia osobnost...
treba vnimat citlivo vek....akokolvek budeme verit a akceptovat rozne psychologicke smery, osobnosti, ktore inak definuju ten cas, limit vhodneho zaspavania s matkou...to je uz jedno, comu sa priklonime, nieco na tom bude...a to nemusim "zrat" nejaku psychologicku metodu ako neomylnu a pravdivu...ale je pravda, že jestvuje jasny vztah medzi formovanim "zdraveho sebavedomia" vo vztahu k podliehani matke pri prihliadani na vek

fem
1. zář 2010

@berenika39
Súbor s príponou ".rar" otvoríš pomocou programu winrar
mne to neslo ani stahnout 😀 , ale to som si nasla na nete..takze prvotnu informaciu mame

fem
1. zář 2010

@zelmirka1
knizku som necitala, ale znie to dobre, ak budes mat chut napis, o com to je...ma to oslovilo

berenika39
1. zář 2010

@fem ano. winrar je mi znám. ale....dala jsem otevřít pomocí tohoto programu...dokonce jsem si stáhla free verzi winzip...a co? nic. ale je mi jasné, že chyba bude u mě, ne u pc.

berenika39
1. zář 2010

odbočujeme od tématu, mohli by naše dosud kultivované povídání o výchově s respektem zavřít....tak uvidíme, kdo to otevře.

fem
1. zář 2010
berenika39
1. zář 2010

@fem ok. josu horší věci na světě než jeden neotevřitelný soubor s koncovkou rar....

blandik
1. zář 2010

@fem - já si právě taky myslím, že vlastně cílem je, aby dítě usínalo samo a tak se mi o to teďkom nechce přijít jen tím, že z nějakého pocitu, který mám já , usuzuji, že přechod z malé do velké postele by mohl být pro malého stresující a že tedy potřebuje, abych u něj zůstala až usne. Máš recht, že je potřeba anticipovat budoucnost a řídit se drobnými signály - děkuji moc za tvůj příspěvek, potřebovala jsem si to utřepat v hlavě. Zítra, jestli zase půjde do velké postele, zkusím po pohádce, až bdue uvolněný, odejít z pokoje s tím, že jsem vedle a že má zavolat, kdyby mě potřeboval.

a by the way - povedlo se mi rozbalit to rarko winrarem 😀 - netuším v čem je problém, ale normálně se mi to otevřelo - jsou to nascanované stránky - je tam 268 souborů (tedy 268 stran, takže to bude téměř vše nebo vše). Jakýže to dostanu dárek? Nicméně netuším, jak vám to předat dále. Má někdo nějaký nápad? Nejsem zase tak moc into IT 😒

prsky
1. zář 2010

baby, ja som to stiahla z ulozto a otvorila bez problemov ... je tam kazda jedna strana v samostatnom pdf a nie velmi kvalitne naskenovana, ale da sa citat...ak to chcete, zajtra to spojim do 1 pdf a hodim na moje ftp...dajte vediet do ip, poslem vam odkaz, kde to bude

fem
2. zář 2010

@blandik
ja som hned nepochopila, ze ide o transformaciu....mozes ostavat u neho na zaciatku...ale on ti sam uda tempo...tiez sa neboj , ak aj tyzden budes ostavat s nim, nic sa nepokazi (mozes postupne znizovat svoju pritomnost)...vzdy, ak sa dieta akceptuje, jeho potreby a respektuje sa ...tak je vzdy cesta k samotnemu zaspavaniu, aj keby ta transformacia trvala 2 tyzdne....nie je problem.
hej tiez uz to mam, ale taha z toho skenu oci...a vcera som isla rychlo spat 🙂

berenika39
2. zář 2010

dobré ráno, a pak že to nejde...jste šikovné. já to vzdávám, ze scanu to bude ne dobře čitelné, mám klasickou knížku, chtěla jsem to jen do zálohy, ale ptala se na to původně @brisalek, tak snad se ozve a použije to.

@blandik, s tím dárkem budu mít teď problém, podcenila jsem to a domnívala se, že to nepůjde otevřít.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀














































































































katerinka.kr
2. zář 2010

@berenika39 stahnete si program Winrar na kompresi a dekompresi souboru. pak nebudete mit problem s rozbalenim archivu .rar. stahovat můžete např. na www.slunecnice.cz. 😉

brisalek
2. zář 2010

@prsky dekuji. Uviddime jestli to pujde cist. A jestli jsem narusila nechtene diskuzi🙂 tak se omlouvam.

berenika39
2. zář 2010

@brisalek neřeš 🙂 🙂 , tady je tolik pochopení, tolerance a respektu jako v žádný jiný diskusi na koňovi. zkus to přelouskat, dá se tam najít plno věcí, které ti třeba usnadní výchovu. dej vědět, jak se ti to pozdává 😉 😉

zelmirka1
2. zář 2010

ahojte
vidim ze ste pisali o zaspavani, tiez teraz riesim samostatne zaspavanie. Maly zaspaval fajn do cca pol roka, potom vyzadoval moju pritomnost tak som pri nom bola, neskor ked mal 15 mesiacov som ho naucila zaspavat sameho /nie vyplakanim/ a teraz zase zacina chciet aby niekto pri nom lezal. Zaspava dlhsie, kedysi do 15 minut spal a teraz niekedy aj pol az tristvrte hodiny. Neviem ci uz nepotrebuje tolko spanku a vecer je malo unaveny, ale cez obed spi 2-2,5 hodiny dost tvrdo. Kedze tak dlho nezaspi po case vylezie z postielky alebo pootvori dvere a ked pridem tak ukazuje aby som si k nemu lahla. Je zaujimave ako sa tie obdobia menia. Plakat neplace nikdy, nemusi lebo vie ze pridem ale ked uz tak pekne zaspaval a zrazu nie, tak neviem ako to najlepsie riesit. Je pravda ze cez den pri nom lezim, ale ked 6-7 mesiacov nemal problem rozlisovat ze cez den zaspi pri mne a vecer sam tak sa mi zda cudne ze zrazu mu to vadi.
Ale zase musim napisat ze vcera vecer tiez nezaspal hned, bola som u neho len raz, vysvetlila mu ze este musim umyt riadny, umyt sa, obliect do pyzama atd....a ze som hned vedla a davam na neho pozor, ze ho velmi lubim a potom uz nevyliezol. Horsie je to cez den, lebo sa mu neda zaspat, dost sa mrvi, keby ste videli co robi rucickami, hra sa mi z vlasmi, natahuje oblubenu plienku a veru dlhsie trva kym sa ukludni. A potom spi tak ze ho nemozem zobudit. Co myslite nemoze to byt len take obdobie, lebo sa mi zda ze je teraz viac na mna priputany a moc nechce nikoho okrem mna a manzela a predtym to nebolo. Nerada riesim nieco nasilu ale zase by som nerada sa vratila k tomu ze budeme stale pri nom.

blandik
2. zář 2010

@berenika39 - ha, ha otevřelo nás toho více 😉 Já to přepošlu babičce, ať má nějakou zábavu po večerech.

blandik
2. zář 2010

@zelmirka1 - ahoj, mě v tom docela pomohla včera udělat jasno fem. U nás je i ten problém, že jsme malého naučili spát samétného od půl roku a ne vždy jsme respektovali jeho přání - tedy dříve. Teď prožívám prozíravé období, nějak jsem si udělala názor na to, jak to vlastně chceme a tak nevím, jestli si opravdu řekne jen, když bude potřebovat nebo to bude "využívat" z důvodů, že dříve jsme jej nerespektovali.

Ale můj závěr je ten, že budu prostě zkoušet, jestli mě nechá odejít - když bude ve velké posteli /jak fem krásně píše- máme tranzitivní období). Budu mu říkat, že si řekneme pohádku a že pak už se bude spinkat a že kdyby to nešlo usnout, ať mámu zavolá a že hned příjdu...to na něj docela zabírá. Ale zatím jsme ho vždy ve velké posteli uspali (tak snad mu to nenaruší - je fakt, že v cizím prostředí ho vždycky uspáváme a někdy mu to trvá i hodinu než usne). A nevím, jestli u vá nedochází k něčemu podobnému - malý cca před dvěma měsíci začal mít problémy se spaním, večer nemohl usnout, v poledne nechtěl do postele. Teď už v poledne nespí téměř vůbec (tedy doma v posteli vůbec ne). Takže možná se malému mění potřeba spánku anebo má období, kdy více potřebuje mámu (nějaký vývojový skok).

blandik
2. zář 2010

@fem - děkuji. Moc mi to pomohlo. Uvědomila jsem si, že musím odcházet z pokojíčku, až se zklidní, bude pomalu vadnout - já jsem ho neuspávala dříve a teď, co je v té velké posteli (stále má možnost výběru), tak jsem ho párkrát uspala u pohádky a to bylo krásné (tedy pro mě). Ale v noci jsem si na tebe vzpoměla, jak jsi psala, že dítě pak hledá maminku (imige ztrácející se matky) a on skutečně v noci se pořád budil - nejprve dva krát volal máma, potřetí už volal táta (a to jsem přišla já, tak byl docela nepříčetný) a pak pořád už jen táta - no vztávali jsme k němu asi 5x. Dneska je naočkovaný, momentálně spí, netuším, co bude v noci, když už chrní od čtyř, ale úplně odpadl - začal usínat na koberci. Kdyby tak spal do rána, nezlobila bych se...