Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

ofelieee
15. lis 2012

já mám dost zkušeností se šátkem i nosítkem, jsem pro to dokud děťátko samo nesedí nedávat do vertikální polohy, takže skoro rok jsem Kubu nosila v kolíbce v šátku, zpočátku mi v tom vřeštěl, ale vždycky bylo potřeba jít pak "někam" a něco dělat, brečel jen do fáze, dokud jsem poupravovala, nejistě se ho ptala, jak mu tam je... pak tam spával už klíďo 4 hodiny¨. Pak se tam i nakojil ( v normální kolíbce - snad si malá i na to přivykne?), jen jsem ho vytáhla ven aby se vyčůral (bylo ale jaro 😅 ) a zase zpátky a spal dál... na Manducu jsem přešla až fakt skoro v roce. To pak jsem s ním zas i vařila, když byl na zádech - když potřeboval být se mnou a já vařit.
@blandik to je hodně zajímavý, jak píšeš, že jen pomyslíš na něco jiného a už to jde... jenže jak to udělat, že? Mě napadá být hodně venku, já se venku vždycky rozptýlím, ve vaku nebo šátku, když máš bundu přes obě (třeba mužovu) tak malý nikdy není zima... Ach těch rad...

blumka
15. lis 2012

@blandik skus tak velmi nepremyslat a neriesit. Linduska je este mala, sama si hlada ako jej to najlepsie vyhovuje a kedy, 9 mesiacov bola 24 hodin s tebou aj teraz to chce. Viem, ze so starsim dietatkom to uz nie je take jednoduche, ale aj tu sa oplati nebojovat a nechat to na dieta 😉 Ono sa to vsetko postupne upravi 😉 drzim velmi velmi palce aby to uz bolo coskoro.

@ofelieee tu hacku si mala kde zavesenu? mne sa to velmi pozdava

luludi
15. lis 2012

@blandik a este ... ide vam to uplne uzasne 😵

blumka
15. lis 2012

@misule82 ja mam satku aj nosic..beco...Satku som vyuzivala od narodenia dokym boli baby ochotne v nej byt, beco som zacala pouzivat neskor, najcastejsie ak sme sli niekde autom aby som nemusela vyberat kociar, je to jednoduchsie dat dietatko do nosica, ale satku si zas clovek prisposobi priamo na telo.

ofelieee
15. lis 2012

@blumka na stropě. Jednu skobu dal muž do ložnice nad postel, druhou do obýváku. Dá se to ale dát i na tyč mezi dveře... dobrý je najít místo, kde pak není problém do toho čas od času strčit a pohoupat, nad gauč, u mě nad šicí stroj, ale i kuchyňská linka je místo častýho pobytu?... a počítat s tím, že dítě přibírá, bude v tom ještě rádo bývat (Kuba do roka) a pak už to pěkně natáhne (aby to nedrkalo o nějakej stůl či tak) jinak na jaře pak býval na zahrádce stromě

blumka
15. lis 2012

@ofelieee vdaka za odpoved 😉 a maly ti tam spaval len cez den alebo aj v noci?

petruskaz
15. lis 2012

@blandik tak já na doma mám vak od haipy, na ven babylucy sling - je na obě ramena narozdíl od ostatních ringslingů, takže záda nebolí ani po dlouhé procházce. hlavně je super, že se nemusí vázat, což se dvěma dětma je hlavně ted v zimě náročný... jen je blbý, že v kolíbce má hlavu vždy na jedné straně... ale kojím v něm bez problémů... mám i klasickej šátek, ale co jsme pořídili tenhle, tak beru jen ten... manduca zatím čeká, ale občas napadne matěje, že bude miminko 😉 a tak jeho nosím na zádech v manduce a šimona vpředu v šátku - teda jen doma 🙂 jinak hacku taky moc ocenuji... nemáme sice originál, ale levnější napodobeninu z fleru od tiki, ale je to výborná věc... a staršímu už byly dva roky a zrovna nedávno v ní taky usnul... 🙂
tak spokojené děti a mlíko necht teče proudem 😉

petruskaz
15. lis 2012

@blumka my ji máme mezi futrama na hrazdě a v létě byl venku na zahradě na prádelním sušáku 😉

lusy82
15. lis 2012

@blandik Ahoj, já si taky myslím nebo jsem si jistá, že to je vše ve tvé hlavě. Malá ti přibírá nádherně, tak o co jde? Prostě si jen malou užívej a nesoustřeď se na to jestli teče mebo neteče. Já vím že už jsi s tímhle měla starosti ještě než si malou porodila ( párkrát jsi to tu psala ) a moc se na to soustředíš. A to že malá chce být stále přisátá může být čím koliv, prso není jen na hlad. je to uklidňovátko a uspávátko 🙂 . Nemůžu to srovnávat když nemám druhé dítě asi je to složitějšíale vážně to neche se tím tolik zabývat. Jinak souhlasím s tím že slovenská LL liga je lepší a přirozenjší než ta naše česká.

lusy82
15. lis 2012

@blandik A tady máš kdyžtak odkaz na diskuzi s maminkami, které ti určitě taky dobře poradí https://www.modrykonik.cz/diskuse/laktacna-pora...

lynks
15. lis 2012

@blandik víš co pomáhalo mně na odpoutání pozornosti? Já si pouštěla dojemné youtube videa z krásných porodů a kojení a mazlení, to se mi pak mléko pouštělo dobře - já měla s tímhle problém taky, hlavně když jsem byla v práci a musela odsávat, aby něco teklo, ale někdy jsem to dělala i doma se synem, taky jsem měla nervy jestli mám dost mlíka, ale pokud přibývá na váze tak je ho dost, neměj pochybnost, možná se malá jenom vzteká na prso, že ji právě dusí , ne že málo teče. Neboří se ji tam nosík?

geliva
15. lis 2012

@apollo11 jj,já to pak z dalších příspěvků pochopila. já to taky chtěla víc rozepsat, ale musela jsem k dětem, tak jsem to odeslala jenom tak stručné. 🙂 a pak už jsem se k tomu nedostala

blandik
15. lis 2012

@luludi a v té vertikální poloze ti i pije mlíčko nebo musíš vyndávat?

luludi
15. lis 2012

@blandik ked spustim satku nizsie - pije mliecko aj takto - ale je to dane tym, ze v refluxe vyhladava milotka hlavne antigravitacne polohy, pripadne vytiahnem zo satky a kojim takto - raz za 2 - 3 hodiny sa to da, inak sa venujem starsiemu synovi. Pri starsom synovi som mala nosic od 3 mesiacov jeho veku, ale zo satkou sa to neda porovnat, satka je ovela lepsia a naucit sa 1 - 2 polohy viazat, kt. vam budu vyhovovat nie je tak tazke 😵 Drzte sa! Silno na vas myslim.

fender
15. lis 2012

@blandik já jsem měla nejdřív strašně málo, navíc dlouho trvalo, než se udělalo nové..... takže jsem dávala malému po každém druhém kojení ještě půl dávky UM. trvalo to asi tři měsíce a pak jsem se rozkojila natolik, že příkrmy nepotřeboval 😉 dávala jsem sunar. malého jsem nosila v becu, až někdy do roka kdy už byl děsně těžký 😝

je jasný, že ty začátky jsou prostě naprd, šťastné šestinedělky s vysmátýma miminama jsou myslím tak leda v reklamách a ty by ještě měli zakázat stejně jako reklamy na řasenky, protože jsou klamavé 😝 😀

drž se, mamino 😉 😎

bezaz
15. lis 2012

@blandik budem sa snazit odpovedat postupne, lebo tych otazok je viac 😉 presne ako citam, tak slovenska laktacna "skola" je viac orientovana na dr.newmana, ktory tvrdi, ze Um treba vyhodit, cumel vyhodit, ziadne casove limity, vela nosenia koza na kozu, atd..
k tomu stlacaniu, je velmi dobra stranka www.mamila.sk aj http://dojcenie.wordpress.com/ kde mas myslim plnohodnotne odpovede, plus aj nejake tie videa, kde mozes pozriek, ako vyzera spravne stlacanie prsnika (teraz som to riesila so sesternicou a zistila som, ze to stlacanie nie je jasne, treba chytit prsnik do dlane a akoby ho "dojis", lepsi vyraz ma nenapada 😀 , proste ides od korena prsnika ku bradavke, ale dvorec a bradavku nestlacas).. na to lepsei spustanie by malo toto pomoct, neviem, aky mas pitny rezim, ale ked mas pocit plnych prs, plus pre babatka je predsa len jednoduchsie sat to predne mliecko, co ide na zaciatku, lebo je kvazi redsie, to vydatnejsie zadne, kedze je "hustejsie", ide horsie, ale v zasade, ked ti malinka pribera, podla mna je to skor o tvojom pocite, ze nieco nie je ok 😉
co sa tyka satky a futbalovej polohy, hmmmm, musim nad tym porozmyslat, ja som nosila maleho v kapse s krizom, v tom sa da pohode aj dojcit, aj by ti bolo teplo, lebo satka ta ohreje 😵
satka na zaciatok je lepsia elasticka, ale kazdemu vyhovuje nieco ine.. tiez na zaciatok satka, predsa len v nosicoch, je dieta zvisle, takze take male mimi sa v tom neda dojcit.. uz ked drzi hlavicku a spevnie chrbat, tak sa da v poho aj v manduce, mei tai, atd, na co mate prasule 😎

zlilly
15. lis 2012

@blandik možná hloupost, ale není malé prostě zima? a chce se přisávat aby se zahřála? A jinak souhlasím - šátek a nosit a hacka taky dobrý.
a ještě se teda soustřeď na to, abys dost jedla a pila (a pokud možno spala) a kdyby si staršího mohl vzít někdo třeba teď na víkend, tak si vlez do postele, pij čaj, malou drž v náručí a nech ji u toho prsa tak dlouho, jak bude potřebovat. a klidně u toho spěte obě. z postele vylízat jen na záchod.
a už nevím, kdo to tu psal o tom návyku na uspávání prsem - takhle brzo ho ještě miminko nemůže mít. spánkový návyky se fixují až tak kolem 4m. jinak co se týká spaní, tak každýmu doporučuju tyhle knihy http://www.pantley.com/elizabeth/index.html bohužel nemám tuchu, jestli vyšly česky.

betelgeuzz
15. lis 2012

@lusy82 no já nevím, jestli se dá říct, že slovenská LL je lepší. Asi jak pro koho. Mně to příjde už trochu jako extrémismus - kdo nekojí s námi, kojí proti nám 😝 A matka, která dá dítěti dudlík, nebo dokrmí UM by se radši měla jít zahrabat 😝 Jsem velký zastánce kojení, ale i matka je jenom člověk 🙂

bezaz
15. lis 2012

@betelgeuzz nie, ja by som to tak extremne nevidela 😀 skor ide o dlhodobe vyskumy dr.newmana, ako pouzivanie dudla "kazi" dojcenie a snaha zmenit zmyslanie dnesnych matiek, ze UM je norma na dojcenie je norma 😉 nikto sa nepozastavuje, ked ponukas UM 2rocnemu dietatu, ale ked dojcis 2rocne dieta, tak si exot 😉 pritom nase stare mamy dojcili normalne do 3 rokov, pripadne dojcili tandemovo
to, ze miminku nestrcis dudel, ked vela place, ale snazis sa zistit, preco place a uspokojit jeho potreby je tiez jeden z druhov respektu 😎

lusy82
15. lis 2012

@betelgeuzz To jo, já to myslela spíš jako že je to přirozenější a ne tak tabulkový. Prostě tak jak to dělali naši předci a vlastně všichni savci. Do té doby než se vymyslelo UM a jeho komerece udělala z kojení vědu. Myslím si že právě ta slovenská LL se snaží udělat z kojení zpátky to přirozené a odbourat co nám civilzace a konzumní život vzaly.

prom
16. lis 2012

baby, nechcem tu teda zacat nejake rozbroje ohladne dojcenia, ale musim suhlasit s @betelgeuzz. Tiez som zastancom dojcenia, prva dcera kojena do 22 mesiacov, druhu 8-mesacnu tiez stale kojim.. ALE teda priznam sa, co by som za to dala, aby moje bosorky vzali na milost dudel. Ani jedna, len moj cecok. Cez den mi to nevadi,ale v noci.. katastrofa... ako chapem, idu jej zuby, ma bolest. chce sa utisit.. takze prso samozrejme, lenze mne sa hned spusta mlieko, takze zacne jest.. a uz nam zacne nekonecny kolotoc.. uz sa neriesia iba zuby, ale to ze je permanentne prezrata /sorry za vyraz, ale tak to je/, brusko jej travi, tak sa uz budi aj na bolest brucha.. A po takom zlom nocnom spanku nasleduje zly aj denny spanok.. a furt dookola. V nosici sa nosit nechce. Tak maximalne 15 minut, potom chce von, objavovat si sama. Ja tiez rano total KO, unava, chovam sa total antiRABR, voci starsej dcerke, muzovi 😔
Prva dcera bola taka ista. Hehe.. uz som si mohla zvyknut ze 😅 Tak som si planovala ze uz v zivote neurobim taku istu chybu, aby sa dieta naucilo zaspavat na prse. Bohuzial druha dcera este vacsi oriesok so spankom, takze som bola rada, ze vooobec zaspala na prse, inak by sa snad ani neulozila k spanku. Takze vsetky moje odvazne predsavzatia isli do ri.. 😀 Tak ako dudel z jejich pusiniek. A teda poviem, nepoznam v reale ziadnu babu, co by mala problemy s dojcenim kvoli dudliku. Flaska ok, ta moze narobit paseku, hlavne v zaciatku.. ale sak da sa aj prikrmovat cievkou.
@blandik tiez si myslim, ze to moc riesis v hlave.. Ved ti neplace od hladu, sama vidis, ze pribera na hmotnosti. Kocko, co riesis? 🙂 Ze ti mlieko nevali prudom? .. nevadi, ze netece, hlavne kdyz kape 🙂 To, ze to trva tak dlho ta asi znervoznuje, ty mozno podvedome riesis Misku, ze vlastne ten cas uteka a uteka.. a stale len u tvojho prsa. A posielam obrovsky palec hore Miskovi, ze to tak trpezlivo zvlada.. U nas bola pohroma, ziarlivost nenormalna, Malinka sice vedela stiahnut 100ml /nakrmit sa do 5 minut uz v porodnici, ale aj tych 5 minut moja prvorodena tazko znasala, sebec jeden malinky prvorodeny 😀

prom
16. lis 2012

a este to som chcela povedat.. viem, tieto strasne noci raz skoncia, to si stale hovorim, lebo inac skacem z okna nonstop.. ALE mne je hlavne luto, ze ako sa potom chovam. Ako najprv lutujem samu seba, lebo mam pocit, ze vsetci ma len vyuzivaju, vyciciavaju, malinka doslovne, velka ked sa vrati zo skolky, tak ma svoje excesy, manzel .. ze nikto neberie ohlad na mna. No potom mi ale dojde, ze oni za moju unavu nemozu, tak je mi zo seba zle, zo svojich reakcii

luludi
16. lis 2012

@ofelieee prosim ta pekne, vcera nam prisla hacka - mozes mi poradit ako tam mam dat ten madrac? prehnut ho, alebo cely aky je dlhy? A prosim ta babatko si davala do hacky spiace alebo bdele? Lebo teda, ked som malu skusala davat polospiacu z cicika do hacky, tak sa nielen prebrala, ale aj velmi plakala. Tak neviem, ci si len musi zvyknut, alebo mam zle madrac a nepaci sa jej v nej. Dakujem 😕

blandik
16. lis 2012

@prom - jsem se zasmála u tvého příspěvku, i když vím, že to musí být opruz a nebylo to myšleno legračně - já dala dneska poprvé venku v kočárku dudlík...nakonec ho vzala a usnula s ním...víš, jí stačí moje prsa tak akorát v noci, kdy je vypije do poslední kapky...jinak má hlad furt..vypadá najezená, pak se pokadí a má zase hlad...a když neteče, začíná se vztekat..a ono mi to občas vůbec neteče..tedy na začátku ano, pak už ne..ale učím se to rozproudit masírováním, ale když to tak pořádně rozmasíruji, tak po chvíli opět neteče a prsa jsou zvadlá..tam už pak vážně nevím, jak z toho něco dostat..takže přes den, hlavně odpol a večer prostě hlady pláče...pak to doháníme v noci...hlavně v noci se mi nalívají prsa dost, ale přes den je v ních méně a to ji nestačí..a už vůbec to nestačí, pokud není dostatečně dlouhá přestávka..ale abych nebyla tak negativní pořád - jsem strašně šťastná, že už nemá dokrm, myslela jsem, že ho nikdy nedoženu a dokrm bude jen narůstat...ale už ho nemáme...a příbírá.
No u prsa chce usínat taky, taky mě to prudí - v noci pije hodinu, pak usíná dalších 45 minut u prsa a pokud ji z něj aspoň nejdou nějaké kapky )což mě v leže prostě po vypití už nekapou), tak se vzteká a vypadá hladově...takže cca po dvou hodinách se zvednu a jdu odstříkávat, pak jdu spát a pak zase vstávám...
Větu - skočím z okna a šibe mi jsem použila naposled včera..

Miška je supr, fakt , někdy mi přiíjde jediný normální v této rodině, protože já mívám odpoledne slzavé údolí, když ji vidím, jak saje a nic a neteče a je hladová..manžel je totálně unavený a hotový..a miška jediný ok. Je supr, že nežárlí, má ji rád a říká, že je moc rád, že má sestřičku...a chce ji hladit a nosit a pečuje...šeptá, snaží se být potichu..no prostě zlatíčko...vůbec nestíhám si s s ním hrát, nebo cokovli...

lusy82
16. lis 2012

@blandik A jak ksi přišla na to že ti mlíčko neteče? Protože každá maminka nemá stále nalitá prsa po určité době se ti to mlíčko přestane dělat do zásoby a tvoří se přímo při sátí a dítě si tak reguluje tvorbu samo.Akorát už je to trochu fuška, prto to vztekání. 🙂 Ale na to si zvykne. Jediný co může zavinit že mlíčko špatně teče je zablokovaný vypouštěcí reflex a to má zase na vinně tvoje psychika. Vím že je to tžký tu mysl ovlivnit,já si to prožila sama. ( O tomhle ovládání mysli vlastně mluvila i NA, že? ) A na plné kojení mám taky špatný vzpomínky, no a kojím do dnes. Prostě si
chce říct že kojení k nám patří ,máme to od přírody, bez něho bychom vymřeli, tak určitě nemůže existovat něco jako nedostatek mléka. Samozřejmě až na nějaké vyjímky ( prý je takových žen asi 4procenta ) žen které mají nějaké poruchy ale to ty 100procentně nejsi, to vše je jen v tvé hlavě 🙂

reruna
16. lis 2012

@blandik období šestinedělí mám ještě v živé paměti☹ ale vydrž, to přejde, pokud malá přibírá, tak je vše v pořádku a mlíčka máš dost, nemusí plakat hlady, ale je mnoho důvodů - může se jí vracet mlíčko, může ji bolet bříško, může plakat, protože je počuraná, pokakaná, chce být u tebe a dudlání ji uklidňuje. Já nejsem zastáncem neustálého kojení, mě LP doporučila nedávat dříve, než za 1,5 -2 hodiny a na jedno kojení ne déle, než asi těch 40 minut, pak postupně zkracovat. Luki taky pořád plakal, chtěl se pořád kojit, tak mi to připadalo, ale přibíral perfektně, takže nedostatkem mlíka to fakt nebylo, spíš vyzkoušej ten šátek, houpání na baloně a pokud nemá problém s přisátím, tak klidně dudlík. ještě že to Miška zatím tak dobře zvládá

reruna
16. lis 2012

@bezaz no k tomu, že naše babičky kojily do 3 let, asi jak které - moje babička (má 89) teda rozhodně nekojila nijak dlouho a pamatuju si, jak si stěžovala, že jeden můj strejda měl pořád hlad a dr. jí tehdy radil, aby ho tolik nekojila a už tehdy se běžně dávalo UM, moje mamka kojila už jen asi to šestinedělí a hned se přecházelo na UM, takže ono to s kojením není tak, že kdysi to bylo přirozené - jen mezi obyčejnými lidmi a jen tak do začátku 20 století asi, po vynálezu UM všechny matky byly š´tastné, že už nemusí kojit a v "lepší" společnosti matky svoje děti kojily jen zřídkakdy celý středověk - byly kojné - to bylo prostě regulérní zaměstnání.
Já jsem zastáncem kojení, rozhodně vykoušet všechno, vzdělávat se, ale tyhle extrémní tvrzení, že když dáš dítěti dudlík, tak už ho nikdy nenakojíš, když ho jednou dokrmíš, tak už nikdy nebude chtít MM, to je přehnané ajen to zbytečně znervozňuje maminky - u prvního dítěte jsem byla tak posedlá tím, že musím kojit a nedávat dudlík a dokrmy atd., že jsme měli s kojením všechny možné problémy, kojila jsem nakonec skoro rok, ale byla jsem z toho tak zdrchaná, že u druhého dítěte jsem byla pevně roozhodnutá, při náznaku jakýchkoli sebemenších problémů okamžitě přejít na UM - a kupodivu, světe div se, Luki neměl žádný problém - jedině ten, že chtěl pořád až do 2 let, dudlík jsem mu dala hned po příjezdu z porodnice a žádný problém nikdy neměl

ofelieee
16. lis 2012

@luludi ahoj, mě tam ta matrace sedla přesně celá, jak je dlouhá, ale je to dva roky, není vyloučený, že se něco změnilo na střihu, jakej dělaj teď. A Kubu jsem tam dávala vždycky vpodstatě bdělýho, spícího jsem to ani moc neuměla, je to trochu krkolomný, věřím, že je to o zvyku, my jsme postupem času došli i do fáze, že hacka upokojila všechny křiky - čili dala jsem ho tam řvoucího, houpala a zpívala a u toho si četla a on se utišil a pak u mě už byl spokojenej. Nebo, když chtěl spát, tak usl, spával tam mnoho hodin.
@blumka Kubu jsem tam dávala jen přes den, bála jsem se, že v noci, jak jsem rozespalá, bych při vyndávání mohla spadnout s ním. Ale teď už si myslím, že to bylo zbytečný - ale my teda neměli velkou potřebu, v noci spával dobře - i když se hodně kojil, tak u toho dobře usínal. Někdy jsem ho do hacky nad postelí dala ve chvíli, kdy on vypadal už na vstávání a já odmítla tu hodinu přijmout jako ráno 🙂 houpala jsem ho z polospánku a ještě nejmíň hoďku jsme si dali.

blandik
16. lis 2012

@lusy82 - a jak se ti podařilo odblokovat vypouštěcí reflex, protože to je prostě ten můj problém...když totálně odpoutám mysl, tak se to odblokuje, ale to musí být nějaký externí podnět..pak mlíko teče, někdy zase se stane, že prso změkne, ale i tak neteče, jakoby tam nic nebylo, a většinou musím masírovat, aby teklo...někdy rozmasíruju do tátoálně prázdných prsou a někdy se mi to uprostřed masírování blokne, mám dvě tuhé houby, ze kterých nic nechce jít ven,...je to na palici...

blandik
16. lis 2012

@reruna - a doporučila ti tedy přikládat až po 1,5-2hodinách od konce kojení? Protože já ji kojím tak cca hodinu, možná už kratší dobu, ona pak začne usínat a pouštět prso (poslední dny)..takže když pak za půl hodiny má hlad, tak by to vycházelo na tu hodinu a půl..se ptám, jako trotl..
věřím, že je to celé o psychice, právě mi vůbec nejde si říct - kašlu na to..ono se to v čase pomalinku lepší, nejhorší jsou odpoledne a večery..dneska tady taky plakala, vztekala se a měla amok, že to neteče, jednou potáhla a řev jako hrom, že to neteče..paradoxně pak pomohlo ji vzít od prsa, přebalit, pak nakonec jsem ji nosila a ona si grkla tři krát..a pak už to šlo, teklo to i v leže a ona usnula..možná řeším hlad a ony to jsou jiné večerní příčiny...i když mi to časově vychází, že skutečně má "mít" hlad..