Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

romcovaklarka
14. pro 2012

@zelmirka1 A myslím si, že je klidně možné zachovat to, že dárky nosí Ježíšek, i s tím tajemne apod., a přitom to nepodmiňovat tím, že nosí jen hodným dětem... To si myslím, že na té tradici není to podstatné 🙂

betelgeuzz
14. pro 2012

Naše rodina není věřící, ale dárečky nosil Ježíšek.
@m.i.r.i ten Děda Mráz mě zaujal, to je spíš ruská postavička, ne? Neznám nikoho v okolí, komu by naděloval Děda Mráz? To je na Slovensku běžné, nebo to byla jen rodinná záležitost?

m.i.r.i
14. pro 2012

@betelgeuzz no ano..iste to prislo z Ruska, asi ako vsetko kedysi za socializmu🙂 No urcite to je bezne, ja som nepoznala nikoho ako dieta, komu by nosil darceky Jezisko..ved do kostola sa oficialne nechodilo a kazdy v skole rozpraval co dostal od Deda Mraza..ved to je to iste ako Santa Claus v Amerike..a ja som prave prekvapena, ze v Cechach, kde je vseobecne zname je ovela menej nabozensky zalozenych ludi nosi darceky Jezisko🙂 Je to zvlasne pre mna

jenovefa
14. pro 2012

@reruna Ohledně vzniku dávání dárků pod stromeček (tedy 19. stol.) - mně se moc líbí a přijde mi logické vysvětlení M. Machovce: když přeskočíme od Tří králů a jejich darů - lidé nosili malé dárky do kostela - Ježíškovi - a co pak s nimi? Ježíš si je nevyzvedl, tak je prostě farář (kněz, kostelník atd.) odnesli svým dětem (tedy protestanti...) a pokud nebyli chamtivci, tak se dárečky dostaly i do dalších rodin.
Já teda furt lžu 😒 Říkám, že nevim, že někdo věří na Ježíška (ale to už nebere, viz hore - mimi x ukřižovaný Kristus), aby nebyla faulovaná babička (kt. to tlačí) někdo ne, že nevim, prostě mlžim, ať si myslí co chce. Ale líbilo by se mi řešit to jako @blandik, to jo, ale pak mi to právě o to "čaro" přijde ochuzené... Ikdyž mně se Vánoce vždycky líbily strašně moc, jak se bude táta radovat z ubrousků na brejle, kt. mi poslepu před tím pomáhal zabalit (taky jste je dávali? Taková placatá zelená krabička, cca 6 Kčs). V modelu Ježíšek mi dítě právě zase přijde dítě ochuzené o radost z obdarovávání - nebo to kombinujete? Že jako Ježíškovi/Vánocům trochu pomůžem? U nás to jednou vyšlo, ale letos nevim. Ale asi to risknu a něco spolu pro tátu vyrobíme, třeba batik. tričko (chudák táta, Tomík se vždycky vybírá fialovou a růžovou...)

Znáte pohádku od Čapka O Vánocích, které nechtěly být? Ta nám v tom právě dost zavařila (Vánoce se prostě naštvaly, že jsou lidi na sebe hnusný a dali inzerát do novin - letos nebudeme, podepsané Vánoce, lidi si je udělali sami, ale všechno se jim pokazilo, ořechy červivý, husa spálená, cukroví zrovna upečený jim spadlo do škopíčku se špinavou vodou, hračky se hned rozbily, pak si to lidi uvědomili a příští rok už to bylo v pohodě, polepšili se...)

@romcovaklarka Myslím, že jejich větší zvídavost je dána obecně vyšší informovaností lidí, přijde mi, že dřív se víc věci braly bez přemýšlení, prostě tak to je a basta... Ve všech oblastech - ženský mají opravdu jiné postavení než dřív. Komunikuje se myslím mnohem otevřeněji, v lidech už není takový strach jako za komárů. A děti to přebírají. Řeším to s mámou docela často. Přiznává mi, že o většině věcí s námi vůbec nediskutovala (tzn. nevysvětloval příčinu), prostě nahlásila.

johanka.
18. pro 2012

@betelgeuzz u nas tiez nadeloval Dedo Mraz, ked sme boli deti. Mam podobnu skusenost ako @m.i.r.i, vsade sa hovorilo o Dedovi Mrazovi, to az po revolucii ho vystriedal Jezisko, mna so sestrou sa to uz ale netykalo, uz sme boli odrastene. Tak ja som tiez teraz trochu na rozpakoch, ako Vianoce prezentovat detom, lebo ten Jezisko, to mi je take nejake cudzie, Dedo Mraz je uz z mody, tak to asi zahrame na nejake neurcite "darceky sa objavili pod stromcekom". K tomu, ze v Cechach je menej nabozensky zalozenych ludi, to mozno aj je pravda, ale za sociku vraj bolo nabozenstvo na Slovensku potlacane podstatne silnejsie nez v Cechach, aspon tak mi to tvrdil jeden chlapik, co v tej dobe studoval teologiu. Bol Slovak, ale studovat vraj musel ist do Ciech, lebo tam to vraj bolo s nabozenstvom tak nejak volnejsie. Zrejme to patri k tomu, ze v Cechach sa toleroval Jezisko a na Slovensku sa tvrdo pretlacal Dedo Mraz.

weri1
18. pro 2012

ahoj holky

tak u nás byl ježíšek jakysí pán co nosí dárky....my jako děti nahoře se koupali a táta udělal stopy od branky k baráku, jakože ježíšek jde, pak dupal na chodbě a my se zatajeným dechem poslouchali 🙂 jsou to krásné vzpomínky a i když rodiče "lhali" jak to tu někteří říkají, tak to byli nejkrásnější vánoce a budu v tom pokračovat i u syna....nepřijde mi to jako lhaní .... je to náhodou pěkný, aspoň z mýho hlediska
RaBR se mi líbí a moc, neuskutečňuji ho úplně do důsledku, ptž si myslím, že to není úplně až tak dobrý ....
Jinak kurz objednán, tak jsem na to zvědavá

apollo11
19. pro 2012

@weri1 To "lhaní" jsem použila spíš jako nadsázku.. tohle neberu jako lež doopravdy 😉 určitě nedávám přednost suché pravdě před fantazií, kouzlem a pohádkami - naopak 😵 jen v tomhle případě ještě úplně nevím, jak to podat 😅
(ty stopy ve sněhu se mi náhodou moc líbí 😵 )

apollo11
19. pro 2012

No, tak jsem se ptala rodičů a neříkali nám, že dárky nosí Ježíšek, ale ani nám ho nijak nevymlouvali (byl to spíš pojem pro tu nadílku), zároveň ale neříkali, že jsou od nich. Čekali jsme za zavřenými dveřmi, pak se rozsvítily prskavky a zazvonil zvoneček.. všechno to těšení a tajemno si pamatuju, jen bez toho expilicitního Ježíška 🙂 ochuzená nejsem, jen možná v tom, že v dospělém věku nevím, co je pro děti lepší 😀

betelgeuzz
20. pro 2012

Dala jsem do svýho fotoblogu článek s odkazy na rozhovory v Sama doma, kde se zabývaly typy dětí, zda je dítě cholerik, flegmatik atd. Řešili tam, jak které dítě motivovat, vychovávat, kde může být problém, když je rodič jiný typ. Bylo to velmi zajímavé. Akorát přemýšlím, jak moc to zapadá do RABRu, příjde mi, že ten je víc zaměřený na "vztahové" typy dětí.
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/betelgeuzz/c...

weri1
20. pro 2012

@berenika39 ahojky novomanželko 🙂 mám dotaz...jak se mám chovat, co mám říct Beníkovi, že se nechce dělit ....třeba o jídlo. Má třeba hrušku, okurek, zmrzku cokoliv a když ho poprosím ať mi dá kousnout tak si to radši vše narve do pusy a řekne ...nedám 🙂 nebo snídáme a on je hotovej, že si manžel taky bere třeba chleba a brečí, že je to jeho ať mu to nebere .....je sice pro mě strašně krásný, že můj nejedlík jí, ale.....nechci aby byl "lakomej" 🙂

jenovefa
20. pro 2012

@apollo11 Ach jo, po čase jsem sem nakoukla - a koukám, Ty jsi to ještě nevyřešila... 😒 Je to přesně jak u nás...

apollo11
21. pro 2012

@jenovefa Tak budem improvizovat 🙂 Ty Vánoce s dětmi jsou tak božíí! dnes jsme ozdobili stromeček a hned je mi jasné, co udělám 😀 Velké tajemství 😵

romcovaklarka
21. pro 2012

@johanka. @betelgeuzz Jej to jste mě překvapily, já neznám z okolí nikoho, komu nosil dárky Děda Mráz 😲 Teda z ČR mám na mysli. Muž je z Ruska, tak tomu samozřejmě jo 😀 A rozhodně si ani nepamatuju, že bychom o tom jako děti třeba neměli před cizími nebo ve škole mluvit, že u nás nosí dárky Ježíšek, nebo tak něco, normální to tady bylo bych řekla 🙂 Vím od našich, že Dědu Mráze cpali zdejším dětem někdy v těch 50. letech, ale za nás jsem snad ani nevěděla, že někdo takový existuje...
@apollo11 No viď 😵 😀

jenovefa
21. pro 2012

@apollo11 Mně nic nedochází... 🙄 Strčíš tam dárky už teď? To by bylo překvápko... 😀

fender
22. pro 2012

jdu se podělit o to, na co jsem náhodou narazila skrz facebookovou stránku RABRu:

http://www.nohamavzhuru.cz/

https://www.facebook.com/NohamaVzhuruUpsideDown

prom
23. pro 2012

@fender super..len som letecky klikla na par clankov a som nadsena 🙂

jenovefa
23. pro 2012

@fender chápete to pexeso (http://www.nohamavzhuru.cz/) ? Nerozumím tomu rozdání kartiček... Syn strašně nerad prohrává, tak se počet možných her dost snižuje a furt hrajem na velryby, potapěče atd.

fender
23. pro 2012

@jenovefa myslíš to pexeso nohama vzhůru? musíš mít jenom tolik dvojic, aby každý měl stejně, takže pokud hrajete dva, musí být sudý počet..... jinak se to hraje jako klasické pexeso, akorát že otáčíš tak dlouho, až najdeš stejné...... tj. nikdo nemůže vyhrát nebo prohrát..... ne? aspoň tak to chápu já 😅

berenika39
23. pro 2012

@weri1 jééé ahoj, já to nějak přehlídla, přiznám se, že kolem té veselé veselky naskakovala čísla v upozorněních jak houby po děšti a já furt kli kli klik....tak se nezlob.
No - je to stejné, jako s tím děkováním, zdravením, uklízením....za prvé to není výchovný problém.- že bys ty ted mohla způsobit, že bude lakomý. Ani náhodou.
Za ddruhé - méně je někdy více. Mlč. neříkej mu, že se má dělit. (udělá logicky opak 😀 ). Ted to absoulutně ničemu nevadí, je to zase jen období - moje moje, má na to nárok, a jestli to něčemu vadí - tak jenom tobě nebo okolí, že jo? Klid. I když moc chceš, aby se dělil, tak nebude. Alespon ne teď. Vsaď se 😀 .
Kousni se do pusy, nic mu neříkej, at si to nastrká do pusy, a ty mu hned za chvíli něco nabídni. Ze svého. Bez komentáře. A tak pořád dokola. Nech ho, časem se sám rozhodne, ale musí to u vás vidět, bez zbytečného mluvení, upozornování, vyčítání (naprostý zabiják snahy je: vidíš, tatínek ti dal svůj bonbonek a ty mu nechceš dát líznout zmrzliny)....
Já jsem s tím už možná i trapná, ale někdy se vyplatí nedělat právě nic 😉 😉 😉 , nesnažit se děti k něčemu "vychovávat", nabádat je v uvozovkách ke slušnému chování, protože oni jsou od přírody naprogramovaný dobře, jako hodný, laskavý lidi, jenom my jim v tom děláme zmatek.....tak at vám to jde, časem, ted nemusí....věř mi.

berenika39
23. pro 2012

@fender moc díky, ty stránky vypadají dobře udělaný, už se těším, až si počtu 😉

weri1
23. pro 2012

@berenika39 děkuji, já vím, že nenutit, jen to vždy chci přečíst manželovi, aby neměl nějaký cuky mu něco říkat 🙂 když mu to čtu, tak jde vidět, že to bere a souhlasí s tím 🙂

berenika39
23. pro 2012

@weri1 aháá, takže ty mě používáš jako strašidlo???? 😀
ok, hlavně, když to funguje🙂)))

weri1
23. pro 2012

@berenika39 to ani ne 😀 ale manžel si možná myslí, že si to vymýšlím či co 🙂 ale on to nedává u mě najevo, jen druhým říká, že jsem dobrá matka 🙂 noooo, někdy bych si nafackovala, ale snad Beník nebude mít velký trauma 🙂

berenika39
23. pro 2012

@weri1 tak to jistě nebude, neboj🙂)))

jenovefa
23. pro 2012

@fender aha, dík, já právě nechápla to rozdání. Takže půlku dvojice máš u sebe a druhý půlky se hledaj. Snad... promiň jsem dost natvrdlá... To je fakt docela dobrý. Pak by třeba šlo počítat kolik pokusů potřebuješ k na lezení a dělat rekord (myslím, když už by mozek dostoupil do vyššího levelu). 🙂 Díky za odkaz.

fender
23. pro 2012

@jenovefa já myslím že ne 😅 že dáš na stůl všechny, ale hledáš tak dlouho, dokud nenajdeš dvě stejný .... a jak je najdeš, tak hraje zas ten druhej.

blandik
25. pro 2012

@berenika39 - jsem si na tebe vzpomněla a přesně tuto strategii jsem začala aplikovat, jelikož naše starší zlatíčko ve víru událostí posledních týdnů začalo na nás dělat místo argumentace - svoje blééééé a pak ještě takový dinosauří zvuk, který nemá citoslovce - samo jsem si prošla tím odmítáním, ale teď nejvíce pomáhá mu buď říct, co se mu nelíbí nebo prostě na něj udělat bléééé zpátky, že sranda...jinak jsem si uvědomila, že to blééé je signál, že se cítí, že jeho argumenty nebudou vyslyšeny a že nemá cenu s námi diskutovat, protože jaksi jsme mu poslední dobou dost věci lajnovali a rozhodovali za něj...chjo, se člověk furt učí, jsem si myslela, že to už mám za sebou a vypadá to, že si rabr můžu přečíst znova...

jenovefa
26. pro 2012

@fender jo ták... 😀 takže žádný rozdávání! Já tohle slovo chápu prostě jako karty do pacek. dík ještě jednou!

evaviki
27. pro 2012

keby ste niektora chceli kupit RABR, tak predam uplne novu knihu (dostala som druhu, takze nevhodny darcek), cena 250 Kc, osobny odber v prahe

zelmirka1
29. pro 2012

kocky niektore ste tu pisali ze ste boli na kurze Rabr priamo s Koprivovcami...kde to bolo ? dajte link kde je prehlad kurzov, v SR ich robi viac organizatorov, ale rada by som pozrela aj moznosti v CR. Dakujem.