Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

jannka15
29. led 2014

@prom cele naše školství a společnost vůbec je založena na neustálém soutěžení,srovnávání,pochvalach,trestech,dávání za příklad atd. ☹ radu nemám. Sama to resim. Jediné porad dětem vysvětlovat nebo se odstěhovat na jinou planetu nebo do školky nedavat a pak domácí škola. 🙂

blandik
29. led 2014

@jannka15 - hm, to znám. My nežijeme na malém městě úplně, ale nabídka akcí je tady bídná a tak jsme jezdili do ostravy do monti klubu..ale od druhého těhotenství nechodíme nikam, nejprve mi nebylo dobře, pak to bylo náročné a pořád se linda nerada vozí autem.
K tomu vysvětlování - někdy se mi zdá, že když se jim to vysvětluje, tak jim vlastně ukazujeme to negativní chování, jestli mi rozumíš. Ony si žijou v tom světě, který mají s rodiči a to je jejich realita a když se jim hodně vysvětluje, co to okolí dělá "špatně", tak se jim ukazuje, že to jde dělat i takhle..př. dítě nelže a v pohádka je o lhaní = dítě zjistí, že něco takového vůbec existuje..apod. na situace kolem..ale já to dělám taky, že se neudžím a komentuji, co to okolí dělá blbě..a někdy mám pocit, že nám doma roste malý protisystémový (lékařství, potraviny, škola atd. = podrobeno mé kritice).

prom
29. led 2014

baby, ja mam uz z toho taky pocit, ze to fakt je v ludoch asi tak nejak zakodovane - sutazenie - aby sme sa niekam posuvali... ako ludstvo ... ci co 😕 lebo ja som nikdy nepropagovala vo vychove sutazenie, a toto je snad jedine, co sa na nu tak intenzivne nalepilo v skolke a praktizuje to .. len keby to nekoncilo vzdycky tym revom, placom 😔 lebo vsecko je na paradu, smejeme sa, a staci si ist prezliect a drama hystericke
A plati zase klasika, cim temperamentnejsi charakter, tak to vasnivejsie preziva

lynks
29. led 2014

@jannka15 ano , to právě mám z Naomi to zdravení a nám to funguje. Když chce tak pozdraví a poděkuje nebo poprosí , ale sám, bez donucování a o to větší radost mám

jannka15
29. led 2014

@blandik s tím vysvětlováním,já zatím před malou chování druhých nekomentuju,ale az bude větší tak se na to přece bude ptát a az začne ostatní v něčem napodobovat co mi nepřijde spravne tak je třeba to vysvětlit ne?

jannka15
29. led 2014

@blandik jak jsem psala,ze zatím chování druhých před malou nekomentuju,tak vlastně jenom když ona sama na to ukazuje.např.někdo křičí na dítě a ona mi to ukazuje,tak řeknu paní se zlobí,ale nijak to nehodnotim.s těmi kroužky já nevím,na jednu stranu nechci se s malou izolovat,chci aby viděla i jiné lidi,jiné děti,také ji to obohacuje, ze se naučí i jiné věci než jenom se mnou,na druhou stranu nevím jestli to stoji za to ji takhle malou vystavovat chování,které se mi nelíbí.

geliva
29. led 2014

@prom to být první se u nás taky objevuje (nejsilněji asi synovec - bydlíme s bráchou v jednom baráku a děcka chodí spolu do školky) ale máme zatím nastavené, že můžou být první spolu, prostě jsou první všichni, takže jsou spokojení (už jsem sice zaznamenala ve školce snahu nějakého dítěte vysvětlit jim, že první může být jenom jeden, ale zatím to neberou tak vážně)

reruna
29. led 2014

@jannka15 držet dítě v izolaci, aby náhodou neslyšelo nebo nevidělo něco, co je podle tebe špatně, to není řešení, člověk je tvor společenský a celý život bude v nějaké společnosti lidí, takže se musí naučit s lidmi vycházet, ty můžeš ukazovat jak...do 3 let je dítěti nejlépe v rodině, tak pochytí základy a na těch pak staví, ale okolí nás všechny stejně ovlivňuje celý život, s tím nic neuděláš, mě přijde podle tvých příspěvků, že je to hlavně o tom, že ty sama se musíš smířit s tím, že ti dítě roste a ty nebudeš pořád jen ta jediná, která rozhodne, co je pro něj dobré a co ne, že na nějak budou mít vliv i jiní lidé - učitelky ve školce, vrstevníci...ale jak říkám, do 3 let času dost a jestli tě teď štvou vykřikující maminky v nějakém montesori kroužku, tak tam prostě nechoď...to jde omezit, ale třeba příbuzné a přátele omezit nejde, to je jasné...ale můžeš prostě reagovat vždy podle sebe

prom
29. led 2014

maly vynatok zo zaujimaveho clanku, teraz som na to narazila ... O SUTAZIVOSTI
http://www.eduworld.sk/sk/preco-skoly-nie-su-pr...
" Raz som sa so svojím otcom na túto tému rozprávala či detské pištole naozaj nemôžu mať zlý vplyv na vývoj psychiky dieťaťa, či v tých chlapčenských hrách nie je predsa len veľa streľby. Povedal mi, že keď on bol malé dieťa, nemali veľa hračiek, no vždy sa hrali na vojakov, tanky a bojovali. Podotýkam, že je to jeden z najmierumilovnejších mužov, akých poznám. To, čo chlapci robia a potrebujú nie je o nevhodných novodobých hračkách, ale o samotnej podstate chlapcov a tom, čo ich robí šťastnými. Súperenie, riziko, viac voľnosti, využívanie väčšieho priestoru, stavanie dobra a zla proti sebe"
je to teda o chlapcoch, ale toto myslim moze platit aj o dievcatach/amazonkach ako mam doma ja 🙂
.. takze vsetko ako chapem, len ma proste trapi ten krik a plac, co je vo finale 😖

jannka15
29. led 2014

@reruna to jsi hezky vystihla 🙂

jannka15
30. led 2014

@prom já tedy také nemám moc rada,když si děti hraji se zbraněmi.přijde mi to divné,hrát si na zabíjení.ale také jsem četla,ze kluci to potrebuji ,aby si uspokojili nějakou potřebu a k agresivitě to nevede. A s tím soutěže ním je to něco podobného. Ale rabr je hodně proti jakémukoli soutěžení,nebo ne?

jannka15
30. led 2014

@prom myslím,ze rabr říká,ze ta potřeba děti soutěžit je uměle vytvořena. Je o tom treba clanek je nutne kazit oslavavu dne deti soutezemi? je to v rozporu třeba s tím článkem co jsi na něj dávala odkaz. Tak nevím. Já osobně nemám soutěžení mezi dětmi rada,přijde mi,ze pak stejně není sťastný nikdo ani vítěz ani poraženy.

bezaz
30. led 2014

k tomu sutazeniu, vidim to aj pri obycajnych hrach typu pexeso a pod, proste dcera je nestastna ak nevyhra.. tak neviem, ci "porovnavacie' hry, kde jeden nakoniec musi vyhrat, uplne vylucit, ci co?? 😝

prom
30. led 2014

@bezaz jeeej, to ja by som musela vylucit aj obliekanie, smrkanie, kakanie.. vo vsetkom sa u nas sutazi 😀 😔 takze nie, ked chytne nervy pri tom pexese, tak koncime.. realita.. ona ma narok byt najedovana, tak nech sa vyzuri, ale ja mam narok sa s nou prestat hrat, lebo mi vadi jej ziapanie, ataky, nicenie hraciek .. ja ju nechcem vychovavat v imaginarnej realite, kde vsetko je slunickove a su zakazane "rizikove veci/hry/situacie ..

prom
30. led 2014

@jannka15 hmm.. ja trebars vnimam rozdiel medzi "organizovanym a spontannym" sutazenim.

Organizovane - rodic, ucitel nieco vymysli, deti musia sutazit. Decka su motivovane vacsinou nejakou oodmenou, ten kto prehra pocituje okrem sklamania zo samotnej prehry/zlyhania, aj smutok/zavist, ze nedostane darcek...

Spontanne - ze sa decka nahanaju na ulici, len tak sami od seba, lebo ich bavi pohyb, vzrusenie, ze sa chytia/nechytia... Nie je tam ziadna odmena ako u organizovaneho. Tak ako to robia aj mladatka v prirode / priprava na zivot a tak dalej ... to je pre mna dokaz, ze sutazenie - byt najlepsi - mame v krvi dane asi vsetci.
... tak ako sa hraju ti mali chalani na vojakov, ich proste bavi to sermovanie, pohyb ... nic viac ... asi maloktory sniva o realnom zabijani a spaja si to dohromady.. tak ako to vnimame my dospelaci lebo my uz vieme, ze vojna/zabijanie je zle ... samozrejme je tu moznost, ze si mozu ublizit / pichnut sa, z coho mame my dospelaci najvacssi strach ...

Inak tiez som ako dieta neznasala organizovane sutazenie ako na pionierskych taborch a pod. Je jedno v akej cinnosti, nezavisle na tom, ci som bola v danej aktivite dobra alebo nie.. ta pachut tam bola

jannka15
30. led 2014

@bezaz já si třeba zase z dětství pomatuji,ze když jsem s dědou hrála Sazky a dostihy a vyhrála jsem,tak mne pak bylo hrozné líto dědy,ze nevyhrál on 🙂

blandik
30. led 2014

@jannka15 - myslím, že nejvíce záleží, jestli se tam malé líbí. Našemu se nelíbilo, nechtěl děti dost dlouho, od dvou let jsme chodili na monti, to už celkem šlo, ale do té doby prostě byl všude rozrušený, červené tváře - pokud to bylo v uzavřené místnosti (včetně návštěv u nás a jinde)..takže určitě podle dítěte, nakonec jsem odvrhla takové to - aby si zvykl, měl by být ve společnosti a nechala jsem to na něm.. JInak jsem to dělala jako ty, pokud na něco ukazoval, tak jsem komentovala a později jen popsala a zeptala jsem se, co si o tom myslí. Ale teď už má pět a na hodně věcí se ptá a z toho, jak to hodnotí, jak o tom smýšlí, tak v tom slyším sebe a svůj antisystémový pohled na věc. Určitě jsem nebyla schopna nechat ho ve dvou letech u tchánovců /ne že by tam někdy chtěl být sám dobrovolně/, protože ten tlak a nucení tam byly prostě pro mně přes míru..ale jak jsem spala, pak najednou dítě zrozumní, a i zájem okolí o něj jaksi klesne - už opadne ta mega snaha nevyzrálé dítě vychovávat onou klasickou demagogií a začne to být v klidu.

jannka15
30. led 2014

@blandik mala ma rada děti,líbí se ji tam. Chodime i na cvičení a do herny. A nikdy ji třeba na tom cvičení k ničemu netutim,co dělat chce dělá a co nechce tak se jenom kouká. S tím jak pises,aby si zvykl,tak to nemám rada v čemkoli,takové to dej ho do kočáru no a co ze řve musí si zvyknout.

jannka15
30. led 2014

@blandik mne se zda,ze lidi obecně maji ve výchově tendenci jít proti dítěti,porad se snazi ,aby je na neco zvykly,aby je něco naučily,odnaucily. I tady na konikovi se spousta diskuzi jmenuje jak ho naucit,jak ho odnaucit. já si myslím,ze dítě si ke všemu dospěje samo a na nás je jen připravit mu vhodné prostředí a doprovázet ho.

jannka15
30. led 2014

@prom já jsem hlídala chlapecka co chodil do montessori školky a tam bylo hraní na superhrdiny zakázané. I celkove to tam bylo hodně o klidu. A je tedy pravda,ze vždycky když jsem ho vyzvedavala,tak byl jako mrtvola,takový utlumeny a jak jsme vyšli ze vrat tak začal litat sem tam jako pominuty a museli jsme vždycky na hriste,aby se vylital.

jannka15
30. led 2014

@prom moji dva bratranci si také cele dětství hráli jenom na vojáky,na bojování,zapasy.jenže právě vždycky vyhrával jen ten starší. Mimochodem dnes jsou oba vojáci z povolání a reprezentanti v boxu 🙂

blandik
30. led 2014

@bezaz Kopřivovci nám říkali, že děti prohru neunesou do 12 let, do té doby to berou příliš vážně. Náš hry moc nechce hrát a pokud hraje, tak si předělá pravidla - pexeso si předělal tak, že obrázky, co jeden najde, tak si hráči rozdělí..

blandik
30. led 2014

@prom - my nekoukáme doma na tv, dva roky. Přesto naše dítě bojuje, téměř v každé jeho role plays, které se mnou hraje a které vymýšlí. Brání dobro, staví se zlu, hraje si na tygra a často se mně ptá - ale tygra, rexe by se báli (ti zlí), že jo? Potřebuje bojovat, má jednoduchou pistolku, žádné efekty..potřeboval ji, aby si mohl hrát, že biolog uspává tygra (z dokumentu). Mně to osobně vůbec nevadí..asi kdyby začal napodobovat seriály, co běží v tv, tak by mi to vadilo..ale beru to, že to potřebuje k vývoji. Myslím,že potřebuje svým rozumem vyřešit situace, které jinak řešit neumí (a mnohdy ani my neumíme). Přála bych si ho umět naučit, ukázat mu, že síla v životě není všechno.

blandik
30. led 2014

@prom - nemáme tv, do školky nechodí a sami doma soutěž vůbec nepoužíváme..stačilo pár dílů dubínka, a taky soutěží - ve smyslu -jdu s ním po schodech a popoháním mně - ať si pospíším, že musíme být dole první, dříve než táta, který jede výtahem..Tak se snažím jen komentovat - že jestli mu na tom záleží, že mně ani ne, je mi to jedno, kdo tam bude první..občas prohodím, že první může být jen jeden a ti ostatní jsou pak třeba smutní..nebo že něco děláme proto, že nás to baví a ne proto, že někde budeme první..ale i tak se mi zdá, že je to zbytečné, že bych ho měla nechat, a´t si to cítí, jak sám chce.

reruna
30. led 2014

@blandik fakt až do 12 let? jsem někde četla že tak do 5...to se mi nezdá....ve škole by nemohli do 6. třídy vůbec existovat..to je samé soutěžení a přesto to většina dětí zvládá...
dobrá kniha je např. H.Uwe.Rogge - Rodiče určují hranice, tam píše, že to hraní na vojáky, na superhrdiny atd. je vývojové, není to nic špatného, agresi má člověk vrozenou a musí se s ní naučit pracovat, právě při hrách se to učí už malé děti, když se to potlačuje je to negativní, ale ani podporovat se to nemá, prostě nechat volný průběh
@blanik obdivuju, že vydržíte bez tv!

fender
30. led 2014

My doma TV nemáme vůbec - ve školce "boje" taky zrovna nepropagují a přesto je naše dítě chvíli superman, chvíli spiderman a chvíli gormit.. Bojuje kažý s každým, tygr s hrochem, hroch s krokodýlem, gormit s dinosaurem a superman se zlodějema. A mami, kdo by byl silnější? Občas mi z toho jde hlava kolem, ale beru to jako blandik, prostě to patří k vývoji. Holky oblíkají panenky, kluci se mydlí.... asi testosteron, nebo co 🙂

Organizované soutěžení taky k smrti nesnáším 😝

Jinak ahoj všem, nebyla jsem tu snad rok 🤐 😅 nějak vůbec není čas 😖

reruna
30. led 2014

ad soutěžení, já říkám - ty jsi první a ty jsi druhej první 😀

jannka15
30. led 2014

@prom a ty myslis,ze to jak tvoje děti ted porad soutěži,ze to je ta přirozená soutěživost? Není to právě spise naučené od tech prarodičů a ze školky?

jannka15
30. led 2014

@bezaz já mám zkusenost ,ze vždycky když děti hraji nějakou stolní hru,konci to pláčem,hadkou,atd. A naučí se pri tom podvádět a lhát. Tak kde je potom ten přínos?

jannka15
30. led 2014

@prom a to soutěžení ve všem co se doma dělá,já nevím,ale ja jim abych se najedla ne abych byla první,cistim si zuby abych je mela čiste a ne vyčištěné jako první.