Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

fem
11. zář 2010

@meleri
dakujem krasne zo ochotu, si zlata, ale ja fr. vobec neovladam ☹ , skusim najst nieco v ang. prip. nem.

meleri
12. zář 2010

fem,

to je mi líto, no škoda.....třeba se někdo najde....a nebo si to ještě rozmyslím a zkusím to víc využít...

ono totiž většina těch aktivit je spíš tak až od 2 let. do těch dvou let tam toho moc není, pár nějakých her..

např. že dáš před něho zrcadlo a ukazuješ části jeho obličeje a pak to má dělat i on, výsledek byl že se naštval, vyrval mi zrcadlo a utekl....

jinak jak na tom holky jste s dětmi? já se snažím ho učit slova, a musím říct že i když nemluví tak rozezná už většinu zvířat, části svého těla skoro všecky pojmenuje (ty základní), pozná věci jako slunce měsíc, strom, voda, atd atd....

jenže co dál? na barvy je asi ještě brzo co? zvlášt když nemluví. zkouším trpělivě kreslení ale nebaví ho to. ani ta plastelína nebo těsto, je to zvlášní ale štítí se toho....celý se otřepe brrrrr a podá mi ručičky abych mu je umyla.

dagina
12. zář 2010

Ahojky holky,
trochu se vás snažím dočítat, spoustu zajímavostí zase...Vlastě poprvé dočítám rabr dokonce, poprvé jsem četla do půlky a pak začala číst znovu, ta druhá polovina je strašně moc zajímavá o tom školství a tak, a bohužel i pravdivá, píšu bohužel, bo s tím se nic moc dělat nedá....učitelky by potřebovaly pořádně přeškolit, stačí když si vzpomenu na svoje školní časy a to je žalostné.

@meleri naše Luci také barvičky moc nemusí, pořád říká Bee a chce hned umít. Tuhle jsem chtěla z její ručičky obtisk z temperek, že si uděláme ježečka a nehrozilo to. Ale nakonec jsem zjistila, že jsem na to šla špatně, bo s taťkou to udělala - on to pojal jako hroznou srandu a já na to šla asi moc vážně 😅. Z plastelíny jí baví dělat kuličky v dlaních 😀. Někdy je věda zabavit prcky 🙂.

Jinak holky podle čeho usuzujete že např. chlapečci začínají mluvit později než holčičky, dále se říká, že hlavně kluci mají větry, pak i s chozením na nočník - teď nevím které pohlaví by to mělo umět dřív 😅... . My si např. tak užili s prdíkama, že na to nerada vzpomínám. Kamošky chlapeček v roce a půl tak hezky mluví např. umí říct "brambora" samozř. bez "R" 😀. I s nočníkováním to vidím různě bez ohledu na pohlaví...., spíš bych to viděla na nějaké staré povídačky. Občas má tchyně takové kecy - vždyž to je holčička, měla by umě to či ono, měla by už dávno být bez plínek, měla by už umět básničky.... brrrr mě z toho naskakuje husina 🙂.
Ale třeba to je nějak vědecky podložené, nevím, takové informace nemám a ani jsem na ně nikde nenarazila, to se pak omlouvám za svoje názory, které jsou víceméně z reality.

blandik
12. zář 2010

@meleri - já myslím, že klidně můžeš říkat barvy - jako červená beruška, žluté sluníčko, modrá obloha...malému jsem povídala o barvách snad od roka a půl a i v té době byl schopný správně vybrat pastelky, občas všechno správně, občas nic - ale ne že bych to testovala...jen jsem říkala, co má jakou barvu a jednou nás u tchánovců překvapil, že mu tchýně řekla ať dá žlutou pastelku a on dal a pak i všechny další správně....Takže nevadí, že nemluví - náš taky nemluví - 3/4 roku jen mama, tata, baba a pár dalších a poslední cca 3 týdny začíná opakovat více slov - spíše jen první slabiky nebo totální zkomoleniny...Já si myslím, že není přímo nutné dítě učit mluvit - stačí na něj mluvit, chtít zvířátka ukázat...oni kolem těch dvou let už umí poznat kde co...ale říct jen máloco... 😎

Kreslení prý děti začne bavit tak až kolem druhého roku. S malým tedy kreslím cca od 20. měsíce, dříve ho to taky moc nebralo. Teď ho taky až tak nebere - většinou, když si sama vezmu tužku, že budu něco psát, tak to se po ní sápe - ale nakreslí čáru, tečky a kolečko, snaží se o auto, jeřáb../ale to pozná jen on) a taky jse schopný umístit "světla" na správný konec auta, jen ta světla jsou třeba větší než to auto, výfuk o pár cenťáků dále než auto...ale tak děti začínají kreslit. Plastelínu jsme zkoušeli - tak tu trhal na cucky a pak po nás chtěl autíčko a traktor, abychom dělali...

JInak, co jsem četla, tak batolata si hrajou tak, že cokoliv může představovat cokoliv - jakože chleba je auto - mají rádi symbolické hry.

No já nevím, co u nás- hodně teď frčí knížky - různé situace - třebas miluje povídání o autech, traktorech - už mu občas kupuju i dětský časopis Sluníčko - bývají tam různé situace na obrázcích a jak tam je něco od motoru, tak ho to baví - nebo situace mezi dětmi...a to pak chce pořád dokola popisovat. JInak máme období - velký a malý - ukazuje mi malý a velký lístech na kytce /sám od sebe/, malé kolečko a velké kolečko, malé velké boty. A pak ho fascinuje, že něco může bolet - jakože se může spálit o výfuk nebo že krocan může klofnout při červené barvě...to pak hrajem scénky s panáčky doma. Taky jsme zkoušeli lepit barevné obrázky na papír...to ho taky bralo.

blandik
12. zář 2010

@dagina - tchýně pořád trošku zlobí, vidím 😖 U nás taky ☹ Já myslím, že je to hodně individuální s tím vývojem a taky o tom, jeslti člověk chce nebo nechce třeba učit na nočník - já jsem si nakonec řekla, že počkám, až si malý začně říkat sám, občas mu to nabídnu, když vidím, že tlačí nebo prdí...ale neche, nicméně zvýšeně věnuje pozornost čůrání a kakání -komentuje různě...tak si říkám, že do tří let budem tuti bez plen přes den 😉 a do pěti i v noci 😵

blandik
12. zář 2010

@fem, @lalus - jaj to spaní - děkuji moc za rady a zkušenosti. Já docela poznám, kdy je unavený /kolem jednácté/, ale tak nějak jsem si ho blbě zvykla, že máme to odpolední volno a on si při něm ani za nic nechce lehnout, sedí na posteli nad knížkou a je čilý a zvykl si, že tam jsem s ním. Takže nehrozí, že jen tak usne sám v posteli při hraní...to je škoda...však se uvidí..spát bude chodit večer mezi šestou - sedmou - aŤ už v poledne usne nebo ne...

Fem - četla jsem si kousek z té knížky - Raising Children, raising ourselves - dost to ve mě vyvolalo zvědavost, protože se mi zdá, že je to takový duchovní rabr (rabr je zejména o komunikačních dovednostech a principům, proč přenechat odpovědnost na dítěti a nevykonávat nad ním kontrolu, se věnuje jen okrajově, ačkoliv z nich dělá axiom efekt. komunikačních dovedností) - takže to může být hodně poučné a předpokládám, že to bude dost komplementární s rabrem. Poku se mi podaří dostat se k počítači /hodně jej teď okupuje manžel/, tak si přelouskám zbytek stran...ať mám lepší představu, oč tam jde...čerpám zatím jen z úvodu a první kapitoly....

meleri
12. zář 2010

blandik,

tak se mi zdá jestli ti kluci všeobecně na to malování moc nejsou...spíš holčičky....

ale dík za to s těma barvama, budu na to dávat víc důraz....přišlo mi to nevím proč zbytečné sem si říkala že to nemůže pochopit, ale když vidím že u vás to funguje tak s tím musím taky začít!
barvy rozlišuje, má moc rád zelenou, tak ho to musím začít už učit...🙂
jinak s tím malováním fakt nemám úspěch, přesně jak píšeš, auta, motorky, traktory, letadla.... 😅 no všecko co mě nebaví ale co ho fascinuje.....nejradši má vlak!
aha tak jeho když něco bolí tak je hned zle!

fem
12. zář 2010

@meleri
ja si tiez myslim, ze na niektore cinnosti a aktivity, je prilis skoro, ze budu bavit od cca 2 rokov...beriem to skor ako pripravu, inak som si nasla aj nejake videa s heslom montessori na youtube, velmi zaujimave, najma hranie tych mensich deti a tiez som si dala heslo na google.books.montessori...takze tam su nejake knizky v angl.,
@blandik ta raising child je teraz najpopularnejsia kniha, snad bude mat nieco do seba, ze mnohym pomohla...pri tych ukazkach su aj recenzie od citatelov, no je to uctihodny pocet...
a spinkanie cez den by malo mat taky isty priebeh, ako nocne zaspavanie, aby deticky nemiatlo...my spinkame o 11 hod. teraz iba jednu fazu 1 hod a 15 min, (deticky uz v tom veku maju fazy ako dospely, cize od 1: 15 do 1 :30, niektore spinkaju 2 fazy cize cca 2,5 hod az 3 hod.), chodime spinkavat o 19 aj nieco, snazim sa presuvat trosku aspon 19: 15 , 19:20, aby vstal okolo tej 7 rano...inak mne ta 7 hodina na vstavanie dost vyhovuje, ak vstane prilis neskoro, tak nic nestihame, ani jedlo a tak a komplikuje sa mi ten denny spanok, maly je zvyknuty na istu hodinu...takze ma znamky unavy, ale este akoby nie je uplne unaveny...ked vstane neskor ako o pol 8...tak je to divne...jedla sa mi posuvaju a vecerne mlieko dat je problem...atd..., takze jemu staci cez den ta jedna faza...lebo v noci zvykne spat aj 12 hod vkuse uplne pokojne...
@dagina
tiez nad tym uvazujem, ako to je s rodovymi stereotypmi vo vychove a som skepticka ciastocne a ciastocne to beriem triezvo...samozrejme ak si dieta uz uvedomuje svoju socialnu a gender rolu cca od 1,5 , od 2 rokov, tak sa zacina identifikovat so zastupcom svojho pohlavia...tak je mozne, ze urcite spravanie sa odlisuje od ineho pohlavia...ale opat , ak rodicia nepristupuju prilis stereotypne k vychove tak nejake tie naj vyzdvihovanejsie rozdiely maskulinnej spolocnosti nie su az tak markantne... napr. ze otec tlaci syna do agresie, do nebojacnosti az prilis , co v istej faze moze byt v protiklade k jeho psychickemu-emocionalnemu vyvoju...
preto je podla mna dolezite nechat travit oboch rodicov chvilky s dietatom aj osamote...tam si rozvijat sposob komunikacie, oblubene aktivity...atd..
horsie je to uz s detickami, ktore vstupuju do spoločenskych inštitucii -skolka, skola atd...tam sa uz tie rodove stereotypy velmi hlboko korenia v nich a v podstate ide o to, aby rodicia vzdy aj komunikovali ohladne tychto veci...hlavne uz v skole...a tak, aby si tie deti mohli postupne vytvarat vlastny slobodny nazor...a vlastnu reflexiu danych problemov...to znamena, ze rodicia by mali robit protivahu k stereotypne prezentovanym nazorom...dieta si napokon slobodne vyberie..na zaklade sirsieho spektra nazorov...
dalsia vec je , ze mne je viac sympaticky pristup z hladiska jedinecnosti dietatka , nie z hladiska pohlavia...aby sme svojim detom pripisovali nejake vlastnosti len z hladiska pohlavia, takto nie je vzdy triezvy pohlad...rodicia sa snazia oklamat samych seba...napr. ak je dieta agresivne tak to ospravedlnuju ze je chlapec...horsie je to ak je dievca sebavedome, inteligentne chytre...tak sa ju snazia zjemnit....a navodit pocit aby sa stiahla do ustrania...atd...je mnoho vyskumov deticiek na skolach, kde si dievcatka malo doveruju..hoci su omnoho chytrejsie v konkretnych prikladoch ako chlapci....chlapec aj ked zle vypocita priklad veri si veri v spravny vysledok...
neviem mne utkvel jeden obraz tancujucich deticiek na namesti ...cca 2-3 rocnych...dievcatka tancovali velmi dievcatkovsky naberali sposob tanca tela , ktory sa dnes preferuje u dievcat (chvilkami to predvadzanie bolo velmi neprirodzene) a chlapci naopak tancovali velmi prirodzene, absolutne neboli zviazany nejakym obrazom tanca----ja som bola trosku az sokovana tym tancom dievcatiek, ze odkial to maju...samozrejme viem, ze odkial, pravdepodbne z tv....
@blandik s tym kreslenim velkych svetiel na auticku si ma pobavilo, strasne je to zlate 🙂 , sikovny je

fem
12. zář 2010

@meleri
😀 , akurat pisem o hrach z hladiska pohlavia...myslim si, ze ak ho nebavi, treba odlozit...a skusit neskor..lebo potom uz nemusi bavit vobec, ak my nejako nutime k nejakej cinnosti...klasicky priklad chodenia na huslicky na klavir...
a inak my kreslenie tiez nie....takze nechavam tak...nechavam cas..ale samozrejme, ze to ovplyvnuje, ak nejake dietatko v tom istom veku, robi to, ci ono...ja nad tym tiez uvazujem, ale kazde dietatko je jedinecne ci chlapcek, ci dievcatko 😉, my musime hlavne verit...a neporovnavat s inymi...ja mam tiez tendenciu k tomuto aspon v mysli, ak nie uplne prakticky...

prsky
12. zář 2010

@fem ale urcitym sposobom neskor treba "nutit" - myslim, ked sa u dietata talent prejavi a chodi uz na nejaky kruzok, ktory si vybralo...ja dodnes mame nadavam, ze ma nechala prastit s hudobkou v predpuberte...keby bola nastojila na chodeni tam, mozno by som bola dnes niekde uplne inde 😉

fem
12. zář 2010

@prsky 😀 , ale keby ta nenutila predtym tak snad by si s nou neprastila... 😀 , ale nie teoretizujem..niektore veci sa predpokladat nedaju...ja tiez takto vselijak argumentujem, ale to ze si prastila s hudobkou z teba spravilo dalsi krok k tvojej jedinecnosti, to uz si ty...tvoja biografia...teraz mas chut na nieco take...keby si s nou neprastila mozno by si nemala s hudobnou, ani s podobnou tuzbou ...nic spolocne...mozno by si onu vobec nezavadila, hoci by si ju dostudovala... 😉

prsky
12. zář 2010

@fem ona ma praveze nenutila, ja som si spev vybrala, ale problem bol skor v tom, ze som tam nenasla kolektiv, ktory by ma v tom chulostivom obdobi pri speve udrzal a zaroven odisla na matersku ucitelka, ktora ma vedela motivovat a dostala som mladu ucku po skole, ktora so mnou zacala nacvicovat piesne, ktore boli podla mojho pocitu vtedy urcene pre male decka a nie pre mna, "velku babu" 😉 . jasne, ze aj to ma formovalo k tomu, co som dnes, ale mrzi ma, ze som mohla byt aj nieco ine, lebo spev ma bavil, ibaze to nestacilo ☹ preto hovorim, ze niekedy musi trochu intervenovat aj rodic (mozno ma moja mama nemusela nutit, stacilo mi najst inu LSU, alebo poziadat o inu ucku - z pohladu mojej maminy to mohol byt ale problem, lebo do toho tak nevidela, mozno som jej ani nepovedala, ze mi ucka vadi, to uz si nepamatam).
ale inak tiez teoretizujem, toto je jedna vec, ktora mi stale beha hlavou...ono je to vzdy o vela faktoroch...dohovie, co mi dcera raz bude "vycitat" tak, ako vycitam ja svojej 😉 i ked v dobrom, zas az ako taku hroznu zivotnu tragediu to nevidim

zelmirka1
12. zář 2010

ahojte
tak sme boli na vylete v Ostrave sami s muzom a celu cestu som mu v aute citala Rabr, normalne sme sa nasmiali ked sme si predstavili aj niektore nase debaty a vyjadrenia....juj juj fakt musi clovek zacat od seba. 😉
Inak ste pisali o spanku, tiez mame teraz problem, maly zacal straaasne dlho zaspavat, cez den pol hodinu a vecer aj ked je unaveny tak sa stava ze sa trapime aj hodinu. Nechapem preco, zvazovala som pripadne vynechat denny spanok ale on uz je okolo 11 unaveny a ked zaspi tak spi kludne 2,5 hodiny, je mi ho luto budit lebo spi fakt tvrdo.
Ale vecer je to zle, vylezie viackrat, chce niekoho pri sebe, ale strasne sa mrvi v postielke, neuveritelne nadhadzuje a placa rucickami. Dufam ze je to len prechodne obdobie, ale mne je ho uplne luto lebo vidim ze je unaveny a nevie zaspat a vlastne mu neviem pomoct lebo aj ked pri nom ostanem tak sa trapi dlho. Nemate niaky napad ?

@fem tie rodove stereotypy a hlavne to rozdelovanie podla pohlavia a urcovanie spravania podla toho tiez nemam rada, ja sama sa obcas pristihnem pri cudnej vete ale nastastie cim dalej tym menej a nikdy ma nenapadlo ze maly sa musi hrat len s hrackmi ktore su akoze vhodnejsie pre chlapcov, ale je to velmi zazite ked sledujem okolie.
My sme zial generacia ktora proste bola uniformna, najlepsie bolo zapadnut v dave a princip jedinecnosti moc neexistoval, je tazke sa od toho oslobodit a vnimat svoje dieta ako jedinecne, neporovnavat a dat mu sancu byt ine.
A velmi suhlasim ze dieta ma travit cas osamote aj s mamou aj s tatinom, ja ked vidim ako sa hra s malym muz, to je uplne uplne nieco ine, velakrat to zdialky pozorujem a je to uzasne.

prsky
12. zář 2010

@zelmirka1 s tou hrou si mi pripomenula moj dnesny zazitok..isli sme vsetci traja na nakup a odtial sa musime vzdy zastavit na ihrisku, lebo ta nasa potvorka ma taky neskutocny orientacny zmysel, ze vie, kde to ihrisko je. no a kedze mi je trochu blbo, tak s nou po jej aktivitach (hojdat sa na hojdacke/na prevazovacke/na konovi a smykat sa a behat medzi tymito aktivitami kazdu chvilu) behal muz. a nikdy by som si nebola byvala myslela, ze este aj hojdat dieta sa da roznymi stylmi. som bola normalne prekvapena

zelmirka1
12. zář 2010

@prsky veru da 😀 moj muz dnes behal s malym na motorke-odrazadlo po ulici a ked som videla co s nim robil 😀 fakt sa nechytam, maly sa tak strasne smial ze som neverila vlastnym ociam. Ale inak to bol krasny pohlad. 😉

fem
12. zář 2010

@blandik
@zelmirka1
este k tomu dennemu spanku, nechcem vam nejako prilis radit, ale fakt som studovala o tom hodne aj vela skusenosti mamiciek v zahranicii, u tych starsich deti cca od 1, 5...pomaha pomalicky presuvat denny spanok na neskorsiu hodinu....upravi sa tak aj vecerne zaspavanie aj skore ranne vstavanie...vacsina mamiciek bola prekvapena, ze tym presunutim vlastne sa vsetky problemy odstranili, ako zazrak....cize pomalicky kazdym dnom o cca 15 min....pretoze ak robi denne zaspavanie problem tak to nie je dobre, chyba je niekde v rezime...dietatko si vo vedomi naozaj silne pamata "stary cas" lipne vlastne na starom case, cim je starsie dieta, tak zmeny sa realizuju tazsie...ale fyzicky je pre neho vhodnejsie vydrzat rano dlhsie...takze ak dietatko javi znamky unavy treba mu venovat neskonalu pozornost, vtedy ziadne varenie..atd. treba sa s nim prehrat, prerozpravat, naplno venovat, pozerat cez okno cokolvek...mimo priestoru zaspavania...tak dietatko ulozit, ked je uz uplne "nadoraz"..nechat same zaspavat...lebo ak ste s nim ..tak okrem toho, ze ho nadalej aktivizujete, a ono nemoze zaspat...tak si spaja negativnu skusenost so zaspavanim s vami...ak dietatko uspesne nezaspi do tych 20 min , treba opakovane dat spinkat...ale nie je nic horsie ako spolocna frustracia s neuspesneho denneho zaspavania..preto nechat na dietati tento akt...dolezite je samozrejme stale reagovat na volania dietatka...
pre denny spanok je skutocne dobre, ulozit dieta fakt , fakt unavene...zaspavanie cca 5 min...ono postupne ak sa bude oddialovat cas denneho zaspavania tak to sa v dietatku novy navyk ulozi v jeho vedomi, po relativne kratkom case...v case prechodu nic nepomaha len oddialovat a venovat sa naplno dietatku, necakat vtedy, ze bude sa samo hrat a pod....je to fakt len z dovodu, ze dietatko lipne na starych zvykoch, na starych casoch...ak dietatko ma problemy so zaspavanim a nie su tam nejake zlozvyky..tak je chyba v rezime...je na nas aby sme sa snazili priblizit rezim novym potrebam, aj ked sa to na prvy pohlad tak nejavi...cim starsie dieta, tym viac konzervativne...
cize to kvazi "tahanie" dietatka dlhsi cas rano bdele je len prechodny stav...netreba sa toho bat, novy cas sa ulozi a opat bude fungovat na istu dobu konformne pre dieta 🙂

inak zelmirka super zazitok citanie v aute, a super vyber knizocky 😉 , na buduce robim to iste, vdaka za inspiraciu

fem
12. zář 2010

@prsky ja viem 😉 , trosku polemizovat spatne treba...ono ten respekt k tomu nie vzdy najvhodnejsiemu rozhodnutiu, ktore pre dieta nie je v tej chvili dobre, je tiez na nieco dobre, ved vieme 🙂
to je super, ze existuju rozne styly hojdania, no na buduce i ja idem porovnat 😉

zelmirka1
12. zář 2010

@fem neviem ci dobre rozumiem s tym spankom aky neskorsi cas, lebo momentalne ho cez den davam o 12 aj ked od 11 je unaveny, prave sa mu venujem, mame dokonca niake aktivity a davam ho az vtedy ale zaspava dlho aj tak. Vecer ho davam medzi 20.00 - 20.30 ale posledne dni sa mu neda zaspat co je hrozne. Nechcem aby spal dlhsie ako do 15 lebo potom vecer je to este horsie. Ako to myslis ze ak nezaspi do 20 minut mam ho vybrat a hrat sa s nim ? To som skusila ale potom vydrzal a zaspal od unavy o 15 a to uz bolo neskoro. Hladam chybu v rezime ale neviem, inak vstava o 6.30 hod.

fem
12. zář 2010

@zelmirka1
zelmi a zaspinkava sam?

zelmirka1
12. zář 2010

vecer ano, rozpravka, pomojkame sa a odidem, cez den si k nemu lahnem kym zaspi, inak bez problemov to takto robim uz velmi dlho a nikdy nebol problem, cez den zaspaval tak 10-15 minut a vecer ani neviem ale teraz sa strasne mrvi a nie a nie zaspat.

prsky
12. zář 2010

@fem no s tym inym stylom hrania (u nas dnes hojdania) som mala pocit, ze si to Lala viac vychutnava a motivuje tatinka smiechom, lebo odo mna to ma stale rovnako, on je vzacnejsi 🙂

fem
12. zář 2010

@zelmirka1 ja som mala to iste...jednoducho nie je dobre s nim byt...aktivizuje ho to prilis...hned ako som odisla ..zaspi do 5 min...ty prenho mozes spravit to, ze ti moze verit, ze ma istotu v tebe a doveru, ze si tam..aj ked nie si pri nom a ze si postupne buduje sebadoveru v tom zaspavani...inak takymto velkym dietatkam uz nepomozeme, uz sa neda pohojdat atd....len tym, ze nam budu verit, ze mozu pokojne zaspat a ze sme vedla a pripravene byt s nimi, kedykolvek nas budu potrebovat...ono aj tak to maju tazke, ze je svetlo, prilis mnoho stimulov cez denne zaspavanie, preto nie je dobre, ak si tam este aj ty..

fem
12. zář 2010

@zelmirka1 aby som upresnila, tiez mu isty cas vyhovovalo spolocne denne zaspavanie, potom sa to zmenilo a nemohol zaspat, ako nahle zacal zaspavat sam, tak zaspava pokojne, netrva to ani 5 min a vzdy v tom istom case, a predtym so mnou to bola hroza

zelmirka1
12. zář 2010

ja neviem @fem lebo vecer ked pri nom nie som tak sa trapi aj hodinu chudatko, cez den ked si k nemu lahnem a ked sa uz moc mrvi tak sa mu privohorim, pohladim, chytim rucicku tak zaspi predsa len skor ako vecer, cca do 25-30 minut.
vecer ked odidem on neplace je v klude ale ked nezaspi tak vylezie z postielky a otvori dvere, vie ze pridem a dam ho naspat, urobi to viackrat a ked uz je nervozny taha ma za ruku aby som pri nom ostala, nakoniec zaspi sam ale viem ze to nie je OK ked mu to trva tak dlho.
Inak v sobotu bol s mojou maminou a dala ho spinkat, vraj chcel sam, zobral si svoju oblubenu plienku, lahol si tak odisla, ked prisla za 10 minut uz bol v obavacke a pustil si TV 😖 tak veru neviem ci sam by zaspal

zelmirka1
12. zář 2010

neviem ci je to zrozumitelne, cez den zaspi pri mne do tych 25-30 minut ale vecer sa stalo posledne dni ze aj hodinu aj hodinu a stvrt nezaspal, myslis to tak ze ja ho vlastne rusim cez den a nasledne sa pokazilo aj vecerne samostatne zaspavanie ?

fem
12. zář 2010

@zelmirka1 citi tvoju neistotu...cez den je to inak, ako vecer...podla mna mu treba dat sancu na tych poslednych 5 min, aby ostal a zaspal sam...vzdy prides ak ta zavola..nenechas ho sameho, ak ta bude potrebovat, ale vzdy aj odides...ved uvidis, ono to lahsie zaspavanie u deticiek je uz vtedy, ak zaspavaju v tej poslednej faze samotne...tak neviem ☹ , ved uvidis, skus sa naladit nanho..snad to pomalicky pojde..kazde dietatko potrebuje svoj vlastny cas, kazde je ine, jedinecne...ale nezabudni mu aj ty dat sancu..ved uz z neho rastieskutocna osobnost...lebo on je uz v mnohych cinnostiach dostatocne sebavedomy...u takych velkych deticiek, je aj v nevedomi rozpor..uz chcu byt same aj potrebuju mamicku, preto mu treba pomoct a ukazat podporu, oporu a lasku pri zaspavani, ale nechat aj priestor preneho samotneho...nejakeho to skombinovat...viac to koresponduje jeho vyrastajucej osobnosti

fem
12. zář 2010

@zelmirka1
velmi to suvisi to denne a nocne...ak je denne zaspavanie nekludne aj nocne byva...ak denny spanok je pekny, pravidelny tak aj nocny...plati tam teza cim kvalitnejsi denny spanok tak aj nocny ...

fem
12. zář 2010

@zelmirka1 a prekona sa aj skore ranne vstavanie...vy mate rezim dobry...co sa tyka casov...ale vies ja som za spolocne zaspavanie do chvile, pokial je to ok, ale pokial tam nieco uz nefunguje..tak treba kombinovat spolocne so samostatnym...dalsia vec je ze ritualy na denny a nocny spanok sa nesmu odlisovat...v zasade denny ritual kratsi, lebo tam je vela stimulov zo samotneho faktu, ze je den a to velke dietatko to intenzivne vnima..uz sa neda pobalamutit ako malicke babo

zelmirka1
12. zář 2010

no asi skusim lebo ma to mrzi ze sa takto dlho trapi kym zaspi, mna hlavne prekvapilo to ze vecer zrazu ma problem zaspat sam, zaspava sam od 15 mesiacov az doteraz, myslis ze ked sa nauci cez den sam zaspat tak sa zlepsi aj vecerne zaspavanie ? mna to cele myli, myslela som ze uz nepotrebuje tolko spanku, ale zase ked vidim co robi v postielke, presne ako dospely ked nemoze zaspat tak sa mrvi mrvi, otaca hore dole.

fem
12. zář 2010

@zelmirka1 presne to iste sme mali, to mrvenie...ano musi mat aj denne samostatne..inak je v nom rozpor...jediny problem je ten rozpor raz tak a raz tak...jasne, ze by to bolo jednoduchsie keby ten denny spanok uz nepotreboval, ale co narobime, oni ho este potrebuju ☹ , jedine , ako im mozeme pomoct ich nemiast, aby neboli zmatene, ze raz tak a raz onak..deticky su citlive na pravidelnost a ritualy...v nich vidia istotu, preto stale rovnako...len tak im mozeme pomoct