Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blandik
13. zář 2010

babky, děkuji - vůbec jsem netušila, že existují pull ups, kde to žiju?

Projela jsem motni hračky - supr, polička taky supr -zítra vezmu igelitový pytel a 90% hraček schovám...jinak ty obrázky hraček, co si můžem udělat doma sami - tak něco podobného bylo dneska v Monti MC. Mrknu ještě na youtube a provedu čistku. TeD' už padám únavou. Taky se mi debata moc líbí, jsem ráda, že je stále živá a tak obohacující - jejda pull ups potřebujem, nebude se čertit... 😎

prsky
13. zář 2010

@fem @blandik vratim sa k nacviku na zachod..ak deti dokazu ovladat zvierace az okolo druheho roka, tak potom nechapem, ako je mozne, ze nasa Lala si od cca 6 mesiacov na nocnik s kakanim pocka (a zvycajne sa jej darilo aj s cikanim). robila som BKM, ale necakala som na signaly, lebo som ich nevedela identifikovat, ale som ju proste v pravidelnych intervaloch podrzala nad nocnikom a ona si na to zvykla a s potrebou cakala..takze podla mna zvierace clovek ovlada od narodenia - jasne, nevydrzia pol dna, ale rozumne, podla velkosti mechurika (ja som davala kazdu hodku, hodku a pol a pyta sa mi na potrebu od jula). a tiez ma tak napadlo - ak by aj novorodenec zvierace neovladal, tak z neho cikanie/kakanie kvapka neustale, nie?

prsky
13. zář 2010

@fem kde sa mozem docitat o systeme v hrackach? my mame rozdelene 2 krabice - v jednej je lego, v druhej ostatne 😅 a knizky su v policke, na ktoru dociahne. upratujem pocas obedneho spanku (nacvik upratovania riesim tak nejak priebezne). dikes 😉

fem
13. zář 2010

@prsky chapem, ale to je o tom reflexe tlacenia, o tych prvych svaloch, o ich asociovani...tie dietatko pouziva najprv...my robime to iste ..takze chapem...ten system v hrackach som si sama vymyslela, rozdelenie podla funkcie...tvaru...a dala som tam link na montessori vyrobu kreativnych hraciek a je tam jedna policka, ta ma trosku vzdialene inspirovala...k reorganizacii...

prsky
13. zář 2010

@fem jaj taaak 🙂
s tymi zvieracmi to treba potom formulovat inak ako ze ich novorodenci/dojcata neovladaju - a neviem, ci to nedokazu aj male babatka vedome, ci to klasifikujes ako zvyk ciknut/kaknut si, ked ho maminka rozbaluje dajme tomu ako ja, kazdu hodinu? alebo ked si mamina najde s babom komunikacny sposob, ze ja neviem, mava pravou rukou nejak specificky, ze to mamca chape, ze mu treba na zachod? trochu ma to zaujima, lebo u nas to fungovalo a preto to mozem odporucit vsetkymi 10timi

fem
13. zář 2010

@prsky uplne presne je tazko to klasifikovat, to maju problem aj odbornici, lekari, co to studuju viac detailne...ano skor je to o zatlaceni na zaklade asociativneho pocitu, myslenia a komunikacie...cize cisto teoreticky by k potrebe doslo o par minut, niekolko desiatok sekund neskor, akoby bez komunikacie...ten cas sa postupne zvysuje...zvierace urcite zacinaju nejako fungovat, ale nie stopercentne a velmi individualne a na relativne kratky cas, ale nie vedome...alebo je to len o tom, ze dieta proste netlaci a pocka kym...sa stane, to co sa zvycajne deje...cize anticipuje...urcite to ma viacero faz, prva je len nahoda, pozorovanie a priame riadenie reflexu, asociaciou, opakovanym ritualom, zvolenim vhodneho prostriedku komunikacie, alebo odcitanim komunikacneho jazyka dietata a druha je uz ta aktivna zo strany dietatka, cize aktivne sa podiela a anticipuje...motivuje ho , povzbudzuje ho, je mu to tak prirodzene a prijemne koniec koncov.

prsky
13. zář 2010

@fem nech je teda terminologia akakolvek...nejake svaly tam funguju, ci uz vedome alebo nie, podla mna si to ale aj novorodenec uvedomuje, ze ide cosi urobit, lebo musi zapojit viacero svalov, nielen zvierace. skusene bkmkarky (lebo k pravemu bkm sa vraj dopracujes tak pri 3tom dietati, kedze to nemame v nasej kulture vzite) hovoria, ze kazdy novorodenec dava signal, ktory ale oslabi, ked nie je posilnovany porozumenim od rodica (zvycajne matky). ja som ten signal prepasla, preto som zacala s podmienovanim ja v 3 mesiacoch, ale zas som to nebrala tragicky, ked to zakazdym nevyslo a mozno v tom prameni nas uspech - proste som to zaclenila do beznych cinnosti dna. neviem, ci si sa o to zaujimas, ale ak hej, za precitanie stoji toto: http://www.mokosha.info/content/view/82/76/ (ak si citala, sorry)

fem
13. zář 2010

@prsky podla mna je dana diferencia svalov, velmi dolezita, z hladiska aby mamicky zasa neprecenovali schopnosti dietatka, ja uznavam benefity bezplienkovej komunikacnej metody...sama som sa rozhodla ju zcasti pouzivat na tzv. skory ranny trening toalety...pravdupovediac stale treba respektovat nedokonalost tychto organov v urcitom veku dietata, ako to priroda sama zariadila...ja vnimam vsetky tri sposoby vstupu ako rovnocenne, ci bezplienkovu, ci ranny trening, alebo neskore ucenie...skor je to o preferencii mamicky, pri tych skorych metodach tam musi byt mamicka dost presvedcena, mat silu vole, aby nepodlahla frustracii a dismotivacii a neprenasala tento negativizmus na dieta a dieta nemiatla raz tak a raz onak...a koniec koncov je to tak , ze pri vsetkych 3 sposoboch musime akoby urobit ten najtazsi krok a sprostredkovat porozumenie toalety ako socialnej normy...t.j. ako vedomej cinnosti dietatka, pri jeho aktivite a respekte jeho vole a osobnosti, co je spojene s chapanim intimity ako takej, co tiez nie je zanedbatelne, mozno o to viac dolezite...a podla mna tento krok uz respektu aj k jeho nevoli je najtazsi...a ono tieto boje pridu, kedykolvek s malickymi zacneme... 😉 , ale dakujem za clanok 😉

meleri
14. zář 2010

Bereniko,

schovám! 😅 jo pak už budem řešit horší věci! 😝

tak to máte super! my zas tak moc necestujem, teda akorát do čech a musím říct že se to malému líbí...takže je asi "cestovní typ" o víkendech jezdíme spíš po okolí, bud do přírody nebo do města kde je krásný park s různýma prulízkama, parkem...ale je fakt že když řeší člověk furt jen jednu věc tak to dítě to pozná a podle mě mu to i leze na nervy už v tak nízkém věku....

Fem
to máš pravdu lidi dokážou pěkně zavařit....asi ne všem, někdo se tomu asi zasměje a jde dál ale já jsem už taková že všecko beru moc osobně, i když už bych tak nemusela už mi není 15 že 😀 ...ale od rodičů je to fakt blbé.. ☹

děkuji za pochvalu, ADrien se mi moc líbí, a tak nějak si říkám že to zas bude kluk! 🙂

nemám už čas dočíst všecko co jste psali bohužel, je to škoda, třeba stihnu po obědě jak bude malý spát....🙂

blandik
14. zář 2010

@prsky - s těmi svěrači jsem to někde četla..ale už si nevzpomenu, kde, bohužel. Podle mě to mělo spíše znamenat to, že dítě už vědomě umí svěrače zadržet a chce jít pak na toaletu - tedy že kolem doby, kdy samo začne do a ze schodů, tak už pomalu začne vyžadovat i vyměšování jinam než do pleny - mám na mysli situaci, kdy si dítě tuto svou stránku začně pořádně uvědomovat se vším všudy - tedy i mentálně dozraje k tomu sám chtít vyměšovat do nočníku, záchoda...pár maminek mi i potvrdilio, že si jejich dítě řeklo samo, že pleny už ne a v té době i začali fungovat samostatně na schodech....Každé dítě je jiné... našemu naprosto nevadí od mala hovínko v plence ani počůraná plena a to od relativně mala a nesnáší přebalování, proto jsem ani žádnou rannou metodu "nacvičování" k hygieně nezokušela, protože by nespolupracoval při tolikerém sundávání pleny...možná, kdybych to dělala od malilinkata, tak by si zvykl..

Já myslím, že naprosto klíčové je dítě nenutit k dělání potřeby, sezení na nočníku, spojovat s tímto jakákoliv negativní vyjádření - tak nějak věřím, že tímto jsou pak způsobené různé frustrace ústící u mnohých lidí k tomu, že mají problémy s vykonáním potřeby na jiném než domácím místě nebo k sexuálním potížím, zdravotním...Přeci je to určitý způsob uspokojení, když člověk může vykonat svou potřebu a je to životně velmi důležité...ale pokud je to založené od malinka na chápajícím přístupu, tolerantním k nehodám a dítě to neobtěžuje, že se častěji plena sundává...pak proč by ne.

blandik
14. zář 2010

@prsky - ještě k tomu, že by u novorozence moč, hovínka kapala neustále - určitě bylo na mysli, vědomé ovládání svěračů - tedy chce se mi + signál do mozku + signál z mozku - utikám na záchod, protože jen tam chci vykonat svou potřebu - je to akt nejvyšší intimity - dítě je svými extrementy v podstatě fascinované ve druhém roce....takže věřím, že se do dá nějak vychytávat...ale zajímalo by mě čistě teoreticky, kdy se pak děti s aplikovanou BKM plen definitivně zbaví - jaj, doufám, že to nevyznívá útočně, to opravdu takto nemyslím, docela mě to zajímá a o BKM nevím nic moc podrobnějšího, jen že existuje...Děkuji 🙂

prsky
14. zář 2010

@blandik rozumiem, nevyznelo to utocne, ja zas dufam, ze moje slova nezneju, ze je bkm jedina mozna cesta. ja som tiez nerobila bkm uplne striktne a zacala som s tym len tak, ze vyskusame, za to nic nedam. Pouzivali sme latkovky a tie davam este na noc a pre istotu ked ideme autobusom, aj ked uz davno tie autobusove pocikane neboli, v noci je to ako kedy. pekne vysvetlene bkm je na stranke www.mokosha.info (o zvieracoch pisu v clanku, co som dala odkaz fem)
stale mi to ale neda, kedze kopec mamin pise, ze im dieta dava singal, ze potrebuje vykonat potrebu a pocka si, kym ho nad tym nocnikom nepodrzia...zeby to bolo nevedome? ja ten zazitok so signalom nemam, moja mala necikavala nikdy nejak extra casto a ten interval 1,5hodky jej uplne stacil, pytanie sa sme trenovali toto leto, proste som ju nechala bez plienky, len v nohavickach a nenadavala som, ked sa stala nehoda a pytat sa zacala v priebehu mesiaca. akurat ze na nocnik si sadne, povie ciki a nespravi nic...cikame stale bud do toho cinaku v polohe klbko, alebo na WC, ale som spokojna s tym, ako v pohode to islo.
Inak poznam okrem seba 3 baby (co maju tiez novembrovcata 08), co bkm viac ci menej striktne dodrziavali a vsetky deturence su odplienkovane /niektore davame este plienku pri urcitych situaciach pre istotu/. jasne, ze sa obcas mensia nehoda stane (ucvrknutie), ale deticky vo veku mojej dcery su bez plienok a nahradneho oblecenia staci mat so sebou tak 1ks a nie vzdy sa minie 🙂
Mne keby pre nic ine, tak BKM mi pre to kakanie od 6m do nocnika za to stalo a s druhym babom idem praktizovat od narodenia (ale tiez nie tak, ze ked sa nebude darit, tak si to hodim - lebo su aj take maminy, co kazdu pocikanu plienku beru ako osobnu prehru - fakt to bude zalezat od babatka). Zo skusenosti s Lalou mozem povedat, ze kakanie si vyslovene ustrazila, aj ked do 3m (ked sme s bkm zacali) nevyzerala, ze ma s kakanicou v plienke problem.
Nedavno som citala blog jednej maminy, ktora BKM objavila pri druhom dietati a pacila sa mi tam veta "Konečně se mi vysvětlily ty záhadné neklidy, které projevovala dcerka první 3 měsíce života při kojení nebo při uspávání po kojení. Prostě mi říkala: "Mami, chce se mi čůůůůůrat, povídám čůůůůrat!"" - cely ten clanok je pekne napisany, ak mas zaujem, tu je http://koskovatriskova.blog.respekt.ihned.cz/c1...
Povodne som ale citala tento jej clanok (o spani v jednej posteli)...http://koskovatriskova.blog.respekt.ihned.cz/c1...

Sorry za trochu chaosny prispevok, uz to u mna zacina byt standard (taky zlepenec pisany s odbiehanim 😅 )

meleri
14. zář 2010

holky s tou metodou u úplných novorozenců jsem fakt nikdy nechápala kdy to stihnout! u nás to bylo tak, že se malý probudil a už byl pokakaný, takže sem ho přebalila, nakojila, chvíli byl vzhůru a usnul...vzbudil se za dalši 3 4 hodky zas pokakaný. tak fakt kdy ho dávat na nočník? navíc já byla ráda že ho unesu na rukách, a obleču atd, prostě na ty malé děti jsem fakt levá, tak bych měla strach ho že ho upustím.

já bych chtěla např. u druhého dítěte pokaždé mýt pokakanou dupku pod tekoucí vodou, protože mám za to že od té doby co jsme to tak začli dělat tak měl po opruzeninách...jenže to už byl větší...jenže jestli to zvládnu, držet dítě a ještě šplíchat vodu na jeho zadek plus mýdlo, no nevím....já jsem fakt ta nejlevejší matka...

prsky,
je super když dítě spolupracuje, jenže ten můj se po čase zasekl a prostě začal všechno dělat naschvál na nočníku posedí ale nic a pak se zasměje a vyčůrá se na podlahu...já bych tuto metodu i když se mi líbi nemohla dělat, prostě bych to fyzicky nedala pořád to dítě svlíkat a oblíkat, prostě bych padla únavou. a pak, není to tak že to dítě nic jiného nedělá než že furt musí čůrat na nočník?

meleri
14. zář 2010

jo spaní v jedné posteli, to můžu jen doporučit... 😵

fem
14. zář 2010

@prsky preto ja som nikdy nedojcila pred spanim...po dojceni komunikacia, prebalovanie a hra... 😉 vysledok pravidelna potreba, vymizli aj bolesti bruska aj reflux, ziaden zlozvyk na zaspavanie, kludne spanie a po zobudeni hned dojcit...pre citlivo zobudene dietatko, naruc a istota a opat nadherna komunikacia 😉

zelmirka1
14. zář 2010

ahojte
tak s tym spankom sa trapime dalej, cez den ho davam spat samotneho a dari sa, ale vecer sa trapime aj hodinu,
dnes tiez, 7x vyliezol, vratila som ho naspat s ubezpecenim ako ho lubim a ze zvladne sam zaspinkat a ze som hned vedla, stale rozmyslam ci nemame niaku chybu v rezime lebo on sa fakt strasne mrvi, nadhadzuje, kope nozkami, proste des. Neviem ako mu mam pomoct. Dnes zaspal po hodine a to uz som zvysila hlas. ☹
@blandik ja malemu citam tak ze on pozera do knizky lebo si ukazujeme obrazky, lezime pri tom vedla seba, potom zhasne, zaspievam mu uspavanku, hladim ho a mojkam chvilku, lezi kludne a ked idem prec zamrnci a potom ho pocujem ako sa hadze.

Inak dnes som vylepila na chladnicku take male nalepky, vypisky z knizky Rabr take hlavne body ako komunikovat
a manzel teraz si robi srandu a na cokolvek reaguje podla toho 😀 😝 si pripadam ako blazon ktory sa snazi a moji chlapi maju z toho srandu. Ale nedam sa odradit, lepim dalej, mne to pomaha casto si uvedomit ako reagovat.

fem
14. zář 2010

@meleri ja si myslim, ze je to o osobnosti mamicky, ja by som sklzla do frustracie...ja som si uzila tu inu komunikaciu...a bezstarostne babatkovanie...ale urcite je to zaujimave...skor je to o preferenciach mamicky a jej postojoch...takze som za slobodny vyber... 🙂

fem
14. zář 2010

@zelmirka1
jej takto je super napad s tymi nalepkami..si sikulka, ja zatial mam znaky...no fakt dobry napad, inak moj sa bude tiez smiat...hlavne z toho, ako mi to neide 😀

fem
14. zář 2010

@blandik dobre si to vystihla, ono to nasilie na nocniku, negativita a nutenie je mozno analogicky spojit trosku so znasilnovanim intimity a inych veci s tym suvisiacich...myslim, ze to deticky dost skoro vnimaju, tu intimitu este skor ako dolezitost pouzivat nocnik...nechcem to velmi rozvadzat..ale vystihla si to

fem
14. zář 2010

@zelmirka1
moze byt v nejakom prechode...rezimu, tzv. tranzicii o mesiac to moze byt uplne nieco ine, chce to trpezlivost a ziadne nasilie, co nie je tvoj pripad...citala som mnoho o tychto prechodoch v potrebe spanku vzhladom k rastucemu veku dietatka...a prosto na tom sa neda nic zmenit...len vydrzat..je to prirodzene a normalne...hlavne ziadne nasilie a podlamovanie dovery ...to len vseobecne doplnam zakladnu tezu..tychto tazkych stavov pre mamicku aj dietatko

blandik
14. zář 2010

@prsky - zajímavý ten článek o BKM. A pozorovala jsi na Lali, že byla klidnější, že odpadlo z větší části nespokojené mrčení, když si vychytla její potřebu?

zelmirka1
14. zář 2010

baby ja citam vzdy neskoro co tu popieste tak sorry za reakcie, ake to plienky pouzivate ? neviem rozdiel medzi jednorazovymi na ucenie a latkovymi ? ja pouzivam klasicke pampersky, latkove sa peru ? a tie huggies co tu davala berenika su jednorazove a citi vlhko dietatko ? nemam skusenosti preto sa pytam, som rozhodnuta v najblizsom obdobi zacat maleho ucit bez plienok aby si to zacal uvedomovat, nikdy mu nevadi ze je pokakany, do nocnika nikdy nic neurobil, posedi, pobavi sa s nim ale to je vsetko. Nenutim, nenegativizujem ale myslim ze je cas aby si zacal svoju potrebuj uvedomovat.

blandik
14. zář 2010

@zelmirka1 😀 😀 😀 - taky máme na ledničce jeden papír - úvodní, co místo pokynů - příklady 😀 Zrovna jsem si před chvílí vzala papíry, že něco nového doplním, ale je toho velmi, velmi mnoho - máme malou dvoumetrovou chladničku 😅

K tomu spaní - zelmirka- ještě mě napadá a co odstranit večerní čtení z knížky? Možná to je hodně podnětné a Miško se nezklidní až tak úplně. U nás to je jedniý čas, kdy dokáže ležet v klidu na polštáři a jen na mě kouká a poslouchá.

JInak u nás právě pokračuje dále trápení v poledne - dneska jsem fem zkoušela ho dávat spát - docílila jsem, že ležel v posteli, měl nad sebou otevřenou knížku, připravovala jsem ho na to, že až dočtu, tak zkusí unsout (bez knížky by si tam ani nelehl), a jakmile jsem zklapla knížku, posadil se a zdrhal z postýlky. Nabízela jsem ještě 2x, že půjde spát...ani slyšet. Celé odpoledne mi tady tak nějak sotva svítil...Už docela i zvažuji ho chodit denně uspávat do kočárku, jakmile usne, přehodit do postele a po nějaké delší době to znova zkusit doma....Prostě byla velká chyba ho nechat nespat - dovolit mu nejít do postýlky v poledne..te'd se mi to špatně vrací zpátky (dneska byl po 11 venku v kočárku, neusnul a to po asi tříhodinové procházce venku). On usíná venku kolem 12:30 - 13:30, ale za to je to téměř okamžité. Takže pokud opravdu nespí přes poledne (že s ním nevyjedu s kočárem ven), tak pak máme odpoledne zabité - můžem tak akorát před barák, protože cokoliv v kočáře nebo autě ho prostě okamžitě uspí a pak je večer vyspaný...Ale budu zkoušet nabízet dál v poledne...Dneska jsem udělala aspo'n to, že jsem mu řekla, že je máme unavená a že si potřebuje zavřít na chvilku oči a lehnout si. Že nebudu odpovídat a že si může u mě hrát nebo jít do pokojíčku, tak jsem měla asi 15 přerušovaných minut v relativním klidu.

zelmirka1
14. zář 2010

@fem urcite nechcem ziadne nasilie ani nutenie s tym spankom, ale ked sa tak dlho trapi tak uvazujem kde je chyba, moja prva myslienka bola ze nepotrebuje denny spanok, ale asi potrebuje lebo je unaveny a spi krasne dve hodiny.
Potom som myslela ze je malo unaveny, ale chodime poobede von, snazim sa ho nechat behat, jazdi na motorke odrazadle, prelieza kazdu preliezku po ceste tak neviem. Mozno je to fakt prechodne obdobie, mozno citi to ze moja snaha naucit ho spinkat sameho suvisi s tym ze buduci rok musim nastupit do prace a kedze uz nebude so mnou povazujem za fajn aby zaspinkaval sam. Verim ze dieta vyciti vsetko, ja si ho teraz strasne uzivam a je mi luto ze nemozem ostat dlhsie doma.

zelmirka1
14. zář 2010

tie hrack montessori su zaujimave ale tie ceny su fakt pre inu kategoriu...ale namety ste dali super, uz sa tesim ako to vyskusame, tie gastany najskor lebo byvame pri parku a uz zacinaju padat.
Ja som bola dnes s Miskom na vytvarnej, bolo to fajn, 4 chlapci co sa poznaju pracovali pri stoliku, bola som milo prekvapena ako sa sustredili, kreslili sme voskovkami, vodovymi farbami, robili s plastelinou, strihali, lepili, dolezite bolo ze ucitelka ich sledovala a ked uz citili ze maju jedneho dost zacala inu cinnost. Akurat ze maju lekciu hodinu a pol
a zhodli sme sa ze hodina je akurat, potom uz zacali behat po triede a bolo. 😀

fem
14. zář 2010

@blandik
prosim pozries sa na tuto knihu, ak budes mat...mne sa velmi pozdava
http://books.google.sk/books?id=KP7IaodJdcgC&pr...

alebo, ak budes mat cas, kludne pozri aj ine s heslom montessori...ze ktora sa ti tak najviac zda citatelna pre nase potreby 🙂
no mna to dost uchvatilo, lebo som si uvedomila, ze mame doma s tym pristupom k hre, aktivite, priestoru, systemu, ovela viac, ako by som si kedy myslela..normalne som prekvapena a zrazu citam na co este to je dobre

fem
14. zář 2010

@blandik prosim ziadny kociarik..strasne kontraproduktivne, vzhladom k osobnosti, k potrebe kludu a cely proces sa moze zbytocne stazit...a to do neocakanych rozmerov... 😒

blandik
14. zář 2010

@fem - takže bych se měla varovat i příležitostných usínání v kočárku? Momentálně to takto řeším cca 3x za týden... takže dále zkoušet mu říkat, že půjde spinkat doma a pokud ne, tak nechat být a zkoušet později, až zase bude jevit známky únavy? A když nebude opakovaně chtít, a už bude taková doba, že by spal příliš dlouho odpoledne, tak už nenabízet? Já ho dostanu do postele po obědě - jakože odpolední klid, ale dneska si tedy poprvé lehl a to možná jen proto, že chtěl listovat v knížce v leže. Ale ta knížka zase je dost rušící pro zklidnění, ale jen pohádku bez knížky poslouchat nebude, jeho vůle spát nechce, tělo ano.

Koukala jsem na tu knížku - zatím jen obsah - zajímavé oblasti, mělo by to podat ucelený obraz o montessori metodě, taky čím více o tom zjiš'tuji, tím více se mi to líbí - help me to do it myself - je to přeci geniální. A mám doma zkušenost takovou, že když malému nabídnu, že by si mohl u stolu přendávat něco z misky do misky třeba, tak ho to moc baví. Nebo třeba třepat solničkou sůl do misky... Co tady i jedna maminka psala - že existují semináře - pořádá je paní Starková (tuším že asi Štarková), i na Slovensku -a je jich několikero, a ta maminka byla unešená. Trošku to zvažuji. U nás právě má být koncem září první seminář...jen někdy pak řeším to, že když se až tolik ponořím do alernativního - pak mi nebude dobrá žádná školka ani škola - zrovna dneska jsem hledala u nás vhodnou školku...Ta Štarková je prý excelentní školitelka, mnoho, mnoho informací...jestli půjdu, podělím se o poznatky 🙂
Mrknu jetště na zveřejněný text z té knížky, ale tak mi chybí volného času - kdyby jen náš drobeček zase začal v poledne spát ty svoje 2-3 hodiny. Chybí mi to 😢 Navíc odpoledne je to pak práce jako s potenciálně výbušným materiálem doma...

zelmirka1
14. zář 2010

baby popiste mi tie plienky lebo nechapem rozdiel latkove sa peru a jednorazovky na ucenie citi vlhko a lahko sa davaju ?
@blandik to verim ze tie dve-tri hodiny ti chybaju, uplne ta chapem, pre mna je to super cas kedy stiham varit, pokecat na MK 😀 aj si oddychnut. Inak mame dost podobnych chlapcekov ako ta citam, len ten spanok mame opacne, cez den spi moj OK a vecer sa trapiem so zaspanim.

andika10
14. zář 2010

@zelmirka1 treningové plienky nie su tak save ako klasické, vlastne keď sa pociká tak to dieťa cíti, nenahrádzajú normálne plienky, su to len na deň, obliekajú sa ako nohavičky su tenšie ja teraz idem kupovať latkové treningové