Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

sussanah
28. říj 2010

@prsky ja kdyz jsem tam delala nanny, tak jsem malou (mela tenkrat 3,5r) davala curat kdyz potrebovala i v Londyne 😀 Tam totiz ty verejne zachodky teda fakt staly zato. Takze jsme kropily stromecek, curaly do kanalu a na travicku. Holt kdyz musela, co jsem mela delat ze ano. Ale fakt je, ze se tam obcas na me nekdo divne koukl, ale nerekl nikdo nic. By zkusil, bych mu to vysvetlila. A mala myslim taky 😀

hexi
28. říj 2010

fuha baby ale ste to tu pekne rozbehli o uceni na nocnik, diky za odpovede nieco som si z toho vzala na ponaucenie, ale prave premyslam, ze takisto ju nebudem tlacit ze musi sa teraz ucit na nocnik, vyskusame tam naskor take sedenie, potom dame dole plienocku a kazdy den aspon trikrat skusime a ked sa bude bat tak to na isty cas necham a vyskusame zase na vianoce a na jar by som uz bola rada keby sme sa pekne pytali na ciky a kaki, ale vdaka za odpovede 🙂 lebo vidim ze sme z detskeho kaki presli az na vselijake narody a ako chodia dospeli na zachod xi xi 😀

sussanah
28. říj 2010

@hexi je to vseobjimajici tema 😀

bubelko
28. říj 2010

@hexi @susannah 😀 😀 😀

fem
28. říj 2010

@prsky urcite este na nu pozriem, snad sa zaregistrujem, dakujem 🙂

fem
28. říj 2010

@eaka na svete su naozaj rozne nazory, postoje, je len nas, ktory si vyberieme, ktory prijmeme, a ktory prezentujeme...za to vdacime svojej kritickej schopnosti...

eaka
29. říj 2010

ako sa to teda rieši, keď chce dieťa náhle cikať a nablízku nie je verejné wc? tie verejné záchody sú, samozrejme, vizitkou kultúry národa... aj toho, kam asi putujú verejné financie 😉 no bude tam toho viac... takže v takom Londýne sa určite musíš vycikať, než ideš von... 😉

blovitc120
29. říj 2010

našťastie nebývam v Londýne, ale v malom slovenskom meste. dcéra sa vyciká pred odchodom von (ak jej treba) a vonku väčšinou vydrží, ak nie, polejeme strom, kvietok a podobne. ja osobne tiež verejné wc neznášam a ona mi na wc nejde ani doma, ako som tu už spomínala. na Slovensku majú povolené čúrať na ulici psy, takže dieťa naozaj neriešim, keď musí, tak musí a ide 🙂

eaka
29. říj 2010

@blovitc120 s tými psami úplný súhlas, podaktorí nemajú problém nechať psa urobiť potrebu uprostred chodníka a my si budeme lámať hlavu s potrebou našich detí, nie? inak, aj keď moja slečna potrebuje na veľkú, tak to tam po nás nikdy neostane! Takže by skúsil niekto mať s tým nejaký problém... 😉

fem
29. říj 2010

@eaka
@blovitc120 mamicky, ale zakaz vykonavania potreby dietata na verejnosti...nie je problematika odpadu 😉 , vznikol na ochranu deti...deti v tomto veku si buduju vyrazny vztah k svoje intimite...v sucasnej dobe medialnej kultury by mamy mali este viac dbat na ochranu a respekt detskej intimity...deti si napr. neuvedomuju, ze ich nema pravo niekto filmovat atd...ale je to sirsia problematika vychovy...prave v krajinach, kde maju vacsiu skusenosti, tieto veci lepsie zvladaju...
existuju tzv. cestovne systemy, to je skladacia zmensovacia doska na wc (do takej malickej podoby), mozete nosit stale so sebou... travel system nocnik a podobne, skoda, ze nasa krajina je v tomto dost slaba, slaby a neotvoreny trh, ziadna konkurencia ale to je uz o inom...
to len na margo tejto temy...lebo vyznieva dost jednostranne...ak ochranu intimity dietata beriete ako starost na vyse pre mamicku

eaka
29. říj 2010

@fem napíšeš sem pohľad z inej strany, o ktorom sme s @blovitz120 pravdepodobne nechyrovali (viď neotvorený trh a pod) a na konci príspevku hneď obviníš matky, ktoré nechajú dieťa ... vonku, že ochrana intimity ich dieťaťa je pre ne záťažou navyše.. v krajinách, kde majú určitý problém, k nemu zaujmú stanovisko, riešia ho..ale toto riešenie aplikovať v krajine, kde sa daný problém nevyskytuje (aspoň zatiaľ), je zavádzanie takého riešenia brané ako zbytočná buzerácia... podľa mňa... keď som robila au-pairku v USA, tak ma pri prvej ceste na ihrisko rodičia upozornili, že nemám dovoliť, aby deti niekto fotil, očividne sa to tam už dialo a boli nejaké zážitky (nevravím, že konktrétne v ich rodine) a prijali sa opatrenia; u nás to nikto "au-pairke" (samozrejme väčšina ľudí u nás aupairku ani nemá,ale trebárs babke) nepovie, pretože ho ani nenapadne, že by tu niekto taký chodil, fotil deti (pod rôznymi zámienkami) a potom tie fotky zneužíval... tým samozrejme nemyslím, že sa to nemôže stať a že by som niekoho nechala svoje dieťa fotiť (čo by som aj tak nenechala), ale proste naša skúsenosť takýto problém neobsahuje, preto ho neriešime... Čo sa intimity týka, dieťa nenechávam cikať/... uprostred ihriska tak, že otŕča svoje partie celému okoliu, ale hľadám miesto mimo prípadných zvedavých očí a otočíme sa tiež tak, aby do maximálnej možnej miery v tej situácii bolo súkromie dieťaťa uchované, to je pre niektorých prirodzené

fem
29. říj 2010

@eaka ja nikoho neobvinujem..toto je verejny priestor diskusie...vy ste danu temu prejednavali zuzene...len ako starost pre mamicku navyse...doplnam k svojmu prispevku "len"...preto som doplnila...je to tema respektovania, myslim, ze sa hodi...ja vobec nezmensujem dane problemy....len otvara vacsi priestor chapania danej problematiky...
argument fotenia som spomenula preto, ze niektori by mohli oponovat...ze aj my sme to tak robili a sme tu, doba je ina...
a posledna vec je mi jasne, ze dietatko neotrcate...ale ci chcete, ci nie dietatko vykonava potrebu na verejnom priestranstve...a v sebe si vytvara interpretacie, chapanie danej veci...
ja nikoho neodsudzujem ak sa to stane...niekedy sa tomu, neda zabranit...ale ja osobne by som to nevnimala ako rutinu
este raz doplnam dane fakty, ktore tu boli napisanie o sirsie chapanie problematiky...nemarginalizujem ich ani nikoho neodsudzujem....

fem
29. říj 2010

@eaka ja chapem vsetky problemy praktik...najst wc, ciste wc...atd..je to tazke
ja by som v krikoch pri ihrisku necikala...aj ked by som skryvala, ci by ma skryval niekto iny, ja chapem dietatko ako osobu plnohodnotnu...ako seba (samozrejme vselico sa moze stat, to nepopieram)
takze ja to neberiem ako rutinu
ak niekto foti , ci kameruje...tak to robi zvacsa tajne...je tazke to niekedy predpokladat ☹

meleri
29. říj 2010

@samayka to je to...dneska to samé...vyčůral se do nočníku, pochválila jsem ho atd...dala plínku, dala spát ale za chvíli volal, abych ho přebalila, a opravdu byl mokrý...tak mám pocit že to dělá trochu naschvál protože se na mě tak šibalsky usmíval, prostě mě chtěl ještě jednou vidět než usne...
všichni známí včetně kamarádky mi říkají že jsem to zadrbala....:( že jsem to měla víc zkoušet, ale dyt od roku jsem to zkoušela a pak se zasekl, to jsem ho měla jako trestat??
nejvíc mě nas...ala kamarádka včera, že její malá má 4 měsíce a kadí už jenom do mísy...a že sem to taky měla tak dělat...měla jsem chut jí říct že u nás aspon nemusí mít člověk strach si sednout na podlahu aniž by se nevytřel v silné vrstvě prachu , ale samozřejmě jsem to řekla jen ve své hlavě...

prostě vím že tomu musím dát čas, ale poznámky a komenty druhých kteří s námi ani nežijí mě už fakt serou...:(

jsem hnusná ale fakt bych jí přála aby se jí po roce malá taky blokla a na nočník se jí vykašlala, ale myslím že ta už bude v roce bez plen.... 😅

zelmirka1
29. říj 2010

ja som sa teraz zamyslela ked vas citam o tej intimite a cikani, cim vzniklo to ze chlapi su ochotni cikat kdekolvek na verejnosti, otocia sa ku stromu, stene a cikaju 😝 😝 😝 ja to fakt nemam rada, chapem ze nevydrzia tolko ako zeny, maju vraj iny mocovy mechur ale ja to vidim bezne kdekolvek, zastavi autom pri ceste a cika, sme na prechadzke v parku a zrazu za stromov chlap cika, dokonca v meste som zazila...sorry ze som mimo temy, len som sa zamyslela ci to nevznika prave v detstve ale zase my zeny to v dospelosti nikdy neurobime ani keby to uz bolo surne, čo myslite ?

eaka
29. říj 2010

@fem ale ja som rada, že si tu napísala ten druhý názor, veď som písala, že my sme sa tu s takým (žiadnou takou aférou) nestretli a preto nás trebárs tento pohľad nemusí ani napadnúť; preto je práve dobré fórum, kde prispeje niekto, kto sa na vec pozrie z iného uhla, pretože má trebárs inú skúsenosť...len proste Tvoj príspevok znel tak, ako som napísala... a úprimne, nebol prvý Tvoj, ktorý mi pripadá trošku útočný, ale možno ich tak vnímam sama (písomná komunikácia má svoje úskalia)... ja by som v kríku tiež necikala, ale dieťa podľa mňa môže, tým si nemyslím, že je menejcenná ako ja, ale že pre deti sú proste určité veci povolené, ktoré ako dospelý jedinec už robiť nebude (podaktorí robia aj ako dospelí, ale to je na inú debatu 😉, dospelý je schopný počkať, kým príde domov, dieťa nie je... my sme tiež ako malé chodili vonku a časom sa proste človek začne hambiť a radšej počká domov, niekto skôr, iný neskôr...

samayka
29. říj 2010

výborná diskusia dievčatá...
úprimne som sa nad tým už zamýšlala, ide zima a naše žieňa sa už doma pekne pýta. síce len kakať a občas sa jej zadarí aj cikanie ohlásiť vopred... ale čo vonku? nejak si to neviem predstaviť... a také to ocvrkávanie kríčkov pri ihriskách sa mi moc nepáči...
čo sa "učenia" na nočník týka, my sme začali keď malá vedela pevne sedieť, v tom 6-7 meisaci.. ale ani zďaleka ma nenapadlo, že by som to riešila z dôvodu nejakého skorého odplienkovania alebo také čosi.. u nás to bola skôr veľká pomoc našej sýkorke, lebo sme mali od narodenia ťažké kakanie. dokonca si ako 2mesačná vytlačila herniu na pupčeku. našťastie sa to začalo samé vstrebávať, tak sme sa vyhli operácii.. hlavne na nej bolo vidno už vopred, že ideme tlačiť a kakala s pravidelnosťou rýchlika vždy pár minút po zobudení. tak sme to skúsili s nočníkom a jej sa ulavilo. gravitácia a vzpriamená poloha črievkam strašne moc pomohla a my sme boli šťastný, že už tolko pri kakaní netrpí. krásne si zvykla a dokonca neskôr sme sa mohli ráno aj nakojiť, pomojkať a až po vylezení z postele sme kakali...teraz máme v znakovej reči znak, ktorý krásne funguje a keď ju nezaregistrujem že "znakuje" tak ma dotiahne do kúpelne po nočník 🙂

meleri
29. říj 2010

@zelmirka1 nevím jestli je každý chlap v tomto stejný, můj muž toto nikdy nedělá, max někde v lese a to je dost nervozní. např moje máti se vyčůrá úplně všude i ve městě za autem pokud může, ale je fakt že chlapi to mají lehčí že nemusí vystrkovat zadek... 😅 tak proto to asi dělají častěji...

eaka
29. říj 2010

@zelmirka1 to bude mať niečo spoločné aj s usporiadaním ženských a mužských "cikacích" orgánov, z chlapa, keď nechce, nie je vidieť nič, keď ciká pri strome, žena ... veď vieme... 😉 (samozrejme, určite tam majú svoj vplyv aj iné faktory... 😉

samayka
29. říj 2010

@meleri - ja si spomínam že som túto "taktiku" praktizovala ešte ako ... 10 ročná? neviem presne ale viem že keď sa mi nechcelo spať a chcela som ešte vidieť našich, tak som vymýšlala štýlom : že chcem ešte piť, a cikať a tak.. ale myslím že to my všetci sme takto nejak buntošili 🙂

samayka
29. říj 2010

@meleri - ani môj chlap by sa nevycikal niekde vonku. on vždy chúďa doletí domov z vyšpúlenými očami a s vetou na perách, že "každý správny chlap nosí domov" 😀 😀

fem
29. říj 2010

@eaka v diskusiach pisem aj protichodne nazory...aj ludom, s ktorymi som si vybudovala viacmenej kamaratsky vztah 😉 , vzdy reagujem na niektore zuzene, v mojom ponimani napr. nebezpecne nazory, ktore su prezentovane verejne...citim zodpovednost tak jednat...
... minimalne vnimam dieta ako dospeleho v moralnych hodnotach mu pricitavanych (ak nie viac)...preto je to o respekte a o jednani s dietatom s doverou v jeho osobnost..aj tato tema...
...tak ako si uviedla, vnimam aj jeho specifika na zaklade jeho schopnosti... je to pravdepodobne o harmonizacii oboch hladisk...
prave naopak tato tema a diskusia je o tom... 😉

meleri
29. říj 2010

@samayka to máš vtipného muže! ten můj nemluví nic jen zoufale hledá záchody....🙂))ale oči má vyvalené asi taky...

jo mi to zas jako nevadí přijde mi to milé, že mě chce vidět, ještě ho pak popusinkuju a většinou už pak spí...tím že je to látkovka tak prostě s mokrou neusne 🙂

já doufám že jednou řekne že už plínu nechce a požádá o slipy nebo něco takového že se stane.

zelmirka1
29. říj 2010

baby ja viem ze to maju lahsie chlapi sa vonku vycikat ale ja proste nechapem preco im nerobi problem kdekolvek lebo ja to vidim fakt casto, moj muz to nastastie nikdy nerobil, ma rad sukromie, ale mne uz velakrat nebol prijemny pohlad ked zrazu za stromov stal chlap a kukat na jeho prud.....a to nepatrim vobec medzi hanblivky a dokonca neuznavam na malickych detickach plavky. 😉 podla mna je zaujimave ako si vytvarame urcite normy a sposoby spravania v spolocnosti a tie ktore niekde mozu byt akecptovatelne inde vobec nie a zase naopak a mozno castokrat nemaju vobec logiku. Ale to uz smerujem inam. 😉

sussanah
29. říj 2010

zacina to byt fakt zajimava diskuze 🙂 Ad curani deti venku, je to opravdu o tom zpusobu, kde je dam vycurat. Hledam takove misto, kde ho nikdo pokud mozno nevidi a kde ma alespon relativne soukromi. Ano, je pravda, ze na mistech, kde on cura bych se ja nevycurala, ale zas vim, ze i on ma sve hranice a taky potrebuje klid a soukromi. Tim, ze jsme delali bkm jsem mohla odpozorovat, ze zhruba po tom 9 se to u neho zacalo hodne menit a uz mu nebylo jedno, jeslti se na neho nekdo diva. Takze nocnik mame v koupelne a mame zavrene dvere, at ma klid. Podle me, kdyz dite nekdo posadi na nocnik doprostred obyvaku a pak se divi, ze nic neudela, no comment 😀
Jinak curani dospelych venku, no nevim jak vy, ale kdyz jsem na nejakem dlouhem vylete v lese, tak si teda taky obcas odskocim a nepripada mi to nic divneho. Stejne jako kdyz jsem byla ve Skotsku na dovci a prochazely jsme liduprazdymi koncinami, tak taky si zajdu do prirody. Podle me i dite by melo poznat, ze se muze vycurat i venku, nevadi to, ale je potreba respektovat okoli, tj. najit misto, kde budu mit dostatecne soukromi, nebudu nikoho obtezovat a nic svym chovanim neznicim (nemluvim o curani nekde ve meste apod, ale opravdu o prirode, ta se s tim vyrovna) 🙂
@meleri tak prave takove, jako tvoje kamaradka, potom ostatnim znechuti BKM 🙄 Jen te snad muzu potesit v tom, ze to ze ma mala 4m a hezky kaka do kyblicku je jen zacatek a ten je veeeeelmi jednoduchy. Pak prijde projevovani vlastniho ja a to uz je mnohem tezsi nejak dat dohromady s bkm. Takze ano, jeste si urcite uzije 😉 A navic, rekla bych, ze az bude tvojemu 6 let a jeji holcicce taky, tak bych rekla, ze nikdo nepozna, kdo z nich kakal ve 4m do nocniku 😝 Je to proste jen jina cesta ke stejnemu cili.

eaka
29. říj 2010

@fem a toto posledné nebol hádavý a útočný príspevok...hm...ok

meleri
29. říj 2010

@sussanah
dík! potřebovala jsem to ze sebe dostat..ufff...najednou spolkla moudrost světa...a děkuju fakt pěkně jsi to napsala! no kdo ví třeba pak bude sama chápat jaké to je když najednou dítě všecko odmítá a na všecko říká ne..

blovitc120
29. říj 2010

@sussanah vyjadrila si dosť dobre moje myšlienky, dieťa by malo poznať, že sa to môže aj vonku, ale za dodržania tých princípov. Ja sa snažím pre dcéru aj vonku nájsť miesto, kde by som relatívna aj ja bola ochotná to urobiť, keby sa inak nedalo. Hlavne sa ju snažím naučiť, že sa vyciká pred odchodom z domu a jedine ak viac pila a nevydrží mi až domov, hľadáme spolu východisko. Ja ju rešpektujem v tom, že na nočníku potrebu nevykoná, takže by mi ho bolo zbytočné nosiť (a aj keď na nočníku, robila by to predsa verejne) a rovnako ani na cudzom mieste sa nevyčúra, myslím tým verejné wc, potrebuje mať istotu bezpečia môjho náručia, v ktorom ju schovám ako sa dá. Za tie 2 mesiace, čo chodí von bez plienky, bolo treba asi 3 alebo 4x riešiť to čúranie vonku, takže mi príde zbytočné vôbec nad tým uvažovať. Keď sme na dlhšom výlete v prírode, kde nikto nechodí, tam už to neriešim vôbec a aj ja tam bez problémov si odskočím. Mne naopak príde zásah do intimity nechávať nahé dieťa behať po pláži, kde má každý človek fotoaparát alebo kameru a tam naozaj neviem, kto z nich je potenciálne nebezpečný. Preto tam chodila v plavkách prípadne plávacej plienke a nahú by som ju nechala len u starej mamy na záhrade v bazéniku, kde nikto nedovidí.

Inak by som si rada pozrela ako vyzerá to prenosné wc, ktoré sa dá zložiť úplne na maličké, ale neviem, pod akým heslom to hľadať v google?

eaka
29. říj 2010

@blovitz120 portable potty? 🙂 ja som si niečo také zabezpečila pred 4rokmi, ale ani raz som to nepoužila a nekupovala som to preto, aby som to nosila na záchod, ale skôr na miesta ako vlak, diaľkový bus (na SK bez záchodov) a podobne... a tiež si trafila klinček po hlavičke, že "aj keď na nočníku, robila by to verejne"...

fem
29. říj 2010

@blovitc120 http://www.pottytrainingconcepts.com/Cushie-Tra...
podla mna je to dobre snad aj do buducna...
s tym bezpecim narucia chapem...