Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
21. led 2011

@berenika39 dobru noc a uz sa nemrac, rano zase vyjde slnko a bude novy den 😉

berenika39
21. led 2011

@bubelko dík. jsem pro.

hupcza
21. led 2011

@divoska: my máme rituálek odjakživa - koupání, masáž, mlíčko, do pelíšku a když byl menší, tak jsme pouštěli mantru, tak od roku si "čteme" (rozuměj prohlížíme obrázkové knížky) ...neruším ho ani, když jedeme na chatu ke známým, ani když je návštěva - ono to zas takový čas nezabere a prcek je rád, že má to své a může v klidu chrupat 🙂
obě děti usínají tímto způsobem bez problémů - v osm je u nás klid
i denně koupeme - sice se dneska tvrdí, že to není nutné - ale jednak jsou oba vodomilové, koupání si užívají, je to i jasný předěl, na to navazující masáž je zklidní a chystá se na spinkání...(no a taky prakticky - moje máma říká, že ondrášek se z minimem špíny dokáže maximálně zprasit 😀 , takže si nedovedu představit ob den)

fem
21. led 2011

😖 , baby neviem, co to je za smajlik, ale moja chyba, ja som sa tak citila bezmocna, ze som to tu musela napisat...sorry..., tu sa citim ako doma...

kubaka
21. led 2011

@bubelko vždycky to odnese to dítě, protože je bezmocné. Já bych rodiče, které si takto ospravedľňují týrání dítětě zfackovala do kulata. Tohle prostě neobstojí nikdy a před ničím. Vždycky je to chyba rodičů , vždycky a dítě na to pak doplácí nejdřív nespaním a pak necháním v bezmoci. Je to neschopnost rodičů, blbost, tupost - a je mi fuk, koho jsem právě urazila. 😠 😠 😠 Ať se chytí za nos ten, koho se to týká.

@majdula jo, to je další prohlášení.

bubelko
21. led 2011

@kubaka odnesie si to dieta, to mas recht. ale radsej vyrevane dieta, ako mrtve. ked som odchadzala z porodnice (s oboma) tak mi sestricka pri prepustacom rozhovore vravela - ak budete unavena z toho, ze dieta place a neda sa utisit, prosim polozte ho do postielky a chodte von z izby, zavrite dvere a vratte sa, ked budete v klude. par krat som to urobila, ak som kvoli tomu v tvojich ociach neschopna, blba, tupa - je mi to jedno. pre mna je dolezite, ze moje dieta zije, ze som nim netriasla a v tom momente mu tych par minut placu bolo viacej na uzitok, ako ja.

prsky
21. led 2011

s tym vyplakanim...som niekde citala, ze aj malilinke babatka si proste niekedy potrebuju len tak "bez dovodu" poplakat...ze proste na ne dojde najaka ta chvilka...takze ked je prebalene, napapane, relativne by nemalo byt este prilis unavene ci prestimulovane, treba ho jednoducho vziat do naruce, nehojdat, nic, len ho proste drzat, obcas sa mu prihovorit v style, ze chapeme, ze sa mu chce plakat, ze sme s nim a nechat ho plakat bez toho, aby sme si to brali osobne .. mam pocit, ze na tom nieco moze byt

@divoska s tym zaspavanim...ono sa to fakt meni..este nedavno sa Lala uspavala vylucne na prsniku a prisiel jej cas...akosi to same vyplynulo /alebo som to nejak odhadla, ze teraz je ten spravny cas (?)/...na zaklade mojich kratkych skusenosti, mam fakt coraz viac pocit, ze vsetko sa nejako utrasie, ked sa to moc neriesi, ale riadi sa "pocitom", signalmi dietata (aj ked ja mam pocit, ze ich velakrat nevidim/nepocujem)

@bubelko ked bola Lala malinke babo, tiez som mala niekolkokrat pocit, ze mam chut tym malinkym placucim stvorenim zatriast, prilozit jej vankus na tvar alebo hocico, len nech uz preboha prestane plakat 😅 .. vtedy som ju akosi automaticky polozila a chcela som odist do inej miestnosti, nech sa ukludnim, ale nikdy som neodisla dalej ako ku dveram..proste mi to nedalo ... ja som hrozne netrpezlivy a impulzivny clovek, velakrat mam usta otvorene skor, ako nieco premyslim, ale pri Lale sa nejako vzdy dokazem upokojit rychlejsie .. dufam, ze mi to aj ostane .. este sa musim vypracovat voci muzovi, tam som uplne antirabr ☹

berenika39
22. led 2011

@bubelko x @kubaka

tohle bych možná nesrovnávala. všechny děti pláčou, a @prsky (souhlas) to tu psala, je to normální, asi jsme to zažily všechny, podvečer s tříměsíčním kníkalem na rukách byl u nás denní chleba....určitě je ve stresu lepší vylítnout na balkon a vrátit se, než ten polštář...ale to je prostě impuls - něco musím udělat, něco se děje.

metoda kontrolovaného pláče nechává děti tak dlouho bojovat , až t vzdají. nic víc. umím si představit, že bude roční dítě večer nespokojené v postýlce, bude kňourat, budu se k němu vracet pořád dokola, nebudu ho nosit na ruce....ale nikdo a nic mě nepřesvědčí, že ta metoda může zajít do takových extremů, jak se tam včera psalo. a bohužel - když se toho chytne někdo v zoufalství, nekdo, komu to moc nemyslí - pak je na světě ta osudná věta, kterou jsem sem neměla včera dávat, ted je pozdě, už se diskuse rozjela.
"hodinu a půl brečel, on by i usnul, kdybych tam stála, ale takhle usnul sám" - tenhle princip mi vadí, šlo to i jinak, mohla u něj zůstat - ale metoooda je metoooooda, výcvik v bootcampu začíná.....

divoska
22. led 2011

@hupcza a masirujes ho olejom? lebo mne vadi to ze ked ho naolejujem nalepi sa nanho kazdy kusok vlakna a je zasvineny jak keby sa tyzden neumyval. drhnem to tu furt ale tomu ze sa nanho nalepia vlakna vlasky a kadeco zabranit neviem. a na sucho ze sa masirovat nema..
@prsky ooo gratulace, jo sak si specialne pamatam ze sme si pisali, tak potom sa tesim, uvidim jak my, vyskusam nieco zaviest ale znasilnovat to nebudem. neviem si predstavit ho potom nasilu budit ked chce zrovna spat. a potom budem chciet aby spal neskor ked zas bude chciet byt hore...jednoducho tiez mi moc nejdu veci co su opak toho ako idu sami prirodzene

bury
22. led 2011

@berenika39 - souhlasím s tebou. mám totiž pocit, že na té diskuzi vymejou každé zoufalé mamince mozek a pak se buší do prsou, jak jsou dobří, že pomáhají 😒 jak jsem psala, taky jsem byla nucená nechat malého trošku vyplakat, při denním usínání to dokonce potřebuje, aby vůbec usnul (pláče - nebo spíš tak hlasitě kňourá před usnutím jak v autě, tak v kočárku), ale holky tu maminku donutily k tomu, že nechá plakat 1,5 hodiny svoje mimčo a evidentně se u toho ona cejtí velice špatně a to je podle mě fakt hodně špatný... nemluvě o tom, že ona má v profilu napsáno, že malý měl teploty, že mu rostou zoubky (před 3 dny), tak už vůbec nechápu, že jí někdo podporuje v tom, aby nechala plakat dítě 1,5 hodiny, když není dítě zdravé .... ☹

fem
22. led 2011

trosku sa chcem odputat od temy...tak nasla som nieco zo vseobecnej psychologie, socialnej psychologie, nic kontroverzne...ktorej poznatky, by sme mohli vnimat objektivnejsie, ako rabr projekt, ale v podstate ho podporuju. experimenty demonstruju, že cim viac sa deti dokazu branit lakadlam, pokuseniam (vzdorovat im 🙂), maju tendenciu internalizovat si spravanie zalozene na pravidlach, vtedy, ak upozornenie je dostatocne silne vyvolavať ziadane spravanie, ale zaroven mierne natolko, aby pracovalo so zmyslom pre vyber. V dramatickom experimente, Jonathan Freedman (1965) predstavil detom zakladnej skoly lakaveho robota na baterie, ale instruoval ich tak, ze sa nesmu s nim hrat, pokial bude prec z miestnosti. Freedman pouzil s polovicou deti silnu hrozbu, s polovicou jemnu. Obe boli dostatocne na odstrasenie deti. Niekolko tyzdnov neskor, iny vyskumnik, bez zdanlivej suvislosti s predchadzajucimi udalostami, nechal kazde dieta hrat sa v tej istej izbe, ako predtym, s tymi istymi hrackami (robotom). Tie deti, ktore predtym podliehali strasnej hrozbe sa teraz slobodne hrali s robotom, ale tie, ktorym dali len miernejsie a pokojne upozornenie odmietali sa s nim hrat. Mat vedomu volbu nehrat sa s hrackou, zdanlivo internalizuje ich rozhodnutie, ktore nanovo pozaduje spravny postoj ku konaniu, cize v inej situacii.

zelmirka1
22. led 2011

@berenika39 v poslednej dobre málo prispievam ale téma kazdé dieta sa vie naucit spat ma casto spolahlivo vyprovokuje, hodinu a pol nechat plakat dieta tomu sa hovori vydrz, to snad ani nie je mozne. Je mi z toho smutno.

berenika39
22. led 2011

@zelmirka1 já vím, mě taky.

lindulak
22. led 2011

@bubelko ved prave ja dobu nasich rodicov povazujem za uz modernu... myslim, ze prirodzene je na dieta reagovat, mat ho pri sebe, chranit ho. az postupne ako civilizacia bohatla a modernizovala sa, vynasli sa "nove pristupy"... samozrejme nie som historicka, je to len moj laicky nazor... este nemam docitanu diskusiu, tak hadam nie som od veci 😀

kubaka
22. led 2011

@bubelko už jsem vychladla - 😒 to, co píšeš je něco úplně jiného než ta saďárna, co dělá z vyplakání až do úmoru metodu. Je normální, že když jsem vzteklá, že to přenáším na mrně a je lepší se jít uklidnit. O tom není pochyb. Taky mi děti normálně bpobrekávaly, pokňourávaly, fňukaly, než usnuly - někdy - nechala jsem je, když bylo vidět, že se uspávají. Ale abych je nechala vřískat až do úplného vyčerpání, hysterie, kdy jsou zpocené a sotva popadají dech a dělala z toho zásluhu, to mi prostě srdce nedovolilo a tak je to správně, protože jsme naprogramované reagovat na dětský pláč jako jedinou zbraň bezmocného mláděte.
takže s tím, co píšeš vesměs souhlasím.

@berenika39
@zelmirka1 taky mě to spolehlivě nas... včera jsem tam napsala a už se do mě osvícenkyně taky pustily - prostě mi to nedá. Už tam zase nepolezu a reakce na sebe si nepřečtu. grrrr.

samayka
22. led 2011

dievčatá, ja som čítala tú knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať. naša Eli je netopier, ktorý spánok nepovažuje za potrebný... tak som sa nechala nakaziť a zohnala som si tú knižku... zobrala som si z nej to podstatné - veľa je tam o fázach spánku rôzne starých - malých detí... to mi zrejme pomohlo viac ako nejaké "metody". a metoda nechať vyplakať a vracať sa po intervaloch?? na to nemáme s mužom srdce, nervy ani žalúdky.
pomohli sme si pravidelným režimom, rituálmi pred spaním - teraz večer si sama po kojení povie hají, dá nám pusinky a za ruku ma vedie do izby a do postielky. postíska mi trochu ruku a hotovo... ja si tie momenty vychutnávam 🙂

janka108
22. led 2011

@berenika39 pred par dnami som urobila to iste a vstupila do tej hroznej temy o "spani"... pri citani sa mi pretacali panenky, mala som dost. napsiala som svoj nazor na to. neislo mi ani tak o diskusiu, ale, ze ak nejaka mama, co hlada recept na spanie tak nech necita len pochlebovanie tych mamiciek, ake je to super, tak nech tam najde aj komentar tykajuci sa toho, ze je to uplna hovadina, nonsens. ak zasvieti v hlave kontrolka co len par z nich, tak stoji za to svoj postreh tam napisat. (tvoja poznamka o bootcampe, nemala chybu)

@fem len tak mimochodom, vdaka za tip na knihu od aldortovej "vychovavame deti a rosteme s nimi" .skvele citanie!

zelmirka1
22. led 2011

juj baby ale to je fakt desne, ze v dnesnej dobre maminky rozmyslaju uplne pomylene, vobec neberu dieta ako prirodzenu sucast rodiny, ale stale sa ohanaju tym ze aby sa mu mohli venovat cez den tak sa potrebuju vyspat, aby boli dobrymi mamami tak musia dieta naucit rezimu a spanku za kazdu cenu a najhorsie je casto prave maminy naucia deticky zlym navykom a potom ked si nevedia rady tak to riesia takto drasticky. Aj mna knizka dost pomylila lebo znela na prvy dojem strasne logicky az neskor mi doslo ze je to uplne mimo, ze az ked som prestala stale riesit rezim na minuty, spanky a jedlo tak sa vsetko zazracne upravilo. A merat intervaly kedy pojdem dieta utisit je fakt dobry vtip. Najhorsie je ze tam chodia pre radu maminy ktore si fakt nevedia rady a tam im niekto zjednodusene napise ze musia vydzat plac a bude to dobre pre maminu aj dieta. Keby toto poculi nase mamy, babicky a prababicky tak by ostali v soku.

Ale napisem vam o inom, od zaciatku mesiaca maly je u opatrovatelky, zvykol si krasne, je fakt skvela, len posledne tri dni ked ho muz rano viezol tak isiel s placom a nechcel. Pritom ked po neho pridem tak ani nechce domov a ukazuje mi co robili a ako sa hrali. Rozmyslam ci je to tym ze si uvedomil ze to nie je len spestrenie programu ale ze je to nastalo, bojim sa trochu ako to bude dalej. Pritom viem naisto ze ona je k nemu velmi mila, je to uzasna zena, poznam dalsie dve maminy ktorym sa starala o deti a dodnes sa stykaju ako ju mali radi, aj ked vidim co vsetko ho naucila.

kubaka
22. led 2011

@fem prosím tě, můžeš mi to nějak přeložit - ten experiment s robotem - je to zajímavé, ale nějak mi stávkuje mozek 😀

zelmirka1
22. led 2011

zaujimave s tym robotom... 😉 prekvapive.

bubelko
22. led 2011

@zelmirka1 no mne kniha pomohla este pri prvom - jasne som si uvedomila comu sa chcem vyhnut a tak som to aj spravila. pri druhom som nechala pomylit a skusila som to nechat volne a dopadlo to katastrofalne. pomohlo nam jedine vratit sa na zaciatok, zrezimovat den a mala som v priebehu dni doma ine dieta - kludne, spokojne a usmiate. a nebolo treba ziadneho placu. a pomohol mi aj spaci dennik a pisanie si casov. ale ono to nie kazdemu vyhovuje, to je fakt.

mne najviac vadi to, ze vsetci metodu kontrolovaneho placu odsudzuju, ale nikto sa nezapoji do nejakej temy, kde mamicky radia ostatnym mamickam, ake je uzasne spat spolu v jednej posteli, ako sa skvele uspavaju deti na prsniku ci hojdanim na fitlopte, pisu o tom, ako dieta ziaden rezim nepotrebuje, lebo ono vsetko vie najlepsie. ano, je to vsetko super, ale dotycne mamicky uz zabudnu dodat, ze trebars spali s dietatom do 6 rokov, ci uspavali na prsniku do 3 a hopsali do 4. niektore deti mozno nepotrebuju, alebo potrebuju a niekedy im staci malo, aby ho dosiahli - dat ho o 5 min skor do postielky alebo dat mu o 15 min skor jest a potom spat. mozno, keby toto vsetko mamicky vedeli vopred, tak si 2x rozmyslia, aky ritual na zaspatie pouziju a ci sa budu snazit sledovat rezim dietata (samozrejem podla dietata).tam uz ale nikto do takejto diskusie nevbehne a nenapise, ze mamicky pozor. a ak ano, tak je rovnako napadnuty ako fem, berenika alebo kubaka a ine v teme o spani. metoda vyplakania (kontrolovaneho ci nekontrolovaneho) je potom v podstate "topiaci sa slamky chyta", hlavne nech pride nejaka zmena.
ja som si uzila s jonasom "len" 6 tyzdnov nespavych a urevanych. nosili sme ho na striedacku s manzelom, na rukach, v nosici, skusali sme kolisku, kocik - nic nepomahalo. on plakal od zobudenia do vecera kym nesiel spat, spal 9 hodin v noci s 1 prestavkou na kojenie a 2 hodiny denne - ale nikdy nie v kuse. skratka potreboval nastartovat (ako povedal nas detsky lekar). chapem mamicky, ktore toto zazivaju 6 mesiacov a nebodaj este viac, ze hladaju vsetko mozne ako to odstranit - od metod vyplakania az po zvolavanie martanov a neviem coho...

fem
22. led 2011

@kubaka ano tvrdy preklad, nebola tam presne popisana situacia, co presne robili, pocitam s tym, ze dnes by to bolo povazovane za neeticke...zaver z toho experimentu je taky...ta skupina deti, ktora podlahla zakazu pod velkou hrozbou...po niekolkych tyzdnoch....ked sa dostali do rovnakej situacie, ale mohli sa s robotom hrat..boli stastne..a vlastne ta predchadzajuca hrozba v ich postoji k danej situacii nezanechala taku stopu, aby ovplyvnila ich konanie...kdezto tam , kde bolo pouzite jemne upozornenie, v tych detoch ten postoj, ostal..cize hranie s robotom nie je dobre...a dokonca ten postoj (dosiahnuty jemnejsimi prostriedkami vplyvu, zdovodnovania pre situaciu hranie s robotom nie je dobre) nielen ostal, ale dokazal realne ovplyvnit situaciu samotneho konania , tie deti vykazovali znaky, ze sa s robotom nechcu hrat...Cize zaverom toho je, ze ak chceme deti ucit, ktore konanie je neprimerane, tak ich postoj treba aktivizovat tak, ze im ponechava moznost volby. Tymto sposobom moze byt aktivizovany postoj internalizovany, to znamena pripraveny na aplikaciu v realnom konani...v dalsich situaciach (kde napr. ostali podmienky, ta miestnost, ta ista hracka, ale zmenila sa autorita...iny vyskumnik)
napr. dieta vie, ze zastrcka je zakazana, niektore deti dokonca kyvu s hlavou, nie , nie, nie, svoj postoj, svoj poznatok vsak este nemaju internalizovany, aby realne viedol k ziaducemu konaniu...
V podstate vsekty systemy ovplyvnovania a manipulacie (techniky predaja) su uspesnejsie tie, ktore naoko nechaju moznost voby a vyberu, ako tie, ktore primarne zamedzuju cokolvek...reklama...ak si nekupite tento prostriedok , vasa pracka pojde do srotu alebo...Alebo kupte si tento prostriedok, vasa pracka do srotu nepojde..mate na vyber, tento lepsi, alebo menej lepsi...mame dokazy..a napokon sa fingovana moznost vyberu este potvrdzuje...tento prostriedok odporucaju tito vyrobcovia praciek...

berenika39
22. led 2011

@janka108 děkuji. nemám potřebu někoho jakkoliv poučovat, někomu vnucovat svoje názory....jde mi fakt o ty maminky, které se rozhodují, jak situaci řešit, aby měly i pohled někoho jiného, ne jen dogmatické předkládání jedné maminky, jak je její metoda nezpochybnitelná.
asi už toho ted moc nevyřešíme, v tom kontroverzním tématu nejsme vítané, to chápu, ale třeba to někoho trkne.....

fem
22. led 2011

@berenika39 snad, ked sa nebudu chciet hrat "s robotkami" na zaklade vlastneho vyberu. Zvlastne je to, ze deti su mnohom citlivejsie na manipulaciu, len zial nemaju na vyber, aby prezili. Dospeli naopak vekom stracaju iste schopnosti a nedokazu rozpoznat manipulaciu. Len tak na okraj, ako sa vytvaraju postoje riadiace nase konanie, zial niekedy ani spravny postoj, este konanie z neho vyplyvajuce, nezarucuje.

prsky
22. led 2011

my patrime do skupiny spacov s detmi v posteli...pre mna je to ale uplne prirodzene, nejak som prilis neriesila, ze by to malo byt inak a nijak nas to neobmedzuje (keby hej, tak to riesim)....mame od narodenia malej k posteli prirazeny "balkon", ale aj ked som ju donho polozila a bola pol metra odo mna, chybal mi uzky kontakt s malou...my sme spavali s nasimi, neviem sice do kedy uplne kazdu noc, ale viem, ze sme k nim nepravidelne - t.j. netusim ani ako casto, ci raz za tyzden/mesiac - napochodovali este aj na zakladke, ked sa nam nieco zle snivalo (a tiez neviem, kolko rokov som mohla mat - 8/10? - len si to pamatam, tak som uz musela byt starsia) - a spavali sme s nasimi v spalni, ale tak inak sa ani nedalo v 2i byte

ono kazdy sa zariadi tak, ako mu vyhovuje, preto ked sa mna niekto pyta na nazor, mozem povedat len to, co nam funguje a vyhovuje...ale vzdy upozornim, ze ciest je mnoho, podstatne vsak je sa s niektorou stotoznit a hlavne dodrziavat ju, nepozerat na to, ako funguju kamosky a nemenit "postup" kazdu chvilu, lebo to je skor na skodu ako na uzitok...ale mozem sa mylit, nemam patent na rozum 🙂

zelmirka1
22. led 2011

@bubelko viem uz sme si raz o tom pisali, uprimne ja som vzdy trochu zavidela maminam ktorych deti mali presny rezim, zial moj maly od narodenia sice spal celkom dobre ale casovat rezim mi vobec nepomohlo, napriek tomu ze som ho davala spat v rovnakom case a snazila sa aj cez den dodrziavat casy tak sa budil kazdy den inak, bolo to desne, najma ked sme mali obdobie o 5 rano a vsetky rada z knizky zlyhali. Mna proste to pisanie casov stresovalo lebo moje dieta na to nie je. Ale potrebu rezimu a ritualov samozrejme nespochybnujem. U nas sa vsetko upravilo okolo roka ked sme presli na jeden spanok denne. Rozdiel je v tom ze ty si zaviedla rezim ked si vycitila ze je to spravne a ze to u vas funguje, nenapadlo ta nechat dieta vyplakat a nasilu ich ucit spinkat.
Inak temu kde radia ako spat v jednej posteli som zatial neobjavila, maly spinka v postielke tak som to neriesila, ziadny extrem nie je dobry aj ked kazdemu moze vyhovovat niečo ine. Ale hadam spat s dietatom do 6 rokov to uz je o postoji maminy ze to tak asi chce a to sa tazko vyhovori nech to povazujem za akokolvek nespravne.
Mne je proste luto niektorych deti lebo tam obcas maminy pisu fakt desne vety, vid tu si vsimla aj berenika39, a este im tam niekto potvrdi ako je to dobre a musia vydrzat. Som rada ked sa tam obcas zjavime aj maminy ktore to vidia inak, kto si co vyberie uz je na nom.

zelmirka1
22. led 2011

@prsky ano mas pravdu kazdemu vyhovuje nieco ine, je fakt ze kedysi bezne spavali deti s rodicmi az moderna doba priniesli postielky, ked to trochu prezeniem tak je to mala klietka, ano kvoli bezpecnosti by sa to dalo brat ale vlastne je to snaha aby odtial dieta nevypadlo a nevyliezlo takze ho to vlastne sice chrani ale aj obmedzuje. Ja som to vyriesila tak ze postielku mam tesne pri mojej posteli a bocnicu sme dali dole takze ked chce prevali sa ku mne a ked nie tak zase naspat. Urcite moze kazdemu vyhovovat nieco ine, ale mam pocit ze v poslednej dobre prilis chcem aby deti boli samostatne, aby pekne spinkali, papali, aby sme mali cas na seba...tiez som tak uvazovala kym sa maly narodil ze predsa nebudem otrokom, ale postupne ako rastie vnimam napr. to ze uz nie je taky zavisly na mne, rovno da najavo ked sa nechce tulit, proste ani som sa nenazdala a uz to nie je babo a myslim ze je strasne dolezite dat detom lasku a pocit bezpecia lebo to ich najlepsie pripravi na zivot. Prave postoj ze som tu pre neho ked ma potrebuje vyvolava z jeho strany istotu a umoznuje mu osamostatnit sa. Suhlasim aj s tym ze netreba sledovat kamosky a ine maminy na MK 😀 ale najst si svoj system.

bubelko
22. led 2011

@prsky ja to nekritizujem ako sposob, pokial su vsetci spokojni 😉

@zelmirka1 pisali 😉 a budes sa divit, su take stranky, kde sa radi ak je dieta v noci casto hore a vadi ti to, mas ho dat k sebe do postele, aby si v podstate nemusela vstavat. niekomu to vyhovuje - niekomu nie. 🙂

prsky
22. led 2011

@zelmirka1 to mate ten "balkon" 🙂 niekedy v nom ma lala nohy 😀 a ako pises, tiez som si este nedavno myslela, ze moje dieta bude nonstop v manduce na mne prilepene a uz to zrazu nie je tak...a za chvilu bude ako dcera mojej sesternice, ktora si na dvere napisala, ze "nevstupovat" 😀 takze ja si tu zavislost vychutnavam a pri malom budem hadam este viac (ak stihnem pri Laurinke 😉 )

@bubelko ved ja som to ani nechapala ako kritiku, tvoje nazory uz trochu poznam, v podstate sa zhodneme v tom, ze kazdy sa zariadi po svojom 😉 len som sa chcela podelit so svojim pocitom...ja som bola vzdy zvyknuta spat medzi 2 ludmi a ked mam spat sama, je mi zvlastne...ale mozno by som inak pisala, kebyze sa Lala v noci mrvi a kope...ale ona je ako ja...ako si lahne, tak lezi takmer celu noc

a presne to, co pises odporucam ja...pri dojceni podla mna nie je nic lepsie - teda ak vies pri dojceni spat 😝 ja som bola takmer od zaciatku vyspinkana do ruzova a tak som nebola ani hned vytocena z placu drobceka

zelmirka1
22. led 2011

@bubelko verim verim 😀 nuz kazdy podla seba, napriek tomu ma vzdy vyprovokuje mamina ktora necha dieta hodinu plakat cielene aj ked akoze k nemu chodi intervaloch, proste mi to neda lebo to ak si niekto da dieta do postele zanecha na nom mensiu skodu ako rezignacia ked place a zaspi vycerpanim.
Ked som sa pytala niekedy mamin ktore maju vacsie deti napr. v puberte alebo dospele tak sa mi smiali ze to su nijake problemy s rezimom a spankom, ze nech neblbnem a uzivam si maleho, lebo to ubehne ako voda.