Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
22. led 2011

@fem já tě beru, ale budu vedoucí a budeš mě poslouchat, žádné vlastní názory, žádné pochybnosti o tom, co řeknu, žádné vymýšlení....

fem
22. led 2011

@berenika39 to je krasne...

fem
22. led 2011

@berenika39 ok, to som rada, musi to byt fakt niekedy fajn

berenika39
22. led 2011

@fem těš se, máš to za pár, jakmile začnou vypouštět z hlavy to, co se jim tam za ty dlouhé měsíce nastřádalo , jakmile zvládnou tu dovednost - mluvení - fakt má všechno najednou jiný rozměr, musím denodenně x krát přemýšlet..jednak co tím chtěl básník říci a jednak co mám říct já, aby to pochopil a uspokojilo to jeho touhu po informaci. jestli to doted byla duha o čtyřech barvách, tak ted je to kalidoskop, barevnej svět......

bubelko
22. led 2011

@prsky tak pozri a napis, co myslis 🙂

bubelko
22. led 2011

@berenika39 co sa petra a lietania tyka - myslim, ze ak bude zajtra v pohode, tak ta caka navsteva letiska a rozhovor minimalne s tetou pri okienku, co by pripadne stala najlacnejsia letenka niekam a spat 😉

hupcza
22. led 2011

@berenika39: poskládejte vlaštovku, dejte do ní pilota péťu a trénujte na opravdový let 😀 😀 😀 😀

@bubelko: ad spaní - píšeš, žes zjistila info před porodem a rozhodla se - to je fajn, ale mě osobně to teda nebere - prostě bylo rozhodnuto bez znalosti jedné podstatné proměnné ....jsem daleka tomu, podřídit celý život dítěti - ale dle mého by se rozhodnutí měla dělat s ohledem na něj a jeho potřebu
ad zkoušení metod - myslím si, že to zkoušení stylem hrk sem-hrk tam je právě špatné - dítě není pokusný králík ...místo zběsilého surfování po netu by si měly spíš sednout někde do klidu, srovnat si myšlenky, naladit se na prcka a ona ta metoda "vyleze" sama

hupcza
22. led 2011

@berenika39: mi příjdou už teď ty jejich myšlenkové pochody skvělé ...co vše si spojí dohromady ...by mě ani ve snu nenapadlo 🙂

bubelko
22. led 2011

@hupcza hej, rozhodla som za neho spolu s manzelom. rozhodli sme za nich uz vtedy, ked sme im vyberali meno. a co sa spolocneho spania tyka - keby si citala vyssie, tak som pisala, ze som to so spolocnym spanim skusila a nefungovalo to, takze sme sa vratili k povodnemu zameru.
vy nikdy za deti nerozhodujete? vzdy, pri kazdom rozhodnuti zohladnujete len a len jeho potrebu? ja sa priznam, ze nie vzdy mi to ide. obcas sa mi do toho zapletie potreba moja, manzelova alebo pripadne jedneho dietata proti druhemu.

berenika39
22. led 2011

@bubelko rozhoduji za petu, jistě, není ještě tak ostřílený, aby všechna jeho rozhodnutí měla smysl, viz létání🙂)), ale beru na to ohled, neodsoudím jeho potřebu na poslední místo....myslím, že si obě rozumíme, že nejde o konflikt, vím, že jsme se tu sešly všechny, které přemýšlíme - někdy možná až moc🙂, ale mě to brečení hodinu dvacet, hodinu a půl nadzvedává ze židel.

divoska
22. led 2011

@ludmilabb jo no ved uvidime ako my budeme takto fungovat musim nad tym porozmyslat, ale zase fakt mam rada ked veci plynu a zbytocne sa to neprekomplikuje.. toho som uz mala v zivote dost, nechcem tym pokazit este aj maleho
@hupcza jo sak to, bohuzial som s nim chvilu cvicila aj ja, som sa po vyse 3 tyzdnoch zbadala a lutujem, no spat to uz nevezmem co uz. hadam mi to raz odpusti bubacik malinky.
Postielku sa tiez inak smejem ze hlavne ze ju mame a bohviekedy pouzijeme. Muz sice nebol nadseny ale ja som po navrate domov vedela ze maly bude pri nas zrazu. A to som povodne vobec neplanovala. Nedalo mi ho odlozit bokom, chcela som kontrolovat ci dycha a bol taky krehky a malicky a uzasny  takze to preslo plynule do toho byt jednoducho s nim. Netusim kedy budeme skusat zmenu, tak skoro urcite nie. Ale riesit to budem asi az potom. Nemyslim ze rozhodnutie ze som ho naucila spat medzi nami budem lutovat.. toto urcite nie. Aj keby „odvykanie“ mal byt potom problem tak myslim ze to stoji za to. Pride mi to prirodzene ze je v mojej blizkosti. Okrem toho casto kojim cize by ma asi slahlo kym by som k nemu presla, zobrala ho, doniesla do postele, medzitym by uz jacal  a tak, takto zacne mrnkat a ja si ho hned prikladam a hura sme spokojnucki. Aj ked je pravda ze prve tyzdne sme najprv prebalili az potom papali, a tie hukoty z kupelne... nechapem preco ma nenapadlo ze chvilu tu mokru plienku hadam zvladne ale radsej nech najprv je... nejak som to postavila naopak, neva uz aj to sme zmakli ;)
S tym nosenim inak obdivujem, ja som cele tehotenstvo /vlastne uz davno pred nim/ snivala ako budem nosit, a prd, maly mi hukal jak sirena ked som ho dala do satky alebo neskor aj do manducy. Teraz uz v nej ako tak vydrzi, ale stale ziadna slava. Vacsinou okolo stvrt hodiny. A vydrzi mi tam len ked je navolno. cize zohnut sa pre nieco alebo predklonit hrozi jedine tak ze ho pridrzam lebo mam pocit ze mi z tade vyleti hlavou dole /aj ked to asi nehrozi kedze je fixnuty nohami ale proste mi to neda sa s nim predklanat tak ze je uplne dole kopcom.../. na chrbte ani za svet, mozno sme na to anatomicky nevhodni 🙂 takze u nas to je take hybridne jakesik. Mrzi ma to strasne inak. Ked ho mam zaveseneho dokopy nic neviem urobit, vesanie alebo skladanie plienok je tiez o hubu aj ked apson o to sa vzdy snazim, aj ked mam kratke ruky asi, no zohnut sa k pracke alebo umyvacke, varit alebo zehlit... neexist 🙂 a maximalne sa s nim mozem prechadzat tu a tam, a v tomto pidi priestore moc neni velmi kam, takze este aj to je mierne na hlavu 🙂 ticho zavidim vsetkym ktori sa uspesne nosia vsade a robia vsetko. to sice az ku stastiu nepotrebujem, ale potesilo by vediet ze nam to tiez vie fungovat ked chceme

hupcza
22. led 2011

@bubelko: rozhoduju za ně dnes a denně ...ale snažím se u toho brát v potaz je samotné ... ale občas zvítězí i má "sobeckost"

@berenika39: víš, co by mě zajímalo - co ty mámy dělají v tu chvíli, když ty děti nechávají vyřvat

berenika39
22. led 2011

to byla moje poznámka včera večer, která to celé odstartovala....bohužel.
Napsala jsem do toho tématu jen obyčejnou větu: Co dělá maminka, které dítě hodinu a půl brečí?
A koukni, co z toho vzniklo.

bubelko
22. led 2011

@berenika39 ano, rozumieme si a chapem 😉

berenika39
22. led 2011

@bubelko děkuju.

bubelko
22. led 2011

@hupcza tak vidis, sme na tom rovnako 😉

a co sa tych mamin tyka - verim tomu, ze revu vo vedlajsej izbe, tak ako to pisu. silne o tom pochybujem, ze je niektora z nich sediet v klude pri tv a vychutnavat si nejaky film, ci pit kavicku...

basika
22. led 2011

tu sa rozbehla debata o spôsobe ako naučiť dieťa spať resp. zaspávať samé, nehodnotím, len poviem za seba, tiež by som nikdy nedokázala nechať dieťa vyplakať samé v izbe ani 5 minút, nie to ešte hodinu a pol, proste to musí mať aj matka dobré nervy. Dcérka prešla od malička rôznymi obdobiami zaspávania, zaspala a ja som sedela pri postieľke, vtedy ešte tej malej a teraz si ku nej ľahnem, lenže aj to zaspávanie vlastne o samote ja som nikdy ani neskúšala, možno by zaspala ja neviem, ale ja som sedela pri tej postieľke a kukala ako odchádza do sníčkov...proste 😵 😵 😵 a teraz keď zaspávame a poviem mi "daj mi rúčku" tak to vnímam ako super pocit.
režim a rituály - tiež máme od malička tie isté....večer vypiť mliečko, umyť zúbky, okúpať sa a z kúpeľne rovno do spálne, to ju nesiem už na rukách, žiadne pobehovanie po byte hľadanie...to už mám na stole prichystaný čajík...ešte dá glg...v spálni už svieti malilinká utlmená lampička to si už zapálim pred kúpaním.
@divoska rituály zo zaspávaním..od malička malilinkata od narodenia...proste my vždy rovnaké..vždy vždy...písala som vyššie.

hupcza
22. led 2011

@divoska: kdyby postýlka byla největší zbytečnost, co jsem koupila, bylo by to supéér 😀
my "odvykali" tak, že jeden den jsem měla dost intenzivní pocit "dneska by to šlo" ..manžela jsem k jeho velké nelibosti dokopala k okamžitému sestavení velké postele, ondru jsme tam týž den šupli a evidentně to byl ten správný den, neb nebyl zaznamenán jediný rozdíl v kvalitě spánku
šátek bych nelámala - ondra i veru ho vždy měli rádi ...a tak jsme spokojeni všichni ... čert ví, co bych dělala, kdyby ho nechtěli 😅
@berenika39: nanejvýš logická otázka, že 😉
@bubelko: ale já si nemyslela ani předtím, že jsme v nějakém drsném rozporu 😉
ad maminy - pak nechápu už vůbec proč to dělají - když to dělá zle všem 😅

hupcza
22. led 2011

@divoska: ad masáže - zapomněla jsem odepsat - jo masíruju olejem - záleží asi na tom jakým - oba jsou hned "suší" - používám oleje od nobilisu meruňkový, mandlový, jojobu .......

bubelko
22. led 2011

@hupcza 😉
pretoze su presvedcene o spravnosti svojho konania 😉

tymto dnes koncim a porucam sa do rise snov. prajem dobru noc 🙂

hupcza
22. led 2011

@bubelko: dobrou

no já teď nahlídla do té diskuse - trošku těžké čtení na noc ....chtělo by se říct - každý svého štěstí strůjce ...ale jak k tomu příjdou ty děti 😖

zelmirka1
22. led 2011

ja som veru nahliadla do tej super poradne a su tam obcas riadne "perly" ved same taketo metody maminy len domylia a domotaju, namiesto toho aby sa snazili najst vhodny rezim pre svoje dietatko a vnimali jeho potreby tak hladaju univerzalne rady. @hupcza ved to deti za to nemozu 😠
http://weissbluthmetoda.wordpress.com

fem
23. led 2011

@zelmirka1 zial tato metoda je velmi chybna, prinasa hrozne vela zbytocneho utrpenia...pre deticky, ktore maju zvyk uspavat sa na prsniku a pod. , len uprava rezimu nestaci. Takze presne nastala ta situacia, ze deti su zbytocne vyplakavane a so spankom to nic nerobi (budia sa dalej na dojcenie, prsnik, ako su zvyknute zaspavat, nedokazu inak)...ale aby som bola korektna, az do situacie, kedy dieta nie je zlomene...to prichadza tak, ze v ramci opustenosti dietata matkou, plac bez odovzy, co je emocionalne traumaticke (dokonca ma zdravotne, nielen psychicke rizika) spolu v niektorych pripadoch ulozenia dietatka do postielky (co v niektorych pripadoch, dieta postileku nema rado, je zmatene, urcite sa tam neciti bezpecne) sa akoze uplnou rezignaciou zbavi zlozvyku budenia v noci na dojcenie. Co je velmi krute, neskutocne, jednym supom sa odstranuju na kumulovane zlozvyky podciarknute opustenostou matky, co moze pri silnych a kombinacnych zlozvykoch, kedy nema dieta dostatocne rozvinutu funkciu sebauspokojovania trvat relativne dlho. Ja nerozumiem, na co by sa kto trapil s nejakymi metodami zaspavania, ked existuje tak genialna metoda. Preto, sa ti vsetci odbornici trapia, lebo tato metoda, je vrcholne nehumanna a kruta.
...
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article...
Tento medicinsky clanok pojednava o rozdieloch medzi plakanim dietata v pritomnosti matky a medzi placom dietatka, kedy matka u neho nie je (cize plac z opustenosti, uz to bolo spominane, ide o vysoko traumaticku zalezitost s moznostou ovpylvnit aj dospely zivot vasho dieta)
Ak uz lekari dospeli ktomu, ze hospitalizacie deti, bez pritomnosti matky, su nehumanne a nebezpecne. Preto mate pravo byt s dietatom...
Len treba sa racionalne zamysliet.

hupcza
23. led 2011

@zelmirka1: no vždyť píšu, jak ony k tomu příjdou 😉

osobně si myslím, že tam krom těch skutečně bezradných jsou i typy, co chtějí vše rychle, hned ...instantní řešení
když bylo mimi maličké, daly mu prso - uslo hned, jelikož se cítilo u mámy bezpečně, bylo mu fajn ....a teď chtějí zase rychlé řešení, zase na lusknutí prstu ...a ty blbé děti to nechápou a jdou si nějakou pitomou vlastní cestou - hrůza
ale s dětma to je přece vždycky běh na dlouho trať a takové "rychlé procesy" se nutně musí dříve nebo později vymstít

@fem: osobně bych se přikláněla k tomu, aby to lidi neřešili racionálně - protože ve jménu logiky a rácia páchají ty největší potvorvstva .... jen trošku empatie, vykašlat se na knihy, studie ....(která z nich je ta správná?) ..a "jen" být s prckem ...sama jsme nejvíc průserů ve svém životě nepáchala, když jsem si škrtla svou intuici a jí navzdory jsem udělala nějaké "logické kroky", které jsem si dostatečně kvalitně zdůvodnila (naštěstí jsem si to odbyla za bezdětna, takže jsem zavařila akorát sobě 😀) ...ony totiž ty intuitivní cesty vypadaly původně dost ujetě a až čas ukázal, že jsem jen viděla o kus dál .....ale tupec - jsem si nevěřila 😅

fem
23. led 2011

@hupcza chapem, tento prispevok som kopirovala aj do tej diskusie, vies tam skutocne ziadna citovost, empatia nepomahaju, bojim sa, ze ide skutocne miestami o osoby tak zufale, ze potrebuju pomoc a oni presne na tieto kategorie uplne rezignovali, ich stav uz nedovoli precitovat. Snad nejaky apel na racionalitu a logiku. 😔

fem
23. led 2011

@hupcza ja si tiez myslim, ze neide o vieru v danu metodu samotnu na baze , ze taketo konanie je uplne spravne, skor o lenivost, popripade strach nacriet do vlastnych zdrojov materstva, alebo oddialovanie tohto momentu. Preto tam v pozadi sa infikuje taka umela radost a stastie, ale vo vnutri ostava moment ciastocneho zlyhania.

inkinka
23. led 2011

@berenika39 co robi matka hodinu a pol , kym necha dieta vyplakavat...zrejme preziva katarziu, drama ale prebieha v skutocnosti 😠
Tvoj problem s lietanim - navrhla by som lietajuce labute, ruske koleso alebo nieco podobne, pri com je bezprostredny zazitok odputania sa od zeme - zatial- do jari - ukazat na nete, co to je, mohlo by to zatial stacit.

berenika39
23. led 2011

@inkinka dík, já se včera snažila trochu uhnout od toho trápení s vyplakáním, létání je na programu dne, jen ven dnes nemůžeme - má teplotu, pochopitelně nevím, proč 😝 . bydlíme blízko kbelského letiště, vyrazíme tam, jak to půjde....a v obchodě, kam jezdíme nakupovat je taková ta helikoptéra na mince, ta přijde na řadu první🙂. zvláštní, má taková období, kdy ho něco absolutně pohltí a zkoumá to do té doby, dokud sám neuzná za vhodné, že je tím nasycený. tak teď budeme lítat....ještě mě tedy napadlo lítání miminek - ale to ještě zvážím 😀 😀 😀 .

inkinka
23. led 2011

@berenika39 chapem 😉 my sme mali vlaky a zive kone, dodnes mi je vycitane, ze som slubila jazdenie a nesplnila 😔lietanie batoliat zvazuj , nacvik mozes zacat s vytahovanim za rucky do vysky, tam je tiez velka sanca vyklbenia 😝 😖

berenika39
23. led 2011

@inkinka to nebylo myšleno vážně...právě si teď myslím, že je doba, kdy si už jasně uvědomuje plno souvislostí, nechci, aby byl zbatečně zklamaný, na všechno koukají jinak než my a i pro nás nepodstatné věci jsou pro ně "životně důležité". to těšení, když mu slíbím, že po spinkání budeme dělat to a to....nemá chybu. s živým koněm to taky není úplně jednoduché, ale dá se.... 😉 jak máš velké dítko, děti? (jen jestli chceš, nemusíš, vím, že to v pase nemáš)