Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

johanka.
24. únor 2011

@blandik to znie naozaj velmi rozumne, neopakovat poziadavku viackrat, lebo to v konecnom dosledku bude mat opacny ucinok. Niekedy si pripadam ako pokazena platna, ze stale dookola opakujem to iste, obcas sa mi to stane, ked som uz velmi unavena a nevladzem sa na Misku na 100 percent plnohodnotne sustredit. Akurat ten odchod do inej miestnosti u nas nejak nefunguje, lebo to zacne mala vrieskat, ze mam ostat a robit to, co ona chce. Normalne mam dojem, akoby na nu prisla druha separacna uzkost. No skusim to i tak nejak zakomponovat do svojho spravania.

Montesorri sa mi tiez pozdava cim dalej tym viac. Kupila som si o tom aj nejake knizky, je to hlavne v style, ako poskytovat montessori pedagogiku svojim detom, ked si nemozete dovolit platit mu skolku/skolu. Stiham to citat len po troskach, no co sa prostredia tyka, princip je obklopovat dieta prirodnymi materialmi, dat mu volnost, umoznit samostatnost. Co som sa zatial docitala, tak mnohe veci su uplne prirodzene, ak sa aspon trochu rodic zamysli nad tym, co moze dieta citit. Takze niektore montessori principy sme uplatnili bez toho, ze by sme vedeli, ze su montessori. Miska je v bavlnenych plienkach (= dostava sa do kontaktu s prirodnym materialom), spava na matraci priamo na zemi (= moze sama zliezt a vyliezt, ked chce), svoje veci ma na polickach, kam dociahne, hracky uprednostnujeme drevene, bavlnene, papier, hra sa s gastanmi, z cicerom... s manzelom mame obaja dost nechut k plastakom, no i tak ma toho spustu, lebo ju tym zasypa rodina a navstevy. No a najblizsie chcem poprosit manzela, nech Miske urobi nejaky maly stolik a stolicku z dreva (ma v pivnici malu stolarsku dielnu), no to bude mozno aktualne, ked si napriklad vydrzi carbat farbickami dlhsie ako par sekund. Aj ked, mozno by sa to uz vyuzilo pri prikrmoch.

blandik
24. únor 2011

@johanka. - koukala jsem, že tvoje Miška je hodně malá - a myslím, že kolem 1,5 roku vrcholí separace - tedy u ní je silná separační úzkost...na tak malé děti nějaké promýšlení moc fungovat nebude, to začalo u našeho fungovat až tak po druhém roce...když byl menší tak nejlépe fungovala "zábava" - že spojit ty problematické činnosti s nějakou zábavou - u nás jezdilo autíčko se s ním umýt, při oblíkání jsme koukali do knížek...

MOhla bys mi dát tip na nějakou montessori knížku, která se ti zdá hodně dobrá? Docela by mě zajímaly různé senzitivní období u dětí, celková filozofie a určitě i adekvátní aktivity pro příslušná senzitivní období..Já se chystám malému udělat police, do nich dát nějaké tácky s pomůckama...aby je měl na očích, aby si je mohl sám zvolit, když je bude chtít ...ztím jsem mu jen občas nasypala něco do misky, od to přebíral, přendával...te'd už je ale i větší, už potřebuje spíše puzzle, tyče a více promyšlené "přesypávačky" ..

johanka.
24. únor 2011

@blandik aha, tak uz rozumiem, preco mam zase problem ist na zachod 😀 dokonca aj ked si tam Misku odnesiem, nie a nie ju postavit na zem 😀 snad sa boji, ze sa jej prepadnem do tej misy ci co 😀 😀 😀 Zvlastne, ze sa o separacnej uzkosti hovori ako o "uzkosti osemmesacnych", vraj vtedy to pride a tak som to pochopila, ze za mesiac-dva to prejde, ale asi je viac pravda, ze ta uzkost sa objavuje pocas prvych dvoch-troch rokov znova a znova.

No skusila som medzitym taky pristup, ako si tu nacrtla. Ked si Miska zobrala z krboveho naradia zeleznu lopatku a zacala nou buchat o parkety, tak som jej povedala, ze ta lopatka je urcena na krb, nie na parkety, aby ich nedoskriabala... Par sekund bol klud, potom dosla do kuchyne buchajuc tou lopatkou o zem. Cupla som si ku nej, vypustila z hlavy vsetko ostatne a povedala, ze to nie je prave najlepsi napad, takto sa hrat s tou lopatkou, ze ta patri ku krbu a pouziva sa tam, ze ak sa chce hrat s lopatkou, moze si zobrat napriklad plastovu z kuchyne aj spolu so zmetacikom, ze to je vhodne na dlazku. Normalne to zabralo, zaniesla kovovu lopatku ku krbu a potom sa chvilu zabavala rozmetanim smeti po kuchyni, az som bola prekvapena. Neskor pri obliekani to uz nezabralo, no i ak to vyzera, ze aj s takymi malymi detmi to obcas ide. Akurat namiesto tretieho kroku (nechat dieta s informaciou same) treba vymysliet nieco ine. Na co si najviac treba zvyknut, je vediet sa plne venovat dietatu, nechat na nejaku chvilu vsetko bokom, teda v hlave mi nesmie bezat, ze mam nieco na sporaku a musim davat pozor nech mi to neprihori. Naozaj je asi dolezite, aby dieta videlo, ze v tejto chvili som tu len a len pren.

Tie montessori knizky su hlavne o tipoch na rozne aktivity, pricom tie aktivity casto spocivaju v tom, zapojit dieta do domacich prac a do zivota rodiny. Spominaju sa aj senzitivne obdobia, tak do veku 5-6 rokov, no su pomerne siroke. Naozaj som ich zatial necitala dokladne, no po takom zbeznom prelistovani sa mi velmi paci tato:
http://www.amazon.com/How-Raise-Amazing-Child-M...
Je tam viac obrazkov ako textu, ale text je dost obsazny. Nie nejake velke teorie o vyvoji dietata, skor spusta dost uzitocnych postrehov, prijemne sa to cita, je to dost podnetne.

klementina
24. únor 2011

@blandik my nemame montessori izbu, ale predvcerom som jej dala na spodne policky kniznice tacky na presypanie - na jednej mam dve priesvitne misky na presypenie tekvicovych semiacok, kde som pridala na tacku aj lyzicku {semiacka som odkukala z MT skolky 😉 } na dalsej tacke mame presypanie muky lievikom a na dalsiu chcem dat prelievanie vody, len este mi neprisli dzbaniky, som hladala po vsetkych domacich potrebach dzbanik s uskom a cicerkom priesvitny 2,5dc a nakoniec som ho nasla vo vinoteke, uz mi aj prisiel, len jena poste, a este som si pren nebola. tak zatial mam len obycajne pohary na prelievanie.
dnes si zobrala sama ten lievik s mukou a pekne si presypala, len bol z toho dost neporiadok, lebo mam malu tacku, musim zohnat vacsiu, ale zasa si to pekne povysavala, lebo musim este kupit metlicku s lopatkou, to nemame doma.
takze to skor tvorim, a dokupujem veci, ale dufam, ze aspon 4policky budu MT aktivity.
inak dost veci som odkukala aj odtialto www.montessori-doma.sk hlavne co sa tyka malovania a odtackov.
ozaj, puzzle ma tiez v jednej zvlast policke a to ju momentalne tiez velmi bavi. aj ked ma k tomu stale vola, mami pomoz mi 🙂
ty mas aj kupeny nejaky senzomotoricky MT material ?

lopka
25. únor 2011

Ahoj holky
jednou jsem prisla mezi Vas pro radu a taky jeden cas cetla.Posledni dobou jsem nemela cas a hlavne vsechno super bezelo.Ted jsem po dlouhe dobe nakoukla a vidim ,ze se docela dost bavite o montessori.Ja jsem taky jedna z tech maminek,ktera se o montessori dost zajima,udelala jsem si par kurzu,zrovna ted v pondeli mne ceka geometrie a na prelomu dubna ,kvetna dvoudenni kurz ohl.cestiny.Na tu se tesim moc ,protoze mne prijde velice zajimava a dulezita.
K Vanocum Adelka dostala pokojicek trosku podle montessori pravidel.A hlavne se ho snazim neustale udrzovat podle urciteho radu a Adel mi s tim statecne pomaha.Mame neco i ze sensomotorickeho materialu.Zrovna vcera chtela pracovat s cervenymi tycemi a ruzovou vezi,na to jsem se moc tesila,Protoze vez mne fakt uchvatila.JInak kolem 18 mesice moc rada pracovala s valcemi,mame vsechny 4 stojany a uz to zvladla,ted ji to vubec nezajima.Ale stejne nejradeji pracuje s vodou ,krupici a se vsim s cim se da udelat super neporadek 😀
Chodime obcas do motessori herny a v budoucnu bychom tam chtely chodit vice,ale zrovna se nam to kryje s plavanim a je dost odpo unavena a s tim souvisi nase novinka a moje otazka.Minuly vikend jsme sly mezi norm.deti,kteri si neustale neco berou a nechovaji se k sobe s respektem.Adela po nekolikate kdyz si s necim zacala hrat ,tak vzdy nekdo prisel a vyrval ji to z ruky,zacala uz byt lehce nervozni,noc na to byla katasrofa,brecela a neustale sebou hazela,no des.Netusila jsme ,ze to v ni udela takovy hluboky otisk.Den pote se setkala se svoji kamoskou,se kterou si normalne hraji apod.Jjei rekace na vse bylo,ze ji nic nehctela pujcit ,vse si branila,kdyz se ji povedela ,ze se o hracky delime ,tak sebou svihla o zem a zacala vriskat a vztekat se .Do te doby jsem to neznala.Od te doby je to na dennim poradku.Rabr jsme cetla ,ale jak piste je to urceno pro starsi deti,muzete mi prosim nekdo v kratkosti poradit ,jak reagovat v techto navalech vzteku.Beru to v klidu,ale manzel je trochu vedle.Dekuji

lopka
25. únor 2011

Klementina tahle stranka je super,taky jsem z ni cerpala info🙂)
Knihy mam v kopii od Marie Montessori,ale znate to ke cteni se dostanu velice zridka. ☹

reruna
25. únor 2011

@lopka brát to v klidu je to nejlepší, co můžeš udělat, já to bohužel často nedokážu 😅 ale dcerka ti jde do období vzdoru, takže takové reakce se vztekáním budou častější a od ostatních dětí ji izolovat taky nemůžeš, ty situace, že jí někdo něco sebere a tak- bude se muset naučit se s tím vyrovnat, půjčování hraček děti chápou až hodně po 3. roku věku, do té doby si je moc půjčovat nechtějí a hrát si s ostatními dětmi taky moc nejde, spíš si hrají vedle sebe, až od těch 3 let se rozvíjí kooperace a společné hraní

lopka
25. únor 2011

Rerun a jak reagovat na verejnosti,manzel s ni byl v restauraci,nekolikrat ji povedel,ze uz budou muste jit a stejne svihla s sebou o zem a kricela atd.Vzdyt to znate.Rikal ,ze ji capl,nenechala se ani obleci a az venku ,kdyz zjistila ,ze je tam zima ji mohl teprve obleci a uklidnila se.Jasan izolovat ji nechci ,ale boli mne srdce,kdyz to vidim,jak kouka bezbranne a je z toho prekvapena.Snazila jsem se ji chranit ,ale v kazde situaci to neslo.Predtim nebyl problem hracky pujcit a o neco se podelit,prave naopak.Byla az moc stedra.

reruna
25. únor 2011

@lopka jo jo, takový situace jsou dost těžký... já bych udělala asi to, co tm,ale není to asi úplně podle rabr. Asi by bylo dobré se k dítěti sklonit a uznat, že se vzteká, a chvilku počkat, až se uklidní, jenže ty reakce lidí v restauraci sii umím představit...

lopka
25. únor 2011

Asi tak nejak ,vsichni na nej koukaly a hl.pro nej to bylo poprve,kdy to musel nejak resit.Byl z toho fakt vedle.

betelgeuzz
25. únor 2011

Vidím, že tu řešíte montessori, možná se vám budou líbit tyhle videa. Zatím jsem ještě všechny neviděla. Doporučuji přečíst i diskuze pod videem, protože ve videu není často vysvětlen smysl těch aktivit a vysvětluje to až někdo v diskuzi.
http://www.rodina.cz/rubrika/video
nevím, jak to tam mají seřazeno, protože v tomhle odkaze http://www.rodina.cz/clanek7915.htm jsou videa uvedena na pravé straně a dole jsou úvodní videa na seznámení, tak možná z toho druhého odkazu to bude lepší.

klementina
25. únor 2011

@lopka u nas fungovalo, ked bola mensia to, ze som pomenovala to co ona chcela robit, napr. chces este zostat tu a hrat sa s hrackami? okamzite prestala plakat a potom som jej zacala vysvetlovat, ze by to bolo super, keby sme tam mohli ostat, a potom dovod uviest nejaky rozumny, preco treba ist a ze sa tam coskoro vratime. neviem, ci je to podla RABR, lebo len zacinam citat, ale fungovalo to.
ale teraz na nu nezabera ani toto, vzdy sa sice trosku ukludni, povie, ze ano, ale ked jej zacnem hovorit dalej, a nedeje sa to, co chce ona, tak rev. a teraz ja sa to snazim riesit pevnym objatim, ked chyti zachvat a hadze sa o zem a sa mi zda, ze to trosku aj zabera. ale ked sme spolu s mm tak je to hrozne, lebo on to nezvlada, najradcsej by jej plesol po zadku, zacne po mne kricat, co ju obimam, ved si neuvedomi dosledky, ze robi zle, a ja mam potom z toho uplne nervy a v kupelke vzdy objavim dalsi sedivy vlas ☹
dnes sme mali tiez taku peknu scenu na cele sidlisko 😠
snazim sa o pevne stanovenie hranic, vzdy ju upozornim, ze zachvilu odideme, a potom trvam na svojom, tak neviem, ci to zabere do buducna, lebo zatial nic moc.
tiez by som uvitala rady skusenejsich mamiciek.

@betelgeuzz paradne videa.

lopka
25. únor 2011

U nas vcera probehla premiera s lisem na cesnek,tlacily jsme modelinu.Adelka byla fascinovana ,jake nadherne vlasky muzeme diky lisu vyrobit🙂)
Aktivity kazdodenniho zivota jsou fakt uzasne 😉

reruna
28. únor 2011

@lopka plastelína je úžasná věc 🙂

basika
2. bře 2011

ahojte ide zasa o RABR radu alebo pohľad na výchovu

1. Kamarátka sa čítala knihu RABR aj sa snaží postupovať, ale dostala sa do bodu, kedy má pochybnosti. Pri rôznych situáciách dáva dcéreka na výber. Napríklad odložíš tanier zo stola? Dcérka povedala, že nie. Hoci inokedy sama hovorí, že to chce ona, sama sa pýta to urobiť. Tak povie, že nie. Potom teda chvíľinku ešte leží na stole ten tanier. Po chvíľke teda sa jej spýta znova a keď znova povie, že nie. TAk ho odloží kamarátka. Lenže po chvíľke straaašny rev, že ona to chcela odložiť. TAkto je to často, dá jej na výber z A alebo B, dcérka si vyberie A a keď mamička ide urobiť B, tak rev, že ona chcela B. Tu naráža na to, že vlastne dieťa či sa vie rozhodnúť čo chce, lebo potom to vyzerá, že vlastne nevie čo chce.

2. Moja dcérka, problém má teraz veľmi obdobie, že vyháňa moju mamu "choď preč, buď ticho, prípadne príde ku nej a udrie ju". Aj si to nevšímame, lenže keď si to nevšímame..to opakuje "buď ticho" a príde až predtvár, že aby sme ju videli a to je stále stále stále, hoci moja mama sa s ňou ani nerozpráva povie to, keď sa jej prihovorí povie to. Akože už ma to dosť hnevá, lebo skutočne nič nezaberá. Dosť je to ale nepríjemné,keď ja som s cudzími ľudmi vonku a prichádza moja mama. Pozdraví sa moja mama.. a dcéra jej na to "buď ticho" a pred cudzími je to ozaj nepríjemné.

reruna
2. bře 2011

@basika to je opravdu nepříjemné, to věřím... někde to musela malá slyšet - bu´d ticho, běž pryč... možná právě od babičky, tak jí to ted vrací, děti si někdy pamatujou věci, které si už my dospělí ani nevzpomeneme... nebo to má možná z nějaké pohádky, např. náš Míša pořád poslední dobou opakuje hlášku - já vás zničím - a to taky leze šíleně na nervy, když to říká všem a pořád dokola.... a přišla jsem te´d na to, že to má ze Šmoulíků, jak Gargamel chce zničit šmouly... takže jsme zatrhli šmoulíky 😠 asi to chce jí v klidu doma vysvětlovat, že se to babičce neříká, že jí je to pak líto...

basika
2. bře 2011

@reruna no ona to má len voči mojej mame, už raz mala také obdobie, trošku to prešlo a teraz znova. A takéto spôsoby vôbec nie som si vedomá, že by sme si hovorili navzájom. Má to len voči mojej mame. A to moja mama nie je voči nej nejaká priečna, dosť jej vychádza v ústrety, nemajú nejaké konflikty..tak skutočne neviem.

reruna
2. bře 2011

to je opravdu zvláštní chování, zkus si o tom s malou promluvit, jestli se to jen trochu dá, třeba ti sama řekně, proč se tak chová

basika
2. bře 2011

@reruna No napríklad ja jej poviem, že príde starká ona mi hneď povie, že "budem ju biť, poviem jej buď ticho" a minule opačne najprv sme sa stretli s mamou tak jej to zasa hovorila a potom mi to v aute hovorila "starkej som povedala, buď ticho" a keď som sa jej spýtala, prečo jej to hovorí, tak mi odpvoedala "lebo je neskutočná" 😖 😖 akžoe ten dôvod mi bol aj smiešny. Keď jej poviem, že to sa nepatrí, že sa mi to nepáči.. tak poviek "patrí sa to". Aj si to nevšímame a pod...ale je to ťažké.

reruna
2. bře 2011

@basika no jestli ses tomu někdy třeba zasmála, tak třeba to bere malá jako legraci, Míša taky pořád opakuje vitpy, který vlastně ani vtipný nejsou, ale když to vyslovil poprvé, tak jsme se třeba nedopatřením zasmáli....

bubelko
3. bře 2011

ahojte 😉

@basika a ako stara je dcerka tvojej kamaratky? nam sa to obcas stavalo, ze ked som lukasovi povedala, ze upraces ty alebo ja, povedal, ze mam ja a potom spustil rev, ze chcel on. skratka nevedel, co chcel. ale u nas tieto reakcie a stavy poukazovali na to, ze je velmi unaveny a treba ist spat. to iste bolo napr. pri chces sa ist najskor do vane alebo najskor vycisti zuby. chcel do vane a potom krical, ze nie, ze cistit zuby.

co sa tyka tych rekacii na tvoju mamku - odniekadial to ma. u nas takto lukas pouziva, ak mu nieco nejde, "ach mano". alebo momentalne velmi oblubene, ked mu nieco chceme s muzom vysvetlit (obzvlast ja), tak este ani nezacnem uz povie "nechaj ma dohovorit" - pocul od muza, ako to vravel mne. skus naozaj zistit, kde to mohla pocut. hlavne to, ze babka je neskutocna (nepovedal to niekto z vas, ked nieco urobila alebo pod? ). deti su velmi vnimave a pamataju si veci aj vtedy, ked sa nam zda, ze vobec nie su duchom pritomne 😉 a skratka obrnit sa trpezlivostou a vysvetlovat a vysvetlovat 😉 ja viem, ze to je niekedy tazke. alebo by jej to mozno mohla skusit prave povedat babka, ze sa jej to nepaci, pripadne ak ju udrie, jednoducho od nej ist prec. neviem, myslim, ze u nas by uz babka pouzila asi v tomto pripade pouzila aj to, ze ak chces mat ticho, tak chod do svojej izby, ja sa teraz rozpravam s mamkou (ale neviem, ci to je to, co si chcela pocut 😉 )

basika
3. bře 2011

@bubelko presne ako píšeš také sú tie reakcie kamarátkinej dcéry teraz v apríly bude mať 3 roky. A čo sa mojej dcéry týka..tak ja skutočne neviem odkiaľ to má, absolútne nemáme takéto spôsoby a má to vyslovene, len mojej mame, nikomu inému tak nehovorí.

bubelko
3. bře 2011

@basika ono to mohla pocut od dedka, od tety, od uja, od hocikoho. to je tazko teraz zistit 😒
a tie reakcie kamoskinej dcery su zakazdym alebo len niekedy? lebo nam pomohlo skratka predchadzat takymto situaciam - trebars, ak bol unaveny, som sa ho nepytala, ci chce odlozit tanier zo stola, alebo ci chce ist do vane. isli sme sa skratka kupat, bez otazky, aka bude postupnost. zjednodusila som celu komunikaciu, zrusila som alebo. ostali otazky s odpovedami ano a nie. mozno to nie je rabr, ale ono nic nie je preda 100%. takze mozno pomoze vypozorovat, kedy nastavaju tie reakcie, ci nie su sposobene unavou a pod.

lindulak
3. bře 2011

@basika no s takymito "vychovanými" spôsobmi máme tiež svoje zážitky. naša to asi odkukala v škôlke. deti sú také - niečo niekde začujú, dokonca len v rozprávke a potom to veselo používajú. tiež sa na to cudzí /ale aj niektorí z rodiny/ pozerajú, akože sme mäkkí a zle ju vychovávame. Ale mne sa nechce robiť jej nejaký teror, keď podľa mňa to tak nemyslí a prejde ju to. proste dačo skúšajú. a napr. u nás často takto "neslušne" reaguje na ľudí, ktorí jej povedali niečo, čo sa jej nepáčilo. napr. svokor reagoval na niečo, čo povedala že "si zlá". no a potom sa čuduje, keď ona zdanlivo bez príčiny mu neskôr povie niečo "milé".

emjee
4. bře 2011

pls ako zareagovat: M. sa vcera vecer pred spanim zacal bit po lici 😝 netusim odkial to ma 😔 no tento tyzden je pre nas tazky, lebo mm je v nemocnici, ja chodim do prace a on je doma s babkou (ktora neovlada RABR, hoci je casto s nami a vie ako k M. pristupujeme)

reruna
4. bře 2011

@emjee kdoví, odkud to má, možná si jen něco zkouší, co viděl v tv... babička by mu jistě facku nedala...
Taky bych potřebovala radu, na staršího Mišku nějak nefunguje vysvětlování, místo zákazu - nelítej tak rychle... mu vysvětluju, že když bude tak rychle lítat po bytě, může do něčeho třeba narazit a bouchnout se - tak na to on odpoví, já se chci bouchnout a lítá dál. Nebo když máš horečku, je potřeba ležet v postýlce, aby ses brzo uzdravil - já se nechci uzdravit! nebo když budeš házet autíčkem, tak se rozbije - já ho chci rozbít! z okna se můžeš vyklánět jen se mnou, ne sám, mohl bys přepadnout, je to moc vysoko - já se chci celej rozbít a být v nemocnici! popřípadě ještě přitvrdí a řekne, že chce umřít, aniž si asi uvědomuje, co to znamená.
Co s tím? MM už to i obrátil proti mě, že s tím vysvětlováním dosahuju pravý opak a že je malý strašně zlobivý... no bodej´t, když je nemocný..... Asi dělám špatně, když mu říkám, co by se mohlo stát ... možná ho moc straším, ae jak jinak mu vysvětlit, co je skutečně nebezpečné....?

emjee
4. bře 2011

@reruna ja by som na to odpovedala, ze potom ty budes velmi smutna, ked sa mu nieco stane

reruna
4. bře 2011

@emjee no to mu samozřejmě říkám, ale on prostě neguje všechno, co já říkám, takže já něco řeknu a on hned úplný opak - já budu smutná - a já ne! určitě je to nějaký období, kdy zas má potřebu mít na všechno opačný názor, než já, ale moje nervy tohle dlouho nevydrží.... a mm ten už vůbec ne, ten hned vypění

bubelko
4. bře 2011

@reruna a skusila si mu povedat, dobre, tak si urob po svojom? u nas vacsinou na to prisla odpoved - ja nechcem a bol klud. alebo som ho nechala lietat a ked spadol a obil sa, tak som pofukala a nasledne sa opytala, ci to je to, co chcel. tiez bola odpoved zaporna. cize ja by som ho skusila pri niektorych veciach niest nasledky - teda pri takych, kde nehrozi, ze skonci v nemocnici 😉

randarka
7. bře 2011

Ahojte vsetky mamicky, ktorym nie je lahostajne, ako svoje dieta vychovavate. Momentalne pracujem na bakalarke, v ktorej sa zaoberam tym, ci vychova a starostlivost v prvom roku ma vplyv na neskorsie spravanie dietata. Ak by ste mali cas a chut pomoct, tak mi mozete vypnit dotaznik (pre mamicky deti 18-36mesiacov), staci kliknut na tento link (pripadne skopirujte do vyhliadavaca) :
http://www.kwiksurveys.com/online-survey.php?su...
Je to ananymne. DAKUJEM