Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
7. bře 2011

@randarka máš to tam, a celkem dobré otázky, i jen tak k zamyšlení o souvislostech.-)))
at se daří...

prsky
7. bře 2011

@randarka ja som aj vyplnila, ale neodoslala, lebo na otazky c 9 a 10 tam pre nas nie je odpoved... trochu mi na dotazniku vadi, ze su otazky kladene do minulosti - je tu asi viac bab, co maju aktualne dojcene deti, deti, co spia s nimi v posteli, ktore sa upokojuju v naruci, nosia sa v satke alebo nosici atd atp - niektore otazky by mohli mat aj otvorenu moznost (napr. ine a doplnit co)...u mna islo napr. o spominane otazky 9 a 10 - pri 9 to bude asi u vacsiny zien, lebo tie, co dojcia/li a nekrmili flasou maju v tej otazke odpovedat co, ked ani jedna z moznosti nesedi (a naopak, zeny, co nedojcili, maju co zaskrtnut v otazke c 8?) a pri 10 - my sa dojcime doteraz a dcerka este nevyzera, ze by sa uz nechcela dojcit, ani ju v dohladnej dobe odstavovat neplanujem, cize zasa - neviem, co odskrtnut, kedze na nas nesedi ani jedno 😉

klementina
7. bře 2011

@randarka vyplnila a poslala. celkom by ma zaujimal zaver tej tvojej prace. neposles? 😉

berenika39
7. bře 2011

@randarka
také by mě zajímal nějaký výstup z té práce🙂

randarka
8. bře 2011

caute, vopred dakujem za vyplnenie
PO ukonceni prace a zkompletizovani vysledkov urcite napisem, ci sa nejaka suvislost ukazala.

randarka
8. bře 2011

@prsky Dakujem za konstruktivne pripomienky, pripustam, ze existuje este mnoho detailov a situacii,
ktore tam nie su a mohli by byt zahrnute, ale to by potom musel dotaznik obsahovat velmi velke mnozstvo otazok, co by bolo prilis narocne na vyplnanie i na vyhodnocovanie.
V dotazniku som sa snazila zachytit orientacne a typicke situacie.
Otazky v prvej casti su kladene do minulosti, pretoze v praci skumam suvislost medzi prvym rokom zivota a neskorsim spravanim.
Ked este babatko dojcis, kludne mozes zaskrtnut ze podla potreby dietata, kedze jeho ppotreba v prvom roku bola, este sa neodstavit. A krmenie flasou sa tiez tyka prveho roku zivota (mozno si davala flasou aspon cajik....)
Duam, ze som poradila a odpovedala.

klementina
9. bře 2011

@randarka mna by este zaujimalo s cim ma suvis to, ze dieta je schopne samo sa hrat dlhsiu dobu bez pomoci dospeleho? lebo moja mala ma ku vsetkemu potrebuje, ked je u nas navsteva, alebo sme niekde s detmi, kde sa hraju aj ostatne, je schopna sa hrat sama, resp. popri detom s nimi. a ja mozem aj "kvakat pri kavicke"
ale ked sme doma same dve, tak ani na zachod nemozem ist sama a pri kazdej hre jej musim asistovat.
tak ak najdes ten suvis,kvoli comu to tak je, tak budem rada, ak mi das vediet 🙂
ja si zatial myslim, ze je to vekom, ze je este mala. ale fakt by som bola rada, ak by bola "samostatnejsie"

emjee
10. bře 2011

😔 som si kupila mama a ja a tam tema o pochvalach a trestoch 😝 nechcete im niekto napisat o RABR?

vdesolo
10. bře 2011

@emjee Respektovat a být respektován zásadně změnilo můj náhled na výchovu a zásadně mi pomohlo ve výchově mého velmi živého dítěte. Jsou dvě zásadní knihy o výchově:

RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN
JAK ŽÍT A NEZBLÁZNIT SE

V obou dvou je, jak vypadají komunikační efektivní postupy. Zkusím shrnout do IP.

berenika39
10. bře 2011

@emjee O rabr? Stručně: dítě je člověk jako každý jiný a zaslouží si jednání jako ostatní. Ale je to tak přehledná, v uvozovkách jednoduchá knížka, že ji jednak nemusíš číst souvisle, jednak stačí z toho "vysát" jen to podstatné.
Uvidíš, zkus, knížek není nikdy dost🙂)).

petrunka01
10. bře 2011

Ahoj..nechci se tu nějak motat,i když téma sleduju a hledám inspiraci🙂..řekla bych,že emjee ví,co je RABR a praktikuje tento styl výchovy.Jen psala,že četla nějaký článek v časopise,co byl antirabr a že by chtělo jim do toho časopisu napsat něco o rabr.Tak jsem to pochopila já...

berenika39
10. bře 2011

@petrunka01 no jo, to jsem si naběhla🙂)))). @emjee to nebylo od tebe ani trochu rabr, jelikož nerespektuješ moji demenci, plynoucí z pobytu doma v zimě s batoletem.
Ano, každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Odpovídám už jen zásadně na otázky: mimuško má stoličku bolístkově plakánkuje proč.....

berenika39
10. bře 2011

navíc jsem si ted všimla, že emjee psala "nechcete IM napisat", ne nechcete MI napisat....takže nejen že zpomaleně chápu, ale ani neumím číst....s.o.s.

emjee
10. bře 2011

😀 😀 😀 dik za odpovede baby @vdesolo a @berenika39 ale je to presne ako pise @petrunka01 ja viem co je rabr, dokonca sa snazim podla toho jednat, len som teraz citala v casopise o trestoch a pochvalach, tak reku niekto by mohol napisat do casaku, ze o co ide v rabr 😀

reruna
10. bře 2011

@emjee no je zajímavé, že já jsem se o Rabr dočetla právě v tomhle časopise Máma a já, někdy loni, dříve jsem o té knížce neslyšela, ale tam byl o tom velmi dlouhý a zajímavý článek, pak jsem si teprve všimla diskuze tady na MK a pak jsem si knihu půjčila v knihovně a nakonec i koupila. Je škoda, že ty redaktorky o tom asi spolu moc nediskutují...

emjee
10. bře 2011

@reruna aha, tak asi tam davaju rozne i protichodne nazory, ze nech si mamicky vyberu, co sa im paci 😀

reruna
10. bře 2011

@emjee no určitě to psal někdo jiný, ale je to fakt škoda, právě tento časopis se mi ze všech ostatních podobných zdál zatím nejlepší....

klementina
10. bře 2011

mne sa zda ovela lepsi casopis Dieta, neviem, ci je aj v cechach, ale myslim, ze je dost blizky vam co tu pisete

betelgeuzz
10. bře 2011

no já si myslím, že je dobře, že ty časopisy ukazují různé názory. Je to pro širokou veřejnost, tak se musí věnovat věcem z různých pohledů. kdyby to byl alternativní časopis, tak bude řešit RABR, látkovky a přirozené porody.

reruna
12. bře 2011

Holky potřebuju asi povzbuzení - poslední dobou mám silnej pocit, že u nás prostě s dětma ten princip rabr nefunguje, nebo jo, ale jen jednostraně, já se snažím a snažím, ale ke mě se nikdo rabrovsky nechová, děti se prostě rabrovsksy nechovají ani náznakem a ve mě sílí nespokojenost. Se starším poslední dobou není možné vyjít a mm je přesvědčený, že děláme ve výchově chybu.

verusky
12. bře 2011

@reruna to bude lepsi.to je vzdor a prejde (aspon doufam!).ja jsem s triletou anickou uplne na stiru,uz jsem premyslela nad navstevou psychologa,ale kdyz jsem v cekarne u lekare poslouchala maminky,je to normalni...nase anule ma proste svoji hlavu a pokud musis brat ohledy (na cas,na druhe dite,na zdravi...),nejde se s ni domluvit.ma svetle chvilky,kdy je sikovna a rozumna a jindy s ni nepohnu.u nas je to bohuzel ztizene jejim chatrnejsim zdravotnim stavem a nemoznosti venovat se jen ji (to mas taky).treba ta starsi uz je opravdu dal,uz dela veci,ze Ti chce delat radost,treba plakala v baletu (ucitelka je dost prisna) a vysvetlila jsem ji to a uz je to dobre.drz se! (ja taky musim..)

fem
12. bře 2011

@reruna ono to je tazko povedat, ci by to inym stylom bolo lepsie...vies ono ocakavat od tak malych deticiek respekt je velmi tazke, kedze oni su v nasom dospelackom ponimani egoisticki...
prvy prelom niekedy po 3 rokoch, je to individualne...
dalsi v 6. rokoch
a nieco take ze som na moralnej urovni dospeleho cloveka tak asi 12. rokov
..jedna vec je respektujuca komunikacia, namiesto kriku, trestov
druha vec..je ci deti maju dostatocny priestor na vykonavani cinnosti ktore ich bavia..po starom sa to volalo ako vybijanie energie..ono jednoducho kazdy vek ma svoju specialitu a treba deti nechat si uspokojit svoje potreby...
vzdy to tak bolo..a hlavne v starsich dobach, na vesniciach sa to omnoho viac respektovalo ako dnes kde deti si tazko nachadzaju zmysluplne cinnosti ktore by ich bavili...boli stastne a mali zmysluplne miesto v rodine...
nie je to len o hre...
a posledna vec moze but specificke situacie surodenecka rivalita a pod...
ale uplne ta chapem..vydrz je to tazke...
ale nemyslim si zeby nerespekt, krik, autorita , strach a vsetky tie veci problemy vychovy riesili , skor ich odsuvaju na inu kolaj...
a sprievodnym javom takej vychovy je osoba, ktora bude v zivote inklinovat v poslusnosti k inym...lahko podlahne tlaku..aj ked trosku teoretizujem..ale pravdepodobnost tam je...
co som chcela povedat, ze to nie je len o respektujucej komunikacii ...ale aj to je o zmysluplnej cinnosti dietata (spravne nasmerovanie energie, toho , co ho bavi..co on chce, nie my... na dedinach, v prirode sa to vzdy prirodzene realizovalo), zmysluplne miesto v rodine..tiez sa buduje postupne, v com som dobry, v com mozem jedinecne prispiet a napokon vseobecne vztahy v rodine (kde moze byt problemom surodenecka rivalita)
vsetko to chce cas....vsetko...ani nerespetkujucou a rychlou komunikaciou nedosiahne clovek tieto veci raz dva...
tieto veci sa buduju postupne a je to obojstranny proces...

reruna
13. bře 2011

@verusky díky za povzbuzení
@fem ano, já vím, že očekávat od dětí, že se ke mě budou chovat respektujícím způsobem nemůžu, já vím, že jsem dospělá a měla bych to zvládat, ale asi nejsem tak silná, jak jsem si myslela, protože, i když si to všechno uvědomuju, tak ty pocity ve mě jsou - jsem s dětma pořád, většinou sama, celou zimu bojujeme s nemocema, růstem zubů atd. já musím pořád někoho chápat, utěšovat, zaměstnávat, vymýšlet, u toho nějak udělat domácí práce a ten pocit - takové to "a co já?" je pořád silnější... ale máš úplnou pravdu s tou smysluplnou činností, ale těžko se něco vymýšlí, když je dítě 14 dní nemocné a má ležet... ale už je mu lépa, tak se pokusím něco vymyslet, aby se nenudil, protože hodně problémů pramení z nudy

bubelko
13. bře 2011

@reruna to s tymi chorobami poznam. mali sme to teraz v kuse od oktobra do januara. to su veci, ktore neovplyvnis. u nas momentalne starsi fici na odpovediach typu: nechaj ma dorozpravat, nechaj ma na pokoji a co je nove, ked poviem, chod do izby a pridi, ked budes ochotny pocuvat, tak ide. ale bolo obdobie, ked nefungovalo nic. treba len vydrzat. ono ani u nas deti tiez nefunguju rabr a ja tiez nie uplne vzdy. ale snazim sa vela vysvetlit a chapat to, ze ked je napriklad nahnevany, nestastny alebo smutny. ale uznavam, ze niekedy je to tazko.
mne najviac pomohlo nereagovat v niektorych situaciach - jednoducho som povedala, nie je mozne s tebou teraz komunikovat, preto ani nebudem. vacsinou prisiel potom sam, ze chce, aby som sa s nim rozpravala.
inak dolezite je, dohodnut sa s manzelom na postupe. aj ked bude trebars nerabr, je dolezite aby ste boli jednotni. aby sa nestalo, ze jeden povie tak a druhy tak.

reruna este ma napadlo, preco musel syn lezat v posteli? u nas ked su deti chore, aj ked maju teplotu, lezat nemusia, pokial sa same nehrabu do postele. je to daleko jednoduchsie. a ked mam pocit, ze by im prospelo lezat - hlavne tomu starsiem - pustim mu dvd. vtedy vydrzi sediet a pozerat. niekedy plati stare dobre: ucel svati prostriedky. inak jonas mal teraz kiahne a clovek by to do neho nepovedal. lietal po byte, hral sa, bol na terase vonku. deti vnimaju choroby a teploty uplne inak ako my. 😉

inak minule som si spomenula na rabr komunikaciu: hovorila som mojmu starsiemu synovi, ze ma otvorene dvere na izbe a jonas tam smeruje, co s tym? a moj 3,5 rocny syn sedel dalej na gauci, pozeral si knizku a len nonsalantne poznamenal, to nevadi, lego je v krabici. 😉

bezaz
14. bře 2011

caveste, idem opat po radu, lebo som sama zo seba nestastna 😅
ako v ramci rabr vysvetlit a hlavne zvladat situacie, ked starsie dieta robi "zle" mensiemu? viem, ze ninka je este dost mala na to, aby si davala pozor, ked si sadne vedla oskara, ze ho nekopne, ale ona mu napr tlaci prstami do fontanely, otvara nasilu oci, oprie sa mu o brusko celou vahou a pod.. stale vysvetlujem, ze je baby krehucke, musime byt opatrni atd atd, ale zatial nezabera 😖 a ked to spravi uz 5x za den, tak proste chytim hysaka, lebo si hned predstavujem, ako moze malemu ublizit 😢

berenika39
14. bře 2011

@bezaz ahoj, podobnou situaci jsem tedy neřešila, nemám mimčo k petrovi 😀 , ale byl jeden čas taky takový hrom do police...tak jsme zkoušeli ho navést na "křehké, s citem", prostě jsem vzala věci, které při nešetrné manipulaci se rozbijí. dala jsem ho ke stolu, vysvětlila, že to a to je křehké, musí se na to pomalu, s citem a pak si s tím může hrát. Chce to věnovat tomu pár dní, aby si spojil to hraní u stolu třeba s vánoční ozdobou, se skořápkou od vajec (umytou ve vařící vodě 😝 😝 a chování mimo ten stůl...Ale po druhém roce to už pobere, určitě.... U nás zafungovala hláška "s citem", když jse viděla, že se blíží k něčemu, co by mohlo přijít k úhoně, řekla jsem "péto, s citem", nebyla tam ta negace, neměl důvod to na just udělat, reagoval na to spolehlivě, měl tu souvislot s tím hraním s křehkými věcmi.

Ukaž mu, jak se dá hrát a chovat se s citem, přenes to na malou - k té se taky musí opatrně, s citem....když něco vyvede, tak žádnou negaci, jen upozornit, jak by šlo....opatrně.. 😉 😉

berenika39
14. bře 2011

@bezaz grrrr omlouvám se, popletla jsem pohlaví tvých prcků....nezlob se.

bubelko
14. bře 2011

@bezaz no velmi neviem, lebo sme to nezazili. teda, nie ze by sa nestalo, zeby lukas jonasa nekopol alebo nebuchol, ked liezol k nemu na podlozku alebo na postel, ale zamerne mu zle nerobil.myslis, ze mala ziarli?
ja by som to vysvetlovanie ale este nevzdavala, skusila malu zapojit do kupania - nech oskarovi umyva nozky, rucky, nech podava plienky, pripadne by som ho polozila do postielky a malej povedala, ze nech ho postrazi - a akoze isla von, ale tak, aby si ich stale videla. skratka aby mala pocit, ze je dolezita aj ked je doma babatko. u nas to lukasovi dost prospelo a rychlo sa naucil ako s babatkom, dokonca som ich mohla nechat samych v obyvacke a ist na zachod, taky pozor na jonasa daval.

reruna
14. bře 2011

@bubelko když má dítě chřipku a vysoké horečky, tak by asi přece jen mělo ležet v posteli a ne lítat po bytě, jak splašenec, udělala jsem mu pelíšek v obýváku, střídali jsme TV, CD, fotky, malování, knížky, hry atd. ale jak se mu udělalo líp, tak už je jasné, že moc ležet nechtěl, kdyby si normálně hrál na zemi třeba s kostkama, tak mi to nevadí, ale on hned začal lítal, skákat, dělat psí kusy na sedačce a okamžitě mu vvyskakovala teplota nahoru, takže chřipka plynule přešla do zánětu průdušek 😠 mladší, když má teplotu, tak se taky nesnažím ho udržet v posteli, to by asi dost dobře nešlo, ale stím starším jsem to přece jen zkoušela. No snad se blýská na lepší časy, dneska bylo venku moc hezky, jsme už bez teplot, tak jsme byli odpoledne i venku, hned je lepší nálada a den rychleji uteče
@bezaz tohle jsme řešit nemuseli, žárlivost se u Míši projevila jinak - ubližovat začal mladšímu až jak začal lozit a brát mu hračky, to ho pak začal strkat a bouchat, ale do té doby si ho spíš nevšímal. Jak radily holky, pořád hlídat, ať dělá miminku malá, dá pusinku, jemně

bubelko
14. bře 2011

@reruna no tu snahu chapem, len sama viem, ze je to takmer neuskutocnitelne, drzat 3 rocne dieta proti jeho voli v posteli 😉 tak drzim palce, nech ste rychlo zdravi 🙂