Rhodéský ridgeback k dětem. Máte zkušenost?

tannawe
10. lis 2008

Ahoj, najde se na Konikovi rodina, ktera ma k detem rohodeskeho ridgebacka? Radi bychom si poridili na jare noveho pejska a uvazujeme prave o ridgebackovi...ma nekdo zkusenosti?
Klidne piste i zkusenosti s jinymi plemeny... 😉

nursik
3. pro 2008

Ahoj verco, no já ti nevím. Náš Dasty přes den hlídá svoje teritorium, ale když je doma, tak sebou praští a chrní 😀 Nevím, jak by snášeli odloučení od smečky a taty RR brání smečku za cenu vlastního života, ale jak moc brání majetek a teritorium, to ti říct nedokážu. Myslím, že pokud chcete vyloženě hlídače, tak se nat ospíš hodí jiná plemena.

nursik
3. pro 2008

A taky nezapomínej, že RR je africké plemeno a nevím, jak se jim bude líbit celou noc venku, když bude 20 pod nulou 😀

tannawe
autor
3. pro 2008

verca: no my sice mame RR opravdu kratce,ale muzu potvrdit, ze nase fenecka nejradeji travi svuj cas u nejblizsiho zdroje tepla a fakt se u ni hodne projevuje smeckovy pud...nejradeji si zaleze treba k detem, kdyz koukaji na pohadku, dneska rano dokonce vyskocila ke me do postele a dala si mi hlavu na bricho /to me dojalo.../samozrejme, ze ma svuj pelech a tohle byla vyjimka. Ale je fakt, ze da hodne na "smecku"...a v jedne knizce o RR doslova pisou, ze to nejsou psi, kteri maji zustat venku, ze opravdu hodne prozivaji to oddeleni od sve smecky. Nase Chaya tedy za mnou ted uz nechodi kam se vrtnu, ale jeste pred tremi dny se porad chodila divat jestli opravdu jsem v kuchyni a musela mit pelisek zrovna tam kde jsem byla jinak neusnula... 😀
Tazke, i kdyz jsou krasni, tak podle me hlidaci to nejsou...to spis nemeckeho ovcaka nebo neco vylozene na hlidani... 😉

tannawe
autor
7. led 2009

Tak jsem se po nejake dobe opet dostala k webu, takze jsem pro zvedave aktualizovala clanek o Chaye...myslim, ze rozhodne stoji za to podivat se co nam z nasi RR slecny roste za svehlavicku...ale je milionova a nevymenili bychom ji za nic...jen jsem vdecna za vsechny ty knihy co jsem o RR nakoupila, protoze bez nich bych si zacinala myslet, ze mame doma neco mezi telatkem, ditetem prevlecenym za pejska a filozofujicim pubertakem.
S manzelem jsme si rikali jak uz se tesime na tu jeji pubertu, to bude opravdu "orisek" 😀

http://www.tannawe.webnode.cz/news/chaya-stenat...

Obzvlášť fotka Chayenky vytuhlé s jazýčkem až na vestě je prostě k sežrání

😀 🙂 😵

liviky
7. led 2009

au tannawe 🙂
tak sem na tu Vaši slečnu koukla,ta je nádherná,nejvíc se mi líbí s tím jazykem a jak si kouše vlastní packu 😀
....no je to hotová manekýna,to náš Cantýsek taky,je mu sice už skoro 9 let,ale kdyxž uvidí foťák tak pozuje jak o duši 😀 ....no,je to šílené jak rychle rost co?,já co si pamatuju tak první rok a půl to byl šílený mazec,a pak ta puberta kolem 2 roku stála taky za to a myslím že se mu táhne až doteď 😅 😀 ....dělá prostě furt blbosti,vůbec žádný vážený stařík 😉 😀

tannawe
autor
7. led 2009

liviky,ahoj! jsou to fakt hrozni herci!
Me prijde, ze si to fakt uplne dava...no porad tu jeji psi dusicku studuju,ale je to uplne neco jineho nez znam...moji rodice ji videli po mesici a mamu malem odvezli co ze je to za "giganta"? nam uz to neprijde, ale je fakt, ze je proste obrovska! A manzel se vzdycky divi a rika jezis marja to je tele!! No tak mu rikam, hmm pockej za pul roku! Ale ja ji milujuuuu! I kdyz me tedy pekne vytaci! Tuhle na prochazce vzala caru a bylo to! Jsem myslela, ze me omejou a ona si tam o dvacet metru dal hrala se psama...
😠 😝
Takze ta puberta to bude asi chutovka, protoze ona je desny "péro" a ma teda silu jak bejk...a hlavne je fakt husta, ze chce byt vudce smecky, takze si to davame, ale jsem rada, ze jsme ji poridili, deti ji uplne milujou a ona je taky, takze to byla dobra volba... 🙂

liviky
7. led 2009

no mě zaal Canty v pubertě dělat takový věci jako.....na povel ke mě!.....se podíval doleva doprava,pak na mě a s pohledem to bylo jako na mě jo?????.......ještě teď má sem tam takový lumpárny na seznamu 😀

jinak já když si ho dovezla domů tak mi moje mamka řekla to je jako štěně jo?!?!? 😖 😀

tannawe
autor
7. led 2009

presne! stenatko ma byt uzlicek, mrnousek, no proste roztomilak a my jsme tam nabehli k chovatelce a kdyz jsme Chayenu videli tak jsem si rikala, hmmm tohle asi u manzela tedy neprojde...jenze jak ona hned prisla k nemu, tak byl z ni tak hotovej, ze mu asi ani nedochazelo jaka je to vlastne masa! A vsichni uz si ji zamilovali, i kdyz je fakt, ze ona je proste takova hrozne mila, i kdyz je to taky posuk...no a kdyz jde se mnou sama, tak si me hlida, na ke mne! pribehne, dostane pamlsek a zase si pobiha, ale nikdy mi jeste neutekla nebo tak neco, mam ji tedy ted v Praze jen na voditku /ale mimo Prahu ji poustim aby se vylitala.../ a kdyz jsme ted byli s detma v tech Uneticich, tak jak asi deti nekontrolovatelne migrovaly kolem,tak ji to tak rozdivocelo, ze uz vubec nereagovala a pripadala jsem si jak dobrej magor, kdyz jsem tak s piskotkem volala Chayenko, ke me... 😀 no a pak jak zmizela tak jsem si rikala a je to v p... 😢 a ona jakoby nic si tam hraje...no nervy na pochodu.
Ale asi tusila, ze neco neudelala uplne nejlip protoze pak byla takova "zarazena"....no uvidime, uz se tesim na ten cvicak,snad ji ti psi moc nebudou rozptylovat, to by me rakvilo... 😒

liviky
7. led 2009

no Canty se dokáže i parádně urazit a dělat netykavku 😀 ...jinak na cviáku poslouchal jako hodinky,bál se že bych ho asi vyměnila! 😀

tannawe
autor
7. led 2009

livi...chci se zeptat s tim urazenim...stalo se nam, ze kdyz sel s Chayou rano manzel tak byla potom pres den takova "divna".Ale tuhle jsem s ni sla ja, proste pohoda, hodila mojdu, prosly jsme se, vratily jsme se domu a chtela jsem si hrat i s detma. Tak jsme si vytahali hracky, ja jsem jeste chvili Chaye hazela jeji hracku, tak litala po byte jak splasena, pak jsem ji rekla dost, dala jsem ji na mistecko dobrutku a sla jsem si hrat s detma...no a koukam na ni co dela...a ona sla,sezrala si svoji dobrutku a pak jak videla, ze si hraju s detma tak sla a normalne prede mnou se vycurala primo doprostred obyvaku!!! 😲 😲 Normalne od te doby co jsme ji privezli chodi jen ven, knourne si u dveri nebo proste jinak da najevo, ze potrebuje a hned se jde. Tohle mi proste prislo vylozene naschval! Ale nechala jsem to byt...a ted nedavno jsem davala detem nejake keksiky v kuchyni,pohodicka, pes vyvenceny vsechno a zase na me tak koukala a najednou lup ho,hodila moc na koberec v obyvaku! No ja myslela,ze me slehne...je mozny, ze to proste dela naschval? Kdyz jindy normalne jde ven bez problemu po knournuti? A pak jeste tak "blbe cumi..." 😀 😠

liviky
8. led 2009

jj,to je ta jejich ješitnost,taky to Canty tak párkrát praktikoval,a druhá věc je,že si to chce doma ještě více zútulnit 😀 či poznačkovat,ikdyž to spíš dělají hafani........no,zkus se věnovat dětem i slečně ve stejnou dobu a pak když děti spí tak ssi jí taky nevšímat,možná tak rychleji pochopí,že je máš ráda stejně a nikoho neodstrkuješ,pejsci mají totiž jednodušší logické uvažování než lidi! 😉

tannawe
autor
8. led 2009

livi tak to jsi me "uklidnila"...ted se vali na gauci pote co nemilosrdne zdrtila jednu automapu, dav pary ponozek,koberec, no proste vycet by mohl pokracovat...hlavne ze se stenatko bavi! 😀

liviky
8. led 2009

tak mě Canty jen jednou prokousl ovladač na televizi,ale fungoval 😀 .....kousal ho asi proto že na něm bylo hodně méého pachu 😉 😀

tannawe
autor
8. led 2009

ponozky byly taky moje 😅 ,byla do nich zavrtana...no a na koberci jsem objevila rozmatlany makovy kolacek od deti 😀 takze je v tom nevinne 😀 ach ty spratecci! 😵 🙄

liviky
8. led 2009

jj,tak kdo je ted ten pravý viník,že jo 😉

tannawe
autor
4. únor 2009

Tak po delsi odmlce...
Nejnovejsi zazitky s Chayenou...je pekne vybirava a mlsna...to se ovsem dalo cekat, kdyz je panicka tak skvela kucharka,ze? 😀
Roste jako z vody, je to proste "gigant"!!! S manzelem se vzdycky na sebe podivame, kdyz se roztahne pres celou pohovku /jo...hadate spravne, Chaya si zabrala gauc...no...jasne,ze mame autoritu 😀 /
Je to ale hlavne obrovsky mazel a kontinualni prisavka /vypujcim si slova z AP diskuze... 😕 /
No a dela mi obrovskou radost jak je klidna, mirna a zaroven sva a vesela...proste fajn partak. Takze jsem rada, ze jsme se opravdu rozhodli pro RR, i kdyz jsme tedy ze zacatku trochu vahali...

vercavranov
4. únor 2009

Ahoj Tan, to jsem ráda, že jsi se ozvala. Držím palečky dětem, ať se brzy uzdraví. Moje fenky RR jsou taky pěkně rozmlsané, ale můžu si za to sama. Krmím granulkama Calibra, ale vždy jsem jim to zalévala masovým vývarem, kuřecím nebo hovězím,se zeleninou a trochou těstovin. Nedávno jsem nestihla nic nakoupit, tak holky na protest držely hladovku. 😖 Jsou ale naprosto úžasné a chápavé. Zatím se ničeho nebojí, klidně leží, když vysávám okolo nich, strašně rády pozorují pračku, když pere 😀 Hezky si vyhrají, když jsou dvě. A mají umělecké sklony, nedávno si otevřely skříň, vytáhly si kýbl s mokrou keramickou hlínou, tu si rozbalily a tvořily a tvořily 😀 Ony se tak zapasují do života, že člověk má pocit, že s nimi žije celou věčnost.. Já jsem si splnila sen. Vždycky jsem milovala koníky a přírodu, a chtěla jsem domeček se zahrádkou, kvůli bylinkám a zelenině, i jen tak pro potěchu, a ke štěstí už mi chyběl jen ridgeback, kterého jsem si zamilovala už jako malá. A teď mám rovnou dvojčátka 🙂 A co s dětmi, Tan, jak Chayenka vychází? Taky uvažuju o miminku,ale až pejsci odrostou.

tannawe
autor
5. únor 2009

Ahoj verco! Tak to jsem rada, ze se povedlo a ze se vlakno zase nekam nezatoulalo 😉

Ja si myslim, ze jsi udelala hlavne hodne dobre, ze jsi si koupila rovnou dve stenatka! Chaya jakmile se dostane k nasim do smecky jejich tri psu /maji mix - labradorka a dve feny malych kniracek/ tak je jak v sedmem nebi, jenze si nase holka neuvedomuje, ze tohle uz nejsou zadne mladice, ale dustojne starnouci ci vylozene stare psi damy takze na nejake postuchovani a litani uz je moc neuzije...
Ale i tak to porad zkousi.
Minule,kdyz jsme u nasich byli tak se pri dovadeni na zahrade asi o neco skrabla do "tvare" pod okem a porad se ji to spatne hoji. Tak jsem z toho byla uz na prasky a manzel me tady musel uklidnovat, ze se ji to jednou proste zahojit musi a ze si vsiml, ze si to dost casto drasa tlapkou. Tak jsem ji na to mazla osvedceny detský "vyžírač" /tak rikam masti na vsechny detske opruzeniny/ a do druheho dne tam mela krasny strup. Tak snad uz ji to nejak zaroste. Jsem z toho porad takove nestastna.

S tim jidlem mi to povidej...je to desna mlsna tlamicka a jen slysi, ze vytahuju prkynko tak uz mi sedi u nohy... 😀

Jinak se naucila davat pac - proste jednou dala Ellince tlapku a ta byla cela nadsena,tak jsem zkusebne rekla no taaak je hodná pac. A od te doby porad za mnou chodi a dava pac a mysli si, ze dostane hned odmenu 😀 Opice jedna! 😔

No jsem nadsena, ze muzeme sdilet zazitky s nasima "holkama" a tesim se co zase vymysleji ty tvoje...
A k tem detem...vubec bych se toho nebala. Ted proste vidim, ze jsme nemohli vybrat lepe. Chaya deti miluje, absolutne ji nevadi, kdyz ji treba jdou k jidlu nebo ji slapnou na ocasek /coz se uz parkrat pri divoke honicce stalo/,neozene se, proste zatim se projevuje proste jako idealni partak k detem.
A hlavne svoje deti si hlida...no ale uz nam par hradu z kostek poborila 😀 ale dobry je, ze treba Ellinku poslechne, kdyz ji neco "prikaze"...takze je trochu legracni pozorovat nasi "gigantku" jak nacvicuje sedni s holcickou jen o pul hlavy vyssi...

No nic...tak to jsem se zase rozepsala...pekny den! A záááávidím zááávidím zahradu a hlavne to zvirectvo... 😔 😵

zdenallicka
5. únor 2009

tannawe: Ahoj, vidim, ze ses opravdu rozhodl poridit si partaka do smecky, gratuluju ke svelemu vyberu...:o) Byla jsem tu hned na zacatku diskuze.. RR jsou vazne skveli psi... 😵 A Chaya je krasna... Vybrali jste moc dobre.. Preju prima zazitky s kamaradkou na cely zivot...

tannawe
autor
5. únor 2009

zdeni...diky! 🙂 🙂 zrovna me tady okusuje at uz jdu ven 😀

tannawe
autor
5. únor 2009

Jeste...verco, koukala jsem na ty tvoje fotky a tedy ta fotka cela smecka pred krbem je dokonala. Fakt jak z jedne knizky co mam doma o RR! 😀 😵

vercavranov
5. únor 2009

To jo, tak se to sešlo. Tolik pejsků jsem ještě nikdy neměla 😀 Tomu nejstaršímu bude 21 let, mám ho od malinka. A loni v lednu našli tady v lese toho druhého malého pejska, tak jsem ho měla u sebe, a po pár dnech už jsem ho nebyla shopná někomu dát. Hrozně ke mě přilnul, nemohla jsem ani na záchod.. Tak jsem si říkala, že Beník, ten nejstarší, už možná stejně dlouho nebude, a abych si kvůli tomu nevyplakala oči, tak si toho malého nechám. No a potom přišla nutnost mít hlídací pejsky, přeci jen jsem v odlehlé oblasti uprostřed lesů. A sám pejsek by byl smutný, když jsou dva, tak se jim i líp hlídá. Jde mi tedy hlavně o sebe, až pak o majetek ;) A všude psali, že by RR za svého majitele položil i život. Tak jsem se rozhodla. A musím říct, že ty malé potvory už opravdu trochu hlídají, když jsou samy beze mne v domečku a slyší někoho přicházet.. A on popravdě RR už jen tím vhledem a hlubokým hlasem vyvolává respekt, tak myslím, že už nikdo nebude zkoušet, jakmoc jsou ti pejsci zlí 😎 Tak mám opravdu početnou psí smečku. Vyhrajou si spolu, takže na mě už žádné bojovky nezkouší, a zároveň holky vůbec nejsou smutné, když odcházím, protože stále mají svou smečku. Ale třeba ty tlapky několikrát denně, to je na pořadník..

vercavranov
5. únor 2009

A ještě vám musím napsat jeden zážitek s teplem. Topím doma krbem, a na noc ho vždycky plně naložím a zavřu oba přívody vzduchu, tím to vydrží hřát až do rána. Ale už dvě noci po sobě se mi stalo, že se ráno vzbudím zimou, krb úplně vyhaslý a přívody otevřené. Vždycky jsem si pomyslela, že jsem hlava děravá, jak je možné, že jsem to nezavřela .. A pak mi jedna fenečka ukázala, jak to přesně dělá. Když je vzduch zavřený, tak z krbu nejde takové teplo a to se jí nelíbí, tak si tlapičkou otevře jeden přívod, čunáčkem druhou studenou páčku a pak se spokojeně dívá na ty plameny 😀 😀 😀 To jsem ještě nikdy neviděla. Jsou to opravdu neskutečně chytří psi. Dost se bojím, co si na mě připraví, až budou dospělé, když teď jsou jim jen čtyři měsíce ☹

tannawe
autor
5. únor 2009

verco...tak to jsem "rada",ze nejsem jedina kdo pozoruje u RR tu jejich velmi zvlastni psi inteligenci. Je fakt, ze si taky nekdy rikam co prijde dal...mame stenata stejna stara a jsou to fakt tedy chytrolini. Me porad fascinuje jak to Chayenka zkousi, kam az muze zajit. Ale myslim, ze uz pochopila, ze panicka je ta měkotina a na páneshka si tolik dovolit nemuze...ale jsem fakt rada, protoze manzel uz ted tvrdi, ze jineho pejska uz nikdy nechce. Tak to se mi i ulevilo, protoze preci jen RR jsou fakt velci statni psi a manzel tim nebyl ze zacatku uplne tak nadseny jak ja. Ale jo, ted je to jeho láááska 😀

jinak ten krb 😲 ,ale co jsem psala nekde tady v diskuzi...ze fakt RR milujou teplo a kde myslis, ze lezi ted po prochazce Chayouš? No jasne, že u wafek 😀 😝

vercavranov
5. únor 2009

A se zahradou a zvířectvem není moc co závidět 😠 Pravdou je, že svou zahradu miluju, hlavně ty bylinky.. Když vařím polévku a dojdu si pro čerstvý líbeček nebo petrželku.. Nebo mátu do čaje.. V zimě mi to strašně chybí. A taky trošku zeleniny, moc jí nikdy nevypěstuju, ale zase ten pocit, že je bez chemických látek z mojí zahrádky.. A taky moc miluju růžičky, narcisy, lilie, tulipány.. Bohužel mě moc nebaví plení, takže na konci léta vypadá moje zahrádka jako anglická 😅 Nemám na to moc času. A už jezevčíci se dost snažili pomoct mi se zahrádkařením, vždycky jsem nějakou kytičku zasadila, otočila se a oni ji zase vyhrabali 😀 Co budou dělat RR, o tom radši vůbec neuvažuju. Zvířectva máme opravdu dost, máme tu devět koníků, pět na ustájení, čytři jsou naše, mám tu taky dětský jezdecký oddíl, takže víkendy jsou úplně pasé, a přes sezonu s dětmi a koníky vyrážíme na všelijaké nižší závody. Taky máme kozy, od těch mám mlíčko a když je čas, tak i sýr, ovečky, králíčky, prasata, oslíky.. opravdu hotový zvěřinec. Přes týden tu mám pomocníka, protože ještě prauji na ŽL a taky dodělávám magisterské studium, ale obstarat to všechno o víkendech a svátcích je fakt žůžo 😝 Ale jsem šťastná. Je to zase úplně jiný styl života, než ve městě, a můžu mít i tolik pejsků 😀 RR milujou hlavně ty hromádky sena, co připravuju koníkům, skáčou do nich šipky a zahrabávají se tam 😉 Chodí všude navolno, i ven na procházky, zatím vždycky poslušně přiběhnou na zapískání, ale už je budu muset zvykat i na vodítko 🙄 Jak to s vodítkem probíhalo u vás?

tannawe
autor
5. únor 2009

verco...u nas to je trochu naopak. My nejdriv /tim,ze jsme zatim ve velkem meste a o vikendech jezdime ven na hory/ zvykali Chayenku na voditko a bez problemu. Zvykla si opravdu po peti minutach na obojek /ted uz ma kšíry, preci jen jsou to fakt tahouni a chce to poradne pevnou ruku,ale ty jezdis na koni takze tebe to nerozhodi 😉 / a pak chvili po byte tahala voditko za sebou a slo se hned ven a nejak to neresila. Kdyz byla stenatko fakt kolem tech dvou mesicu tak jsem ji nechavala i volne behat, pribehla uplne vsechno bez problemu. Ale jak jsem ji jednou pustila na velke prochazce v lese a zmizela za prvni stopou psa tak od te doby se ji bojim pustit, az se poradne nauci venku na poveld ke mne...tak teprve pak ano. Doma prijde na ke mne jak ovečka, ale venku? Kdepak...to je utrzena ze retezu a pripomina nam s manzelem deti, kdyz jsou v detskem koutku. Taky nevidi neslysi... 😀

Jo a je to hroznej hraboš, takze kyticky asi dostanou zahul 😅 ,doma tedy zatim kvetinace ignoruje, ale u tety na zahrade vyhrabala jeste brambory z minuleho roku 😀

vercavranov
5. únor 2009

To jo, z těch kytek mám taky strach. Ony už mi několikrát v bytě předvedly, že milujou přesazovat kytičky.. A já mám takové velké, až ke stropu, takže nejde je dát někam na skříň.. Nakonec mi nezbylo, než všechny moje okrasy vystěhovat do zadního pokoje, kam psi nechodí. 😵 Já přivolání stále trénuju na pamlsky, a i v tomhle mám výhodu, že jsou dvě. I když jedna třeba trochu váhá, druhá se vždycky rozeběhne ke mně a tím strhne i tu první. Vždycky soutěží, kdo bude u mě dřív. Ona ta smečka opravdu má svoje výhody 🙂 Ale zatím jsou ještě malinké, až přijde puberta, kdoví, o bude. A co, Tan, už jste vichni zdraví?

tannawe
autor
5. únor 2009

To mas vyhodu...ja jsem si vsimla, ze kdyz jde s nama na horach ven Pigina /starsi labradorka/ tak Chaya si ji hlida /no hlida si ji vic nez me 😀 😢 /,ale pak se prave chyti, kdyz volam na Piginu tak pribehen i Chayena. No bude to s ni jeste legrace...tady je horsi, ze to ani neni moc kde cvicit, protoze jsem jeste neobjevila uzavreny prostro, kde bych mohla jit se psem...takze na cvicak ji chci zacit brat na jare tak snad to do te doby nejak zvladneme.
Jinak verco...zdrava tedy jeste nejsem a uz me to dost stve ☹ Deti ale jedou na vikend na hory k nasim tak budu jen a jen lezet cele dva dny a nehnu se z postele. Takhle porad litam se stenetem ven, kolem deti, no proste lezet? Ani nahodou 😀

Ja jak jsem videla ty tvoje koniky...jejej...to uz se fakt modlim at postavime ten barak a muzu zacit chodit ke konim. Alergie nealergie, uz mam abstinencni priznaky... 🙂

vercavranov
5. únor 2009

A už vám dopadla ta hypotéka ? S bankami je to věc, to já vím. Určitě budeš v baráčku moc spokojená, ty i Chayenka. Výhoda je i to venčení, když mě ráno probudí, že chtějí ven, tak jen otevřu venkovní dveře a zalezu si zpět do postele 😀 Já koníky milovala už od mala, jsou to úžasní tvorové. Kde jsi jezdila, Tan ? Víš, co je zajímavé? Hodně lidí, co mají rádi koně, mají slabost pro RR.. Nevím, čím to je, jestli tím, jak jsou velcí, nebo jak úžasně skáčou 😀

vercavranov
5. únor 2009

Hlavně si vyber dobrý cvičák, teď už opravdu věřím, že RR není v žádném případě pes na dril a povely. Je to opravdu parťák. Milují člověka natolik, že se ho snaží potěšit, ale poslouchat je jim bytostně cizí, mají spoustu vlastních názorů 😀 Zrovna jako naše děti a koně. 😉 Já je mám od chovatelky z plzně a ta má o nich na stránkách úžasnýýý článek. Určitě se na něj podívej 😉

http://www.vozkovi.estranky.cz/stranka/rhodesian