Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

listicka77
16. srp 2007

Achjo achjo. Já bych radši podpořila českého výrobce, kterého mám za rohem, než nějakou Belgii... Ale převoněné prádlo fakt nesnáším... ☹ Takže dám asi na tvou radu. Nebo budu poctivě dávat ocet a nezapomínat... 😀

Jinak z jinéhou soudku - nedávno MF Dnes a Ekolist dělaly test prostředků na nádobí - jak normálních, tak "eko" a Ecover tam vyšel dost špatně (velmi malá účinnost, dávkování udávané výrobcem prý nestačí). Já ho teda používám, ale funguju s ním už dlouho, tak si nepamatuju, jak "dobré" jsou jiné. Ale musím říct, že mě to trochu zklamalo.

listicka77
17. srp 2007

Holky, prosím, potřebuju nutně radu. Už jsem zase v koncích, jak je to s tím poměrem mýdla a sody. V tom úplně úvodním příspěvku je tuším kostka mýdla a třetina balíčku sody. Jenže tam není napsáno jaké mýdlo. Protože třeba Palma má 175 g, kdežto Lanza 300 g. Já ho poprvé dělala z té palmy, nějak mě nenapadlo, že jiná mýdla jsou jinak velká. Pak na druhé straně někdo psal lanza a celý balíček sody... Tak jsem z toho jelen a nevím, kolik čeho správně dát. A potřebuju nutně udělat další dávku... ☹

ladunka
17. srp 2007

listicko, já dávám celé jádrové mýdlo a cca 100 - 150 g sody v prášku (té je potřeba méně než krystalické). Když jsem zkoušela sliz z Lanzy, nastrouhala jsem jí jen půlku. Jinak se slizem z jádrového mýdla jsem spokojená víc, je takový hezčí, voňavější, Lanzu si nechávám u ruky na přepírání skvrn.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
johanda
17. srp 2007

Holky zkoušel někdo z vás tzv. suchý sliz? To se prý smíchají ingredience nasucho ve flašce a normálne se to do pračky nesype bez rozmíchání ve vodě. Sliz se pak vytvoří až v bubnu při praní

johanda
17. srp 2007

Ještě k použití slizu - ještě zatepla s ním vždycky vymyju koupelnu, na nádobí používám taky, když je něco moc mastné přidám sklínku octa.

listicka77
17. srp 2007

Tak dík, já to nějak vyrobím. Uvidím, co z toho vyleze... 😝

miquel
19. srp 2007

my máme docela tvrdou vodu , dávám na jedno mýdlo 175 g 1/2 kg krystalický sody
ze začátku jsem docela experimentovala s tím množstvím sody , zkusila jsem dát až kilo na jedno mýdlo , to ten sliz byl jak beton 😖 a nepralo to lip a 1/4 kilo bylo docela málo to se my zdálo že pere mizerně

ten"instatní" sliz jsem si taky udělala, používám ho když mám hodně pokakaný plínky a chci je dát na předpírku , na předpírku dám teda normální sliz a pak na normální praní jednu lžici mýdla a jednu lžíci práškový sody, peru na 60° a pere to dobře 🙂 , na 40 jsem to ještě nezkoušela tak nevím jestli by se to v pračce rozpustilo

eli77
19. srp 2007

ahojte...prave som objavila vasu diskusiu. A vobec tomu nechapem...co je to sliz na pranie, To akoze mate miesto praska? Preco ho pouzivate? Je lepsie? Ekologickejsie? Lacnejsie? prosim vysvetlite mi to polopate...oki? 😀

claire
19. srp 2007

Dá se, prosím vás, nějak jinak než metodou pokus-omyl nebo chemickým rozborem v laboratoři zjistit tvrdost vody?

listicka77
19. srp 2007

eli77: ono by možná stačilo přečíst si první stránku...
Ano je to "domácí prací gel", který používáme místo prášku. Někdo ho začal používat s miminkem, na praní miminčího oblečení a plínek, někdo v něm pere vše. Je ekologický (je to jen mýdlo a soda), nedráždí pokožku a je i levný.
Není vhodný pro bilovnice zářivě bílého převoněného prádla z persilu či arielu...

claire: nic moc moudrého neporadím, ale dost poznáš podle toho, jak rychle se ti zanáší např. rychlovarná konvice. Já jsem na tom doma docela dobře, za to v mé bývalé práci, tam byla konvice po týdnu plná vodního šutru, dokonce tam ulpívaly i zřetelné bílé mapy na tmavém nádobí. Tuším, že se na to prodávají nějaké papírky, ale nevím kde...

claire
19. srp 2007

Něco takového jako ty papírky jsem měla na mysli. Ale jestli se to dá poznat podle konvice, tak mám "novou" rok a nic. Používáme hodně chemicky upravovanou vodu, takže je asi možné, že tam žádné minerály nebudou. A to je pro slizopraní vlastně dobře, ne?

claire
19. srp 2007

Tak já jsem asi něco našla - http://elektronika.svet-nakupu.cz/tycinky-pro-m.... Telefonát do vodárny, co jsem našla v jiných fórech jako blbuvzdorné řešení, u mě nehrozí. Ale tak pro zajímavost to asi vyzkouším.

listicka77
19. srp 2007

Jo tak jestli máš rok konvici a nic, tak to u vás bude celkem v pohodě. Pokud se teda dobře pamatuju z chemie, tak jsou dvě chemické sloučeniny způsobující tvrdost vody, jedna se odstraní vařením (a usadí se ti na konvici), druhá ne (takže tu z konvice nepoznáš). Ty tyčinky snad poznají obojí. Takže buď tyčinky a nebo se na to vykašli. Kdyby ta voda byla fakt hodně tvrdá, tak to poznáš. Pokud ti jde o to, v jakém poměru dělat sliz, tak bych ho na tvém místě dělala "normálně", víc sody určitě u tebe nebude potřeba.

Dneska jsem vyráběla sliz z Lanzy a zasmradilo mi to celý byt. Mám pocit, že palma kokos bylo lepší mýdlo, vonělo mi příjemněji. Teď s tím peru, tak uvidím. Ale prádlo určitě převoněné nebude...😀
Mám pocit, že jste tu některá psala, že se Lanza blbě rozpouští, tak mně šla teda výborně (strouhám na jemném struhadle).

elitera
1. zář 2007

Týjo, holky, právě vyrábíme sliz.
Nastrouhala jsem mýdlo, líbí se mi hoblinky 😀 Zalila jsem to vodou a manžel začal míchat. Nasypali jsme sodu a je to fůůůůůůůůůj 😀 Už se na to těšim, fakt 🙂
Takže dneska mě čeká poslední praní v Persilu (potřebuju vyprat a tohle bude použitelný až zítra - podle návodu). Máme z toho trochu druhý vánoce 😀

lenchita
1. zář 2007

lištičko, to mě se lanza blbě rozpouštěla - strouhám teda nahrubo, jsem líná 😉 Včera jsem dělala novou výrku a zkusila jsem Palmu a teda žádný nadšení se nekonalo, musela jsem to dlouho míchat, aby se to rozpustilo - já jsem na tohle hrozná, chci aby to bylo rychle hotový, takže u mě zatím vede mýdlo Zenit, který je rozpuštěný za chviličku... 😉

listicka77
1. zář 2007

Lechito, tak to já na to nespěchám. A strouhám najemno, nepřijde mi, že by to šlo pomalu.

Elitero: já s tím peru klidně už první den. Sice to není ještě zeslizovatělé, ale já si teda myslím, že to ničemu nevadí. Mýdlo a soda tam je, tak co... Dokonce se uvádí i návod nasypat mýdlové vločky (nebo struhané mýdlo) a sodu rovnou do pračky (do toho bych teda nešla).

Holky, v čem perete vlnu? Myslím třeba svetry a tak (potrpím si na přírodní matroše, takže svetry mám zásadně vlněné). Jednou jsem je myslím prala v ořechách a šlo to, ale ty teď nemám. Co sliz? Šlo by to? Nebo by to té vlně nějak ublížilo?

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
1. zář 2007

😀 😀 😀 S praním vlňáčků já si ještě chvíli počkám! 😀 😀 😀

listicka77
1. zář 2007

Ale ty svetry asi zkusím.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
1. zář 2007

No jo, to je z toho, že se furt cpu někam, kam ještě nemám nárok...😀 Ale snad jednou budu mít.🙂

elitera
2. zář 2007

Dobré ranko, holky, máme dotaz: Sliz nám zgelovatěl, shodli jsme se, že to vypadá jako kýbl spermatu. Nahoře se nám ale vysrážela spousta pěny - Lišák říká, že to je z toho, že tu máme hodně tvrdou vodu. Co vy na to? Vadí to tomu? Dole to bylo prej úplně betonový (teď to domíchal). (a pochopitelně, jak tu píšu dotaz, tak ten sliz nalil do pračky do šuplíčku 🙂)

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
2. zář 2007

Mně se pěna nedělá, takže nevím. Vodu máme tvrdou tak středně. Poprvé jsem dělala z palmy kokos a vyšel z toho skutečně konzistenstní gel, který se vůbec nemusel promíchávat. Teď jsem dělala z lanzy a asi jsem tam dala o něco víc sody a je hustší (skoro tuhý), ale kolem něj voda. Ale ani to nerozblemcávám, proč taky...

Tuhle jsem s tím myla vanu a docela to šlo.

Jo a svetry ve slizu vyprány a přežily to...

mihapiha
2. zář 2007

Mi se teda gel nikdy nepovedl, mám vždy tuhý, ale velmi tuhý sliz 😀 😀 😀

lenchita
2. zář 2007

já jsem teď dala víc sody než obvykle a je to tuhéééé! Gel to nepřipomíná ani minimálně, spíš sulc 😀 😀 😀

listicka77
2. zář 2007

No zapomněla jsem dodat, že dávám více vody, než je v návodu. Tak o 50%. Ale teď napodruhé mi to taky ztuhlo moc, tak nevím...

mihapiha
3. zář 2007

tak já tu konzistenci mooc neřeším, když to mám jak Lenchitin sulc, tak tam dám toho sulco-slizu méňě...

listicka77
3. zář 2007

Dokud to mám v kýblu, tak to neřeším. Ale když ubyde, tak bych to radši přelila do takového malého kanystříku a to s tím tuhým tedy nejde 😖. Nevím moc, jak to skladování řešit, máme mrňavou panelákovou koupelnu. Takže bych radši sehnala víc kanystříků a měla ho fakt tekutý. Kanystry jsou skladnější než kýbl.