Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

lenki33
20. lis 2008

ved ano ale nie tak ze dam 1liter octu napr na tej 60tke 😉

lindulak
20. lis 2008

Diky Lenki 😉 A kolko tam toho octu das? Normalne do priehradky na avivaz, ze? Urcite ze zivocisne tuky lepsie ako nejaka chemia 😝 Ja som len v inej teme o bio vyrobkoch citala, ze baby pouzivaju sliz, tak som myslela, ze je to nejake eko alebo bio 😀

audreyd
20. lis 2008

lindulak, ja mám takú odmerku na ocot, že "glo glo glo" 😀

valka
20. lis 2008

audreyd 😀 😀 😀

bambusko
20. lis 2008

lindu, jasneze je to eko, neobsahuje to vselijake fosfaty, zosvetlovace, nerozlozitelne tenzidy a enzymy ako prasky

http://www.ekoporadna.sk/environmentalne-nakupo...

audreyd
20. lis 2008

aký je rozdiel medzi lanzou a klasika jadrovým mydlom? a ešte dnes som zazrela v obchode nejakú kalciovanú sódu... je jej menej a je drahšia ako obyč... je aj lepšia? 😕

valka
20. lis 2008

kocky a este jedna perlicka k mydlu...zevraj kto ma lamave a jemne vlasy, mal by si ich umyvat jadrovym mydlom...znama robila a vraj pomohlo... 😉

bambusko
20. lis 2008

lanza je urcite parfemovana a asi aj nejako bielena. kalcinovana soda - to je podla mna to iste, len je mozno jemnejsia, nie ako ta krystalicka. audrey, ta tvoja odmerka je fakt dobra 😀

mumumu
20. lis 2008

Já kupuju to nejlevnější mýdlo-jádrové, Lanza mi přijde už drahá a řekla bych, že je pouze vyšperkovaná a navoněná, nebo se pletu?
Valka, já peru také jenom na 60 a ve slizu. A plíny nesmrdí, jenom pokud tam ta moč zůstane déle, obzvlášť, pokud se to zapaří. Já myslím, že problém rozhodně nebude v praní.

domulienka
20. lis 2008

ahojte tak aj ja som si vyrobila sliz ,navnadili ste ma,periem asi dva tyzdne som spokojna vyperie fakt jak prach,len jedno no neviem ci je to slizom. Uteraky ,teraz vsetko pomaly schne no uteraky smrdia takou zatuchlinou,nestretli ste sa s tym?

audreyd
20. lis 2008

domulienka, ja mám uteráky teraz oveľa jemnejšie 🙂 už nie sú ako šmirgel 😝 neskladala si ich vlhké trochu? 😕

bambusko
20. lis 2008

domulienka, nadavkuj viac slizu alebo skus pracku pustit naprazdno na 90

domulienka
20. lis 2008

Praveze oni smrdeli uz von na balkone.Su naozaj jemnejsie aj moje ale smrdkaju,tak neviem dat ocot alebo vela avivaze?Bambusko skusim naprazdno,moze to byt v pracke?

kili
20. lis 2008

bambu, zabudla si na ocot? 😕

bambusko
20. lis 2008

ja ocot nedavam vobec, parkrat som dala a nepostrehla som ziadny efekt

valka
20. lis 2008

mumumu, do teraz to bolo v pohode...a zrazu ten smrad...nechapem to...no skusim na 90 a uvidime...
domulienka, aj mne smrdeli uteraky...zmenila som mydlo a davam trochu viac slizu do prania a tiez 2. oplachovanie a preslo to 🙂

domulienka
20. lis 2008

urobila som z lanzy,tak skusim aj ja dat viac slizu.

johanda
20. lis 2008

valka, nezačala ti malá jíst více příkrmů? Moč pak smrdí o něco více. Vzpomínám, že u Johanky to začalo taky v těch 8 měsících. Zkus nejdříve hodit jeden cyklus máchání (bez mýdla), odstředit a pak teprve vyprat na 60.

bambusko
20. lis 2008

valka a nechavas ich najprv v pracke po napusteni vody odmocit?

valka
20. lis 2008

johan, ano, ale predsa moc by nemal byt citit hned cpavkom...vyskusam...

indy
20. lis 2008

kalcinovana je ta ista ako krystalicka, len je praskova a koncentrovanejsia tak sa jej moze dat menej.Aj ma taky isty obal ako krystalicka su tam tie monterky 😀 balenie je mensie 300gr. Mne sa paci viac, rychlejsie sa rozpusta. Nemohla som ju zohnat ale objavila som ju naposledy v Tescu

lindulak
21. lis 2008

Dik bambusko za link - myslim, ze ten sliz urcite vyskusam, ked miniem Lovelu, co mam 😉 A este mam ale jednu otazku. Je to dost jemne pre babatkovsku pokozku? Moja je dost citlivka na zmenu prasku a pod. 🙂 Teda ci ste nemali skusenost niekto, ze by to babu nerobilo dobre?

bambusko
21. lis 2008

lindu, nas drobec ma supercitlivu pokozku, preto som v tom zacala prat plienky. ved to ma na sebe vkuse

valka
21. lis 2008

lindulak, mydlo sa odporuca pre deti s atopickym ekzemom...ked som bola u koznej a povedala som, ze perieme v mydle, tak prva otazka bola, ze preco? ci mame v rodine alergika...

johanda
21. lis 2008

valka, podle mě nesmrdí ta čerstvá moč, jen nějak zreaguje s tím, co zbylo v plíně po vyprání a "rozvoní" to.
Lindulak, mýdle je velice jemné, rozhodně je k dětské pokožce jemnější než prací prášky, včetně Lovely.

bambusko
21. lis 2008

johanda, aj podla mna to bude tym, lebo mne ked sa to stalo, smrdelo to ako stare handry - zle vyprate. odkedy davkujem viac slizu a vyprala som pracku samu sebou na 90, nic nesmrdi

lindulak
21. lis 2008

Super baby, tak sa nemusim bat! Dominam Lovelu a zarobim si sliz 😉

audreyd
23. lis 2008

bambu, ako si "vyprall" práčku? 😕 aj tej mojej by sa zrejme zišlo 😖

keďže mydlá majú rôznu gramáž - od 300g lanzy po 175g obyč jadrové mydlo a sóda tiež nie je každá rovnaká, tak som pátrala a narazila na toto:

100g strúhaného mydla alebo mydlových vločiek - rozpustiť vo vode
75g práškovej sódy alebo 250g kryštalickej sódy - rozpustiť vo vode
- obe rozpustené zmesy zmiešať a za stáleho miešania doliať vodou do 10 litrov 🙂
- nechať stáť do druhého dňa
- na jedno pranie cca 250ml zmesi vliať priamo do bubna
- na plákanie miesto aviváže trochu octu, na prevoňanie pár kvapiek éterického oleja (nemusí byť)

môže byť? nie je to nejaký iný pomer surovín, ako používate? 😕 🙂

audreyd
23. lis 2008

a ešte, z lanzy som mala sliz krásny biely, z jadrového mydla trošku žltkastý...

lenki33
23. lis 2008

no mne sa tych 100g mydla zda malo na 10l vody aj tej sody, mozno ked je uplne makka voda. Inak ja pouzivam palma kokos a k tomu davam 1/4 lanzy a 400g sody a sliz mam podla mna ukazkovy 😀