Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenchita
14. dub 2007

Milco, zatím jsem spotřebovala jednu várku slizu( střídala jsem praní ve slizu s tekutou lovelou) a zatím pračka vypadá nedotčeně. Zkoušela jsem i ořechy, ale přišlo mi, že to prádlo pak tak divně smrdělo☹ Takže se vracím ke slizu, dnes jsem vyráběla a místo Lanzy jsem si koupila marseileské mýdlo a mám pocit, že se líp rozpouštělo (podle složení má větší procentuelní podíl mýdla) a taky líp voní. Doufám, že bude i dobře prát🙂 Peru v tom už všechno, teď v létě mi plíny bělí sluníčko a až budu nucená zase sušit doma, budu používat sůl na skvrny, protože sliz mi teda plíny doběla opravdu nevypere...

listicka77
14. dub 2007

Já jsem ořechy zkoušela a taky mi přijde, že to moc nepere. Zrovna jsem měla nějaké triko pocákané něčím mastným a to teda ani omylem! Jinak prádlo nebylo tak tvrdé jako z normálního prášku (já totiž normálně nepoužívám aviváž), ale nějak extra mě to teda nenadchlo. Taky mi přijde divný, že se to potom s tím i máchá. A taky to, že se to dováží z takové dálky. Tak jsem si koupila Ekover, měli zrovna jen práškový a znechutilo mě, kolik je v tom zeolitů. Tak nevím. Sliz mi přijde dost náročný (mimo jiné na skladování). A plíny se mě zatím netýkají. Tak asi zkusím Missivu.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
15. dub 2007

Ještě jsem chtěla dodat, že někde jinde (asi na emiminu) někdo psal, že mu sliz pračku docela slušně zaneřádil (odpad). Tak nevím, třeba se to fakt může usazovat (vždyť to určitě znáte, kolik se "normálního" prášku zachytí pod šuplíčkem a taky se to splachuje vodou).

xsipm04
18. dub 2007

Ahoj holky,
opět jeden dotaz na sliz. Už jsem ho připravila, ale z popisů jsem nepochopila, jestli ho mám vlít rovnou do bubnu, nebo na místo, kam se lijí tekuté prací prostředky. A nebo je to jedno?

Jinak když jsem o svém experimentu informovala mamču, tak byla samozřejmě šťastná, že budu prát v mydlinkách jako dřív oni, ale taky mi říkala něco o tom, že za nich se to nedoporučovalo dávat do prací pračky. Možná ji to fakt může nějak zasr.... každopádně sliz už mám připraven, takže ho taky hodlám vyzkoušet🙂

lenchita
18. dub 2007

Já sliz aplikuju přímo do bubnu - povedl se mi poněkud tužší...takže lít nejde 😀

Jo xsimp04, moje mamka je z toho, v čem peru, celá štajf, chce to taky zkusit a všem známým vypráví, jakou má akční dceru 😎

kili
21. dub 2007

ja som dnes urobila ten sliz a on mi nejako stuhnul. je to normálne? čakala som, že to bude tekuté. Alebo som spravila niečo zle?
a dávate ten sliz priamo do bubna?

haluskacz
21. dub 2007

kili,
to se nekdy stane. Zkus to rozmichat ponornym mixerem, pripadne pri tom jeste trosku rozredit, ale da se to davat i v tuzsim stavu, akorat to nejde prelit do kanystru a zustane to v kybliku, coz neni zadna tragedie (aspon pro me)

kili
21. dub 2007

tak to mi nevadí, ja to aj tak nemám kam preliať. Mám to v smetnom koši, čo máme navyše. Neviem síce, ako zmeriam 250ml 😀 no čo už. Asi som zbabrala výrobu. Ja som totiž mala len 5l kýblik a keď som ho včera robila, tak sa mi to zdalo dosť riedke, tak som to nechala tak. No a ráno s neho bolo želé 😀 , tak som to zriedila a rozmiešala, no a ono to stuhlo zas, ale nie až tak.
A mám ho dať do bubnu?

haluskacz
21. dub 2007

urcite to dej do bubnu, to mnozstvi odhadni, ja to taky odhaduju 😀

kili
21. dub 2007

tak dík. Ešte musím kúpiť ocot a idem prať. Zatiaľ všetko čo budem prať je vlastne čisté, takže účinky uvidím až neskôr, som už zvedavá 🙂

hankah
22. dub 2007

holky, já někde vyčetla, že se nechý použít i "instamtní sliz" a tak peru v tom. lžíce sody a lžíce mýdla do přihrádky na prášek. zatím se zdá, že pere skvěle a nezabere mi to tolik místa - máme malý byt.......

kyri
22. dub 2007

hani, ta "lžíce mýdla" to je jako mýdlových vloček, nebo se prodává i mýdlo v prášku...? 😅

kyri
22. dub 2007

jo, na ekospotřebiteli, tuším, jsou výsledky nějakého testování účinnosti + odbouratelnosti pracích prášků a gelů. nejlépe z toho vyšel Frosch - dobře pere a je rozložitelný (snad úplně...?) ale nevím, jak je na tom s cenou v porovnání se slizem 🙂

hankah
22. dub 2007

kyri, vyčetla jsem nastrouhat jelena-tak dávám lžíci nastrouhaného.........

mihapiha
3. kvě 2007

Tak zrovna jsem dokončila výrobu slizu, a už se těším jak v něm vyperu. Umyla jsem v něm i vanu a umyvadlo 😀 . Ještě si objednám ořechy a bude je používat na běžný úklid, nádobí, myčka a vytírání podlahy. Blaží mě pocit, že se zbavím těch plastikových lahví a hlavně ovlivnitelnosti reklamy. Je to šetrnější nejen k přírodě, ale i k pokožce a také k peněžence. Tak hurááá do toho! Ještě čekám neustále na ten mooncup, ne a ne dojít. 😀

mihapiha
3. kvě 2007

Tak už mám vypráno ve slizu, jako aviváž jsem použila 1dcl octa a pár kapek levandulového oleje, voní to hezky a nezdá se mi, že by bylo prádlo tvrdé. Prala jsem bílé povlečení, takže první otestování dopadlo dobře. Takže jsem nadšená. Jinak šedé prádlo jsem měla i z normálních reklamních pracích prášků.Ariel ani Persil opravdu nevypral do bílá, a mé ponožky po pár pracích cyklech zšedly,taky se mi stalo, že takové ty super levné ponožky od ťamanců zůstaly stejně špinavé i po vyprání, tak nač dávat peníze za něco co nefunguje.

A ještě jak jste se bavily tady o těch šamponech na vlasy, neznáte nějaký přírodní na super mastné vlasy?? 🙂

lenchita
3. kvě 2007

Jak používat ořechy místo jaru, to už tady někdo psal, ale jak se dají používat ořechy do myčky???? Chci to taky vědět 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
mihapiha
3. kvě 2007

Myslím, že na webovce orechynapranicz je napsané, že se mají dát do pytlíku a vlozit do myčky. Myslím si, že je jedno jesti se to dá do prihrádky na příbory nebo se to tam prostě nějak zavěsí. Az si je objednám a vyzkouším, tak poreferuji. Jinak holky jak testneste,hned napište. Taky se tady řešilo, že když se v ořeších pere, tak se to prádlo pak máchá i s něma. Na webu psaly, že ořechy jsou "aktivní" jen při teplé vodě, tak nevím...

lenchita
4. kvě 2007

Tak já si je zítra koupím a vyzkouším...ale po zkušenostech s praním, nevím nevím...

mihapiha
4. kvě 2007

lenchita
Takže s ořechama na praní máš špatnou zkušenost? A co běžný úklid, používáš na něj vývar z ořechů? Docela by mě to zajímalo, mám v plánu si je koupit.

lenchita
4. kvě 2007

No já jsem v tom prala tmavé prádlo a stejně mi nepřišlo moc čisté a navíc mi nesedí ten zápach - teda na obalu psaly vůně🙂jinak je nepoužívám, ani na úklid, proto mě to zajímá. Peru ve slizu a jsem s ním nadmíru spokojená, vyrábím si ho z Marseiileského mýdla a i hezky voní. Jo a teď jsem zapomněla předeprat pokakané Julinčiny tepláčky a vypraly se dočista dočista 😉- na 40!

mihapiha
4. kvě 2007

lenchita - tak já jsem si ten sliz vyrobila z klasického jelena, možná příště zkusím to Marseileské mýdlo,jen jsem ho asi neviděla ¨v kostce, zatím jen jako gel nebo jak to nazvat. A co používáš na běžný uklid, jestli se můžu zeptat?

lenchita
4. kvě 2007

Nic ekologického 😔 Teprve roztáčím ta "eko" kola na hladině naší domácnosti🙂 Látkovky, sliz na praní, musím se ještě hooodně učit 😉

mihapiha
4. kvě 2007

Tak to já taky, neměj péči. Manžel mě v tom podporuje, dneska jsem volala mamince a oznámila jí, že jí darují mé zbylé prášky na praní a k tomu jí přidám toršku slizu na vyzkoušení, třeba jí taky přesvědčím... 🙂 Právě uvažuji nad ořechama jako alternativu domáciho uklidu, prý je to vhodné na cokoliv, okna, podlahy, koupelna a tak. Je fakt, že jsem ve slizu umyla i vanu a umyvadlo... tak uvidím jak se nakonec rozhodnu. Ještě si koupím to žlučové mýdlo a sůl na skrvny.

lenchita
4. kvě 2007

Žlučové mádlo mám, drbu s ním plíny...i když teď na tu poslední várku po zkušenosti s teplákama jsem se už vykašlala a nechala to na sluníčku, ať se s tím bělí 😎 Ty jsi myla slizem koupelnu? Já ho teda mívám dost hustý, takže si to nedovedu dost dobře představit... Jo a inspirovala jsem jednu kamarádku k praní ve slizu, tak to zkouší a psala mi, že jí manžel odmítá svěřit oblečení 😀

mihapiha
4. kvě 2007

Jo, myla, jak jsem to přelívala do kanystrů, tak mi zůstalo něco ve vaně, tak jsem to vzala hadrem a bylo čisto. Tak když já jsem oznámila kamarádce, co ted činím, tak se mi vysmála, no co, každý máme jiné priority...

lenchita
4. kvě 2007

Když jsem byla těhotná a poprvé vlezla do diskuze o látkovkách, tak zmínka o slizu mě natolik vyděsila, že jsem zbaběle prchla, takže se kamarádce nedivím🙂 přesto jsem teď jeho nadšenou propagátorkou 😀