Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

zdenkaamarosko
11. kvě 2007

Ja sa pridávam do klubu. Sliz mám už dva týždne a periem o dušu. Nejaké revolučné postupy 😀 na pranie a odstraňovanie škvŕn som našla aj na bábetku
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

lenchita
13. kvě 2007

Holky, poraďte - jak mám sliz v kbelíku a postupně ubírám, přibývá mi tam spousta vody...čím to je? Stává se vám to taky? Včera jsem se naštvala a tu vodu v díře po slizu vybrala a nalila spolu se slizem do pračky, ale do večera tam byla zas...že by nějaký zpětný proces... 😝 ?

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
mihapiha
13. kvě 2007

Já mám taky sliz v kyblíku a taky je voda zvlášt, takže je hustější, ale závada to není. nabírám ho i s tou vodou a dávám do pračky. dneska jsem i umyla koupelnu a záchod, takže v poho.Jinak jsem přisla k poznatku, že když jsem začala se slizem a vyhodila prášek na praní a aviváž, tak se mě můj manžel ptal co mi je? Jestli si nechci udělat těhutest, a nebyl daleko od pravdy, jen já jsem tomu nevěřila.

😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
novako
autor
13. kvě 2007

Také se přidávám ke blahopřání!!! 🙂 Ať jste zdraví!!!

mihapiha
13. kvě 2007

Gedren - nedávno jsme se bavily o látkových plenách a už je to tady 😀 . Děkujeme....

lenchita
13. kvě 2007

Taky blahopřeju,hlavně ať máš pohodový těhotenství a ať jste oba co nejvíc zdraví! Za chvíli si zkusíš látkovky v praxi 😉

herminka
7. čer 2007

Ahoj holky, tak jsem včera zkusila vyrobit svou prní dávku slizu 😀 Ale udělala jsem děsnou botu - nějak jsem nad tím nepřemýšlela, a přestože jsem ho dělala z poloviční dávky (tj. půl mýdla a 5 litrů vody), dala jsem tam celý kelímek sody 😠 Tak jsem část odlila a zředila, ale ráno byl v kanystru beton 😀 No, snad ho z kanystru nějak dostanu a budu moct prát 😀, nicméně včera jsem s ním zkoušela čistit (vanu a taky šuplík v pračce, který manžel nečistil kdovíjak dlouho) a funguje k mé plné spokojenosti!

listicka77
28. čer 2007

Tak jsem si dneska (poté co jsem dopotřebovala Ecover, s kterým jsem tedy nebyla vůbec spokojená a s jeho složením už vůbec ne - samé zeolity) vyrobila svou první várku slizu. Ani jsem nečekala, až zeslizne, a hned vyprala první pračku. Nevím jak to bude vypadat, až to uschne, ale už při věšení mi to prádlo připadalo docela příjemné 🙂 Nároky na "čistotu" prádla ostatně nemám velké, takže se ze mně stane asi nadšená uživatelka slizu. Překvapilo mě, že to ani nedá moc práce (a to jsem mýdlo poctivě strouhala a "neočůrala" to vločkami). Jen nevím, jak s tím skladováním, budu muset sehnat nějaké kanystříky nebo tak něco. Horší je, že to pořád tuhne a tuhne, tak nevím, jestli to vůbec půjde do něčeho přelít. A v naší panelákové koupelně opravdu není místo na to, aby to stálo v kyblíku. ☹
Předtím jsem zkusila párkrát i mýdlové ořechy, ale nějak mě nenadchly.
Tohle je super i v tom, že je to za pár kaček.

Mám ale dotaz: Nemám moc ráda kravál, co pračka dělá, takže s práškem jsem vždycky fungovala tak, že jsem např. ráno při odchodu hodila prádlo do pračky, nasypala prášek do šuplíčku a nastavila pračku na odložený start. A když jsem se odpoledne vrátila, bylo vypráno... To se slizem asi nepůjde, že? Nalít sliz do bubnu, dát na to prádlo a odložit start o tři hoďky, to by asi rozumné nebylo?!

herminka
29. čer 2007

Listicko, Tys asi měla sypký Ecover, že? Na tekutém jsem žádné zeolity nenašla (nebo jsem se špatně dívala?) a jsem s ním velice spokojená (hlavně mě fascinuje ta vůně, když prádlo věším, pořád k němu čichám jak blázen 😀).
Co se slizu týče, taky jsem si myslela, že nastrouhat mýdlo bude fuška, a ono ne 😉 Prala jsem v něm zatím párkrát, mám ho spíše na "horší" prádlo, na to "lepší" (funkční sportovní oblečení apod.) mám Ecover, k bílému přidávám cca 2 lžíce bělidla od Ecoveru a jsem moc spokojená.
Myslím, že přelít půjde v pohodě, když ho rozmícháš, on trochu "ztekutí" 🙂 Ale radím nenalévat kanystry plné, abys se slizem před praním mohla třepat - on totiž v kanystru opět ztuhne a vystojí se tam voda, tak je třeba ho důkladně promíchat. Nevím, jestli tu o tom šla řeč, ale sliz je výborný na všechno - čištění umyvadel, WC, vytírání, prý i na čištění sporáku a trouby atd. atd.
Co se odloženého startu týče, nevím...Moje pračka totiž tuto funkci nenabízí 😀 Ale řekla bych, že u bílého nebo stálobarevného prádla by problém být neměl (napadlo mi, jestli by ten sliz za tu dobu neuschl a pak by se špatně rozpouštěl, ale to asi v zavřené pračce nehrozí), u nějakého, které by mohlo pouštět, bych si netroufla, měla bych strach, že tam soda ve slizu odbarví flek... Problém by mohla vyřešit Permonka, do které by se sliz dal, nebo kelímek od komerčního pracího gelu, pokud máš nějaký takový doma 😉

kyri
5. črc 2007

listicka: tak ono to ještě ztuhne?

právě jsem si vyrobila SUPERSLIZ - celá lanza marseille, balíček totalitních mýdlových jehliček (MC 3,60Kčs😀), 0,5kg sody a zbytek krabičky mýdlových vloček do 10 l vody- tak doufám, že to nebudu muset dloubat zednickou lžící... 😀

mihapiha: taky gratuluju😉

chechta
6. črc 2007

Holky no to jsou věci - mám doma mýdlové vločky od kamarádky, která dělá v jedné firmě co to jako vedlejší produkt vyrábí. Měla jsem od ní i teké mýdlo na praní - pere to celkem dobře ( jsem Ariealista takže ve srovnání s ním mi příjde že není nic vyprané dobře 😀 ) a ještě mi dala mýdlové vločky - ty jsem jaksi na nic nevyužila, když jsem to zkusila nasypat do do šuplíčku tak se to nerozpustilo a většina tam pak zůstala, ale asi si teda zkusím vyrobit sliz, abych to zužitkovala. Jinak se ty vločky jmenují Vladěnka jeslti to někdo neznáte a i to mýdloi na praní se jmenuje Vladěnka.

Lištičko myslím, že by se to dalo vyřešit tím, když to dáš do té nádobky co je přímo určená na tekutý prášek přímo do bubnu - je to třeba na tekutých Arielech, myslím, že i na Persilu atd. - tak jeslti něco takového doma nemáš tak zkuš se pozeptat nějakejch známejch o kterejch víš, že to používají jeslti by ti to nevěnovali. Možná by se to dalo koupit i zvlášť v drogerii.
Mě spíš štve u tekutých prostředků, že když chci dát předpírku tak si musím ohlídat, kdy dopere předpírka a až pak nalít do hlavního prádla, protože jinak se to tam vylije všechno najednou. ☹

lenchita
6. črc 2007

já dávám sliz přímo do bubnu pračky, vlastně jakýkoli prací prostředek😉někde jsem i četla, že to šetří množství potřebného prostředku.

mě sliz vždycky mega ztuhnul, takže nebylo možné ho kamkoli přelít, skladuju ho v kýblu 😖 není to moc estetické...holky a jaké mýdlo používáte pro výrobu slizu? Já jsem poprvé použila lanzu, ale tam, jak jsem vyčetla je jen 30% mýdla, zbytek nějaká chemie (vůbec tomu nerozumím, pochopila jsem z toho složení jen to mýdlo 😅 ), tak jsem pak přešla na marseilleské mýdlo od omina bianca, kde už je mýdla 75% a hezky voní. Jenže teď ho nikde nemůžu sehnat ☹ používáte i klasické jádrové mýdlo, nebo jelena? ta mýdla jsou menší, v jakém poměru to pak ředíte? nesmrdí to moc 😝 ? teď jsem výjimečně koupila tekutý prací prostředek s marseilleským mýdlem - na tom samém od jiné značky bylo napsáno, že je šetrný k přírodě, neznáte někdo něco podobného? myslíte, že je to eko, jen že to nepropagujou tak hlasitě?

novako
autor
6. črc 2007

lenchito: Posílám Ti odkaz http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=759 Najdeš tam test ekologicky šetrných pracích prostředků. Nejlépe z nich vyšel tekutý Frosch (je problém ho sehnat, ale teď jsem na něj narazila v Obi) a sypký Qualt Excel (od českého výrobce). Pokud jsou jejich výsledky správné, účinnost praní těchto dvou ekologicky šetrných prostředků by měla být lepší než Persilu (Persil vyhrál v testu tekutých prac. prostředků).

lenchita
7. črc 2007

novako, díky 🙂

listicka77
7. črc 2007

Ahoj holky, kamarádi ten Frosch zkusili, ale prý je příšerně navoněný. No jde o to, jak je kdo citlivý, já převoněné prací prostředky nesnáším.

lenchita: Já použila Palma kokos, ale jen proto, že ho měla máma a moc ho nepoužívá, tak jsem jí půlku "ukradla". Jinak pak asi přejdu na to marseilské, u nás se sehnat dá.

papaya
7. črc 2007

Lenticho já to dělala teď prvně a z klasického jádrového mýdla. Pere to dobře,dokonce při 6Oti stupních nezůstávají fleky na cč. Nesmrdí to,ale ani nevoní. Což mi zrovna nevadí.
Jinak to taky dávám přímo do bubnu.
jen se mi na vrchu usadila voda a nevím,jestli to mám před nášupem do pračky promíchat. Zatím to vždycky naberu kelímkem a dám tam něco slizu a něco vody (mám to v kyblíku s víčkem)

mihapiha
7. črc 2007

Holky, tak já jsem první várku slizu udělala z klasického jelena, taky jsem viděla jelena bílého, ale nevím v čem je rozdíl, nějak jsem to více nezkoumala. Jinak mi se zdá, že to i po jelenovy tak příjemně jemně voní. nebo to jsou jeste následky z aviváže, ale ve slizu a bez aviváže peru cca 2měs. Pomalu mi už dochází, tak uvažuji, že bych zkusila to marseilské, ale neviděla jsem ho u nás nikde, jen lanzu a pak Omnico bianco jako tekutý prací prostředek.
Jinak sliz z jelena dělám z 10l vody, ale třeba ta Lanza je jednou tak těžší než jelen, tak asi stačí nastrouhat jen půl mýdla, nevím , nemám s tím zkušenost,ale raději bych to marseilské mýdlo.
A jestě si asi pořídím sůl na skrvny od ulrich, protože třeba zacákáne kalhoty po děšti sliz opravdu nevypere 🙂

lenchita
7. črc 2007

papaya, tu vodu tam mám taky, vzhledem k tuhosti slizu to promíchat ani nejde, takže to tam dávám asi tak, jako ty🙂 tak já teda toho jelena taky zkusím...ono teď v létě, když prádlo suším na sluníčku, je to stejně jedno, protože to krásně voní čerstvým vzduchem🙂

kattom
7. črc 2007

ahojte, tak sa mi uspesne podaril vyrobit sliz a uz som s nim prala asi tri pracky. (farebne aj biele). este musim skusit, ako sa so slizom vyperu muzove monterky - technicky olej, a ak to dobre dopadne - prec s ostatnymi praskami!
inak, dakujem za super tip 🙂 a moja mama,ked ma videla, v com periem, hned si odliala 3 litre slizu, ze aj ona vyskusa

mihapiha
7. črc 2007

kattom, no na ty monterky nevím nevím.... 😎

kattom
7. črc 2007

mihapiha - skusim a uvidim. potom dam vediet..

dendisa
7. črc 2007

mám pocit, že ani barevné ponožky mi to nevypralo tak dobře, jako prášek. Takže montérky...
Podle mě je prací účinek slabší, ale ne o moc.
Doporučuju místo aviváže nalít po rysku MAX teplou vodu a do ní kápnout pár kapek kvalitního aroma olejíčku (Salus). Manžel je nadšen, jak to příjemně a jemně voní. A dlouho po vyprání. Aviváž je proti tomu zpočátku hrozně intenzivní, až se z toho dělá špatně, a přitom brzo vyčuchne.
Aroma olejíček je určitě i zdravější, šetrnější k přírodě, levnější a rozhodně skladnější. I kdybych začala později zase prát v prášku (plíny určitě budu slizovat), tak aviváž už nekoupím ani jednu.
Prádlo máchané v octu sice vyčuchne, ale když si čuchnu tak po týdnu ležení ve skříni, absolutně nevoní. Možná až smrdí, ale ne octem. Je to takové čudné.

janickabez
7. črc 2007

Ahojky vy mě lákáte......... už to tu čtu po několikáté......

jsem zvyklá na bílé prádlo z arielu, ale je mi jasný, že na mimi plinečky se to dát nedá... chtěla bych tedy zkusit sliz....jenže píšete, že bílé prádlo pak zašedne což nesnáším.....chtěla jsem se ale zeptat na kolik stupňu ty plenky perete a jestli plinky vyvařujete (myslím samo klasické bavlněné)

jinak jedna rada na pračku... cca jednou za 1/2 roku naliju do prázdného bubnu 2L octa (16,-) a nechám to přejet naprázdno bez prádla na dlouhý program na 90°, pak propláchnu ještě jednou jen čistou vodou na program máchání a pak vysypu vodní kámen ze sítka..... buben je jak novej, ani kousek vodního kamene......

to sejný dělám na vecku....když už je usazená ta noha WC, tak štětkou vyšťouchám vodu z nohy a zbytek odsaju hadrem a přes noc naliju 1L octa...ráno očistím štětkou.....

dendisa
7. črc 2007

jo, ocet je nejen proti kameni, ale v případě prádla i desinfekce. Jenže mi to hnusně smrdí, nemůžu si pomoct. Radši budu ty plíny žehlit a později se na to vyprdnu úplně.
A na pračku tu mám už dva roky otevřeného Kamenožrouta... prej stačí i soda do bubnu navíc.

listicka77
7. črc 2007

janickabez: proti zašednutí by mohlo pomoct přidávání percarbonátu. Dá se koupit v zásobenějších drogériích. A nebo si kup plínky přírodní, nebělené a nemusíš to řešit vůbec 😀

janickabez
7. črc 2007

já používám většinou ariel nebo persil 🤐 , po nich se nic neusazuje, ale někdy se zadaří, že ho zrovna nikde nekoupím "za slušnější cenu" a pak sáhnu po něčem levnějším a pak už je to poznat 😝

janickabez
7. črc 2007

jj, děkuju... nějak to zkusím, ještě mám čas to nějak promyslet....moje máti si vždy zakládala na BÍLÉM prádle a já už jsem od ní deformovaná....
kdyby jste viděli, co všechno dělala, když jsme dřív neměli automatku...to byl prcí mág...ale prádlo měla vždycky na 1 😎

papaya
8. črc 2007

janičko já peru pleny na 60 a nežehlím a nezdá se mi,že by byly zašedlé.I když já zase kromě těch plen žádné jiné bílé prádlo prakticky nemám, možná mám tedy jiné měřítko 😉 Taky je občas pověsím na sluníčko a to je vybělí spolehlivě