Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

slunicko27
3. srp 2007

aha, tak to my máme v programu pračky na 90C automaticky předpírku 😒

fifla
3. srp 2007

ved aj my :o))) ale zvlada to aj moja 4-ka, ktora je povodne na 40- ku :o)))...ved nech sa holka obcas posnazi 😀

sage
3. srp 2007

slunicko, aj my to máme tak.

papaya
3. srp 2007

fiflo a nesmrdí ti pak celý byt/barák octem? Ptá se manžel 😀

slunicko27
3. srp 2007

fifla-týý jo, teď ti vůbec nerozumím 😅 😀

fifla
3. srp 2007

ja teda neviem ake ma manzel skusenosti s octom, ale za par minut ani nevies, ze tam nejaky bol. Ja ocot pouzivam aj na cistenie chladnicky a jaska ze to chvilocku citit, ale skutocne len chvilocku. a navyse my ked perieme, mame zatvorene dvere od kupelne, lebo pracka ked zdima tak reve jak vrtulnik ( akosi moj manzelik nie je uz 3 roky schopny ju vyvazit:o) )

kili
3. srp 2007

fifla a koľko octa? celý liter?

fifla
3. srp 2007

dva :o)))

johanda
3. srp 2007

Sage, já tak peru už asi rok a půl a pračka furt jede (při dvou dětech - prasátkách a jednom manželovi 😀 opravdu furt). Mýdlo, myslím, vadí protože hodně pění a ta pěna se špínou zanáší a obaluje ty pračkové součástky. Sliz nepění vůbec - teda aspon mě ne. Já ještě občas projedu pračku naprázdno při 90 st. s octem, tím ty usazeniny vyženu ven.

fifla
3. srp 2007

johan, prave o tom diskutujeme. som rada, ze to niekto ma tiez odskusane ako ja :o)))

kili
3. srp 2007

fifla, to "dva" bola odpoveď mne??? 😅

fifla
3. srp 2007

kili...hej, davam tam rovno 2 litre, aby to poriadne pretiahlo trubky.

miquel
3. srp 2007

tak to budu muset taky zkusit, už peru ve slizu asi rok tak abych ty trubky pročistila , no já snad ten ocet začnu kupovat po kartonech, už i tak mám hroznou spotřebu 🙂

giorgina
3. srp 2007

prosim poradte: jak na pokakane latkove pleny. urcite mate nejake figle 😅

maca21
3. srp 2007

giorgina ja na všetky škvrny používam mydlo LANZA s tým to troška predrhnem a hodím do práčky zatiaľ mi odišli všetky škvrny, vyskúšaj 🙂

lenchita
4. srp 2007

giorgina, já používám žlučové mýdlo, nebo, na radu miquel 😉 , namočím před praním prádlo se solí na skvrny. Každopádně nejlepší bělidlo je sluníčko 😀

elitera
5. srp 2007

Ahoj holky, já jsem ta "jedna holka" z beremese, co někam posílala dotaz ohledně zeolitů. Už jsem to psala listicce, pro jistotu tu odpověď kopíruju i sem.

> košer, prý "zaplňují" říční toky (prostě dělají usazeniny), co je na tom pravdy?". Víte odpověď, případně poradil byste mi, kam se obrátit?

... zkuste ekologickou poradnu na Veronice, tam se pranim taky zabyvaji, jinak zeolity jsou prirodni jilové mineraly, jako takove jsou soucasti usazenin na dne, bahna ad. - ale ve srovnani s mnozstvim materialu, ktere se dostane do toku napr vodni erozi pudy z poli ad., je mnozstvi zeolity z praní tak smešné, že o tom není treba uvazovat. z.u.

Já jsem dneska manžela donutila vyndat šuplík z pračky, sice strašně nadával, ale pak mi ho i vymyl, tak máme zas pračku jako novou. Už se nemůžu dočkat, až dodělam zbytek persilu, abych do toho zavíracího kýble mohla dát sliz. Mimochodem, dohadujem se, jestli je mýdlo třeba strouhat, nebo ho stačí nakrájet...?

listicka77
5. srp 2007

elitera: já jsem strouhala, jde to docela snadno. Na rozpuštění nakrájeného bys asi čekala věčnost.
A k těm zeolitům: mně na nich vadí i to, že ničej prádlo.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
briluxina
5. srp 2007

ahoj,ked som vyrábala sliz na pranie tak som mydlo iba nakrájala, pridala krystal. sodu no nerozpustilo sa mi to, tak som to rozmixovala tyčovým mixérom a je to super.Sliz používam aj na farebné prádlo a zatiaľ je v pohode pekné nevyblednuté.

skafandrik
5. srp 2007

Ahoj holky, téměř všechno jsem tu pročetla a pořád se nemůžu rozhodnout. Jsem celkem úchyl na praní, a to v tom smyslu, že peru hodně často. Bílé prádlo moc nemáme, ale tmavého hodně a jakmile je trochu zapocené nebo prostě dle mého oka omrněné, tak peru. Odhadla bych to tak na 3 pračky týdně, možná někdy víc a někdy zas míň. Podotýkám, že děti zatím nemáme. Ale proč sem píšu. Dochází mi stávající prášek na praní, nevím teď z hlavy jeho přesný název, kupuju ho vř´ždy podle toho, jak vypadá 😅 No a hodlám něco změnit, tzn. pravděpodobně nechci pokračovat v používání běžného prášku (mám tekutý). Chtěla nych něco šetrnějšího, ale zároveň i levnějšího. U vypraného prádla potřebuju jeho vůni a i čistotu. Takže o radíte? Chtěla jsem přejít na Ecover, ale vypadá to, že je tedy dražší a až tak šetrný není? S tím slizem mám zas po přečtení příspěvků pocit, že úplně nevypere. Tak teď, babo, raď 😀

herminka
6. srp 2007

Elitero (jedna holko 😀), taky jsem mýdlo strouhala (měla jsem Palma Kokos a šlo to nádherně, některá mýdla se prý strouhají hůř, ale než vytahovat mixér, radši strouhám).

Gedren, já používám sůl na skvrny jen na světlé (ale dalo by se jistě i na více znečištěné barevné) a normálně ji nasypu spolu se slizem do bubnu - a prádlo zatím nešedne.

Listicko, měla jsem za to, že prádlo ničí spíše plnidla (plavená křída apod.) než zeolity, ale nevím, zeolitům nefandím.

Skaf, peru tak nějak stejně 😉 a děti taky nemáme. Fajn je tekutý Ecover, prádlo po něm krásně voní (aspoň mně se ta vůně moc líbí a při věšení k prádlu čichám jak blázen 😀) a záleží, za jakou cenu ho koupíš, mě vyjde jedna pračka na cca 6,30 Kč, což se mi nezdá tak hrozné, ale je to tak nějak na hranici (ale jak už jsem psala, na "horší" prádlo používám sliz - zdá se mi zbytečné plýtvat Ecoverem na manželovo oblečení z tenisu a ze stavby).

herminka
6. srp 2007

Skaf, ještě něco - ekologické prostředky většinou opravdu tu nejhrubší špínu a skvrny nevyperou, ale to proto, že nemají optické zjasňovače a podobná svinstva, které často skvrnu jen "přetřou", takže vypadá vypraná, ale ve skutečnosti tam pořád je 😀 Na běžnou špínu ale sliz či Ecover stačí a na skvrny je dobré si pořídit žlučové mýdlo nebo odskvrňovač od Ecoveru. Prostě za tu cenu, že pereš ekologicky, se musíš o prádlo před praním trošku postarat, není to jako hodit prádlo do pračky, přidat Persil a hotovo 😉

slunicko27
6. srp 2007

gedren já už mám sůl pár dní a zatím to dělám tak, že sliz i sůl nasypu do pračky, když se napustí, tak ji na pár hodin vypnu a pak zase zapnu. Moc se mi neosvědčilo pokaděné plínky namočit se solí a rovnou vyprat. Nechalo to fleky.

listicka77
15. srp 2007

Ahoj holky, v neděli se mi stala taková nepříjemnost. Prala jsem ve slizu, ale musela jsem odejít a nedala jsem ani bílý ocet do přihrádky na aviváž, neb jsem zapomněla, takže v pračce pouze sliz, nic jiného. No a vrátila jsem se hrozně za dlouho, takže vyprané prádlo v pračce leželo zavřené možná i 8 hodin. Pověsila jsem ho a docela smrdělo. A nevyčichlo ani po uschnutí. Takový nepříjemný nakyslý smrad (no fakt se to nedá, je to na nové vyprání). Myslíte, že je to tím, že tam to prádlo bylo tak dlouho? Ale to se mi s práškem občas stalo taky a žádný smrad se nekonal (jen takové malilinko, ale po uschnutí to zmizelo). Co myslíte??? 😖
Jo a propocenou moirovou podprdu mi to vůbec nevypralo, musela jsem ji včera mordovat žlučovým mýdlem v umyvadle... 😝

kacabacka
15. srp 2007

listicka: kde jsi sehnala žlučový mejdlo? Já ho nikde dlouho neviděla a už mi dochází...

mihapiha
15. srp 2007

Listicka mi se zase stalo, že pokud vytáhnu ze skříně prádlo, které jsem tam nechala ležet delší dobu, tak "divně" smrdí až zapáchá a to mi děsně vadí 😠 . I po pár dnech v koši prádlo, které by se mělo vyžehlit, tak smrdí. Používám už aviváž 🙂

slunicko27
15. srp 2007

kacabacka já žlučové mýdlo kupuji v DM drogérii

listicka77
15. srp 2007

Kacabacka: Mám ho už dýl, ale te´d nevím, jestli je z DM nebo od Rossmanna...

Mohapiha: Tak suché prádlo mi teda nesmrdí. Ale možná začnu uvažovat o aviváži od Missivy nebo Ecoveru... Ale když já si normálně na vůně prádla nijak nepotrpím...

miquel
16. srp 2007

lištičko , to je teda divný já už sliz používám víc než rok a ještě se mi něco takovýho nestalo ale je fakt že já poctivě dávám do máchání ocet , klidně mám prádlo v pračce i celou noc 😅 když ho večer nestihnu pověsit taťulda nemá rád vůni jádrovýho mýdla a ten ocet to hezky neutralizuje

no a jestli můžu radit já teď zkouším obě aviváže jak ecover tak missivu 😀 no na změkčení mi přijdou tak na stejno jen ta missiva je fakt dost navoněná a jak jsem si odvykla tak my to docela vadí, takže jestli nechceš moc navoněný prádlo tak zkus raděj ecover 🙂