Snažilky o první mimi, prvotěhulky a prvomaminky
******************************************
My ze čtvrté Bé už po několikátééé 🙂))
Pro všechny PRVOSENKY, prvničky... prvosnažilky, prvotěhulky, prvomaminky 🙂
prostě pro všechny natěšené i vyjukané prvoky !!!
jen pojďte mezi nás holky 🙂 jsme rády za každou novou snažilku, co posílí naše řady *-)
******************************************
_____88888b_________888888b
__d88?____d88b___d88b____`88b
_d8?_________d888b_________`8b
_8b_________________________d8
_b8__________________d8888b___d8888b
__d8________________d8?__d8b_d8b__`8b
___8ba_____________d8?_____d8b_____`8b
____`8da___________8b_______________d8
______`Y8b__________d8_____________8b
________`8b__________8ba_________ad8
__________`88_____88__`8da_____ab8?
____________8b___d8_____`Y8___8Y?
_____________`b_d?________`8_8?
______________`8?__________`8?
Stručné shrnutí
- Po pozitivním těhotenském testu diskuze doporučovala co nejdříve odběr krve na hCG a opakování po několika dnech, protože pomalý růst hCG může indikovat mimoděložní těhotenství nebo problém.
- Ultrazvuk (UTZ) bývá v diskusi plánován mezi 6. a 9. týdnem; několik diskutujících i zdravotnických pracovníků uvádělo, že některé gynekologické ambulance objednávají první UTZ až kolem 9. tt, protože dříve nemusí být vidět srdíčko.
- Volba porodnice v Praze (Motol, Podolí, Apolinář, Krč, Bulovka, Vinohrady) se v diskuzi odvíjela od lokálních pravidel registrace (v diskuzi zmíněno „registrace od 14+0“) a kapacit (v diskuzi uvedeno, že Podolí údajně přijímá 12 rodiček denně), což ovlivní čas registrace a dostupnost péče.
Nejčastější otázky
Q: Kdy jít ke gynekologovi po pozitivním těhotenském testu?
A: V diskuzi sestra a několik těhulek doporučovaly objednat se přibližně 14 dní po vynechání menstruace; jiné ženy a lékaři v diskuzi radili počkat do 6.–9. týdne, případně na 9. tt, aby byl na UTZ vidět plod a srdeční akce.
Q: Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství?
A: V diskuzi se doporučovalo ihned odebírat krev na hCG a opakovat odběr po několika dnech, protože pomalý vzestup hCG a absence dutinky v děloze na UTZ mohou nasvědčovat mimoděložnímu těhotenství; v diskuzi také zaznělo, že mimoděložní těhotenství nemusí provázet bolesti a může prasknout kolem 8. týdne (v jednom příspěvku uvedeno odstranění v 6tt+3).
Q: Kdy a kde se registrovat do porodnice v Praze?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že některé porodnice (Motol, Podolí, Apolinář) registrují nejdříve od 14+0; Krč byla zmíněna jako možnost „od průkazky“; v diskuzi bylo také uvedeno, že Podolí údajně přijímá pouze 12 rodiček denně a že Motol často přijímá rizikové případy.
Q: Jaké jsou běžné rané těhotenské příznaky?
A: V diskuzi ženy popisovaly časté močení, únavu (často odpoledne/večer), citlivá prsa, nadýmání, lehké nevolnosti nebo zvracení, pocity tlaku v podbřišku, bolestivé nebo brnící nohy a pálení žáhy; některé ženy však neměly žádné výrazné příznaky.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství?
A: Diskutovaly se konkrétní přípravky a postupy: Paralen na bolesti hlavy, pastilky Renie nebo Tums na pálení žáhy, pití mléka nebo kefíru a jíst mléčné výrobky v malých porcích na žaludek; několik žen zmiňovalo i „Caro“ (instantní nápoj) a odpočinek jako pomoc.
Q: Co očekávat na první gynekologické kontrole?
A: V diskuzi sestřičky a ženy uváděly, že je potřeba říct datum poslední menstruace a datum pozitivního testu, že často následuje odběr krve na hCG a že lékař může doporučit UTZ nebo opakování hCG podle výsledků.
Q: Kdy bude vidět srdeční akce na UTZ?
A: Podle zkušeností v diskuzi bývá na UTZ často málo vidět do 6. týdne; srdíčko se typicky hodnotí od cca 7. týdne a běžně se objednává kontrola mezi 7.–9. tt, přičemž některé ambulance dávají přednost 9. tt pro jistotu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je užitečné nechat si co nejdřív udělat krevní odběr na hCG a při podezření opakovat jeho odběr po několika dnech.
- První UTZ bývá v praxi plánován mezi 6. a 9. týdnem, protože dřívější vyšetření nemusí dát odpověď.
- Volba porodnice se v diskusi odvíjela od lokálních pravidel registrace a kapacity.
- Příznaky raného těhotenství jsou velmi variabilní; některé ženy mají intenzivní symptomy, jiné žádné.
Sporné názory
- Jít k lékaři hned po pozitivním testu kvůli odběru hCG versus počkat ~14 dnů nebo až na 9. tt kvůli lepší diagnostice UTZ.
- Výběr porodnice: preferovat Motol kvůli vybavení pro rizikové případy versus menší centra (Krč, Podolí) kvůli osobnímu přístupu a dostupnosti.
- Registrace do porodnice co nejdříve (kvůli jistotě místa) versus nechat registraci později podle osobních preferencí a kapacit.
Otevřené otázky
- Jak často a v jakých případech skutečně probíhá mimoděložní těhotenství bez varovných bolestí?
- Jaká jsou aktuální oficiální pravidla kapacity a registrace pro konkrétní pražské porodnice (Podolí, Motol, Apolinář) v daném roce?
- Optimální načasování první UTZ pro nejlepší rovnováhu mezi včasnou detekcí problému a minimalizací falešné radosti z příliš brzkého vyšetření.
Zmíněné značky a firmy
Motol, Podolí, Apolinář, Krč, Bulovka, Vinohrady, Mary Kay, Hipp, Caro, Indulona, Renie, Paralen, Tums, Canon, Google Picasa, T-Mobile, Modrastrecha, rajce.idnes.cz, gservis.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrouš, odběr krve na hCG, ultrazvuk (UTZ), laparoskopie / „laparka“, Paralen, Renie, Tums, kefír, mléko, Caro (instantní nápoj), Mary Kay kosmetika, těhotenská průkazka, registrace do porodnice, volání sanitky při plné kapacitě
Místa a osoby
Praha, Motol, Podolí, Apolinář, Krč, Bulovka, Vinohrady, Dejvice, Plzeň, Příbram, Vrchlabí, Andělská Hora, Královská cesta
HEHE já si třeba sama o sobě myslím, že když už jednou v té porodce budu a oni mi řeknou, maminko porod vůbec nepostupuje, dáme vám něco na uspíšení, tak to odmítat nebudu.... asi nebudu přemýšlet v takové chvíli nad tím, jestli jako jo nebo ne..... myslím si, že se budu snažit natolik soustředit na kontrakce a jejich prodýchávání, že ještě přemýšlet nad tím, jestli se něco dělá moc brzo nebo ne bude nad moje síly....... to je na tom to nejhorší, že ta ženská to asi sama neposoudí no 😔 a ten personál tam bohužel nemá jednu jedinou rodičku kolem které může lítat x hodin a věnovat se jenom jí....
ver: no, tak mondulinka například měla dobrej příběh, ne, díky, néééééé
prostej: aha, tak to byla asi jedna z těch, co se tu mihla a zas zmizela, no, ty já moc nečtu.....
hehe: no to jsou prevíti, proč to dělají????? je asi zabiju, kdyby mi chtěli vzít dítě!!!! nic takovýho 😠 😠 😠 😠
No ale uz se treba nepise o tom, ze rodicka byla hystericka, neceho se nesmyslne dozadovala nebo naopak neco sverepe odmitala a bylo to na ukor bezproblemoveho prubehu porodu....jako ja v tomto naprosto verim porodnici, jsou to profici, i kdyz nekde to treba muze zavanet az rutinnim pristupem. Hlavne at je dite v poradku a ja to preziju. Jestli to bude znamenat, ze porodim pod lekama, tak holt porodim pod lekama. Ale epi teda nechci...pokud to nebude nutne...a to zase necham na dr jestli to je nutne nebo ne. Myslim si, ze v dnesni dobe zadnej porodnik a zadna porodnice nedela neco naschval (kleste, ta pumpa vakuova, epi, obrovsky nastrihy zbytecne, a dalsi a dalsi).
no já taky PROSTEJ... strach z toho jestli je dítě v pořádku by byl větší než se tam se někým dohadovat... bylo to jen zamyšlení a myslím si, že je to prostě škoda a že to tak často je... to je celý!
mamina mi třeba říkala, že když rodila ségru, ta necítila vůbec tlak. ségra se zasekla a bylo... a oni jí furt říkali, no maminko až ucítíte tlak tak tlačte a ona necítila zhola nic a nikdo jí nevěřil... mě tohle fascinuje...
podobně když čtu, že maminka po porodu říká dr. že jí šití strašně bolí a on jí to nevěří - přeci jsme vás umrtvili maminko... tak snad ta ženská není magor a nevymejšlí si že jo.....
přesto vím, že chci rodit v nemocnci, těším se na podolí i na porodní asistentku, jsem vděčná za porodní pokoj s wc a sprchou a tak vůbec... v tomhle je to o mnoho lepší, než před 30ti lety... to je bezesporu...
jo a taky mě těší, že se rodí převážně s PA... často čtu, jak byla PA výborná, ale dr. hrůza... možná jsou ty PA prostě víc empatický a neberou to jako běžící pás, víc naslouchají....
prostě z toho, co jsem zatím vyčetla mám takovejhle pocit...
hehe aha, takze to neni ze byste byli treba ty tri mesice uplne bez koruny...? ja se omlouvam, ja tomu fakt nerozumim, pro cloveka meho zalozeni by to byla jedna velka nejistota....
Amal já nějak nebyla schopná se sama ani napít.. 😅
ale po porodu jsem si jí chovala, manžel taky, přiložili mi jí..jen jsem jí nedostala hned na břicho, protože jsme darovali pupečníkovou krev, tak asi proto - potřebujou tu krev z pupečníku, než dotepe..
já si SVOJI myslím, že ani před lety nedělal někdo něco naschvál... jen se jelo podle nějakýho prapodivnýho plánu... a jak každá víme, tak každá ženská je naprosto jiná a každej porod jinej... a neříkám, že v porodnicích nejsou profíci...
já zas o porodu nechci nepřemejšlet a říkat, oni ví všechno líp... prostě se může i dneska často stát, že natrefíš na debila.... doufám, že to prostě zvládnu co nejlíp a personál bude mít co nejmíň práce 🙂)) ale to doufá každá mamina...
ANGE tak hlavně, že ti ji na chvíli dali a i přiložili... mě právě zarazilo to Podolí, že ani nepřikládali a hned dítě odnesli... :(
HEHE jasně, pochopila jsem, jak se nad tím zamýšlíš 😉 je to prostě strašně moc o tom přístupu personálu, prostě o lidech..... a to asi neovlivníme, na blbce narazíš všude, tak musíme doufat, že nám se vyhnou 😀 😅
no přesně... akorát jsme se do tý úvahy zase zamotali a připletl se k tomu porod doma 🙂 a tak vůbec... jasný, kdybysme si o tom povídali, strávíme na tom polovinu času a pochopíme se hned 🙂 😉
ježiši.... povídaly 🙂)) a tak dále... ale tak mám v břichu Jakuba, tak to měkký I musím svalit na něj 🙂))) 😀 😀 😀
Ja to nemyslela tak, ze driv se to delalo naschval, ale ze ted to tak nekdy nekde od nekoho vyzniva, ze snad v te porodnici maji z toho radost, kdyz muzou pouzit kleste....
Ja si zas prave myslim, ze oni opravdu vedi vsechno lip....ale samozrejme i clovek, kterej vi vsechno lip a muze byt skvelej proffesional se muze chovat jako hovado...
HEHE no asi tak 😀 ..... jinak vím, že jsi tu psala o tom, že tě ty porody doma docela zajímali, ale spíš z toho hlediska, že tam je to takový všechno přirozený no.... vím, že doma rodit nechceš 😉 ta přirozenost se mi taky líbí, ale já mám taky spoustu kamarádek co rodili v porodnici a krásně přirozeně, nikdo je do ničeho nenutil...... ale schválně jsem se poptávala HEHE, jak jsi se tu nedávno ptala, jestli umožňují potom na to tlačení jinou polohu než na kozu a většina kamarádek teda říkala, že to poslední tlačení si jinak představit nedokáže než na koze 😅 .... že jako třeba takový to přitlačení než se jde úplně na věc, klíďo absolvovali naboku nebo v kleče nebo tak, ale pak se jakoby instintikvně všechny přetáčely a lezly normálně na kozu... tak uvidíš, už jsi o tom něco vyčetla? 😉
Ja treba naprosto nechapu jak je fyzicky mozny porodit na tom hopsacim balone.... 😒
Myslim, ze budu rada, kdyz budu na koze 😀 Hezky rozcapena a "lezet" 😀
mě právě kámošky a známý co rodily, tak říkaly, že jo, takový ty alternativní polohy jsou dobrý pro tu první dobu porodní...... pohospáš si na baloně, projdeš se nebo ležíš, jak ti to prostě vyhovuje... ale tu konečnou fázi tlačení si taky nikdo nedokázal představit jinak 😅
jinak teda já to beru taky z toho pohledu, když vidím, jak se rodilo dřív.... zavřeli vás na hekárnu, občas se tam přišel někdo podívat, řekli vám, že musíte ležet a v žádným případě vstávat, to je taky děs....... hodně se to myslím posunulo, i když může být asi spousta příběhů z kterých to tak nevypadá 😖
no SVOJI já si právě myslím, že personál často nemůže vědět, co přesně se v ženský momentálně odehrává... co cítí, kde co tlačí, která poloha jí vyloženě prospívá a tak dále... samozřejmě jsem vůbec nechtěla říct, že z toho mají radost, když na někoho můžou vzít kleště, to opravdu ne... ale i tam, stejně jako všude, občas udělá někdo ukvapený nebo špatný rozhodnutí... lidi nejsou neomylný no.
ale i tak, vzhledem k tomu co jsem napsala... rozhodně jsem za sebe pro porod v porodnici! neměla bych na to nervy!
PROSTEJ zatím mi myslím, jedna holčina co rodila v podolí napsala, že neví a přesně to co ty, že si nedovede představit ten závěr jinak než na koze.... já to samozřejmě moc řešit nechci, když mi něco bude dělat vyloženě dobře a PA mi to umožní, tak to bude fajn. když né, tak si budu muset poradit jinak.... 😉
ange: aha, takže ti jí vlastně odnesli spíš na tvé přání, že jo? že kdybys jí chtěla u sebe, tak ti jí nevezmou, že ne? právě v té mé porodce taky říkali, že když je maminka unavená, že můžou miminko pohlídat přes noc, já jen mám strach, aby mi jí nesebrali, když bych nechtěla
holky, no, já věřím porodnici taky, ale jako bacha, důvěřuj, ale prověřuj, ono ti mudři kolikrát kdeco poserou, jako donutím muže, aby tam byl se mnou a všechno hlídal, páč stát se může cokoliv 😲 zas tak slepě jim nevěřím, jsem v tomhle hrozná, ale já musím furt všechno kontrolovat
jo babička mi normálně říkala, že při druhým porodu ležela na lehátku a nohy si musela držet sama ve vzduchu... říkala, že byla ouplně hotová.... navíc to lehátko prý bylo hrozně úzký a ona měla strach že spadne... a přesto normálně byl prý ten druhej porod nejlehčí.....
tak jsem si říkala, že to musím jít určitě do nějaký extrémní polohy a půjde to jako po másle, babičce zjevně vyhovovalo nepohodlí 🙂))))
plus, teda, mám radikální názor na porody doma a normálně bych za to zavírala 😠 😠 😠
aha HEHE 😉 no já vím, že jsi to tady probírala, tak jsem se schválně pár kámošek ptala a všechny do jedné mi teda řekli, že ulevovací fáze jo, ale pak to samotný tlačení kdy jde miminko ven si žádná z nich nedokázala prostě představit jinak 😅 té jedné snad i umožňovaly jiný polohy jestli jsem ji správně pochopila jako že vkleče, ale ona říkala, že jak už šlo mimi ven, tak jí to bylo hrozně nepříjemný a šup na záda a na kozu 😉 tak uvidíš no..... je to hodně o pocitech 😉
AMALLI já nad tím právě uvažuju podobně... s respektem, ale přesto s rezervou 🙂))
holky, mám zabalenou tašku 😉
chybí mi v ní tedy samozřejmě mobil, páč ten se asi ještě bude hodit 😀 , ty dokumenty, ty taky potřebuju no a župan, neb ten neoblíknu 😲
nevíte, byty na přezutí, to můžou bejt žabky?? páč jako do sprchy........... zas ale se do nich asi blbě dostanu ve fuseklích 😲
vezmu asi ještě látkový hotelový pantofle, ne?
jo a taky mi říkali, že seberou oddací list a pak ho vrátí až poštou matrika, tak to teda nééé, nechám si ho ověřit, přeci jim nedám originál???
to je zajímavý, proč na to nestačí občanka...
add košile - ta nemocniční bude asi pohodlnější co?
hehe: občanku chtějí taky............no, naše země je paperland, takže čím víc papírů, tím lépe 😀 😀 😀
no na stránkách píšou, že když seš alergická, máš mít svou, jinak ti dají jejich.......... aspoň bych si tu svou nezprasila, že jo
a není tam nic o ručníkách, tak ty mi taky dají? no, mám zabalené tři, ale když mi dají, tak dají, zas bůhví, jaké budou
tak na porod bych brala tu jejich košili... potom na pokoj už asi svoji 😉 a s těma ručníkama teda nevím.....

PETI já přeci vím, že sis toho nevšimla... vždycky jsem tě s tím dotazem prošvihla .))) 😉 😅