Studium v zahraničí s prckem. Co myslíte?

mysinka
1. srp 2008

Ahojte 🙂
Chtěla bych se poradit, nebo spíš poprosit, abyste se podělily o své zkušenosti.
Chytly mě toulavé boty a ráda bych (samozřejmě ne za každou cenu!) vyjela na semestr nebo méně do zahraničí. Malému jsou 4 měsíce, aktuální by to bylo až na letní semestr 2008/2009 nebo na zimní semestr 2009/2010. Zajímaly by mě hlavně otázky organizace studium-prcek a peníze 🙂
Ještě jsem si ani nezjišťovala, jestli vůbec ta možnost existuje, jen zkouším, jestli se tady třeba nenajde někdo, kdo si to zažil a kdo mě v tom podpoří, nebo mě od toho naopak odradí 😉
Osobně vidím největší problém v odloučení malého od táty...ale to i to se dá nějak řešit, aby to nebylo na celou dobu...
Předem díky za názory a tipy :--)

gedren
1. srp 2008

A to tam chces jet sama s mrnousem? 🙂 To si dost dobre neumim predstavit (leda teda zase pokud uz mu bude vic let, tak ze bys ho tam davala nekam do zarizeni, ale to zase stoji dost penez, ne?) Umim si celkem predstavit, ze jedou oba a holt jeden se venuje praci/studiu a druhej diteti, pripadne pri trochu organizacniho umu se oba primerene 🙂 venuji praci/studiu a na stridacku dite, ale sam clovek, to teda nevim. (My zatim tahame dite akorat po konferencich 🙂, no a je proste nutny, aby obcas jeden mel klid, treba kdyz sam prednasi, a druhej s ditetem vypadl pryc...)

mysinka
autor
1. srp 2008

Gedren, tak nějak jsem si to představovala, jet tam sama s mrňousem. Měla bych asi na 2 místech ve Francii a na 1 místě v Anglii i možnost hlídání u super lidí, nebo bych prostě prcka tahala s sebou v nosítku... nevím, asi mám bujnou fantazii 😀
Ale je to zatím fakt jen hudba budoucnosti... nejdřív musí vypsat řízení, pak se musím odhodlat do něj přihlásit, zjistit si na té které škole, co a jak, jaké tam mají matky s dětmi možnosti atp. Nechci nic lámat přes koleno, když to nepůjde, tak to nepůjde, Mates je nejdůležitější. Nechce se mi ho tam někde nechávat v zařízeních typu jesle, to bych asi nerozchodila a on se mnou. Zas ale vím, že by se mi zahraniční praxe hodila pro moje povolání (překladatel/tlumočník)...ale to jsem si asi měla rozmyslet dřív, než jsme si spíchli prcka, což? 😀 😀

emjee
1. srp 2008

ja si myslim, ze by to slo 😉 mam skusenost, ze v zahranici je na skolach pristup k matkam s detmi ovela ustretovejsi ako u nas - ale urcite si to treba dopredu riadne zorganizovat 😉

binki
1. srp 2008

mysinko: jdi do toho, jestli máš dobrou "chůvu" není proč bys to nezkusila, všechno jde zorganizovat, když se chce (nebo potřebuje), toť můj názor 😉

bihan
1. srp 2008

Na niektorých univerzitách vo Fr majú slobodné študujúce maminy priamo na škole alebo blízko školy jasle za veľmi rozumnú cenu, takže by som sa asi v prvom rade informovala na túto možnosť na univerzite, kam chceš ísť študovať. Keď som bola na škole v Renne, bola tam jedna mamina s 3-mesačným mimčom...
No, ja by som sa asi na to nedala.. dieťa v internátnej izbe 9m2, záchody na chodbe a nájomné 150€.. na priváte 2x toľko.. štipko býva tak 300€.. a ešte k tomu študovať 😅

mmmk
1. srp 2008

Tak v Anglii ani ve Francii nevim, ale kdyz jsem byla na uni tu v Nemecku, bylo tam postupne nekolik Cesek na erasmu s ditetem. Vetsinou skolkoveho veku. Nase uni dava na skolku ci jesle slevu (soucast semester-ticketu) + kdyz se v Nemecku nahlasis jako studentka k pobytu, dostanes nejake pridavky (tusim, ze nejakych 150€ mesicne). Takze financne by to slo urcite. Ovsem treba ja (i kdyz mam za sebou 2,5 roku v zahranici z 5let studia) bych do toho s ditetem nesla. Kdyz tam clovek prijede, ma casto co delat sam se sebou. Nova zeme, novi lidi, novy system, urady, papiry, akce... je to na tobe 😉 A ty deti se vetsinou neaklimatizovaly dost rychle. Prijeli prvni tyden v zari a hned druhy den sly do skolky aniz by cokoli rozumeli. Takze nejaky cas trvalo, nez se naucily nemecky a kdyz uz docela zapadli, jeli po semestru s mamkama domu. 😒