Tajná svatba. Máte zkušenost?
Ahoj
chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s tajnou svatbou? Obřad jen se svědkama? 😵
Jak jste byli oblečeny, kde jste ji měli, jak to vzali rodiče,atd... 🙂
My ji chystáme v lednu 🙂
Děkuji za odpovědi.
Stručné shrnutí
- Tajná svatba se často koná pouze se svědky nebo s velmi malým počtem blízkých a lze ji uskutečnit na radnici, zámku, v restauraci nebo i mimořádném místě (les, Santorini) při zachování klasických prvků jako šaty, prstýnky, fotograf a hostina.
- Reakce rodičů jsou v praxi smíšené; někteří rodiče „to vzali v pohodě“, jiní reagovali silně negativně včetně „hnusných scén“ a dočasného odcizení.
- Kompromisní řešení uváděné v diskusi je tajný obřad následovaný veřejnou oslavou pro širší rodinu o několik dní až týdnů později (příklady: „týden po“, „asi za 3 týdny“ s opečeným prasetem nebo obědem).
Nejčastější otázky
Q: Kde lze uspořádat tajnou svatbu?
A: V diskusi byly uvedeny konkrétní lokality: zámek Kačina, Novoměstská radnice (Praha 2), Staromák, Zámek Dobříš, radnice v rodném městě, hotel (např. hotel Jan Maria) nebo i destinace jako Santorini či les.
Q: Jak obvykle vypadá oblečení na tajné svatbě?
A: V příspěvcích měli někteří nevěsty „klasické bílé svatební šaty“ a ženichové oblek, jiní byli v civilnějším oblečení (jeansy, košile, kravata) nebo v černých/lehčích šatech podle situace.
Q: Jak rodiče obvykle reagují na tajnou svatbu?
A: Reakce byly smíšené: někteří rodiče „vzali svatbu v pohodě“ nebo byli „překvapivě v pohodě“, zatímco jiní reagovali silně negativně („dělala hnusné scény“, „dost nešťastní“).
Q: Lze tajnou svatbu sladit s těhotenstvím nebo oznámením těhotenství?
A: Ano; v několika případech páry uzavřely sňatek krátce před porodem (např. „6 dní před porodem“) nebo oznámily těhotenství rodičům několik dní před svatbou, aby zmírnily jejich reakci.
Q: Dá se po tajné svatbě uspořádat oslava pro širší rodinu, a kdy?
A: Ano; v příspěvcích byly příklady obřadu následované oslavou „za týden“, „za tři týdny“ nebo sobotní oslavou po úterním obřadu, včetně typického menu (řízek se salátem, prase, guláš).
Q: Kde sehnat šaty, fotografy a salony v okolí Kutné Hory / Kolína?
A: V diskusi byly doporučeny Svatební salon IN v Kutné Hoře, salón v Církvicích u KH, Fotolab paní Karbanové v Kutné Hoře, Fotoateliér Valoušek a fotoateliér Horák; také byl zmíněn Studio Květuše pro šaty a az-fotosluzby.eu pro fotografii.
Q: Jaké svatební tradice lze zachovat i při tajné svatbě?
A: V příspěvcích zůstaly zachovány tradice jako prstýnky, kytice, fotografování, rozbíjení talíře, „polévka z jednoho talíře“, první tanec a svatební dort i při velmi malé slavnosti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Svatba by měla být „pro nás“, tedy plánovaná podle přání snoubenců spíše než pro široké okolí.
- Menší nebo tajná svatba bývá méně stresující a páry ji často hodnotí jako klidnější a příjemnější alternativu ke velké svatbě.
Sporné názory
- Někteří doporučují pozvat rodiče nebo je alespoň informovat předem; jiní považují tajnou nebo malou svatbu bez účasti odmítavých rodičů za oprávněné řešení.
- Někteří tvrdí, že tajná svatba „neuškodí“ vztahu a je praktičtější (např. při těhotenství), jiní argumentují, že rodiče z ní mohou být dlouhodobě zraněni.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe oznámit svatbu rodičům, aby se minimalizovalo jejich zranění, pokud vztahy nejsou ideální?
- Jaký interval mezi tajným obřadem a veřejnou oslavou je optimální z hlediska usmíření rodiny a plánování?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, Fotolab (paní Karbanová), Fotoateliér Valoušek, fotoateliér Horák, Svatební salon IN, Studio Květuše, az-fotosluzby.eu, hotel Jan Maria, snubni-prsteny.cz
Zmíněné produkty a metody
svatební šaty, prstýnky (zmínka o Bisaku prstýncích), svatební kytice, fotograf, kameraman, svatební oznámení, svatební dort, rozbíjení talíře, polévka z jednoho talíře, svatební hostina (grilování, švédský stůl), svatební noc, svatební cesta, svatební účesy
Místa a osoby
Kutná Hora, Kolín, Církvicích u KH, Nové Dvory, Kačina, Novoměstská radnice (Praha 2), Staromák, Zámek Dobříš, Santorini, hotel Jan Maria, paní Karbanová, Pavlák
My meli tajnou svatbu a nemohli jsme udelat lip!!! Byl to nezapomenutelny den 😵 Uz je to skoro 3 roky 🙂
Mela jsem svatebni saty, svatebni kytici, manzel byl jen v kosili, kamarad fotograf nas fotil .... Bylo to nadherny, presne podle nasich predstav 🙂 Pak jsme hned odjeli pryc 😵
Moje rodina to resi dodnes 😒 ale manzelovi rodice byli uplne v pohode 🙂
moje sestřenice se tak vdávala, někde na nějakých ostrovech, měli tam jen kněze, žádné svědky teda 😕 což nevím jak docílili, ona měla na sobě lehké bílé letní šaty a její muž byl ve světlých gatích plátěných a jednoduché košili. moc jim to slušelo!
Haha, my sme sa brali v lese pred 6 rokmi, vzala som si z prace na poobedie volno, manzelov kamos ma vyzdvihol na roztrepanej dodavke plnej plechovic od farieb a v lese som manzelika vystopovala podla srdiecok, ktore vyryval do zeme. Mali sme na sebe obycajne oblecenie, ja hipisacku suknu a bluzku a okrem nas a knaza tam bol len nas pes a ten kamarat. Rodine sme to oznamili az potom. Nikdy by som to nemenila, bolo to o laske a nie o prachoch 😉
take jsme meli tajnou svatbu, nikdy jsem nechtela klasiku, kterou bude resit cela rodina rok predtim, vse jsme si domluvili predem - dokonce si zaplatili navic neoodavaci den, at je opravdu klid a pohoda , svedky zaprisahli k mlcenlivosti, nechali natisknout oznameni byli oddani a bylo 😉
obleceni jsme neresili - klasika ja cerne kalhoty , halenka, manzel kalhoty, kosile, svedkove neco obdobneho, nechala jsem si uvazat malou kyticku
no a spokojenost, nakonec i rodice byli radi, ze jsem je usetrili shonu, stresu a ja nevim ceho , kdybych se mela vdavat znovu, tak jedine tajne 😀
@adikbs ahoj,tak je to už hromada let,co jsme se brali (za týden a kousek máme 8. výročí! 🙂 ) svatební salon můžu doporučit buď přímo v Kutné Hoře-Svatební salon IN,nebo pak v Církvicích u KH je moc pěkný salon,býval i v Nových Dvorech (kousek od Kačiny)...Fotografku jsme měli paní Karbanovou z Fotolabu v KH(spokojenost maximální-ta nám zajistila i kameramana a taky super) no a pak je tam přímo v KH Fotoateliér Valoušek-taky fotí moc hezky svatby a nebo fotoateliér Horák.... Kdybys s něčím potřebovala ještě poradit,tak se klidně ptej,ráda poradím 🙂
to je pěkné,gratuluji 🙂 děkuji moc,se salonem IN,spolupracuji,nabízí skoro vše,svatbu bych chtěla bud v parku nebo v kapli.
Šaty bych chtěla pěkné-luxusní,ale potřebuji větší velikosti...tak snad je sezenu,po KH?Díky moc
mna by skôr zaujímalo ako sa to dá vôbec ututlať tak aby to nezistil aj zamesnávatel 😀 moja kamoška mala svadbu ale inak orientovanú. V podstate sa jej všetko menilo doklady atd. v práci sa jej pýtali či je vydata ona povedal áno ale tajne. A keď od nej žiadali papiere a doniesla ich obvinili ju že je klamárka a vyhodili ju za nemorálne správanie len preto, že u nich sa svadby s registrovaným partnerstvom neuznávajú ☹
Taky moc nejsem pro tajnou svatbu. Tajnou svatbu si ti dva podle mě vůbec neužijí, nezanechá to v nich ty vzpomínky, co by měli mít. Není to jako z filmu. S mým manželem jsme měli taky malinkou svatbu, hostinu pak v hotelu Jan Maria http://www.jan-maria.cz/www/cz/svatba/. Takže nic velkolepého, ale i tak se moc povedla 🙂
Holky, máte zkušenost s Bisaku prstýnky? Jsou hezké i naživo? Tenhle se mi líbí https://www.snubni-prsteny.cz/kolekce-zasnubni-...
Dobrý den, pokud můžete a máte možnosti, rozhodně si svatební šaty kupte. Budou jen vaše a vyjde to mnohem lépe. Doporučuji salon http://www.studiokvetuse.cz, kde nebudete vědět co dříve!
Holky vubec ale vuuuuuubec nie je pravda, ze si tajnu svadbu par neuzije! My mal tajnu svadbu na Santorini a bola to naaaaaaadhera. Mal sme len svedkov a aj to len zamestnancov z hotela. Doobeda sme sa este slnili na plazi, mal krasny obed, potom kadernicka priamo na hoteli, ja mala krasne biele saty, manzel oblek, svadba bola na nadhernej terase priamo na utese, nad morom, moc sme si to uzili. Mali sme tam dort, sampanske. Potom sme si zasli na veceru a mali perfektnu svadobnu noc 🙂 🙂 🙂 🙂. Nikto z rodiny sa nehneval. Bola to uzasna svadba bez stresu, dodnes o nej hovorime s manzelom a uz je to skoro 6 rokov. Moj manzel je mamanek a i tak uprednostnil tento typ svadby. u brata na svadbe kde mali 100 ludi, videl jak je to stresujuce... inak jeho brat sa rozviedol. po svadbe a dovolenke sme prisli do prace so svadobnymi kolacmi, a rozoslali specialne oznamenie s fotkami o nasej svadbe, to bola parada, krasny zazitok. Strasne moccccc odporucam.
Ahoj, pokud plánujete svatbu a nevíte kdo Vám ji bude fotit, můžu Vám z vlastní zkušenosti doporučit https://az-fotosluzby.eu/foceni-svateb. Skvělá domluva, cena a nádherné fotky.
My sice neměli tajnou, i když uvažovalo se i o tom, ale byla to mini svadba. Obřad byl nádherný, byl v kostele při nedělní slavnostni msi, dokonce i nevěřící říkali, že něco tak hezkého se každý den nevidí. Pak focení v zámecké zahradě, oběd v restauraci i nějaké ty zvyky a volná zábava a ještě nějaké pohoštění u nás doma. Kolem páté hodiny večer bylo po všem a stačilo. Plánovala jsem 10 let svatbu předtím a byla to jedna tragédie. Plánování bylo 90 km od místa svatby, což v dnešní době není problém, ale rodiče se do toho montovali víc, bez bylo zdravo. Rodina expartnera pořád měnila počty lidí, jednou jich melo být 50 a podruhé jen 10, jednou chtěli být celou svatbu, podruhé jen obřad, moje máma pořád, že svatba se nedělá pro nevěstu a ženicha, musí držet pusu a krok, je to pro hosty, zajímavý postoj. Jinak než zrušením měsíc předtím to ani skončit nemohlo. O tom, že ne všude chtěli vrátit zálohu, o tom škoda mluvit. Asi tak. Tu druhou, teda plánování druhé, která ale byla první, jsem vzala do rukou, rodiče tam pak jen pozvala a bylo jak bylo. V dokonalém užití svatby mi bránil fakt, že jsem byla nemocná (kolegyně v práci chodila do práce celý týden s angínou a nakazila mě) a to, že mi při obřadu přišlo špatně, že jsem myslela, že odpadnu. Pak mi dali vodu a bylo to lepší a už jsem všechno zvládala. Ale za to může i to, že jsem byla na konci 4.mesice a do toho ta nemoc s ta důležitost, přeci jen svatba není každý den..

Ahojky, tak mě se takhle vdávala kamrádka a zas jedna se mi bude vdávat v Březnu 🙂 . A jak jsme byly oblečeni?? Já Černé dlouhé šaty s bílým bolerkem, druhý svědek, černobílý oblek a Nevěsta s ženichem byly oba v Bílém 😉 . A měli ji normálně na radnici.
A teĎ co bude ta v Březnu, tak se chtějí nechat oddat v zámecké zahradě, na Zámku v Dobříši, ona býlé svatební šaty, on černý oblek - prostě klasika 😉 😉