Tradiční a netradiční/exotická jména, jaký máte názor?
Ahojte, tak ma napadlo, aké ste dali mená svojim deťom? Alebo aké mená sa vám páčia? A aký máte názor na netradičné či až exotické mená? Ja ich úplne nezavrhujem, nevadí mi, keď meno nie je v kalendári, pokiaľ je k mání 😉 Ja ešte vlastné nemám, ale ako každá nad tým premýšľam 🙂 Z dievčenských sa mi veľmi páči Olívia, čo by bolo pre mňa aj priateľa aj symbolické, keďže jej meno je v slovenskom kalendári v deň nášho výročia... Ďalšie dievčenské, čo sa mi páčia, sú Melánia, Hana (alebo Hannah), Šárka, Natália, Tamara a netradičné Summer, ale neohŕňam nos ani nad Jankou, Renee či Henrietou...
No a pri chlapčenských menách sa držím trocha viac pri zemi, ale páčia sa mi mená Filip, Oliver, Tobias, ale nie je mi protivné ani Teo 🙂
A určite by som nechcela, aby sa moje deti volali po rodičoch... Ja mám meno po mame (Renáta) a sú s tým len problémy, či už pri pošte, úradných spisoch a iné (alebo ja aj mama sme si robili naraz řidičák - s tým bol opäť problém)
Stručné shrnutí
- Rodiče často volí jména podle kalendáře nebo podle četnosti výskytu jmen v populaci; v diskusi byla zmiňována jména jako Šárka, Justýna, Tereza, Roman a doporučení vybírat jména s četností pod 300 v ČR, aby ve třídě nebylo mnoho shodných jmen.
- Někteří rodiče preferují tradiční česká a slovenská jména (František, Antonín, Marie, Anna), zatímco jiní volí zahraniční nebo netradiční varianty (Olívia, Nathalii, Summer, Esmeralda) a při rozhodování zvažují výslovnost, variantu psaní a soulad s příjmením.
- Názory na „exotická“ jména se liší: část rodičů uvádí obavy z pozornosti či posměchu u jmen typu Esmeralda nebo Yasmina, jiní zdůrazňují, že děti si na jména zvyknou a potíže častěji řeší dospělí.
Nejčastější otázky
Q: Jak vybrat jméno podle kalendáře?
A: Mnoho rodičů volí jména podle kalendáře a používá i varianty psaní (např. česká/ slovenská verze nebo francouzská forma Nathalii), přičemž lze zkontrolovat, zda je jméno uvedené v kalendáři pro plánovaný svátek.
Q: Jak zajistit, aby jméno ladilo s příjmením?
A: Doporučuje se vyzkoušet celou kombinaci jména a příjmení nahlas a zvážit možné zdrobněliny; v diskusi byly uvedeny příklady nevhodných kombinací typu Prokop Buben nebo Tomáš Marný jako varování, že souzvuk může působit neobratně.
Q: Jak snížit riziko, že bude jméno v třídě příliš časté?
A: Ověřte četnost jména v dostupných statistikách (některé rodiče v diskuzi zmiňovali cílit na četnost pod 300 v ČR), nebo vyberte méně běžnou variantu jména.
Q: Co dělat, když se rodiče neshodnou na jménu?
A: Běžné řešení je kompromis, mít záložní jména nebo nechat rozhodnutí na poslední chvíli (vyplnit v porodnici druhou variantu jména), jak někteří diskutující praxí uváděli.
Q: Mohou netradiční jména způsobit šikanu nebo posměch?
A: Tvrzení je sporné; někteří rodiče v diskuzi uváděli, že jména jako Esmeralda nebo Angelina přitahují pozornost a mohou být terčem posměchu, zatímco jiní psali, že děti si na neobvyklá jména rychle zvyknou a problém řeší spíše dospělí.
Q: Je vhodné použít zahraniční variantu jména nebo jinou grafickou úpravu?
A: Ano, někteří rodiče volili zahraniční varianty (např. Nathalii, Sarah, Hannah) nebo hledali jméno, které má stejný tvar v ČR i na Slovensku, aby se zabránilo záměnám a výslovnostním problémům.
Závěry z diskuze
Shoda
- Jméno by mělo pasovat k příjmení.
- Mnoho rodičů volí jméno podle kalendáře nebo podle četnosti, aby nebylo příliš časté.
Sporné názory
- Názory na exotická jména: někteří varují, že jména jako Esmeralda nebo Yasmina přitahují pozornost a mohou být terčem posměchu; jiní tvrdí, že děti si na neobvyklá jména zvyknou a že problém řeší spíše dospělí.
Otevřené otázky
- Jaká hranice četnosti jména v populaci je „optimální“ pro minimalizaci duplicit ve třídě (např. je cílení pod 300 v ČR vhodné)?
- Do jaké míry ovlivní neobvyklé jméno sociální zkušenosti dítěte v dospívání?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
IVF s PGD, KET, výběr podle kalendáře, volba jména se stejným tvarem v ČR a SR, kontrola četnosti jmen (cílení na četnost pod 300 v ČR), zvažování zdrobnělin a výslovnosti
Místa a osoby
Ostrava, ČR, SVK, ZŠ, MŠ
Mame Simonku (chteka jsem to jmeno odjakziva, manzel ustoupil.o) a Ondru, tech je docela dost, ale hodne se nam libilo-meli jsme vybrane klucici uplne jone, ale kdyz jsem byla tehotna, tak jsem "citila" ze se to k malemu nehodi (vedeli jsme, ze to bude kluk). Jeste se mi libi Hana, Romana, Roman..daji se pouzivat v ruznych tvarech.
Mne se z tech tradicnich vzdy libila napr. Bedriska, Jindriska, Oldriska... Ale tezko rict, jestli uz to nepusobi spis archaicky v dnesni dobe.
My jsme chtěli trochu jednodušší jména už kvůli tomu,že budou mít děti složité příjmení. Takže pro holčičku jsme vybrali Adélku a pro chlapečka Honzíka.
Zajímalo by mne proč musí být jméno slovo z kalendáře, kdo ta slova původně vymyslel a proč musí být jméno slovo kterým se označuje mnoho a mnoho dalších lidí když to má být prvek co odlišuje a definuje jedince ve skupině? A proč se kvůli novým vymyšleným jménům nadělá tolik povyku a dítě s odlišným jménem je ve společnosti hned litován jako "chudák". Jen úvaha k tématu 😀 Proč nelze dát jako jméno třeba podle oblíbené fantasy postavě, nebo prostě naprosto smyšlené jméno (tím nemyslím taťka šmoula, šmoulinka apod.)
@scheetje To už je fakt na dnešní dobu hodně zastaralé, ale zas podle každého, co se mu líbí. S takovými asi nejstaršími "archaickými" jmény, co jsem se u malého dítka osobně setkala, tak byla Anděla, Jindřich a Ludmila... klasika jsou František, Antonín, Josef nebo Marie, Anna, to se pořád hodně dává. 🙂
My máme doma Adrianu a klučičí se mi líbí Nataniel a Nikolas/Nicolas....ale těžko říct, jaké bychom dali 🙂 My věděli, že budeme mít holčičku 🙂
Ještě mě napadlo, četla jsem tu příspěvek, že některá děvčata jsou ve škole jediná. I já jsem byla na každé škole jediná a vlastně dodnes neznám žádnou holčinu, která by se jmenovala stejně jako já - Lada 🙂 a přitom je to takové krásné jméno 🙂
Odjakživa jsem chtěla Terezku....spíš teda podoba Terezie, tak jsme se i s přítelem domluvili, bo jsme věděli, že to holčička bude...Ale během těhotenství se mi mi to jméno nějak "přejedlo" a nedokázala jsem si představit, že by se tak opravdu jmenovala 😀 Vadilo mi, že je jich tak strašně moc - i když jméno samo o sobě je to krásné...Nakonec po dlouhém vybírání máme doma Anastázii a vůbec nelituju, v okolí žádná není a zatím se všem jméno moc líbilo, po prvotním šoku je z něj unešená i rodina 🙂 Jinak mně se třeba moc líbí jména Marika, Mariana, Elena, Antonie a z chlapeckých bych třeba teď asi vybírala jinak, měli jsme Marek...A moc záleží na příjmení - třeba takový Mikuláš Nebeský mi příjde jako neskutečná pomsta, ale to je můj názor 🙂 A přitom Mikuláš je hezké...
My mame Tadeáška a kdyz se zadari jeste holcicka tak budeme mit Alžbětku. Hrozne se mi libi zkracene Abi 🙂 jinak z tech netradicnich se mi libi treba Noemi, nebo Nancy 🙂
@rencik_a Máme Magdalenu a Josefínu.. Shodli jsme se s mužem prakticky ihned. Klučičí jména by byla větší oříšek.. Při prvním těhotenství jsme chtěli Adama, ale pak mě to nějak přešlo, druhá možnost byla Theodor. A při druhém těhotenství jsme se domluvili na Josefovi (moc se mi líbí zdrobělina Josífek 🙂)
Jinak jmen, která se mi líbila, byla spousta...tedy především holčičích, ale neprošla přes manžela. Např. Bibiana, Berenika, Marina,... Manželovi se zase moc líbí Nina.
Jo, musi to sedet s prijmenim. Takovy Prokop Buben nebo Tomas Marny asi neni idealni 😀 Mne tata vzdy rikal, musis s vyberem jmen pocitat do budoucna. Co kdyz si tvoje dcera vezme pana Vopicku a bude ... Vopickova? 🙂

@scheetje Rozálie je mooc hezké jméno líbí se mi i Amélie