Tykat nebo vykat rodičům?

mysteria
11. čer 2007

V poslední době se hodně setkavám s lidmi,kteří svým rodičům VYKAJÍ. Když jsem se zeptala proč,tak mi odpověděli,že neví,ale že jsou tak naučení, jiní odpověděli,že to je proto že si svých rodičů váží.
Mě osobně to velmi překvapilo,svým rodičům tykám a vážím si jich také,vykám jen těm lidem,které neznám a nejsou mi tak blízcí...
Samozřejmě jsem se nad tím zamyslela,protože i já mám dítě...kdyby mi mé dítě vykalo,asi by mi to připadalo,že je "cizí" lépe řečeno,že jsem pro něj "cizí", ale možná to je můj dojem jen proto,že na něco takového nejsem zvyklá a nikdy dříve jsem se s tím nesetkala.
Zajímal by mě Váš názor na toto téma, ...

zd57
28. pro 2008

No já jsem snaše i zeťákovi nabídla tykání ještě když byli svobodní. Prostě mi přirostli k srdci a brala jsem je jako vlastní.

sisstin
28. pro 2008

zd57: přítel má s našima taky super vztah, tyká jim..a říká jim jménem..ale tchyni si to fakt představit neumim, a to není nějak strašně stará...ale prostě ble-e 🤐 😅

lenka132
28. pro 2008

vykání vlastním rodičům mi přijde dost neosobní, svých rodičů si vážím jako nikoho jiného, určitě zní lépe maminko mám tě moc ráda, než maminko mám vás moc ráda, nedokážu si představit, že bych jim měla vykat, nebo mě mé vlastní děti.....až mám husinu po těle

jinak můj muž si s mými rodiči tyká, já jeho rodičům vykám a oslovuji je babi a dědo, oni mě tykají a nevadí mi to

berynka
28. pro 2008

Tak já jsem do určité míry hodně pro vykání. 😉 Vykám tchánům, i když tchýně mi tykání nabídla i manželovo babičky, ale nejde mi to z pusy, takže u vykání zůstanu. Můj manžel mé mamce říká křestním jménem a vyká, tak mu to máma nabídla a mému tátovi pořád říká pane 🙂 .

A co se týká přímo rodičů, tak jim tykám (samozřejmě), i když máma by mi měla vykat a já jí tykat, protože já jsem dcera profesorky a ona jen dcera kadeřnice, tak kdo je víc 😝 😀 .

babalala
28. pro 2008

Berynka - tak to je ideální přístup! 😀

nanyka
28. pro 2008

ja priatelovym rodicom vykam a aj vzdy budem,ci sa raz vezmeme,ci nie..
ale len z dovodu,ze si chcem od nich drzat odstup..

gtver
28. pro 2008

Manžel mým rodičům tyká, já taky tykám jeho rodičům i jejich partnerům a oslovujeme se všichni křestními jmény 😵

bihan
28. pro 2008

Manželovým rodičom vykam, ale oslovujem ich menom.. nevidím na tom nič zvláštne a dúfam, že to tak ostane. Mne zase príde divné to okamžité tykanie, ktoré napr. navrhla moja mama niektorým mojim kamarátkam (mame najkamarátky aj ja tykám a tiež mi to príde divné) nehovoriac o tej mánii niektorých svokier aby ich nevesty oslovovali "mama" (ale to už je iná téma 😝).

gtver
28. pro 2008

U nás po těch letech jsme už prostě rodina 😀

minea
28. pro 2008

Konja, no a to je právě to, proč jsem oživila tohle téma (můj příspěvek zapadl na předchozí straně). Oni si prostě nemůžou dovolit jednostranně tykat, to se mezi dospělými lidmi nedělá a mě to strašně štve.

minea
28. pro 2008

Schválně - najde se tu nějaká snacha, které partnerovi rodiče vykají?

bihan
28. pro 2008

Čo je na tom čudné, že si dospelí ľudia vykajú? 😕 Mne napr. moja šéfka vždy vykala. Oslovovala mameno, ale vykala mi a to bola o generáciu staršia než ja. Fakt na tom nevidím nič zvlášten. A nedá sa porovnávať vykanie neveste (snache) a svokrovcom (tu sa im hovorí nevlastní rodičia 😀)...je tam rozdiel min. jednej generácie (v mojom prípade až dvoch 😉)

minea
28. pro 2008

Bihan, na vykání není nic divného. Já mluvím o situaci jednostranného tykání, kdy to tomu "tykanému" nevyhovuje, ale sám ji dle společenských pravidel nemůže změnit, neboť musí čekat, až mu bude tykání nabídnuto, což ale těm tykajícím nedochází.

bihan
28. pro 2008

Možno im to nechce dôjsť 😉 a podľa mňa by si to mala rešpektovať. Alebo im začni vykať aj ty a možno im to cvakne. 😀

aponchie
28. pro 2008

anebo ten manzel by se moh nenapadne zeptat svejch rodicu nekdy ne? 😎

sirinka
28. pro 2008

podla mna je uplne jedno, ci tykam alebo vykam niekomu, dokazem dotycnemu aj tak vzdy povedat, co chcem.
ja tiez svokrovi vykam, on mi tyka, mm sa uz nad tym aj pozastavil, ze by to bolo treba zmenit, ale mne to celkom takto vyhovuje...rozumieme si aj tak...

slunicko552
28. pro 2008

Tak mi rodiče býv.vykali,ale mi to hrozně vadilo,připadalo mi,že mě prostě neberou.Řekla jsem ať mi tykají a ještě párkrát se stalo,že vykli,ale už ne.A když se narodil prcek nabídla mi skoro tchýně tykání děsným způobem,ale byla jsem ráda,alespoň si na ni můžu otevřít hubu,bez toho,že bych se spletla a tykla jí.Skoro tchán mi ho nenabídl.Ale já s tím nemám problémy vidíme se tak jednou za půl roku 😀 .Bývalý tyká taťkovi,mamku mu to nenabídla má k tomu své důvody a naprosto ji chápu 🙂

minea
28. pro 2008

Sluníčko, pokud mu tvoje máma taky vyká, je všechno v pořádku.

martinka79
28. pro 2008

Ano já Mm rodičům vykám.
jsme spolu 11let be společné domácnosti a jinak jsem jeho jedná partnerka a náš vztah trvá asi 15let. a to se naši rodičové znali. nevím zkártka to tak vyplynulo a nějak mi to nevadí. jen dcera se občas dvií, že neřeknu babičce ahoj, ale já jsme docela ráda. nějak mi to nevadí že jim netykám. ale dokáži si říci své i přes slovo VY. 😀

mywiel
28. pro 2008

Podla mna rodicom rozhodne tykat, vykat rodicom je uz daaaaavno zastarale. 😕 😅

slunicko552
28. pro 2008

Ne tyká mu,ale on by nesnesl,aby mu vykala.Určitě mu to nevadí a spíš vyhovuje 😉

martinka79
28. pro 2008

jé já jsem ráda, že nejsem jejich vlastní. 😀 😀 a nějaké tykání vykání, bože to je, ale kravina. touto věcí se nezabývám, ale ráda jsem sem nakoukla, tedy jen na tuto stranu.
přeji hodně štěstí při řešení problémů a starostí vykačkou a tykačkou. 😉

avanka
28. pro 2008

Tak ja manzelovym rodicom tykam a hovorim im mami, oci a pride mi to ako najprirodzenejsia vec na svete.....rovnako ako manzel mojim rodicom.....nemenia by som, vztahy su potom take otvorenejsie 🙂 🙂

emily333
28. pro 2008

no ja som svojim rodicom tykala a moji bratia vykaju sice su starsi o 14 a 12 rokov vtedy to bolo asik v mode.a moj maly kazdemu tyka.

schwarzovka
28. pro 2008

tak já tchýni vykám, nikdy mi tykání nenabídla...moji rodičové manžovi nabídli tykání hned při seznámení, ale manža tyká jen tátovi, prej mámě tykat nebude...

a jinak holky jsou i v dnešní době případy, kdy si vykají manželé mezi sebou, např. Lucie Výborná si s manželem vykají. To si opravdu neumím představit, abych po sexu manžovi řekla: " Vy ste byl, ale dobrej" 😀 😀

renka9
28. pro 2008

ahojte,pridavam sa do temy - tak môj manžel svojim vlastnym rodicom vyká. 😨 😨 😨 ked som to pocula prvy krat,tak som si myslela , že to zo srandy, ale je to tak a vôbec to nechapem...tak isto aj svokrinej sestre deti vykaju,ta to dokonca vyžaduje aj od svojich vnučat. 😲 .

vroni
28. pro 2008

Ja mam vykanie celkom rada aj ked nie v rodine. Doma si tykame vsetci (vratane svokrovcov, starych rodicov, tiet atd) So svokrami si tykam (byvalou aj terajsou), ale nikdy sme si nevykali, so svokrom sme si tiez tykali. Inak postupujem jednoducho - starsim zacnem automaticky vykat, ked vykaju aj oni mne, ostaneme pri tom (az kym nenavrhnu zmenu), ak mi odpovedia tykanim, tykam aj ja im (nic mi nemusia navrhovat. Husi sme spolu nepasli, takze ak si tykame, tak navzajom)
A poznamocka na margo: v anglictine si netyka nikto. Vsetci si vykaju.....

lenerka
28. pro 2008

rodičům tykám
a stále jim říkám mami tati
teď už spíše babi a dědo 😉
ale nevím už jsem se setkala,že i rodičům říkají křestním jménem a to mě přijde taky divný

vandulienka
28. pro 2008

...rodičom, súrodencom, ďalším príbuzným - strýkom, strynám, ujom, tetám, bratrancom i sesterniciam (a aj vrátane starých rodičov) odjakživa tykám... taktiež svojim kámoškám, kámošom a známym... vykanie sa mi zdá také dosť nevhodné, strohé, odmerané, až úradné... aj na gymnáziu mi bolo dosť nepríjemné, keď mi zrazu profesorky a profesori začali tak ako ostatným spolužiakom už od prvého ročníka (od 14 rokov) vykať... tiež poznám zopár rodín, kde deti svojim rodičom odmalička vravia krstným menom - to sa mi už zdá trochu čudné a nevhodné, nemiestne...

csilla76
29. pro 2008

ja rodicom tykám od malicka aj starym rodicom 🙂

moj manzelik vyka svojim rodicom(teraz uz len mame,nakolko mu otec zomrel),mne tiez svokra nenavrhla aby som jej tykala-takze ostavame uz pri vykani 🙂 ale to mi pripadalo zo zaciatku take dost strohe ze muzik musi vykat vlastnym rodicom 😕