Vnímáte Slováky jako cizince?

matus89slovak
14. lis 2023

Ahojte, co si myslite o Slovakoch v Cesku? Vnimate ich ako cudzincov? A vnimate Slovensko ako zahranicie? Dakujem vopred za uprimne odpovede.

bigbig
16. lis 2023

Slováky jako cizince nevnímám. Sama žiju v zahraničí a tady se Češi a Slováci berou jako "bratři" a dělaj různý společný československý akce. Slovensko ale jako zahraničí vnímám. Je to prostě jiná země kam cestuješ přes hranice.

evik19
16. lis 2023

Slováky u nás beru jako naše, když na mě někdo promluví slovensky, ani si toho nevšimnu, slovenský příspěvky nepřeskakuju, filmy ve slovenštině jsou ok. Když ale jedu na Slovensko já, jako doma se tam necítím. Je to takovej zvláštní rozpolcenej stav, kdy je to jako doma, ale zároveň není. Atmosféra je tam jiná, lidi se tam chovají nějak jinak, i ta slovenština tam snad zní jinak…Takže Slováky u nás jako cizince neberu, na Slovensku jo. A Slovensko je pro mě taky cizina.

matus89slovak
autor
16. lis 2023

@kamino v Komarne by vyhodili z obchodu aj Slovaka, tam komunikuju hlavne po Madarsky.

sebestka
16. lis 2023

Slovensko pro mě nikdy nebude cizí stát a Slováci cizinci. Nicméně už i já začínám vnímat, jak se obě země od sebe v některých názorech vzdalují. A ano, nikdy nepochopím, jak dopadly na Slovensku poslední volby a nelíbí se mně, kam se to Slovensko řítí.

okapia
16. lis 2023

Nějak ne. A to nemám žádného Slováka v příbuzenstvu ani nikde poblíž, jsem šťastná, kdykoli slovenčinu slyším. U nás teda rozumí slovensky i děti ( 4 a 7), občas koukají na slovenské pohádky nebo písničky, schválně jsem to zjišťovala a pochopily význam i u slov, která podobná nejsou. Přijde mi to jako fajn jazyková průprava. Teda ony rozumí i německy, manžel na ně tak mluví, i když je jen učitel němčiny, rodilý Pražák.

naja94
16. lis 2023

Zaujímavé názory ;) k tomu jazyku - ono je to tak, že na Slovensku v telke bežia aj po česky dabované filmy, kníhkupectvá predávajú aj české preklady zahraničných autorov a drvivá väčšina obyvateľstva naozaj nemá problém čítať texty/knihy v češtine... nám je čeština proste blízka... Slováci v ČR možno mylne predpokladajú, že druhá strana cíti rovnakú jazykovú blízkosť a "napojenosť" na slovenčinu... a ono nie 🙂
Mne sa teda páči, keď jazykovo príbuzné národy "kvákajú" každý po svojom, a pritom si všetko perfektné rozumejú... máme známych v Poľsku a vždy sa teším, keď počujem poľštinu...
Samozrejme, v pracovnom prostredí je niekedy vhodnejšie hovoriť jazykom domácich... ale ani to nie je pravidlo... my sme našu českú kolegynu u nás v Bratislave tiež nenútili do slovenčiny, dokonca jej kolega Slovák niekedy napísal mail v češtine 🙂

sorboni30
16. lis 2023

@matus89slovak mám partnera Slováka a když jedeme k nim, je to jako "dál" do Česka.. Prostě mi nepřijde, že je to sousední stát. Bydlíme u hranic na Valašsku takže jsme brali Slováky vždy jako ty bratry

xer
16. lis 2023

Ne, neberu, konec koncu jsem narozena v ceskoslovensku. Kdyz by se trhla morava od cech taky pak nebudu povazovat moravaky za cizince.
Ale pracuju casto se slovakama a mame slovaky mezi nejblizsimi prateli (na slovensku i jinde v zahranici) a kazdorocne se vzajeme navstevujeme.
Nikdy jsem nemela problem s porozumenim co se tyce ciste jazyku, ctu knizky ve slovenstine, koukam na filmy/serialy ve slovenstine a ani si to casto neuvedomim ze to neni cesky. A jsem strasne rada ze i dcera se kamaradi se slovaky a uplne prirozene si s nimi rozumi, jako jasne sem tam narazi na nejake slovo co nevi ale vysvetli si to. Neberu je sice jako treba moravaky ale ani jako uplny cizince. Mozna takovy moravaci jen s jinym pasem🤣 vlastne casto mam vetsi problem rozumet moravakovi nez slovakovi🤷‍♀️

kamino
16. lis 2023

@sebestka nezapomenu, kdyz byla zvolena pani Caputova, jak tu padaly výkřiky jak je Slovensko daleko vyspělejší, jak se mu zlepšuje politicka kultura, kolikrat i tu padla slova zavisti i zminky o emigraci.. no, ja jsem byla za sycka, kdyz jsem rikala, ze ac je mi prezidentka moc sympaticka, nedavam ji dlouhou zivotnost a na dlouhodobe zlepseni to zkratka nevidim... To same bude zde, pokud vlada nezacne komunikovat a ma.na to uz hodne malo casu, tak to dopadne u nas stejne.

naja94
16. lis 2023

@kamino
Bolo by bláhové myslieť si, že demokraciu máme automaticky zaručenú... či v ČR alebo na SK... bude to permanentný boj...
Ale je strašne dôležité, že v danom čase bola Zuzana Čaputová zvolená za hlavu štátu a že sme mohli aj v politike vidieť vďaka nej slušnosť, empatiu, kultivovanosť, férovosť... ja si myslím, že ešte príde doba, keď jej odkaz pomôže mobilizácii prodemokratických síl... týchto takmer 5 rokov so Zuzanou Čaputovou rozhodne nebolo márnych 🙏

belmonka
16. lis 2023

@matus89slovak ano, je to zahranici. Ale slovo cizinec se mi prici. Spise soused bych je nazvala. A navic muj muz je Slovak (primo z Tater)🖐🏼😄

bonavoxa
16. lis 2023

Napíšu to zcela upřímně. Celý život jsem žila u hranic se Slovenskem. Měla jsem k nim spíše kladný vztah bez předsudků. Časem se to vykrystalizovalo. Je opravdu hrstka výborných lidí. Ale větší část mne doslova ochromila falešností a xenofobií. V podstatě můj postoj k nim je, že si na ně dávám pozor. Jsem ráda, že jsme se rozdělili. Na SVK jsem žila a není absolutně nic, co by mne pozitivně zaujalo. Jediná výjimka byla příroda. Takže na výlet fajn. Slováci žijící nějakou dobu tady, jsou většinou trošku myšlením přizpůsobení, takže nemám v běžném životě problém.