Zákaz fyzických trestů. Co na to říkáte?

petrunka01
10. dub 2008

Ahoj.Chci se zeptat,co říkáte na chystaný zákon zakazující fyzicky potrstat vlastní dítě?Já jsem teda zásadně proti.Nejsem žádná "matka Herodes",ale jsou situace,kdy nic jiného než plácnutí prostě nezabere,ne...?Tuhle jsem v TV viděla debatu na toto téma a střídavě jsem se bavila a rozčilovala.Při představě,jak našemu chlapečkovi trpělivě vysvětluju(poněkolikáté),že to a to nesmí dělat a jaké to může mít následky a on se po takové přednášce zastydí a přestane to dělat,jsem se smíchy neudržela.A toto tak radili místo plácnutí přes zadeček.

mikca
20. dub 2008

no počkej ale to tak nějak nechápu píšeš že dobře načasovaná ušetří mnoho problému a co když bude dobře načasovaná právě na tom pískovišti...to nechápu...

prasiatko30
20. dub 2008

nemyslim si ze by na tom pieskovisku to bolo zivotu nebezpecne - ty mi hovoris najprv o tom ze sa ti dieta vytrhne pri ceste a skoro ti vyleti pod auto - to sa mi vidi ze je omnoho zavaznejsie a naozaj je tazko tam vysvetlvoat a vysvetlovat aj ked sa to da ale pri tom biti na pieskovisku mas vzdy tu moznost ze spakujes synacika a odides - mas tam moznost mu ukazat ze je aj ina cesta aby bol potrestany nie len fyzicky.

pozri mikca mi sa v tomto asi nezhodneme - ja sa nechcem hadat kazdy ma svoju pravdu a ty si vychovavas dieta ako sa ti paci a ako ti asi ide vcelku fajn ja mam zase iny nazor - trestat bitku bitkou sa mi nezda to najkorektnejsie tak na co sa o tom este viacej handrkovat 😉 prijemny zvysok nedele

kristi
20. dub 2008

jak rikam, vysvetlovani atd plati az tak od 10 let..ja byla bita cely detstvi a pubertu a holt proste to tak bylo, nasi byly jeste decka,kdyz jsem se narodila. Muj bracha, kterymu je 14 nebyl bit skoro nikdy, pac proste i rodice dospivaji a chovaji se jinak nez v 19 letech, ze?

mikca
20. dub 2008

to máš pravdu prasiatko že se neschodnem a taky se hádat nechci 🙂 ...ale ujištuji tě že někdy jiná možńost prostě není...teda a řeknu ti že mám ve svém okolí docela dost maminek co neuznávají výchovné plácance a musím říct že jejich děti a to jim je už 3 a víc dokonce jedné pět....tak jsou to ty největší "hajzlíci" ze sídliště, který dítěti neudělají nic dobrého bez ohledu na jeho věk...ale jak píšeš každý si budem vychovávat po svém...ikdyž teda podle toho zákona co připravují tady u nás a proč vůbec tahle diskuse vznikla, to asi moc nepůjde 😝

prasiatko30
20. dub 2008

kristi ale existuje aj ina forma trestu nie len ta fyzicka mozes vysvetlit a potrestat rovnako - len s tym rozdielom ze namiesto jednej na rit vymyslis trosku inu formu trestu - je to sice trochu narocnejsie na cas a aj na trpezlivost a hlavne clovek si musi stat za slovom 😉

a tiez mas pravdu - z vekom sa cloveku meni kompletne perspektiva 😀

kristi
20. dub 2008

prasiatko, vsak to presne rikam...clovek k tomu musi dospet. Ve 20 letech proste chytnes nerv a misto vysvetlovani zmlatis ( jako nasi me) a v 35 uz si to rozmyslis a volis jinou formu....

lenkabu
20. dub 2008

Taky mám takovou zkušenost, že rodiče co jen domlouvají mají, mají největší hajzlíky...jezdila jsem dost dlouho jako vedoucí na tábory,tak mám co srovnávat.
Co třeba s dítětem kt. potrestátre formou zákazu něčeho a ono vám řekne "no nevadí" a příště zlobí dál?Tohle přesně byl MM jako dítě..

paolin
20. dub 2008

ja se tedy snazim vysvetlovat, co to moje trpelivost vydrzi 😉 ale nekdy dojde na placnuti. nemam z toho radost, nejsem na sebe hrda, ale proste to nekdy jinak neumim. myslim, ze hodne zalezi na diteti. nekteremu se da domluvit, nektere je treba proste placnout...
nechapu, jak muze nektery rodic svoje dite mlatit hlava-nehlava. na druhou stranu chapu, ze nekdy to bez rozumneho fyzickeho trestu nejde. ja bych fyzicke tresty nezakazovala. jen bych durazne udala mantinely.

v patek jsme byli venku na pisku a byl tam chlapecek, ktery kolem sebe maval lopatkou, hazel po detech pisek, rozbijel hracky a maminka si vesele sedela na lavicce a kecala s kamoskama. v tomhle pripade by potrebovala par facek ona. kdyz se nekdo ohradil, tak mela jeste plnou pusu drzich reci. no, jenze jak se potom to dite ma chovat a co z nej vyroste, kdyz ma doma takovy priklad..? prej - tak do chlapecka stouchni, kdyz ti vzal lopatku...
zakaz je nejjednodussi reseni. myslim ale, ze bysme si nejdriv meli zamest pred vlastnim prahem a zamyslet se kazdy sam nad sebou.

cairka
20. dub 2008

ja mám akurát dnes takú skúsenosť, že som sa snažila potrestať ináč a v konečnom dôsledku by možno bolo lepšie jej jednu capnúť po riti a držať jazyk za zubami. Ale vo všeobecnosti môžem potvrdiť, že kút je oveľa účinnejší ( u nás) ako jedna po riti, len mamina občas keď pení vyhŕkne taký "trest", že fakt lepšie zahryznúť do jazyka 😅 ako úprimne sa priznávam,že si myslím, že keby som jej jednu capla, tak by si chvíľu porevala a boli by sme obe spokojné, že sme vyriešili situáciu, takto sme sa kvôli trestu dohadovali celé doobedie. našťastie asi to nejaký účinok malo, lebo pred obedom si v poho upratala (trvalo jej to asi 2 minúty, kvôli ktorým sme sa dohadovali) a poobede už to riešiť nebude treba.

prasiatko30
20. dub 2008

lenkabu - tam je to asi tak - dieta ma svoje obranne reakcie -teda aspon ja to tak vidim - a pri vsetkom co je prilis caste - cize caste tresty tak fyzicke ako vychovne - zakazy telky, chodenia von a pod - decko sa obrni a hlavne ak je to silnejsia povaha - cize po slovensky povedane tvrdohlavy ako mulica - je mu to nakoniec uz uplne jedno - lebo si povie vsak aj tak mi furt nieco zakazuje alebo aj tak ma furt oklkaju - jeden krat viacej alebo menej to je absolutne fuk, tiez je vo vela pripadoch problem v tom ze matka nieco zakaze a otec to povoli, prip tresty typu - uz ta nikdy nepustim na ihrisko(nesplnitelna hrozba - decko nie je blbe aby nevedelo ze to nie je pravda, potom je jasne, ze dieta ti neveri a ked mu nieco zakazes tak sa ti vysmeje do ksichtu - ale to iste ti urobi aj ked mu das po riti - nakoniec je uz tak inmunizovane ze mu je absolutne jedno ci mu das po riti - musela by si ho dobit ako hada a to by uz vonkoncom nebolo vychovne - alebo sa mylim. skor je to o spoznavani tvojho dietata a vediet co mozes od neho ocakavaat a ako s nim trosku vychovne manipulovat, dohovarat a vysvetlovat neznamena ze decko moze skakat rodicom po hlavach - i ked vacsina ludi si to tak predstavuje 😉

mikca
20. dub 2008

prasiatko to přece ale není pravda že to nemá žádný smysl...je to právě o tom že ano..domlouvat a být důsledný, ale když to opravdu přepískne tak at ví že je i něco ?horšího? než domluva maminky...vždyt ho to nemusí bolet o tom to není...jasně když ho budu trřískat od rána do večera, tak v tom pak roszdíl nepozná...ale když fakt přestřelí, tak musí být přeci nějaká forma trestu než používám denně ne??

luciia
20. dub 2008

keďže si riešila odpoveď násilie plodí násilie tak ja ti dám ešte jednu- spomeň si na to keď budú tvoje deti byť spolužiakov v triede odkiaľ to majú. všetko sa naučia od rodičov pretože my sme ich vzor a prasiatko30 to veľmi pekne ukázala na príklade s nožami v zásuvke prečo sa chce malá s tým hrať - pretože vidí že mama sa stým "hrá"

kristi červená až na prdeli budeš len dva tri krát a potom ťa tvoje dieťa začne rešpektovať pretože skúša a učí sa kde sú jeho hranice.

cairka
20. dub 2008

luciia, s tým tak úplne nesúhlasím, poznám teda iba jeden prípad chlapca, ktorý šikanoval spolužiakov- a nie len že nebol bytý, on nebol vôbec trestaný nijak a ešte keď všetko vyšlo najavo, tak rodičia nikomu neverili a tvrdili, že ostatní si vymýšľajú - a to sa nesťažovalo jedno dieťa, ale skoro polka triedy, nakoniec sa to riešilo až cez policajtov - tak k tomu určite nechcem raz dôjsť

mikca
20. dub 2008

lucia vidím na své dceři že si to prostě nedovolí..protže za to prostě dostalla a ikdyž říkám že v některých věcech bych za své dítě ruku do ohně nedala, tak u tohoto jsem si bezbečně jsitá že to dělat nebude...nejen totiž že za to dostala, ale navíc jsem jí vysvětlila proč je tpo špatné...takže mi tu netvrt, že tím že dostne vychovně přes zadek bude ve škole taky mlátit děti..tomu sama nevěříš...je třeba rozlišovvat jak ty děti biješ víš..nemůžeš házet do jednoho pytle to že dostane na prdel za něco a to když ho rodiče doma řežou hlava nehlava..pak bych chápala že to bude dělat taky.....¨taky ti dám vzpomen si až tiu tvoje děti budou mlátit druhé děti, prtože budou prostě vědět že jim za to hrozí jen ty ty od maminky..a navíc když tam maminka není..takl vlastně není co řešit ..hura ne ně ...

luciia
20. dub 2008

poznáš ten prípad zrejme z počutia, takže nemôžeš vedieť čo sa u nich doma odohrávalo, nežiješ s nimi.

prasiatko30
20. dub 2008

mikca ja sama som ti napisala ze ja som tiez uz raz- dva razy vypenila a ze to velmi lutujem, neviem v akych situaciach alebo co robia deti ked sa im pacne - je jasne ze niekedy je ta vychovna nevyhnutna; ale ja som v podstate proti fyzickym trestom, lebo vidim ze to nikam nevedie. tiez je jasne ze niekedy su tie nase deticky az prilis vychcane a rodicia az prilis unaveni a v tych pripadoch mozno nenachadzas iny sposob - a je to asi aj o tom ako hovori cairka - pri jednom pacnuti mas po diskusiach a po troske poplakani je hadka vyriesena, ale pri vysvetlovani a inych typoch trestov ma dieta vzdy tendenciu vyjednavat a asi sa to aj dlhsie vlecie. neviem ti to presne vysvetlit teraz mikca ale ja proste nesuhlasim s fyzickymi trestmi i ked viem ze zarucene aj ja asi ked bude dcera starsia a nebude nieco tak ako to ja chcem tak urcite vypenim a mozno jej aj na tu prdolu dam ale nebudem vobec na to hrda ani to nebudem obhajovat a zarucene budem skusat vela veci aby k tomu nedoslo. - staci ti to takto 😉 vies mikca - to je asi fakt tym vekom a kebyze sa ma spytas pred desiatimi rokmi tak ti dam za pravdu vsetkymi desiatimi teraz sa so mnou da asi aj viacej vyjednavat, som aj flexibilnejsia i ked viem ze niektore veci proste sa dcera moze postavit aj na usi a nedostane ich ale z inych nerobim tragediu - tym padom odpadava vela zbytocnych napatych situacii, niekedy len proste sa snazim prepnut a vykluckovat z osemetnej situacie skor ju obrat na humor 🙂 - ja viem ze povies - vsak ty este uvidis ked bude mat dieta 4-5 rokov a vlastnu hlavu a bude chytat hysaky jeden za druhym - no tak to potom uvidime a poriesime 😀

luciia
20. dub 2008

ja sa nevyjadrujem k forme trestov ale k vete ktorú si megovala ako "kravinu" násilie plodí násilie. pa.

mikca
20. dub 2008

prasiatko..ale moje dítě má 4 pryč takže vidím jaký to mělo smysl..jak jsem psala že u ní už opravdu plácance přes zadek nepoužívám..chápu co tim chceš říct a rozumím ti..já taky nejsem hrdá na to že malého vytřepnu, ale púrostě v tomto věku vysvětlovaní nezabírá protože jednoduše tomu nerozumí.....ten plácanec když už není jiné cesty je opravdu nevyhnutelný..

luciia
20. dub 2008

a opäť súhlasím s prasiatkom

prasiatko30
20. dub 2008

a este nieco k tomu kopirovaniu spravania - ja som si minule tak vsimla tu nas frndolinu ako sa hra so svojim macikom a proste si mozem byt ista ze kopiruje to ako sa starame o nu, minule som ju pristihla ako mu nieco s velkym krikom vysvetlovala potom ako som ja na nu zvysila hlas lebo robila nieco co nemala a mna by strasne mrzelo kebyze ju vidim ze dava mackovi po zadku - asi by som sa od hanby prepadla 😉

cairka
20. dub 2008

no áno,z počutia, dokonca neobjektívne lebo od maminy jedného zo šikanovaných, ale ono to na vystupovaní detí vidieť 😉 ktoré to má ako odozvu z toho, že je doma mlátené, a ktoré je nevychovaný fracek. a s týmto veru mali aj učitelia čo robiť. a to by si bité dieťa nedovolilo, keby sa mu učiteľka vyhrážala, že zavolá rodičom, teda aspoň podľa mňa sa na bitku zvyknúť nedá, ako tu niekto písal, dá sa možno zvyknúť na capnutie po riti, ak je pričasté, ale na ozajstnú bitku nie - podľa mňa a také dieťa si dobre rozmyslí, či si bude robiť zbytočné problémy

mikca
20. dub 2008

vidíš prsiatko..a moje malá si hraje s panankama tak že teda na ně občas pořádně zařve..ale nikdy je neuhodila....

prasiatko30
20. dub 2008

vies cairka to je zase velmi komplikovane - ono tam mozu byt rozne priciny a urcite je chyba v rodicoch ze to nechali dojst az tak daleko, a to ze chalan ucitelov nepovazoval za autoritu - myslim si ze tam u nich doma to mohlo byt pekne komplikovane - lebo je rozdiel nesuhlasit z fyzickym trestanim tvojich ratolesti a s tym ze davaas tvojmu synovi vzdy za pravdu a myslis si ze je neomylny a ten najlepsi a nikto mu nic nemoze - a este mu tento nazor aj vstepujes - to je sa mi vidi zase uplne opacny extrem do ktoreho by normalni rodicia myslim si nechceli spadnut. 😉 ale to je uz asi pripad pre supernanny alebo lepsie povedane pre erudovaneho psychologa 😉

mikca
20. dub 2008

jo ještě reakce na lusiju..ano s tím souhlasím že násilí plodí násilí...to je pravda..ale tady je téma které se týká tělesných trestu na dětech..takže jsem ragovala že v téhle souvislosti je to kravina

prasiatko30
20. dub 2008

🙂 tak potom je vsetko ok mikca - ako hovorim takto pisanim vyznieva vela veci omnoho ostrejsie a mozno pri kave osobne by sme si o tom v pokoji pokecali a dali si za pravdu 😉

mikca
20. dub 2008

jasný prasiatko 🙂

cairka
20. dub 2008

no asi tak, ja som to len ako príklad, že nie všetci čo šikanujú, sú bití. vôbec som to nechela rozoberať, len ma to tak napadlo, keď tu padla tá veta, že bi svoje dieťa a počkaj,ako bude za čas biť ono spolužiakov. podľa mňa každý normálny rodič sa snaží najprv po dobrom a keď aj použije občas "fyzický trest" (myslím ozaj len capnutie) , tak to nie je nič, čo by dieťaťu uškodilo psychicky abo fyzicky 😉 Samozrjme, že nehovorím o každodenných bikách, a modrinách a všetkom tom škaredom, čo niektorí robia svojim deťom

cairka
20. dub 2008

ešte troška mimo mísu - čo by bolo, keby takýto krásny zákon schválili u nás, kamoška má takého prešpekulovaného 3ročného chlapca a len na neho škaredo pozrie a malý začne vykrikovať: maminka, nebi ma, ja už budem dobrý, maminka prosím 😀 bez toho že by mu chcela čo len capnúť po riti, má to ako prostriedok proti trestu, lebo vie, že keď s tým začne, tak maminka urobí všetko, len aby bol ticho 😅 a keby to počuli susedy, tak ju hneď nahlásia na sociálke 😒

prasiatko30
20. dub 2008

dobry spekulant 😀

mikca
20. dub 2008

jo cairka děti jsou vyčůránci co 😀 .. občas dokážou připravit horké chvíle a je pak na to bě jak zareaguješ...takže kdyby tento zákon vznikl tak by vzniklai docela ošemetný situace...někomu se nebude zdát tvá vychova napráši tě policajtum že strstáš fyzicky své dítě a šup zaplatíš pokut.... je to fakt hovadina největší,.,místo aby přijali nějaké učinnější opatření např. proti týrání děti tak se zabyvají debilitamaa 😝