Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

kikita.nikita
29. bře 2008

díky 😉 snad jsem se moc nerozvášnila....ale potraty a církev mi vždy dokáze vařit krev. tak se asni na to máte slovo nepodívám, jinak bych si asi musela rozbít notebook 😀

andelka
29. bře 2008

mikco: já jsem nikdy neřekla, že jsem pro zákaz a většina tady taky ne. Proti potartům z osobního hlediska jsou i nevěřící. A věřícím se to zapovídá, toho se neboj. My totiž uznáváme přikázání nezabiješ.
kikita: to není žádná nová věc, že Maří byla prostitutka, a rozhodně ne první v dějinách.
Lhali, vraždili, znásilňovali lidé, ne církev. Věř mi, já vím, jak to bylo v minulosti, jsem historik. Nejde ale církvi upřít, že díky ní se v Evropě objevily celoplošně platné zákony, kultura, prvotní církev dala ženě více práv a hlavně v době, kdy začal kult P.Marie se na ženu začalo hledět jinak. Později se to změnilo, to je prostě dějinný vývoj. Dneska je problém zavést do praxe jeden zákon, víš jaké to muselo být, když jich bylo hned 10?
Embryo je počátek života.Je v něm daná jedinečná genetická výbava. A máš pravdu, že těhotné vnímají dříve a více citlivě to, co v sobě nosí. Ale o ně přece jde, ne? O ty těhotné, které život, který v nich klíčí přervou.

suki
autor
29. bře 2008

ygreen 😵 😵 😵 😵 teda ty nám to tady krásně napsala, je to pravda a myslím si to také....

suki
autor
29. bře 2008

andelka to je vidět z tvých příspěvků, že s ev tom vyznáš, mně spíš strašně vadí ti fanatici a to nemyslím jen církevní, ale v každém směru si myslím , že jakýkoli fanatismus je špatný a mnoho věřícíchje fanatických a to je potom hrozné i pro jejich bližní a hlavně pro lidi co s církví nechce nic mít a prostě chce žít svůj život jinak..člověku se nemůže nutit to o čem není přesvědčen. 😔

andelka
29. bře 2008

Suki: Já si to myslím taky. Fanatismus a slepé následování je špatné vždycky a nikdy to nic dobrého nepřineslo. Takových je ale ve všech církvích menšina, bohužel jsou nejvíc vidět a tím stíní to ostatní, co je dobré.

kikita.nikita
29. bře 2008

jojo, herodes se vždy klaněl k tzv církvi a pak aby zacpal ježíšovi dostal tak nechal vyvrazdit nemluvňata 😝 a čarodějnice si vymysleli taky oni, spoustu ženský zemřelo, protože těm pakům se to hodilo...máš pravdu, dělali to lidé. A v církvi jsou jako co? Nadlidi? Jsou to manipulátoři, kteří fanatizujou ostatní. Ty jim věř, oni to potřebujou, ty taky a taky Ježíš. Ale nemotet se nám pod nohy, ju? mikulášové ať zalezou zpátky do kostela a ať si kážou, ale ne to tahat do politiky a zamotávat do toho nás....a divím se, jestli si historik, tak se dooooost divím, že jsi věřící. mě by po těch křesťanských historiích bylo na zvracení 😠 A nikomu nikdy násilím neudělali potrat. Chtěly to sami, tak ty to taky musíš respektovat.

suki
autor
29. bře 2008

andelka tím právě myslím, že když se jim něco nelíbí i ve vlastní rodině jsou s chopni odsoudit vlastní dítě a to např. jen proto, že nechce svatbu v kostele, to mi příjde velmi zlé a nechápu to. Prochází tím teď moje kamarádka a je úplně zničená, můžeš mi i toto nějak rozumně vysvětlit? jak to, že lidé, kteří se řídí přikázáními a hlásají: Miluj bližního- dokáží tak moc ublížit vlastní dceři, protože nedělá to co oni jí přikáží??? Podotýkám, že je jí 29 let a myslím, že už má opravdu člověk právo rozhodnout se sám. maminka jí citově vydírá, nadává, vyčítá jí už přítele, ketrého si chce vzít, odsuzuje ji za to, že se chce ve 29 odstěhovat atd. kamarádka, velmi hodná a také věřící je zničená, svatbu má zničenou už předem a v rodině to vře. To je na tom to nejhorší, že jak jdeš proti přesvědčení tak jsi hned špatný a není nic mezi tím. 😒 😔

mataharyy
29. bře 2008

Jenže to je ten problém, proč církev, jakákoliv kecá do život ateistům? No protože je zjevně jejicho ovečky neposlouchají a tak jediný řešení je, že prostě potrat zakážeme všem a pak se budem tlouct do prsou jaké máme vzorné lidi, co dodržují naší víru. S tím ať se jdou vážně bodnout! Ať si to zakazují mezi sebou a ostatním ať dají pokoj. Moc a slovo církve by mělo být jen uvnitř té církve a rozhodně by se církev něměla motat do politiky a zákomů, andělko myslím že mi dáš za pravdu (?) že je historií potvrzeno že vždy když církev začala mektat do politiky, tak to zkončilo hromadou mrtvejch...! Ať se každý drží svého kopyta!

kikita.nikita
29. bře 2008

mimochodem ygreen...moc hezký 😵 Já jdu ven si vyvětrat hlavu....a jestli mě něco neosvítí na procházce, vrátím se stejnýma názorama 😀

suki
autor
29. bře 2008

andelka ale jinak jsi mi sympatická, to není nic proti tobě a rozumným lidem, kteří chápou, že všechno není černobílé, ale je také něco mezi tím 😉 Vždycky ocením, když vidím, že i lidé, kteří mají jen svou pravdu a víru dokáží ocenit a vyslechnout i lidi, kteří se s jejich názorem nestotožňují 🙂

andelka
29. bře 2008

kikita: Herodes nebyl křesťan. Na čarodějnice se věřilo a někde ještě stále věří, jde o to, že lidé si spoustu věcí neuměli vysvětlit a tak věřili v temné síly (duchy, vlkodlaky, bludičky a čarodějnice). Čarodějnické procesy nebyly všude, není to masový jev, i když se to tak může zdát. Většinou šlo o to, pomstít se tomu člověku, nebo získat jeho majetek. To se děje i dnes.Bez ohledu na církev, která tady není jediná, katolická, ale je jich mnoho. Znám mnoho historiků, kteří věřící jsou a nejsou proto o nic méně objektivní, spíš naopak. Dějiny Evropy jsou dějinami křesťanské evropy. Jsme tím ovlivnění dodnes, ať chceš nebo ne. Církev se vyvíjí jako každá jiná instituce, spolu s ní i společnost, její řád a názory.Pokud chceš žehrat na to, že se i církev plete pod nohy, stěžuj si našim předkům.

mataharyy
29. bře 2008

suki: pozdravuj kamarádku... Mě babička, když jsem jí řekla že se budem brát s vážným obličejem řekla "No to si snad do té doby rozmyslíš, ne?" nemá přítele ráda ani nevím proč (no tady platí Miluj bližního svého). Církev, ne lépe řečeno lidi v ní mě zklamali a nejednou, tudíš se od nich odvaracím, a ať si každý věří čemu chce, ale měla by na všech stranách fungovat nějaká tolerance, ne?!! 😠

suki
autor
29. bře 2008

mataharyy - vyřídím. U kamarádky to právě začalo tím, že se nebudou brát v kostele, ale to přece není tak důležitě, když je Buh všude, tak se nemusí vzít v kostele, aby byl přítomen ne??? 😔

andelka
29. bře 2008

suki: takové případy znám, nemysli si. Co takhle požádat kněze, kterému mamka věří a požádat ho, aby jí vysvětlil, že takhle se k dceři chovat nemá, právě proto, že tím porušuje základní přikázání. Jednou mi jeden kněz vyprávěl, jak u něj na zpovědi byla žena, která dělala něco podobného, jako ta paní, chovala se hnusně k vlastní rodině, trápila manžela a tak. a on jí rozhřešení nedal a ona se divila proč, vždyť nikoho nezabila. Oni lidé občas neví, co si pod přikázáními mají všechno představit.

clarca
29. bře 2008

Po přečtení téhle diskuze jsem neskutečně vděčná za to, že mám kolem sebe tolerantní lidi, ať už věřící nebo nevěřící (= příbuzní a kamarádky). Příklad ze života: sestřenka (věřící) se bude v září vdávat. Její nastávající je nevěřící, už pár let spolu bydlí, svatbu budou mít v kostele. Nikdo z rodiny jí nikdy neřekl, že skončí v pekle (společné bydlení, nevěřící partner), nikdo se od ní neodvrátil 😉 Je to moc fajn holka, jeho všichni přijali bez problémů do rodiny a není co řešit 🙂 🙂

andelka
29. bře 2008

maty: já si myslím, že ten návrh na zákaz měl v podstatě jen zažehnout diskuzi o nich a jak by bylo možno je snížit. Jinými způsoby, než rovnou jejich zákazem. Myslím, že to nemysleli vážně.
Politika a církev v jisté (dloouhé)době patřily k sobě. Obě byly součástí vývoje společnosti.

cumacek
29. bře 2008

Ahoj, já svůj názor psala uuž předtím...Ale nedá mi to 🙂 Ať si věřící věří v co chtějí, ale od toho, že jsou věřící, bych tedy usuzovala, že se budou chovat podle pravidel, která církev uznává...Ale z vlastní zkušenosti vím, že to jsou mnohdy horší lidi, než ty, co jsou nevěřící...A pro potraty jsem, jako vraždu to neberu... A nevěřící ať nejdou. Ale ať církev nekecá do života lidem, ketří prostě boha neuznávají....

suki
autor
29. bře 2008

andelka zkusím to kamarádce navrhnout 🙂

tictac
29. bře 2008

aby se mohly zakazat potraty, pripadne povolovat jen v urcitych pripadech, tak by lide museli byt daleko vice zodpovednii...Nerikam, ze by potraty mely byt nekdy uplne zruseny, ale rozhodne by nemely byt pouzivany jako pozdni antikoncepce, a asi prave o to jde.....Ze nekdo z nerozvaznosti a vlastni blbosti nepouzije ochranu a pak "'zabije'" plod, je spatne, na tom se asi shodnou vsichni (teda doufam), ale nic neni cernobile, podle me zakazat to by byla strasna blbost, chyba a hlavne krok zpatky, co je potreba udelat je vest lidi k zodpovednosti.
Co se tyce cirkve a politiky tak si myslim, ze by to melo jit ruku v ruce, vzajemne se doplnovat, aspon by to bylo vice vyvazene, ale samozrejme cirkev taky musi jit s dobou a ne se ridit podle nazoru, ktere jsou xxxx let stare...

bledulka
29. bře 2008

ahoj hoky,pořad jsem viděla,s potraty souhlasím v odůvodněném případě,
nelíbí se mi,když by věřící část občanů chtěla diktovat pravidlo i pro ateisty,kteří se s jejich vírou neztotožnují.Já v boha nevěřím,nevěřím v to,že stvořitelem dítěte je bůh (což neříkám,že je špatné pokud v to někdo věří)...na potrat bych šla pouze ve vážném případě (řešila jsem to v těhotenství-měla jsem špatné výsledky - netěhotněli jsme snadno,a vzhledem k maželově zdravotní minulosti -prošel chemoterapií- bylo teoretické riziko,že by mé dítě mohlo být poškozené díky defektním spermiím vlivem léčby chemoterapií...a pokud by tam vážné poškození bylo ,tak bych těhotenství-byt tak očekávané-ukončila.Nemluvím o drobných vadách,ale o opravdu vážných poškozeních,kdy dítě nepřežije porod atd.) samozřejmě nesouhlasím s tím,aby byl potrat zneužíván jako druh "antikoncepce"

ale mám takovou otázku na věřící holky. O znásilněných ženách tiu již psáno bylo,ale mě by zajímalo,jak se dívá církev na to,pokud otěhotní žena,kterou by porod ohrožoval na životě vzhledem k jejímu onemocnění? Připouští potrat v zájmu zachování života matky a nebo matka by měla porodit i za cenu ztráty svého života nebo zdraví s nejistým výsledkem i pro dítě? nad tím jsem nějak přemýšlela jak to vnímáte? jestli to je na Bohu a ten rozhodne jak to má být a nebo zda připouští volbu menšího zla (ztráta embrya než ztráta dospělého člověka)
a jak byste v takovémto případě jednaly vy,pokud by se jednalo o vás nebo vaše nejbližší...
aby to nebylo bráno jako provokace-slyšela jsem o případu,kdy maminka byla vážně chronicky nemocná,přesto když otěhotněla a lékaři nedoporučili v těhotenství pokračovat,tak dítě donosila,císařským řezem bylo porozeno a matka je od té doby v nemocnici ,neschopná se vzhledem kvážnému stavu postarat ani o sebe,o dítě se stará rodina...

ygreen
29. bře 2008

Taky nemám nic proti hodnejm a slušnejm farářům a jejich ovečkám. A vyfiklý babči a dědové ve vesnickém kostele jsou určitě roztomilí. Ale to už se dnes moc nenosí. Když opomenu fanatiky, tak mi vadí to, že když jsou rodičové věřící (spíš asi silněji) budou k tomu pravděpodobně nutit i své děti. Budou je nutit žít dle svého přesvědčení a pokud se nepodřídí, tak je zle. Mojí kamarádce zničila věřící matka život tím, že jí nenechá ani ve 26 letech odstěhovat, a psychicky a citově jí vydírá. Např. spát s klukem ve 25 letech, jsi kurva, apod.
Náboženství je povrchní. Přikázání nezabiješ - já bych zabila a je spousta situací ve kterých bych se moc nerozmýšlela. A dokážu si to přiznat. Americký vězení jsou plný vrahů, kteří se pro snížení trestu přihlácí k víře. A soudy jim to žerou. A upřímná lítost??? Kdyby Vám někdo zabil nebo zmrzačil někoho blízkého, tak by vám jako stačila jeho upřímná lítost???

cumacek
29. bře 2008

Clarca, já jsem nevěřící a vdávala jsem se v kostele také 😉 Dokonce mám i pokřtěného syna...Manžel je totiž věřící a prostě si přál, ať to tak je...

andelka
29. bře 2008

Dnešní doba si myslím, že tolerantní je. Zbytek je o lidech.
suki: Ano, Bůh je přítomen, a svátost manželství si v podstatě udělují ti dva navzájem, ale přece jen je k vzniku křesťanského manželství zapotřebí kněz. Leda pokud by ztroskotali na pustém ostrově a chtěli se stát mužem a ženou, mohli by si svátost udělit s vírou, že bude křesťanské, pak by balo i platné. Jinak je možné mít svatbu jinde než v kostele, ale musí tam být přítomen kněz, který přece jen dává otázky, bez jejichž zodpovězení, manželství nevznikne.

lenkabu
29. bře 2008

ygreen:krásně napsáno na přechozí straně, mluvíš mi z duše.

To se znovuzavedením potratových komisí bylo fakt myšleno vážně?! 😅

mataharyy
29. bře 2008

No já jsem byla špatná protože mě zajímalo i něco jiného než jen Bůh a snažila jsem se přijít na kloub různým věcem (rozšiřovala jsem si obzory andělko 😉 ), mám špatného přítele, proč, protože když mu bylo 17 pral se za čistotu národa (...), no taky z toho nejsem nadšená, ale došlo mu že to není dobré, poučil se a změnil se a neříká se "odpusť nám naše viny jako i my odpouštíme našim bližním" 😠

cumacek
29. bře 2008

Potrat se nejčastěji provádí v době, kdy ještě není plod....Je to embryo

ygreen
29. bře 2008

nebylo by od státu nejjednoduší přispívat na antikoncepci tak, aby si ji mohly dovolit i holky ze sociálně slabých rodin a nezneužívaly tak interupce místo HA?

andelka
29. bře 2008

Maty: většina lidí by to pochopila, lidé se mění a opravdu ne všichni věřící jsou věřící od kolébky. I oni mají máslo na hlavě.
ygreen: přesně tak jsem to myslela. Myslím, že měla být vyvolána diskuze o tom, jak počet snížit. A to právě jiným přístupem k antikoncepci, větší osvětou, podporou rodin, dětí a různými jinými způsoby.

moloko
29. bře 2008

tohle téma mě taky vždycky trošku nadzvedlo ze židle..opravdu neznám moc potencionálních matek, které řeší svůj "problém" interupcí - neříkám, že nejsou vůbec, ale určitě to neplatí globálně..myslím, že většina žen bere potrat jako poslední možnost..
každý má podle mě právo se rozhodnout jak se svým životem naloží, ať jsou důvody jakékoli (protože každá vnímáme jinak, co je pro nás nepřekonatelná překážka) a nevím, proč by někdo měl mít právo rozhodovat za něj..další věc je, že potraty tady zkrátka budou, ať už legálně nebo nelegálně a ta druhá možnost je rozhodně nebezpečnější! Je to opravdu trochu pokrytecké, stejně jako mnoho dalších myšlenek církve, protože církev, to jsou fakt lidi ne Bůh za kterého se mnohdy schovávají..

tictac
29. bře 2008

ygreen, andelka - presne tak jsem to myslela taky 🙂