Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

rezetka
28. bře 2008

Jinak souhlasím s Elenou.

nobody
28. bře 2008

do určitýho počtu týdnů jo
pokud je zdravotní důvod anebo věk holčiny

panterka
28. bře 2008

elano, a jakou antikoncepci církev povoluje?

jinak, já bych šla na interrupci, i kdyby mi řekli, že budu mít postižený dítě, dítě má dávat životu radost a já nejsem samaritánka, abych dokázala obětovat celej svůj život ☹ je to krutý, ale je to tak

rezetka
28. bře 2008

Aby lidi měli nějaké mantinely, jinak je zle!

pepibubu
28. bře 2008

a ještě do toho poplatky, samozřejmě, poplatek za posouzení by určitě nějaký byl... a zas by se na ty ženy dívalo jak na cuchty, co si "to" upíchaly bůhvíkde a bůhvíjak....

Modelová situace: Holka, kluk, láska. Milování, otěhotnění, on se na ni vykašle, a ona si neumí představit mít dítě sama, tak chce potrat. Bude muset před komisi, kde se na ni budou dívat skrz prsty - Další co si to uhnala a teď se toho chce zbavit.... Myslíte že jí to přidá? už takhle bude mít zkaženej život výčitkama....

Další modelová situace - znásilnění, incest.... To by musely před komisi i tyhle? A s papírem že k "tomu" opravdu přišly znásilněním?

Nene, hlavně ne posudky, a s tím samozřejmě související i korupce - kolik chcete za to že mi to vemete a já nebudu muset před komisi na hanbu

rezetka
28. bře 2008

Můžete mi říct, proč sem pořád taháte víru, církev a Boha? Vždyť každý je zodpovědný za sebe. Proč by věřící nemohl na potrat nebo naopak? To vůbec nedává smysl. Nechte věřící věřícíma, církev církví, tohle nás nětíží, nás tíží potraty a ty nemají s církví nic společného.

panterka
28. bře 2008

jinak interrupci odmítám, nešla bych na ní třeba ze sociálních důvodů 😒 už jsem psala, jak moc mě ranilo, když se mě sestra u dr. do telefonu zeptala, jestli si to nechám nebo jestli půjdu na interrupci, když jsem tam volala, že jsem těhu

kometka5
28. bře 2008

Elana, já si myslím, že peníze jsou dobrý důvod, nebo věk. určitě existuje spousta rodin, kde jdou od výplaty k výplatě, nebydlí spolu a najednou je holka těhotná. nechtěla bych být v té samé situaci. Já vím, že vždycky se všechno nějak udělá, pokud jde o peníze i o to bydlení, ale určitě to není takový jako když je vše už zařízený a dítě je chtěný.

Myslím, že v první řadě to je o té prevenci. Když prášky stojí cca 500,- tak je to hodně předražené pro nějakou 16-letou holku, např. 😒

elana
28. bře 2008

Jo, Rezetko, já vím, jen že mi to holky hodily na triko, tak jsem se bránila🙂

Pochopitelně si taky nemyslím, že řešením je zakázat umělé potraty, to je hovadina na entou, řešením je primární prevence (a to, ať se to někomu nelíbí, i objasnit fakt, že interrupce JE zabití-embryo je živé a cokoli živého o život připravím, tak to zabiju; je-li to vražda, to je k polemice, osobně si myslím, že ne, nicméně rozhoduju-li o tom, že něco-někoho zabiju, tak je to rozhodnutí zatraceně závažné) a řešením je dál dostupnost antikoncepce, ale na tom se snad shodnem všechny, věřící i nevěřící🙂

Mně jen vadí demagogie, tj. a) hlásání toho, že žena rozhoduje o svém životě (můj názor mi neberte, jen ho vyslovuju, prostě si nemyslím, že při tomto rozhodnutí je to jen o té ženě)

b) samotný humanistický termín "přerušení těhotenství" je nesmysl, nejde o žádné přerušení, ale o ukončení jedinečného života.

rezetka
28. bře 2008

Ne ne, vy jste tu komisi špatně pochopily.... já myslela třeba jen dva doktory, co se o tom poradí...žádný byrokracie.
A o potratech ze zdravotních důvodů, incestu, znásilnění absolutně nemluvím!!!! To je jasné!

pepibubu
28. bře 2008

rezet, protože je všeobecně známo, že církev a její představitel, papež, se proti potratům vymezuje kategoricky a dost nahlas...

Ale doufám že sis všimla že já do toho církev netahám 😀

nobody
28. bře 2008

kometka ---- šak to právo má každá žena --- a nesmí ji být nějak omezeno 😉

elana
28. bře 2008

Panterko, ač věřící, je mi úplně jedno, jakou antikoncepci církev povoluje, víš?

Já brala HA, pak jsme používali kondomy, jestli se to někomu z církve nelíbilo, jeho problém, já se s tím a se svým svědomím srovnala a evidentně je nás tu takových, co sice věřící jsme, ale antikoncepci si vyřešili proti názoru církve, nikdo z nich by naše děti nevychovával, když jsme studovali a začali pracovat, tak nám do toho neměl co mluvit.

panterka
28. bře 2008

kometko, tak Ty mi mluvíš z duše, zrovna jsme to před chvílí probíraly s mojí mamkou, osvěta je paráda, ale ty prášky jsou fakt nehorázně drahý, to je pak jednoduchý, že nějaká mladá hloupá holka to nechá na klukovi, kterej si s tím takovou hlavu nedělá

rezetka
28. bře 2008

Zkrátka v dnešní době nejsou (zbytečné) potraty potřeba, hotovo, ty co jsou ať zůstanou...

kometka5
28. bře 2008

a to jsme u toho...proč by si s tím hlavu lámal nějaký kluk, když on zažije 5minut slasti a ostatních 9měsíců a dalších x let je jen na ženský? Pokud to chlapa, který nechce dítě nějak zatíží, tak je to max. finančně.

rezetka
28. bře 2008

Tak ať se církev vymezuje a mluví, její ovečky ji buď poslechnou nebo ne...je to jen jejich život, vždyť tady zrovna vidíte, kolik věřících potrtay ani antikoncepci neodmítá...někteří věřící jsou stejní jako ostatní, moderní, pokrokový a co říká papež je jim jedno...a když není, není, nejdou na potraty a mají děti a co?

elana
28. bře 2008

Kometko, já si taky myslím, že peníze a věk jsou vážný důvod k tomu nemít děti, ale znova a poněkolikáté, copak jsme ve středověku, kdy jsme odkázané jen na "vůli muže"? Snad dneska zodpovědná holka prostě nemůže zjistit, že "najednou je těhotná", jak jsi napsala. Najednou těhotná právě není, předchází tomu spousta chvil a v téměř každé se tomu dá zabránit. Jen se musí chtít a musí se s tím počítat, že se to může stát...nikoli počítat s tím, že se nic nestane.

katula
28. bře 2008

Mile damy, jen tak na okraj. kdyby se jednalo o jinou diskuzi, nedovolily byste si tady takto plivat, bylo by to netolerantni, ze? vysmivat se cirkvi, to vam jde moc dobre. Pokud vim, diskuze je o interupci, ne o cirkvi jako takove. I spousta nevericich by na ni nikdy nepristoupilo, negeneralizujte prosim.

Mimochodem pani Jilkova je v poradu Mate slovo skoro vzdy zaujata, vcera taky. Pan doktor muze nevybiravym zpusobem skakat do reci, ostatni nedostanou ani poradne slovo, tak je to i jindy, napr. jak bylo minule o koureni.

Proste je mi z toho smutno. Zakaz situaci bohuzel nevyresi, je potreba, aby se zmenili lidi, aby meli uctu k zivotu, to je zaklad. A taky, aby se interrupce zacala konecne brat jako opravdu krajni reseni, a ne jako forma antikoncepce 😖

rezetka
28. bře 2008

Elen no přesně!!!

arietiska
28. bře 2008

Můj náror: 1. Ať si ti pánové nahoře přečtou nebo pustí film Pravidla moštárny, 2. Ať církev povolí antikoncepci a začne žít s dobou jinak nemá právo k takovýmu zákonu cokoliv říkat a vůbec si myslím, že má právo mluvit v tomhle jen ke svým ovečkám, 3. Ať se raději maka na tom, aby se potraty snížily. Ať je např. zdarma antikoncepce pro mládež. Naprosto nesouhlasím, aby se něco takovýho odhlasovalo, jsme demokratický stát, každej máme právo se rozhodovat o svém životě!

rezetka
28. bře 2008

Katula 😉

panterka
28. bře 2008

jj, a bude to ta holka, pro kterou bude to mimi, který přišlo předčasně, "zátěží" na celej život, neříkejte mi, že to nepoznamená její vyhlídky do budoucna, kor, když zůstane s dítětem sama... myslím, že v tomhle případě nejde argumentovat tím, že měla být zodpovědná a dobře si to rozmyslet... myslím, že každá z nás byla zamilovaná a "zblblá" do kluka...

rezetka
28. bře 2008

V podstatě se tu ale stejně všechny shodneme, že potraty ANO, ale především ty nejnutnější, ne ty zbytečné, je to tak? A teď nějaké řešení. Limity, ta moje nadhozená "komise" či osvěta? Jak byste si to představovaly vy?

mataharyy
28. bře 2008

susik77: no já jí taky nedoporučuji a pokud bych neměla vážné důvody, nikdy bych na ní nešla, jen mi příjde opravdu uhozené tuto možnost zakázat, je to stejné jako eutanázie... 😅 Jenomže ten plod/dítě není tolik vidět. Jde prostě jen o MOŽNOST VOLBY a ta by měla náležet každému.

elana:to je pravda že jen malé procento je z vážných důvodů, ale už kvůli nim by to mělo bý povoleno. Musí být těžké se rozhodnout pro potrat, třeba u toho znásilnění a ještě a by pak musela k nějakému řezníkovi, no potěš... Pač jak to jednou zakážou, tak to bude pro všechny... 😖

kometka5
28. bře 2008

Elano, máš pravdu, že holka by měla být zodpovědná, ale to chlap ne?

a jen na okraj, já jsem si myslela, že když jsem věřící, jako opravdu věřící, tak papež jako představitel církve má vždy pravdu, ale spletla jsem se. Je tady spousta věřících, který i přes protest papeže, např. ATK braly. Ale to pak moc nechápu tu víru, ale to je jiná debata... 😀 🙂

rezetka
28. bře 2008

A ještě jedna věc...nelíbí se mi potraty prováděné až do pátého měsíce těhotenství!!!
Když tedy potrat /i ten ne nezbytný/ tak do té doby, kdy ještě není nazýváno plodem...

panterka
28. bře 2008

arietiska, přesně tak 😉

rezetka
28. bře 2008

Kometko, víra je v Boha, ne v církev... 😉

panterka
28. bře 2008

rezetko, a jak bys to řešila u plodů s vývojovou vadou?