Zamlklé těhotenství - revize - problémy

katherinka33
4. lis 2015

Zdravím všechny spolubojovnice, které se potýkají s podobnými problémy, nebo se rozhodly podělit o svoje zkušenosti s nimi. 🙂

Protože jsem sama prodělala před třemi týdny revizi po samovolném potratu zamlklého těhotenství (7tt), chtěla bych, aby tato diskuze pomohla všem zúčastněným získat všechny možné informace o a zkušenosti týkající se tohoto problému. Jak všechny víme, není to problém jenom fyzický, ale hlavně po psychické stránce hodně náročný a proto bych byla ráda, kdyby jsme si navzájem pomohly - svěřily své problémy, poradily si, povzbudily se a sdílely i ty lepší okamžiky při uzdravení, snažení, početí a donošení miminka. 😎

Můj příběh je takový... po vysazení HA jsem se potýkala skoro rok a půl se špiněním před začátkem MS, někdo si asi řekne, že toho nadělám, ale pro mě to bylo znamení, že s mým tělem není něco v pořádku. Také jsme se snažili už druhý měsíc o miminko, takže jsem byla na všech možných vyšetřeních, co to špinění způsobuje - nikde zjištěna žádná příčina (hormony, ultrazvuk,...). Zkoušela jsem užívat progesterony (UTROGESTAN)a to bylo ještě horší. Jako poslední možnost mě na konci července paní doktorka poslala na hysteroskopický zákrok, který měl odhalit proč k tomu dochází. Nic se nenašlo. Říkala jsem si, že to je asi znamení, že je vše v pořádku, což mi potvrdila i lékařka. Tak jsme se snažili dál + jsme začala brát DUPHASTON. A ejhle. Najednou šílená slabost, bolest kloubů a zvýšená teplota - byla jsem těhotná. Na testu svítily dvě čárky ( i když ta jedna slabě), tak jsem hned s napětím běžela k doktorce. Na UTZ nic vidět nebylo, ale v krvi už Hcg bylo. Radost se mísila s pochybami (z mimoděložního), ale MS se nedostavila, takže jsem brala jako, že jsem těhotná. Pak jsem z ničeho nic začala špinit. Zašla jsem opět k paní doktorce a na ultrazvuku už byl plod a bylo mu srdíčko! Zatočila se mi hlava štěstím. Všechno bylo v pořádku - velikost odpovídala 7 tt, akorát tam byl drobný hematom, takže jsem šla na rizikové těhotenství. Brala jsem dál Duphaston a k tomu ještě Ascorutin, aby špinění přestalo. Ale to nepřestávalo... naopak, tušila jsem, že je něco špatně. ☹ Po týdnu jsem šla na kontrolu (ten týden utíkal neuvěřitelně pomalu) a na UTZ už nic nebylo.... zhroutil se mi svět. Nedokázala jsem pochopit, jak mohlo něco tak krásného najednou být a pak tak rychle zase zmizet. Byla jsem před zákrokem na vyšetření v nemocnici a všichni mě utěšovali, že se to stává... ale hlava to sice bere, ale srdíčko ne. Každopádně měli termín až za týden, takže došlo na nejhorší- nejen, že psychika a hormony pracovaly, ale propukly bolesti a samovolný potrat proběhl den před revizí. Nic horšího jsem nezažila a to myslím pocitově. Při příjmu jsem to doktorce popsala a protože jsem uvnitř nebyla ještě dočištěná, tak mě i přesto vzali na sál. Po revizi skoro žádné krvácení, jen nafouklé břicho a křeče. Pak jsem zakrvácela a šla k doktorce - měla jsem zánět v děloze! Dostala jsem dvoje antibiotika. Nevěděla jsem, jestli je mi víc špatně z nich, nebo z té bolesti... musela jsem ležet a v hlavě jsem měla milion otazníků! Všechny směřovaly ale jen k jednomu - proč se to muselo stát a budu moct mít ještě někdy děti? Budu mít sílu riskovat, že to zažiju všechno ještě znovu? 😢

Nyní jsem tři týdny po revizi, bolelo mě stále břicho, tak jsem zašla k lékařce a mám na obou vaječnících cysty. Prý se to po MS může zlepšit, ale jsou to jen další otazníky v mé hlavě. Snažím se myslet pozitivně, jíst zdravě, dělat něco se svým životem a zabavit se...dnes jsem začala krvácet, nevím, zda to je MS, nebo další komplikace... 😕

Máte někdo podobné zkušenosti? Budu moc ráda, když se podělíte o svůj příběh a třeba Vám to také trochu pomůže....

katherinka33
autor
4. lis 2015

@mabe Nejde o to, že by sis stěžovala. Od toho jsme to tady zakládala. Je to normální mít z toho takové pocity a moc si cením toho, že jsi nás přišla povzbudit. Jsem za Tebe moc ráda, že máš ty dva poklady! A ty špatné vzpomínky snad časem zmizí... nahradí je ty hezké s holčičkama. 🙂

katherinka33
autor
4. lis 2015

@misao Antibiotika jsem dobrala před týdnem. Jde o takové svědění . myslela jsem na nějakou drobnou kvasinkovou infekci.
Také mě tak pálivě píchá střídavě na jedné a druhé straně vaječníků - což přičítám těm cystám... ale to zakrvácení, to tedy nevím jak vysvětlit. 😖 Kéž by to byla ta MS...

mabe
4. lis 2015

@katherinka33 dekujuuu. ja si rikam, ze mam dve deti, tak co si stěžuju. nektery holky nemůžou mit vůbec deti, nebo několik potratu, ja jenom tri..nebo vazny nemoci a tak..ale proste i tak to mam porad ještě v hlave. ale mas pravdu, casem to pomaličku odezniva...

misao
4. lis 2015

@katherinka33 no ono se naruší to pH....takže taky jsem myslela na nějakou mykózu...mě i tenkrát u nějakých ATB v lékárně říkali, že je dobré jíst jogurty, aby se to nenabouralo moc (teda taky záleží jestli to jsou ATB ke kterým se mléčný výrobky můžou)....a přijde mi že se to projevovalo taky až tak někde po týdnu, zhruba - ale to krvácení nevím

katherinka33
autor
4. lis 2015

@misao Brala jsem probiotika a ještě beru. Používám ty ženské intimní gely...no, já právě nevím, čemu to přisuzovat. Nejspíš tam zase skončím. Psala jsem jí mail - máme zřízené konzultace po netu, tak uvidím, co odepíše. Kdyžtak se tam zase podívám po týdnu... Už to tam začínám pomalu nesnášet - připadám si, jako bych si tam chodila jen pro špatné zprávy!

mabe
4. lis 2015

@katherinka33 drzim palec, at je brzo vse v poradku. ja taky chodim s nechuti k me gynekoložce. i když mam dve deti, ale proste nejak to mam spojeny s téma potratama a tka..

misao
4. lis 2015

@katherinka33 já jsem u gyndr. pečená vařená. Sestra už mě pozná i po telefonu. Spíš mi vždycky vadí ta 2-3 hodinová čekačka...tak jsme tam začala chodit zas ráno jako v těhu, dneska jsem byla druhá. Paní přede mnou dali na pásy a já byla vyřízená rychleji než je začátek ordinačních hodin - dr. si dneska přivstal. Aspoň že ten UTZ zas vypadal o chlup líp jak minule - jen kdyby to tělo pochopilo co má dělat, čekám letošní 4. MS

katherinka33
autor
4. lis 2015

@misao Beru to tak, že moje doktorka je trochu nadstandard. péče - platíme jí příspěvek 500 Kč ročně. Můžeme jí volat, psát maily, posílá recepty mailem, je to tam u ní moc pěkné, čekárna s občerstvením a časopisama, docela se i věnují...
Ale i tak, co si nevyběhám, tak nemám! Objednávám se na určitý čas, ale většinou jdu 45 min až hodinu po objednaném čase. Má hodně pacientek...ale s čekačkama, jak píšeš u klasické doktorky to nemá srovnání. Tam jsem kvůli třem minutám čekala třeba tři hodiny a objednat se nešlo! Hrůza..

Taky bych byla ráda, kdybych tam nemusela a všechno šlo samo! Taky musím tělu nějak vsugerovat, aby pochopilo :D

katherinka33
autor
4. lis 2015

@mabe Děkuju, už doufám, že se to konečně srovná a budu za tím moci udělat tlustou čáru. A z té si udělám pak taky startovní při novém snažení. 🙂

janickaslunicko
4. lis 2015

Holky, to, co popisujete, taky moc dobře znám. Zamlklé těhotenství zvlášť na začátku je, bohužel, případ spousty lidí kolem. Jen o tom moc nikdo nemluví, buď aby netrápil sebe nebo okolí...ono to není, že by člověk potkal známého takhle na ulici a popisoval mu, že zrovna potratil. První těhotenství skončilo v 8tt, potom hned revize - hodně jsem přemýšlela, jestli na ni jít a nezkusit počkat, jestli se sama nevyčistím. Nakonec jsem šla a ikdyž jsem vlastně vůbec nekrvácela, tak ten nemocniční zážitek je otřes. Podruhé (čekali jsme 3 měsíce a pak jsem hned zase otěhotněla) 7tt, tentokrát jsem zkusila počkat, jestli to nepůjde samo ven a po týdnu krvácení mi doktorka potvrdila, že je všechno venku a na revizi jsem nemusela. Teď jsem těhotná potřetí (zase jsme 4 měsíce čekali) a už jsem v 27tt. Na začátku byl ten strach z opakování potratu hrozný, ale pomohl mi přítel, okolí (ikdyž to nevědělo) a pes. Věřím, že teď už to bude OK. Chce to být v klidu, ale je skoro nemožné na to nemyslet... Budu držet palce, ať se Vám všem příště podaří (a mně taky 🙂 )

katherinka33
autor
4. lis 2015

@janickaslunicko Janičko, děkuji za to, že ses s námi podělila o svou zkušenost. Držíme moc pěstičky, aby byl bezstarostný průběh a ten čas, než budeš mít miminko v náručí, aby utekl jako voda!

ammy001
4. lis 2015

@misao to je strasne takové řeči.Já jsem jako papinak 🙂Chvíli posloucham a pak bouchnu 🙂Mama taky furt do mě hucela ať si zajdu pro pitevni zprávu a kdy bude a ona,že taky potratila atd... No a bouchla jsem.Bylo to týden po...A už se mě na nic raději nepta 🙂

misao
4. lis 2015

@ammy001 no já buď bouchnu, nebo začnu brečet....a po revizi to bývalo spíš to druhý....takže se tchýni úspěšně vyhýbám a manžela usměrňuju

jenže tchyně je děsná drbna, z jejich strany už to ví snad celý příbuzenstvo do pátýho kolene 😖 .....nebylo mji v pátek zrovna nejlíp, když jsem potkala mužovy sestřenice a z poznámek bylo víc než jasné, že to ví. A já ani on jsme jim to neříkali? Ve mě to úplně vře......ona by to rozpitvávala do detailů a završí to větou ať na to nemyslím...áááá - myslím, že tam ještě velice dlouho nepojedu...

ammy001
4. lis 2015

@misao mnoho sil.A drz se 🙂

janickaslunicko
4. lis 2015

@misao Já jsem manželovi potom vyloženě řekla, ať to řekne i u něj doma s tím, že já o tom nechci vůbec mluvit. Přetím to bylo každou návštěvu řečí, kdy že bude miminko a že nesmím pořád jen myslet na kariéru a tak...a potom, co jim to manžel řekl, tak na mě úplně přestali tlačit. Z tohohle pohledu je mi to mlčení (i když vím, že ví) milejší než ty neustálé výslechy, kdy počneme, co probíhaly předtím...

tehulka12
4. lis 2015

@katherinka33 Ja tedy nikdy nepotratila,ale po prvnim porodu zatim nemuzu podruhe otehotnet.Po ukonceni kojeni jsem mela prez rok a pul desny curbes v menstruaci a taky mi na vajecnicich nasli cysty.Kamoska mi doporucila cvicit hormonalni jogu a asi po trech mesicich dobry.Mesicky chodi naprosto podle planu.Cysty ted momentalne nevim,na kontrolu ke gyn . Jjdu v prosinci tak uvidime.Takze taky doporucuju dal.Ale musi se to fakt cvicit,nestaci jednou za cas.Ta moje kamaradka nemohla otehotne 5let.Ted se pomalu chysta na porod.Asi fakt pomohla ta hormonalni joga a cinska medicina.Vsimla jsem si,ze jste se o tom bavili.Jestli chcete vyzkouset,tak na neplodnost nejlepe Dr Zhag myslim ze ta klinika www.tcmclinik.cz je to tedy trochu drazzi zalezitosz,ale opravdu pry pomaha.Zatim jsem to jeste nevyzkousela,jen tu hormonalni jogu a ta mi zatim,zda se,pomaha.

katherinka33
autor
5. lis 2015

@tehulka12 Ahoj těhulko, děkuji za Tvou zkušenost. Tak to jsem na dobré cestě. Právě teď čínskou medicínu užívám a na jógu se opravdu chystám, takže jen zvolit ten správný kurz. 😉 Kde je vypsán ten vámi navštěvovaný kurz hormonální jógy, jestli se můžu zeptat?

katherinka33
autor
5. lis 2015

@misao Tak hlásím, že MS dorazila. Je to trochu jiné než před otěhotněním, ale je to tady. A 3 týden přesně od revize... doufám, že u Tebe bude taky brzo vše OK! A budou hormony šlapat jako hodinky. 😎

misao
5. lis 2015

@katherinka33 tak jí pak prosím pošli ke mě 🙂 , jsem 10 týdnů od revize a ještě nedošla....minule aspoň po 8,5 týdne

katherinka33
autor
5. lis 2015

@misao To je strašná potvůrka! 🙄 Posílám, posílám... A doktor Ti nějaké ty vyvolávací injekce dával?

misao
5. lis 2015

@katherinka33 dostala jsem před měsícem injekci a před týdnem jsem dobrala proveru, že tady injekce nevedou....a nic - a náhodou, s tou kuličkou Scarlet zkušenosti nemáš?

katherinka33
autor
5. lis 2015

Aha, to je zvláštní. A psala jsi, že sliznice je v pořádku, narostlá...Asi to bude taky trochu o té hlavě, jak jsi říkala. Jinak, jak psala tady těhulka. Nemáte někde kurzy té hormonální jógy ?- to by mohlo pomoci. Pro mě naštěstí nemám zkušenosti s žádným "vyvolávačem".

misao
5. lis 2015

@katherinka33 jo, sliznice mi dorůstá, jenže prostě neodchází (narostlá je už 6 týdnů). Hormonální jóga tady v okolí není, není tu ani obyčejná (obyčejnou jsem zkoušela nekolikrát a nesedla mi ☹ )
s vyvolávačkou mám první zkušenost teď a jen takové, že se tělo zuby nehty brání...

katherinka33
autor
5. lis 2015

To je mi teda líto. Snad si brzo tělo poradí samo... držím pěsti. 😉

holas
5. lis 2015

ahojky...cítím s tebou v roce 2011v dubnu jsem přišla do nemocnice kvůli slabému krvácení byla jsem v 7tt na utrazvuku vše bylo OK ale, že je plod hodně nízko v děloze tzv.mimoděložní tak si mě tam nechali a po necelém týdnu jsem šla opět na utrazvuk a bohužel už nic tam nebylo...najednou jako, když je konec světa , ale po revizi jsem šla domů a díky podpoře manžela jseme to zvládli a v červenci jsem zjistila že jsem těhotná a 20 března 2012 se nám narodil kluk a 17,března 2015 mám i holčičku tak nevěš hlavu určitě se to povede a bohužel někdy po revizi nastanou takové komplikace moje spolužačka šla po revizi která byla v 10tt za půl roku znova protože měla měsíčky skoro tři měsíce ...po opětovné revizi po půl roce otěhotněla a má ted 2.letého klučíka....přeji hodně štěstí a hlavně úspěchů s dalším těhotenstvím...

katherinka33
autor
5. lis 2015

@holas Mockrát děkuji za podporu. Všechny vaše příběhy s tím nejlepším 🙂 koncem mi dávají naději. Bude to dobré. 🙂

tehulka12
5. lis 2015

@katherinka33 ja chodila k pani Vaculikove na vikendovy seminar.Jestli jsi z Prahy tak ma i nejake mesicni nebo 2mesicni kurzy v Praze.Tak jsem se to naucila a pak cvicila doma.Ted nove zavedla i nejake opakovaci lekce. Zkus mrknout na www.hormonalni-joga.cz Doufam,ze to admin nesmaze.Uz jednou jsem nekomu doporucovala a smazali.

gajuska86
5. lis 2015

Ahojky, přidávám se k vám a přispěju taky "svou troškou do mlýna". Právě táhnu 4. týden, co jsem musela podstoupit revizi dělohy po zamlklým těhu (10.10.15) ☹ Byla jsem v 10tt a na UTZ se zjistilo, že plod ve mě byl mrtvý už skoro 2 týdny, že se srdíčko přestalo vyvíjet ☹ Pořád tomu nemůžu nějak uvěřit, ve vteřině bylo všechno pryč. Neměla jsem vůbec žádný bolesti, cítila jsem se úplně normálně, jen s tím rozdílem, že jsem na WC do toaletního papíru utřela opravdu jen kapičku krve. Když jsem to řekla příteli, hned zavelel a jeli jsme na pohotovost, kde mě doktor prohlídl a konstatoval zamlklinku ☹ Tím UTZ se ve mě dloubal docela dlouho, takže mi bylo jasný, že se teda něco děje. Snažil se ze všech možných úhlů, aby našel blikající srdíčko, ale bohužel ☹ Hold se stalo, nic se s tím už neudělá a musí se jít dál. Jen si říkám a mám strach, co mě asi ještě čeká. Tenhle rok byl pro mě opravdu špatný (v červnu mi zemřela maminka, po dlouhé nemoci, v nedožitých 54. letech) a když jsem zjistila, že jsem těhotná, byla jsem tak šťastná. Říkala jsem si, že konečně si štěstí našlo cestu i ke mě. Brala jsem HA od svých 18. let, takže přes 10 let, v dubnu jsme se s přítelem dohodli, že to zkusíme a já ji vysadila. Zadařilo se po 5. měsících a v září jsem našla // na tehu testu 🙂 Bylo to moje první těhotenství přirozenou cestou. Mám staršího přítele, který už má svoje děti. Teď jsme chtěli mít jedno ještě spolu 🙂 Nezbývá nic jiného, že se oklepat a jít dál 🙂
Kontroly na gyndě probíhají dobře, prý se hojím dobře a zaplaťbánbůh žádný komplikace zatím nenastali a doufám, že ani nenastanou 🙂 Teprve před týdnem jsem přestala úplně špinit, teď už jen čekám na první porezivní mršku, poprvé v životě se na ní těším 🙂 Ale hold ta psychika je horší :-/ Říkám si, že jsem nebyla úplně v pohodě po tom úmrtí a taky, že jsem tak dlouho brala tu HA :-/ Stále z toho nejsem venku. Už na to nemyslím 24 hodin denně, ale když si vzpomenu, bolí to hrozně ☹ Zatím jsem doma na neschopence, ale zítra jdu opět na kontrolu a už to vypadá na ukončení a nástup zpátky do práce. Na jednu stranu jsem ráda, ale na druhou se mi tam vůbec nechce. Doktorka mi doporučila s dalším snažením počkat alespon 2-3 cykly, aby se tělo prý dobře pročistilo. Moc se mi čekat nechce a přemýšlím o tom, že bychom to po první MS zkusili. Nemusí se přece povést hned na poprvé, že 😀 Ale na druhou stranu se šíleně bojím, že se to stane znovu, nevím, jak bych to ustála podruhé :-/
Tak to je můj příběh, koukám, že jsem se rozepsala... 🙂

katherinka33
autor
6. lis 2015

@gajuska86 Ahoj Gajusko, my už jsem se na diskuzi potkaly. 🙂 Jsem ráda, že kontroly dopadly dobře a nejsou u Tebe žádné komplikace. Já měla revizi 14. 10. a už jsem tento týden nastoupila do práce. Hodně mi to pomohlo na to nemyslet. Pokud se cítíš na další zkoušení, myslím, že nebude od věci to zkusit hned... je hodně případů, kdy se to povedlo i bez 1. MS po revizi. Každé těhotenství je risk - to všechny víme. Ale risk je někdy zisk! 😎

gajuska86
6. lis 2015

@katherinka33 Ano, ano, někde na diskuzi jsme se už potkaly 🙂 Dneska jsem byla na poslední kotrole u doktorky a neschopenku mi již ukončila 🙂 Dělala mi ltz i mě prohlédla a prý jsem se zahojila moc dobře 🙂 Taky už se docela těším do práce, byla jsem doma přes měsíc, bez vycházek a už jsem fakt přemýšlela, jak se doma zabavit 😀 V práci už se na mě prý taky těší, máme tam docela dobrý kolektiv 🙂 Po šestinedělí se už můžu začít zase koupat ve vaně 🙂 Na to se opravdu těším nejvíc 😀 Opět mě doktorka upozornila - se snažením počkat 2-3 cykly, ale ja jsem psala, to se mi moc nechce :-/ Já se cítím dobře, myslím, že to zkusím hned po mršce 😀 Tělo samo pozná, jestli je připravené nebo ne 🙂 A jak sama píšeš - risk je zisk 😀 Tak uvidíme 🙂