Zamlklé těhotenství - revize - problémy
Zdravím všechny spolubojovnice, které se potýkají s podobnými problémy, nebo se rozhodly podělit o svoje zkušenosti s nimi. 🙂
Protože jsem sama prodělala před třemi týdny revizi po samovolném potratu zamlklého těhotenství (7tt), chtěla bych, aby tato diskuze pomohla všem zúčastněným získat všechny možné informace o a zkušenosti týkající se tohoto problému. Jak všechny víme, není to problém jenom fyzický, ale hlavně po psychické stránce hodně náročný a proto bych byla ráda, kdyby jsme si navzájem pomohly - svěřily své problémy, poradily si, povzbudily se a sdílely i ty lepší okamžiky při uzdravení, snažení, početí a donošení miminka. 😎
Můj příběh je takový... po vysazení HA jsem se potýkala skoro rok a půl se špiněním před začátkem MS, někdo si asi řekne, že toho nadělám, ale pro mě to bylo znamení, že s mým tělem není něco v pořádku. Také jsme se snažili už druhý měsíc o miminko, takže jsem byla na všech možných vyšetřeních, co to špinění způsobuje - nikde zjištěna žádná příčina (hormony, ultrazvuk,...). Zkoušela jsem užívat progesterony (UTROGESTAN)a to bylo ještě horší. Jako poslední možnost mě na konci července paní doktorka poslala na hysteroskopický zákrok, který měl odhalit proč k tomu dochází. Nic se nenašlo. Říkala jsem si, že to je asi znamení, že je vše v pořádku, což mi potvrdila i lékařka. Tak jsme se snažili dál + jsme začala brát DUPHASTON. A ejhle. Najednou šílená slabost, bolest kloubů a zvýšená teplota - byla jsem těhotná. Na testu svítily dvě čárky ( i když ta jedna slabě), tak jsem hned s napětím běžela k doktorce. Na UTZ nic vidět nebylo, ale v krvi už Hcg bylo. Radost se mísila s pochybami (z mimoděložního), ale MS se nedostavila, takže jsem brala jako, že jsem těhotná. Pak jsem z ničeho nic začala špinit. Zašla jsem opět k paní doktorce a na ultrazvuku už byl plod a bylo mu srdíčko! Zatočila se mi hlava štěstím. Všechno bylo v pořádku - velikost odpovídala 7 tt, akorát tam byl drobný hematom, takže jsem šla na rizikové těhotenství. Brala jsem dál Duphaston a k tomu ještě Ascorutin, aby špinění přestalo. Ale to nepřestávalo... naopak, tušila jsem, že je něco špatně. ☹ Po týdnu jsem šla na kontrolu (ten týden utíkal neuvěřitelně pomalu) a na UTZ už nic nebylo.... zhroutil se mi svět. Nedokázala jsem pochopit, jak mohlo něco tak krásného najednou být a pak tak rychle zase zmizet. Byla jsem před zákrokem na vyšetření v nemocnici a všichni mě utěšovali, že se to stává... ale hlava to sice bere, ale srdíčko ne. Každopádně měli termín až za týden, takže došlo na nejhorší- nejen, že psychika a hormony pracovaly, ale propukly bolesti a samovolný potrat proběhl den před revizí. Nic horšího jsem nezažila a to myslím pocitově. Při příjmu jsem to doktorce popsala a protože jsem uvnitř nebyla ještě dočištěná, tak mě i přesto vzali na sál. Po revizi skoro žádné krvácení, jen nafouklé břicho a křeče. Pak jsem zakrvácela a šla k doktorce - měla jsem zánět v děloze! Dostala jsem dvoje antibiotika. Nevěděla jsem, jestli je mi víc špatně z nich, nebo z té bolesti... musela jsem ležet a v hlavě jsem měla milion otazníků! Všechny směřovaly ale jen k jednomu - proč se to muselo stát a budu moct mít ještě někdy děti? Budu mít sílu riskovat, že to zažiju všechno ještě znovu? 😢
Nyní jsem tři týdny po revizi, bolelo mě stále břicho, tak jsem zašla k lékařce a mám na obou vaječnících cysty. Prý se to po MS může zlepšit, ale jsou to jen další otazníky v mé hlavě. Snažím se myslet pozitivně, jíst zdravě, dělat něco se svým životem a zabavit se...dnes jsem začala krvácet, nevím, zda to je MS, nebo další komplikace... 😕
Máte někdo podobné zkušenosti? Budu moc ráda, když se podělíte o svůj příběh a třeba Vám to také trochu pomůže....
Stručné shrnutí
- Po zamlklém těhotenství se běžně provádí revize dělohy, po které se v diskusi opakovaně zmiňoval zánět dělohy léčený antibiotiky a někdy vyžadující hospitalizaci nebo opakovaná vyšetření CRP a hCG.
- Po revizi lékaři v diskuzi doporučovali nejčastěji počkat 2–3 menstruační cykly před dalším pokusem o otěhotnění; genetik v diskuzi doporučil čekat až 3 měsíce.
- Pro vyšetření opakovaných ztrát těhotenství účastnice uváděly hematologii na trombofilie (Leiden zmíněn), genetické vyšetření (karyotyp) a imunobiologii, a jako zdroj další péče byla doporučena specializovaná centra typu REPROFIT.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho mám čekat po revizi dělohy, než začnu znovu „snažit se“ o otěhotnění?
A: V diskuzi gynekologové a pacientky zmiňovali doporučení počkat 2–3 cykly; genetik uvedl v jednom příspěvku doporučení čekat 3 měsíce; některé ženy se ale snažily dříve a otěhotněly.
Q: Jaké komplikace se mohou objevit po revizi dělohy?
A: Z diskuze vyplynulo, že komplikace zahrnují zánět dělohy vyžadující antibiotika, bolesti vedoucí k hospitalizaci, zůstávání tkáně po revizi vyžadující opakovaný zákrok a následně vznik cyst na vaječnících.
Q: Jaká vyšetření se doporučují při opakovaných potratech nebo zamlklém těhotenství?
A: V diskusi byly uvedeny hematologie na trombofilie (některé pojišťovny proplácejí až po třetím potratu), genetické vyšetření karyotypu, imunobiologie a vyšetření štítné žlázy; byla doporučena také konzultace ve specializovaném centru (REPROFIT).
Q: Kdy a jak kontrolovat hCG po revizi?
A: Účastnice uváděly odběry hCG v nemocnici například 5 týdnů po revizi (výsledek 3,14) a opět po 14 dnech (výsledek 1); jiné zmínky uvádějí kontrolu hCG, dokud není hodnota blízko nule.
Q: Jak dlouho nechat „šestinedělí“ nebo zákaz sexu a koupání po revizi?
A: V propouštěcích papírech některé ženy měly doporučení 4 týdny bez koupání a sexu, mnoho gynekologů a pacientek však v diskusi uvádělo doporučení šestinedělí, tedy 6 týdnů.
Q: Jaké léky a doplňky byly v diskusi zmíněny pro podporu rekonvalescence a dalšího snažení?
A: V diskusi byly konkrétně zmíněny UTROGESTAN, DUPHASTON, Provera (tablety), antibiotika (typy neupřesněny), Ascorutin, Wobenzym, brusinky, kontryhel (čaj), probiotika, intimní gely, kotvičník a doplňky Energy (Gynex, dračí kapky); hormonální jóga a čínská medicína byly zmíněny jako alternativy.
Q: Kdy zajít na kontrolu, pokud po revizi nezačne menstruace?
A: V diskuzi byly případy, kdy menstruace (porevizní „mrcha“) nedorazila i 8–11 týdnů po revizi a pacientky byly vyzvány k návratu na kontrolu nebo k podání vyvolávací injekce; doporučení bylo konzultovat gynekologa, pokud MS nedojde do 2–3 týdnů až měsíců podle klinického stavu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po revizi zamlklého těhotenství se v diskusi často uváděl zánět dělohy léčený antibiotiky a potřeba kontrol CRP a hCG.
- Po revizi je běžné doporučení počkat s dalším pokusem o otěhotnění 2–3 cykly; někteří odborníci v diskuzi uváděli i 3 měsíce.
- Při opakovaných potratech diskuze doporučovala vyšetření hematologie (trombofilie), genetiku (karyotyp) a případně návštěvu specializovaného centra typu REPROFIT.
Sporné názory
- Některé ženy v diskusi doporučovaly snažit se znovu hned po první menstruaci po revizi, jiné doporučovaly počkat 2–3 cykly nebo až 3 měsíce na základě doporučení genetika.
- Někteří účastníci chválili alternativní přístupy (kontryhel, Gynex, hormonální jóga, čínská medicína), zatímco jiní uváděli, že těmto metodám nevěří nebo že působí pouze subjektivně.
- Postup revize (ambulantní výkon vs. klasická operační revize) byl prezentován různě; jedny pacientky popisovaly ambulantní dilataci jako extrémně bolestivou, jiné měly revizi bez komplikací.
Otevřené otázky
- Která konkrétní vyšetření a v jakém pořadí jsou indikována po dvou versus třech po sobě jdoucích ztrátách těhotenství?
- Jak snížit riziko opakování zamlklého těhotenství u žen bez zřejmých odchylek v hormonech, hematologii ani genetice?
- Kdy přesně indikovat vyvolávací injekci versus opakovanou revizi při nepravidelném nebo opožděném porevizním krvácení?
- Jak objektivně hodnotit přínos alternativních metod (hormonální jóga, čínská medicína, bylinky) v rekonvalescenci po revizi?
Zmíněné značky a firmy
REPROFIT, tcmclinik.cz, www.hormonalni-joga.cz, Nemocnice Krč, U Apolináře, Energy
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy, hysteroskopický zákrok, dilatace čípku, vyvolávací injekce, UTROGESTAN, DUPHASTON, Provera, antibiotika, Ascorutin, Wobenzym, brusinky, kontryhel (čaj), hormonální jóga, čínská medicína, probiotika, intimní gely, kotvičník, měření hCG, CRP, hematologie (trombofilie, Leiden), genetické vyšetření (karyotyp), imunobiologie
Místa a osoby
MUDr. Barbora Kuřecová, paní Vaculíková, Gabriela Vágnerová, REPROFIT, Praha, Krč, U Apolináře, Domažlicko
@gajuska86 @katherinka33 @lucykal děkuju 🙂 - je to jako probuzení...a nový start 🙂
Ahoj holky, tak hlásím dnes příchod druhé porevizní mrchy. Ta první (tři týdny po revizi) byla spíš jako by nebyla, vůbec jsem o ní ani nevěděla a byla opravdu slabá, podle doktorky byla anovulační. Tentokrát přišla teda v plné parádě. 😖 Ohlásila se už tři dny předem pořádným PMS a dnes vypukla. Je teda bolestivější než obvykle, mám pocit, jako by mě píchalo vlevo i vpravo, trochu křeče...měly jste to taky tak?
@katherinka33 Me uz ta prvni nabehla s plnou paradou a druhou cekam kolem 10.12., tak uvidime, jestli dorazi 😀 Jinak ta prvni byla docela dost bolestiva ☹ Teklo ze me, jako by pichli vola (pardon za takove vyrazy 🙂 ), nestacila mi jedna vlozka na dve hodiny, takovy jsem to nikdy nemela :-/
@gajuska86 A bolelo Tě břicho jako normálně? Zdá se mi to nějaké podezřelé, bolí mě na všech frontách, to jsem nemívala... 😖 Ale pokud krvácíš hodně, tak to nejspíš znamená, že Ti dorostla bohatě sliznice a že bude kam uhnizďovat a to je asi dobrá zpráva, ne? 🙂
Ahoj holky mužů se přidat jedna revize v červenci 11tt prestalo byt srdíčko a druha me ceka zitra v 10 tt opět přestalo byt a teď cekam od soboty na revizi ne to dlouhý a strasne to boli hlavne kdyz si dobtori říkají jak to kdyz me je 23 a manželovi 24
@wendissek Wendi, je mi to moc líto, co se Ti přihodilo. ☹ Tohle by se nemělo dít... Doufám, že to po revizi bude trochu lepší a budeš mít více síly se s tím postupně vyrovnat, uklidnit psychiku a hlavně se ptát, proč se to děje. Věřím, že doktoři už podniknou nějaké kroky - udělají genet. testy, na protilátky a pod. ,a by se na to přišlo a hlavně se tomu předešlo. A jste mlaďouncí, tak máte ještě spoustu času s tím něco dělat. Teď se hlavně drž a mysli na sebe, aby jsi byla zdravá. nenech doktory nic zanedbat! 🙂
@katherinka33 dekuji moc ted uz si vydupem všechna možná vysetreni uz to nechceme zazivat znova hodne nas to boli kdyz si miminko tak přejeme uz nas napadlo jit i v brně co CARU tam dělají vcechna možná vysetreni na jednou i genetiku paru atd
@wendissek Pokud Ti můžu doporučit, výborná klinika je REPROFIT, konkrétně paní doktorka Kuřecová https://www.reprofit.cz/reprofit-international/... Moje kamarádka s ní má jenom nejlepší zkušenosti, maximálně jí pomohla. Z neplodné a zničené holky, je teď pyšná maminka 🙂
@katherinka Ja jsem hned po revizi zacala pit kontryhelovy caj, tak si myslim, ze mi to hodne pomohlo k uzdraveni 🙂 Jinak, jako vedome se nesnazime, to ne 🙂 ale uz normalne sex. zijeme a nechranime se 🙂
@wendissek Je mi o moc lito, ze te o potkalo dvakrat za tak kratkou dobu ☹ Drz se a hlavne se dej poradne do kupy 🙂
@gajuska86 Já jen, že jsi psala, že uvidíš, jestli dorazí. 😀 Bylo to takové podezřelé. 😀 Já to taky praktikuju - kyselinku listovou, mám ještě od doktorky agnuston a piju kontryhel. Ale na ten mi bylo doporučeno si dávat bacha, smí se pít po skončení OVU do začátku plodného období, protože ji pak posunuje...
@katherinka Ja taky piju kontryhel 🙂 me bylo receno, ze se ma pit od 1DC cca 14 dni. Tak to tak delam 🙂 Jinak papam taky listovku a mam jeste nejaky vitaminy 🙂 A pritel pije kotvicnik, to je pry prirodni rostlinna viagra 😀

@katherinka33 Přesně tak 🙂 Fakt mi to přijde jako začátek něčeho nového 🙂 Poprvé a asi i naposledy v životě z ní mám radost 😀
@lucykal Děkuju 🙂 A věřím tomu, že teď už bude jen líp 🙂