Závislost na nosním spreji

wsmoulinkaa
22. led 2009

ahoj, je tu někdo kdo má problémy se závislostí na nosním spreji??

rebelie
1. čer 2011

Ahoj holky, nepřečetla jsem to celé, ale co vím, tak nosní kapky mohou být opravdu návykové... Co vím, tak třeba bývalí feťáci si na ně musí dávat velký pozor. Rozhodně bych tu závislost nebrala na lehkou váhu a řešila to s doktorem - s tou natékající sliznicí by vám měl pomoci... A nebrala bych na lehkou váhu ani užívání kapek v těhotenství, ač tady nějaký doktor v poradně, co sem házela některá z vás, říkal, že je to neškodné... Zkuste Vincentku, nebo jiné slané roztoky...

vally.
1. čer 2011

Ahoj, tak já se vám teda svěřím jsem závislá na olynthu ☹ 😀 Jako musím uznat že třeba i 3 měsíce ne a pak začne rýmá a sáhnu po něm.. A ten nos jak kdyby ho cítil vždy když ho koupim třeba jen tak do lekarničky pro strýčka příhodu, tak tu rýmu dostanu. No a táhne se to asi 5 let ale néé vkuse 🙂

tigi
1. čer 2011

ahojte 🙂 tie solne roztoky ktore tu boli spominane si iba streknete do nosa? lebo my sme asi pred rokom s manzelom na joge videli prvykrat vyplach nosa slanou vodou. neviem ci ste to skusali, ale mojmu manzelovi to velmi pomaha. tiez mava upchaty nos, aj ked toho moc nenasmrka. ja osobne som to tiez par krat skusala a dycha sa po tom naozaj lepsie. mozno za skusku by to stalo. 🙂 nasla som na na nete aj postup, ak by to niekomu pomohlo tak ako manzelovi, bolo by to fajn.

Výplach nosa slanou vodou pôsobí preventívne, otužuje nosnú sliznicu a robí ju tak odolnejšiu voči vírusovým alebo bakteriálnym infekciám. Ďalej pomáha pri ťažkostiach s upchaným nosom následkom nádchy, prechladnutia, sennej nádchy alebo chronickej nádchy.
U osôb trpiacich chronickou alergickou nádchou (hlavne v dôsledku alergie na peľ a prach) dôjde pri výplachu nosa k odstráneniu alergénov, a tým k zmierneniu ťažkostí.

Rovnako pôsobí liečebne pri akútnych či chronických zápaloch prínosných dutín i vedľajších nosných dutín, kedy soľný roztok odplaví zápalový sekrét, zvlhčí sliznicu a urýchli jej regeneráciu. Výplach nosa sa osvedčil pri chirurgických zásahoch v oblasti nosa, u osôb pracujúcich v prašnom prostredí a pri nadmernom vysychaní nosnej sliznice.
Ak máte upchaný nos, trpíte nachladnutím, zápalmi prínosných dutín alebo máte alergiu či sennú nádchu, vyplachovanie nosa Vám môže pomôcť.

K preplachovaniu nosa používame vlažnú slanú vodu. Roztok nalievame pomocou kanvičky do jednej nosnej dierky a druhou dierkou necháme vytekať von, pričom dochádza k čisteniu vnútornej časti nosa. Postup sa opakuje ešte u druhej nosnej dierky.
Výplachy kanvičkou sú veľmi prospešné aj pre deti, ktoré tento proces zvládajú asi od 5 rokov veku (šikovnejšie i o niečo skôr). Dôležitý je tu samozrejme dohľad dospelej osoby a dieťa tiež musí vedieť správne smrkať. Vyplachovanie prispieva k uvoľneniu tzv. zadnej nádchy a môže predchádzať zápalom stredoušia.

Návod na použitie
Príprava vody:
Prostredie vo vnútri nosa je prirodzene slané a teplé, a preto by čistá studená voda dráždila nosné sliznice. Na výplach nosa použite teda mierne slanú vodu, ktorá je ohriata zhruba na telesnú teplotu. Telesné tekutiny obsahujú 0,9 % soli, to zodpovedá 2,7 g kuchynskej soli (1 odmerka) na 3 dl vody. Ak si nie ste istí kvalitou teplej vody z kohútika, odporúčame používať vodu prevarenú.
1. Nasypte jednu odmerku (= 2,7 g) kuchynskej soli (NaCl) do kanvičky. Nepoužívajte náhrady soli alebo soľ dochucovanú apod.
2. Nádobu úplne doplňte vlažnou vodou (cca 37 ° C). Kanvičku môžete pretrepať alebo vodu zamiešať napr. odmerkou, aby sa soľ rýchlejšie rozpustila.

Výplach nosa:
Aby ste sa vyhli prípadným chybám, postupujte presne podľa nasledujúceho popisu:
3. Pritlačte ústie kanvičky k nosnej dierke zo strany – nie spredu – a ľahko zatlačte tak, aby bol nosný otvor uzatvorený špičkou lievika. Roztok by touto nosnou dierkou nemal unikať.
4. Dýchajte ústami. Ústa musia byť otvorené. V priebehu preplachovania da nedá dýchať nosom.
5. Mierne sa predkloňte tak, aby Vaša hlava bola nad umývadlom, brada by mala pokiaľ možno smerovať k hrudi – nemala by byť vystrčená dopredu.
6. Hlavu pritom pootočte na stranu, takže sa budete pozerať bokom.
7. Nakloňte kanvičku smerom nahor a voda začne o chvíľu samovoľne pretekať vnútrom nosa a vytekať druhou dierkou von. Keď pretečie asi polovica obsahu kanvičky, zdvihnite hlavu a nádobu odoberte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie, zvyšok možno vytlačiť ľahkým vydýchnutím nosom alebo jemným vysmrkaním.
8. Zvyšnú polovicu roztoku použite na prepláchnutie cez druhú nosnú dierku.

Všetka voda musí von:
Po ukončení preplachovania by v nose a prínosných dutinách nemala zostať žiadna voda. Najmä v zime by to mohlo spôsobiť problémy. Bežne stačí k dokonalému odstráneniu tekutiny z nosa obyčajné vysmrkanie. Ak by však ešte zostala nejaká tekutina vnútri, postupujte nasledovne:
9. Predkloňte sa, takže hlava bude smerovať dole. Hlavu otočte na stranu a vysmrkajte hornú dierku.
10. Hlavu otočte tvárou smerom k podlahe a znovu vysmrkajte rovnakú nosnú dierku. Ak je to nutné, opakujte postup viackrát.
11. Kroky 9 a 10 zopakujte aj pre druhú nosnú dierku.
12. Potom sa narovnajte a niekoľkokrát sa nosom nadýchnite a vydýchnite.

macejeska
19. čer 2012

Zapomeňte na drastické vynechání kapek najednou. Již jsem to zkusila a na pár dní mě to úplně vyvedlo ze života, nemohla jsem spát, jíst, běžně fungovat, soustředit se, byla jsem protivná, zlá, zoufalá - ANO! i toto dokáže abstinence. Ku všemu jsem neustále dráždila sliznici smrkáním, jelikož jsem měla pocit, že je třeba to vysmrkat, nutilo mě to. Trvalo to 4 dny, než jsem aspoň trošku se nadechla přes nos. Pak ještě další dva, než se uvolnil. Podotýkám, že ta závislost trvala cca 2 roky na Olynth.
Mám pro vás všechny ovšem radu nad zlato, která vám pomůže. Bohužel jsem se pak vrátila zpět k Olynthu, jelikož jsem hodně onemocněla na Vánoce a nechtěla jsem "posmrkávat" a kazit si volno, tak jsem sáhla po Olynthu. Vzhledem k tomu, jaké jsem měla hrozné zkušenosti s vynecháním kapek, tak jsem to odkládala, jak se jen dalo. Vymlouvala jsem se na to, že přestanu jak bude tepleji, aby se nestalo, že budu mít rýmu. Pak jsem se vymlouvala na to, že to trvá dlouho taková léčba a já mám zkoušky ve škole, což při plném nosu bych to nezvládla.... apod. Moje pohodlí pro mě bylo bohužel přednější, než moje zdraví a fungující sliznice.
A nyní přišel medík ve formě fóra na internetu, kde byl úžasný trik, jak přestat brát kapky, aniž by vás to omezovalo, nevyspali jste se, nenajedli.. Jednoduše léčíte nos postupně. První přestanete kapat do pravé nosní dírky a kapete jen do levé. S jednou ucpanou a druhou průchozí se dá úplně normálně žit, neomezuje vás to, jednoduše fungujete a máte i takovou radost, že to jde a tlačí vás to dál. Max po třech dnech je pravá nosní dírka uvolněná a schopná "udýchat" to za tu levou. Takže přestanete kapat i do levé. Ano, i mi se občas stalo, že se mi ucpala i ta zdravá, ale nebylo to tak hrozné. Uvolnilo se to vždy tak do 30min.
Abych to uzavřela, článek o nedrastickém léčení ze závislosti na kapkách jsem si přečetla v sobotu odpoledne a na nic nečekala a ihned začala. Přiznám se, že jsem ani moc do té levé nosní dírky nekapala, snažila jsem se krátit intervaly přes den - když jste v pohybu, tak nemáte až tak ten nos ucpaný. V pondělí pravá dírka už byla ok, tak jsem si ani na noc (pondělí-úterý) nekapala ani do levé (do ní jsem si naposledy kápla v pondělí dopoledne, jednoduše ta pravá už to za tu levou udýchala). Dnes - v úterý - mohu říct, že jsem úplně bez kapek, přes pravou dírku dýchám čistě, přes levou tak na půl, ale do večera to určitě bude ještě lepší.

Přeji vám všem hodně štěstí při odvykání a netrapte se zbytečně tím, že vynecháte kapky drasticky najednou, ale postupujte postupně (ono stejně vás to už nezabije, když si kapete tak dlouho). A mi se zdá, že to postupné léčení trvalo kratší dobu, než to drastické. Když to porovnám, tak v tuto dobu při drastickém vynechání jsem byla vyčerpaná, unavená, nesoustředěná, nevrlá - jenže to se mi vyhnulo a je to skvělé!! 🙂

Ahoj Macejeska

veveruska41
21. říj 2013

Ahoj. Hodlám s tímto hnusným zlozvykem skoncovat po víc jak dvaceti letech !!!!! Jednou jsem se toho zbavila, ale s první rýmou jsem do toho spadla zas. Takže dnes první den si fakt stříknu jen pokud se budu dusit a jen do pravé dírky. Držte mi palce. Jsem na dýchání nosem extrémně háklivá, špatně usínám, když nemohu dýchat .....

majkamajuska
1. únor 2014

ahojte , ja som tiez zavisla na olynth, pred 16 rokmi som tiez bola zavisla 2 roky a zacalo sa to v tehotenstve. Potom som bola 2x operovaná raz na prihradku a sliznicu druhy raz uz len na sliznicu a bol 16 rokov pokoj , somozrejme som si kvapky nedavala, ale terazsom dostala taku silnu nadchu ze som si dala kvapky au to zacalo , ochneviem ako to zvladnem, bola som na ORL a dali mi kvapky Avamys ale ze nesmiem si davat kvapky Olynth, dnes cely den nestrieam Olynth ale hlava ma priserne boli som jak namesacna a neviem ako budem spat , asi vyskusam ten recept ze do jednej dierky dam Olynh, ach

veronikadomanska
3. únor 2014

Znám, taky jsem s tím měla problém. Některé kapky jsou vážně síla...ale neházejme všechny do jednoho pytle 🙂 Chce to používat jen v případě opravdu velmi ucpaného nosu a nekapat/nestříkat déle jak týden - to je klíčové. Taky je dobré koukat na složení a vybírat ty šetrnější. Já mám pozitivní zkušenosti s Nasicem - vůbec mě po něm nepálí nos (s čímž jsem měla často problém), skvěle nos uvolní a má hojivé složení 🙂

lucies25
10. únor 2014

Ahoj,taky se hlasim do klubu zavislacek.Uz par let nedam bez Olynthu ani ranu.Byla jsem kvuli tomu pred rokem na orl,dostala jsem nejaky spesl kapky,nezabraly,tak strasili operaci,pri ktere se odstrani spatna znicena sliznice,a po case by mela dorust nova.Jenze jsem otehotnela,tak jsem operaci odlozila az po porodu,kojeni.Povedlo se mi pres den nahradit Olynth Vincentkou,ale tak,ze naleju mineralku do lahvicky od Olynthu.Ty Vincentka kapky jsou k nicemu.Docela to uvolni,a neskodi.Ale v noci se bez Olynthu nevyspim,bohuzel.Malokdy se mi povede usnout jen s Vincentkou...

wsmoulinkaa
autor
24. bře 2014

Ahoj!!! Všichni 🙂)
zadravím po 5ti letech :D...a musím říct,že jsem se závislosti zbavila asi dva měsíce po porodu!! to už takhle nešlo!
Prostě asi týden jsem nestříkala ....dýchala jen pusou a trápila se...no děs běs...pak sliznice povolovala sama!!! už nechci nikdy více!!!

Nelinka se narodila zdravá... o měsíc dřív a to nevím,jestli mělo nějakou spojitost ?/ 🙂)

anatanka
5. dub 2014

@wsmoulinkaa Tak gratuluji k prekonani.
Ona prave ani jina cesta nevede, musi se to proste vydrzet a sliznice po par dnech opadne sama. Zacalo mi to uz v sestnacti letech, takze uz jsem par veci vyzkousela.
Vzdycky prekonam, ale presne, jak psaly ostatni, pak prijde blba ryma a jsem v tom zase 🙂 Kazdopadne uz si na to ale davam pozor a pokud to jen trochu jde, nahrazuju soli.

wsmoulinkaa
autor
23. kvě 2014

Někdo někde psal....stříkat jen do jedné. ...jednou se dýchat dá. .a az ta druha povodí. ...máte vyhráno. Zkoušela jsem to a jde to taky. 😊

terka333
29. srp 2014

Ahoj holky, mám stejný problém od začátku roku... jenže teď jsem otěhotněla, jsem v 11 tt a mám hrozný strach jestli neubližuju miminku... lékarník mi poradil, tady zmiňovaný trik, stříkat jen do jedné dírky a postupně se toho zbavit 😉 snad to zvládnu, hlavně aby bylo miminko v pořádku, mám z toho dost výčitky svědomí ☹

titanie
29. srp 2014

Ahojky holky,hlásím se..Už 16 let jsem závislá na Nassivinu a je to peklo...Nejhorší v noci...Mívám stavy,kdy mám pocit,že se udusím apod...Je to děs☹(((

fvvf
26. lis 2014

🤐 😵 🙄 😅 😝 😢 😖 😠 ☹ 🙂 😉 😒 😎 😲 😔 😕 😨 😵 😀 😀

janik01
26. lis 2014

Jsem alergička s chronickou rýmou. Také jsem asi 3 roky musela kapat každý večer Olynth, abych mohla vůbec usnout, protože s ulehnutím se mi okamžitě ucpal nos. Byla jsem na ORL, kde mi lékařka nic nenašla, doporučila mořskou vodu a okamžitě Olynth přestat kapat. Bylo to krušné, špatně jsem spala, dusila jsem se. Postupně se to začalo lepšit, ucpání bylo menší. Nakonec, zhruba po měsíci, se mi nos přestal ucpávat úplně. Od té doby kapky vůbec nepoužívám a řekla bych, že se mi i zlepšila chronická rýma.