Živý nebo umělý stromeček? 🙂
Ahoj holky, taková malá anketka. Máte doma umělý vánoční stromeček nebo každý rok vybíráte ten nejkrásnější živý?
My každý rok kupujeme živý a máme čím dálo tím větší. Ty skládací umělý se mi vůbec nelíbí. Chybí mi u nich hlavně ta krásná vůně vánoc. I pro ty naše ratolesti to přece musí být lepší, když vidí ten krásně nazdobený živý stromeček, který přinesl Ježíšek. 🙂 🙂
Kamarádka má půlmetrový stále nazdobený skládací stromeček, a když jsem se ptala proč nechce živý, tak hlavní důvod je, že prý si doma nenadělá. 😒 Tomuhle já nerozumim. Ke krásným vánocům pro mě neodmyslitelně patří živý sromeček. 🙂
Stručné shrnutí
- Většina diskutujících preferuje živý vánoční stromek kvůli vůni jehličí a tradiční „vánoční atmosféře“.
- Častá praktická řešení jsou koupě kvalitního umělého stromku pro opakované používání, pořízení živého stromku v květináči s pokusem o následné vysazení a nákup levného řezaného stromku v Polsku nebo přímo od hajného (uvedena cena cca 80 Kč).
- Ekologické hodnocení je sporné: ochranářka Filipa uvádí, že živé stromky z plantáží jsou ekologičtější než umělé kvůli výrobě a likvidaci plastů, zatímco jiní diskutující argumentují, že dlouhodobé používání umělého stromku snižuje potřebu každoročního kácení.
Nejčastější otázky
Q: Kde se dají koupit levné živé stromky?
A: Uživatelé doporučují nákup v Polsku („vyjde o polovinu levnějc“), nákup přímo od hajného (uvedeny lokality Březině a Bukovinka, cena uváděna kolem 80 Kč) a akce v řetězcích jako IKEA (příklad uveden: stromek za 499,- a po vrácení poukázka 300,-); v diskusi se také objevily ceny 70 Kč a 50 Kč (Penny) za některé stromky.
Q: Jsou umělé stromky ekologičtější než živé?
A: Podle Filipa (ochranářka) není umělý strom ekologické řešení, protože výroba a likvidace umělých stromků (často z plastu vyrobeného v Číně) zatěžuje životní prostředí více než pěstování živých stromků na plantážích; na druhé straně někteří diskutující poukazují, že kvalitní umělý stromek používající se roky snižuje potřebu každoročního řezání.
Q: Dá se stromek v květináči úspěšně udržet a vysadit ven?
A: Zkušenosti jsou smíšené: někteří uvádějí, že stromek v květináči po Vánocích přežil a byl vysazen, jiní hlásí, že „šok z přechodu ze zimy do tepla“ stromek zpravidla zabije; konkrétně Len zmínila dánskou jedli, která vydržela tři měsíce při zalévání ve stojánku na vodu, a popisuje keramický hrnec jako stojan pro širší kmen.
Q: Jak nahradit vůni živého stromku, když mám umělý?
A: Doporučené metody z diskuze jsou: naaranžovat živé větve ve váze, použít aromalampu nebo vonné věnce; několik diskutujících také zdůraznilo, že živé větvičky nazdobené ve váze výrazně provoní byt.
Q: Kde vrátit nebo ekologicky zlikvidovat živý stromek po Vánocích?
A: V diskusi se zmiňují organizované sběry zahradního odpadu nebo svazy zahrádkářů, lokální sběrné dvory a kompostování; IKEA byla uvedena s konkrétní akcí, kdy se stromek koupí za 499,- a po vrácení dostanete poukázku 300,-; ve Francii zmíněný systém vrácení stromku pro poukázku byl popisován jako příklad recyklace.
Q: Je umělý stromek bezpečnější při domácnosti s malými dětmi?
A: Několik diskutujících uvádí praktické důvody pro umělý stromek u rodin s malými dětmi (méně opadaného jehličí, žádné píchání, skladnost), ale také zaznívají bezpečnostní obavy, že prskavky a otevřený oheň mohou být u umělých stromků rizikové (uživatelka zmínila, že prskavky na umělém stromě „dost hoří“).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho lidí upřednostňuje živý stromek kvůli vůni jehličí a tradiční vánoční atmosféře.
- Umělý stromek je v diskusi považován za praktické řešení pro malé byty, rodiny s malými dětmi nebo pro snížení každoročního nákupu.
- Stromky v květináči jsou choulostivé a často se je nedaří spolehlivě přes zimu zachovat.
Sporné názory
- Ekologie: někteří (Filipa, „ochranářka“) tvrdí, že živé stromky z plantáží jsou ekologičtější než umělé kvůli výrobě a likvidaci plastů; jiní tvrdí, že opakované používání kvalitního umělého stromku je ekologičtější než každoroční řezání.
- Cena vs. autenticita: část diskutujících preferuje levnější umělý stromek kvůli úspoře, zatímco jiní upřednostňují živý stromek kvůli „skutečné“ vůni a neopakovatelnosti každého kusu.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě předejít „šoku“ stromku v květináči při přenesení z venkovního prostředí do vytápěného bytu?
- Jaké bezpečné prskavky či ohňostroje lze použít na umělém stromě, aby se snížilo riziko vznícení?
Zmíněné značky a firmy
Hornbach, OBI, IKEA, Penny, stromeckov.cz, Aukro
Zmíněné produkty a metody
umělý stromeček, řezaný stromek, živý stromek v květináči, stojánek na vodu, keramický hrnec jako stojan, prskavky, aromalampa, větve ve váze, dánská jedle, borovice, jedlička, nákup stromku v Polsku („o polovinu levnějc“), IKEA akce 499,-/300,- poukázka, nákup od hajného (cena cca 80 Kč), Penny stromek v květináči 50 Kč
Místa a osoby
Březina, Bukovinka, Polsko, Francie
Tak u nas bude zivy, jedine zivy, jinak si Vanoce neumim predstavit 🙂 Kdyby teda zalezelo na manzilkovi, tak nemame klidne zadnej 😉 No ale nastesti to na nem nezalezi 😉
Haluško, asi nepřežije. My to takhle jednou zkoušeli a chcípnul 😒 .
Jinak já jsem taky pro živý. 🙂
souhlasím s tiki. to by musel růst od mala v květináči, jakmile se mu naruší kořeny, tak je v pytli
My také jedině živý,zatím jsme pokaždé měli borovičku a letos jsme poprvé vybrali jedličku.Mezi těma borovicema zářila už z dálky 🙂 Já miluju tu vůni,umělý by u mě neprošel. 🙂 Jak už tu bylo řečeno-my taky každý rok říkáme, že vybereme už ale malý a přitom máme rok od roku větší 😅
ja mam umely banky ruzne bud umele nebo i sklenene,andelicky perniky masle a slamene,ale taky bych chtela zivy jenze je me fakt lito dat tisicovku za stromek,pak ho nemam kde skladovat neni balkon a za druhy musela bych poridit stojan nejlepe kovovy tezky poradny drahy 😀 pac me se lpaci stromky poradne hunate a ty sou velke a drahe takze tak ne,o tu vuni mi uz ani nejde min.tyden sem koupila vetve do vazy a vubec nevoni 😠 taky mam strach ze jak bude padat jehlici mala se popicha nebo co ja vim o bordel mi nejde.
Nevím, jestli to tady už někdo nepsal, ale mít uměláka jenom proto, že stromečků je člověku líto, je pardon hovadina 🙂 Protože stromečky se musej nasázet hustě, aby se dobře ujaly, a potom se stejně MUSEJ prořezat, aby vzniknul hodnotnej les. Takže stromky, který se prodávaj na Vánoce, by se stejně musely pokácet... Nevím, co by mě přinutilo k těm tunám umělý hmoty, který jsou ve světě všude kolem, přidávat dobrovolně ještě stromek. A ti, co tvrdí, že měli uměláka od dětství, a nepoznamenalo je to, mi tím připadaj naopak dost poznamenaný 😀 Nic ve zlým!
ZIVY ! 😉 jednoznacne zivy, umely nikdy 😠
My mame v kvetinaci, uz je tak koupeny a uz ho mame treti rok 😉 Pres leto ho supnem na dvorek. Takze setrime nase lesy i penezenky 😉
Já jednoznačně pro živý, a jaky předražování, u nás se dá koupit za 70kč a teď ho dostavám od znamého z lesa, stejně se musí dvojáky prořezat, tak žádný pletvání životem stromů. My máme letos třetí rok dva. Tem první rok nevím proč, to jsme měli přes 3metry, do stropu máme 3,30 vloni mi je přivez 2 na poslední chvíli, tak mě bylo líto, když už byl uřízlej, aby se zas hned tak vyhodil, tak jsm ozdobila dva a letos nemohla mamča ten svůj pidi od rána najít, tak jsem sklusla do Penný, měli tam vkvětináči už jen za 50kč, jen jsem ho přivezla, tak se ten malej umělej načel, tak máme zae dva. Ten pidi je uzasnej, viz. album. A ten velkej má zaky přes 2metry
My máme jedině živý, protože je ta atmosféra úžasná. Ticho, slyšíte cinkot příborů o talíř, pak zazvoní Ježíšek, dětem se rozsvítí očka.... Je to prostě nádhera.
Oba dva 😀 Ještě než jsme měli děti,mívali jsme umělej,ted už se kolik let válí ve sklepě a kupujeme živej,nad ten není,ale letos holkám do pokojíku ozdobím i umělej,ale "dárkovej" strom bude živej....už se těším na tu vůni,vždyt i to opadané jehličí a ten čurbes okolo prostě ke stromečku patří 😀 😀
Umělý. A až bude kluk větší, bude živý, asi příští rok. 😉
A jinak máme celý byt vyzdobený jehličím (živým), aby to vonělo.
Ahojky, tak Vás asi nepotěším, já miluju umělý a k tomu ještě bílý stromeček 🙂 Ten je můj sen 🙂 Ale manžel je na přírodní, máme doma umělý smrček a už 3. Vánoce kupujeme živý a nakonec nazdobíme ten náš umělý, který už máme víc jak 10 let, protože prostě neseženeme takový, který by se i jemu zamlouval. Tak plánujeme koupit velkou umělou borovici a tu vůni překousnu, přeci jen máme velkou zarostlou zahradu kde se prďolka se stromkama seznámí a já nejsem žádný přírodní človíček, i doma upřednostňuju sklo a kov 🙂 🙂
loni jsme koupili umely, do te doby jsme meli zivy (znamej je pestuje) ale padajici jehlici a maly dite 😖 a nepicha 😉
u nás jedličky z Hornbachu smrděly neuvěřitelně a hlavně ty ceny jsou už nehorázné, letos jsem koupila konečně umělý, krásný. Ono to jehličí nic moc a máme nový koberec. Navíc každý rok to bylo dohadování, když už ten padající binec konečně někdo vyhodí k popelnici, a vždycky to zůstalo na mě, takže takhle je to vyřešené.
živým to můžeme vždycky proložit, když bude nálada. A na víc mám vždycky živé věnce, které provoní byt. Takový slušný kompromis 🙂
Kubaka, také jsme před lety ještě u našich koupili umělý stromek /z důvodů ochrany přírody 🙂 /, také krásný, souměrný, neopadavý, líbivý na pohled 🙂 🙂 bohužel problém je, že je rok co rok stejný...po pár letech to byla nuda a vrátili jsme se k živým, obvykle křivým, opadavým stromkům, jejichž údělem je holt potěšit nás na pár týdnů v roce ☹
Mimochodem, také se vám stává, že kupujete krásný rovný stromek a doma je pak nějakým záhadným způsobem křivý? 😀 😀
Jinak vloni jsme měli stromek v květináči a byl fajn, bohužel se mi ho nepodařilo zaklimatizovat a přesunout pak ven, chudák opadal a skončil taky u popelnic. Tohle mi vadí 😢
no on v krámě vždycky vypadá líp než doma, 😅 ale mě se ty křivosti naopak líbili. Proto jsem tak dlouho nechtěla umělý - jemoc uměle dokonalý. Jednou jsme měli takovou úplně placatou chuděrku a byl úplně nejkrásnější. Ty květiníkové jsou choulostivé, nikomu v okolí nevydržel do další zimy 😢
navíc ten umělý jde měnit barevně- mám sérii zlato červených ozdob a teď jsem nakoupila měděné a oranžové řetězy, hnědé pentle a lamely- to není drahé a dá se to různě kombinovat tak, aby byl každý rok trochu jinak barevný. Lamely udělají hodně a řetězy s pentličkami zůstanou napořád. Mám i dvoje světýlka - čiré a barevné, s tím se dá čarovat. mám i malé slaměné ozdobičky, dají se pořídit už za pár kaček.
Vždycky jde si jednou za dva roky koupit zase živý - stojan jsme si nechali.
Hlavně nechápu - ty nohy od nich bývají tak tlusté, že MM je musel osekat na balkoně a to tedy byl bordel - míza, lepilo kde co - no, jako když chlap něco dělá. A to jsem teda po nedávné rekonstrukci bytu fakt odmítla znovu podstoupit 😀
holky ale vzdyt ty stromky jsou na to pestovany, oni je uriznou at tak nebo tak... kdyz si je nikdo nekoupi tak pujdo "do srotu" stejne... 😕
s timhle bych si hlavu nedelala 🙂
berusk - no dyť jo - je to odpad z prořezávky . Akorát že drahý a dělá v bytě bordel a krásně voní. Takže jde jen o to, kdo má jaké nervy a estetické cítění 😅 😅
Uf, já jsem si říkala, co to bude za téma 😀 😀 😀 Nevím, ale napadla mě samozřejmě sprosťárna a nakonec jsou to stromečky 😀 😀 😀
Takže jasně že živý chceme, krásně to voní 🙂 Možná až budeme staří, tak si ten nejspíš umělý pořídíme, ačkoli si nejsem jistá 🙂
len tu by som chcela upozornit, ze ak si niekto chcete kupit umely stromcek kvoli ekologii, nie je to spravne riesenie. ochranari sa priklanaju, ked uz , k zivym stromcekom. pri vyrobe a likvidovani umeleho stromceka sa zatazi prirodne prostredie viac, ako pri vypestovani ziveho. pestuju sa na nato urcenych stromcekovych plantazach... kym vyrastu, okyslicuju ovzdusie.
tie v kvetinaci sa aj mne malokedy podarilo zachranit. ten sok z prechodu zo zimy do tepla a nazad je pre ne velky.
ale niektore sa ujali... Filipa-ochranarka 😵
fili.. ale zase jak casto koupis umelej stromek 😉 to bych rekla ze je min odpadu nez "zivych" 😀

Tak my máme umělý, už několik let (asi 6) a chvíli mít budem (počítám tak letos a příští rok) páč ten náš je krásný, nerozenatelný od živýho a hlavně kvůli Nelluši, než začne mít z Vánoc rozum. Vůni nahradí větvě ve váze a stejně v zimním období furt pálím aromalampu a svíčky, takže atmosféra tu je už teď 😉 A co můžu doporučit, jestli budete mít cestu do Polska, tak se vyplatí koupit živej stromek z PL. Výjde o polovinu levnějc. Jestli někdo chcete kontakt na farmu, tak můžu doporučit 🙂