Zrušení trvalého bydliště, bude matka potřebovat můj podpis?

luckaa_
24. únor 2018

Dobrý den, mám trvalé bydliště u své matky a teď mi začla vyhrožovat že ho zruší. Je vlastně majitelem bytu ale jsem napsaná i ja v té smlouvě . Chtěla bych se zeptat zda při tom zrušení bude potřebovat můj podpis a nebo ne? Protože mě říká že když je ona majitelem bytu že žádnej podpis nepotřebuje

jitka0a
24. únor 2018

@luckaa_ Jsi napsaná jako spolumajitel bytu nebo jak? Pokud ano tak si myslím že ti trvalé bydliště jen tak nezruší, ale pokud by mohla prokázat že tam dlouhodobě nebydlíš, tak myslím že ano, ale záleží jak jsi zapsaná v té smlouvě. A nemůžeš si nahlásit bydliště jinam nebo proč ti vyhrožuje, že ho zruší?

luckaa_
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
luckaa_
autor
24. únor 2018

@jitka0a Napadl mě její přítel a matka se ho zastává.. tak jsem řekla ž se odstěhuju k sestře zatim než si najdu byt kde je možné mít trvalé bydliště a ona mi řekla že pokud se odstěhuju zruší mi trvalý bydliště nevim jestli jsem jako spolumajitel 😞 smlouvu mi nechce ukázat ale ve smlouvě uvedená jsem že tu bydlím. Teď si pomalu balim a odvážím věci k sestře. A potřebovala bych vědět jestli mi může jen tak zrušit trvalý bydliště 😕

luj89
24. únor 2018

ahoj,jakou smlouvu mas na mysli? Jinak pokud mas problemy s matkou a jejim pritelem, ke otazka proc tam vubec mit trv. pobyt.

jitka0a
24. únor 2018

@luckaa_ Pokud je mamka vlastníkem bytu tak se můžeš podívat i na výpis z katastru nemovitostí a pokud jsi spolumajitel, tak by to tam mělo být napsané, stačí se jen podívat na vaší adresu a číslo bytu. Trvalé bydliště si můžeš přihlásit dnes na jakýkoli byt na základě nájemní smlouvy. Proč tam chceš mít trvalé bydliště?

luckaa_
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
luckaa_
autor
24. únor 2018

@jitka0a No některý majitelé v podnájmu nechcou umožnit trvalé bydliště. A já potřebuju mít trvalé bydliště protože mám žadost na obecní byt. Moc se v tom pracě nevyznám. Tak si nejsem nřjak moc jistá jestli je nutný mit trvalé bydliště. Jelikož jsem zaroveň na rodičovské tak kvůli úřadům neni nutné mit trvalé bydliště? Abych neměla trvalý pobyt převedený na odboru spravních činností?

jitka0a
24. únor 2018

@luckaa_ Tak jistě nejen kvůli úřadům je dobré mít trvalé bydliště, můžeš si požádat i o příspěvek na bydlení, když budeš mít nájemní smlouvu a trvalé bydliště. Mám ale pocit že dnes už ti majitel byt nemůže zakázat to, že si tam nemůžeš dát trvalé bydliště. Na podnájem příspěvek na bydlení nedostaneš, jen ať vím kdyby jsi ho náhodou chtěla využít. Takže to máš jen na potřebnou dobu. A co zajít na obecní úřad a vysvětlit jim situaci, třeba by se nějaký byt našel dříve.

horsiee
24. únor 2018

@jitka0a příspěvek na bydlení lze čerpat i v pronajatém bytě. To by ho nedostával skoro nikdo. Nezapočítává se tam hypotéka. Musí být v bytě trvalý pobyt, a každé čtvrtletí vyplňovat žádosti a nechat vyplnit i majitelé bytu. Více info pro konkrétní případ na úřadě. Je to hodně běhání, ale jde to.

janapetrvalska
24. únor 2018

Rekla bych bych, ze mss trvaly pobyt jen na zaklade, ze jsi dite sve matky(majitelky bytu) , takze ano muze ti to zrusit. Pokud jste v tve plnoletosti neresili nejake doplneni , ze mas pulku bytu ...

mia255
24. únor 2018

S tím trvalým pobytem je to takto: majitel ti nemůže zakázat zřídit si TP v bytě ve kterém jsi v pronájmu ale může zajít na úřad a tam.ti TP zruší jedním papírem....

luckaa_
autor
25. únor 2018

Aha dekuji vsem za informace 🙂

mili_ilim_ilmi
26. únor 2018

@mia255 A jakým papírem? Pokud vím, tak zrušit trvalý pobyt lze jen ve správním řízení. A to opravdu není otázka jednoho papíru. A musí být splněna podmínka, že ten, komu se ten pobyt ruší, v bytě nebydlí a nemá k němu žádný právní titul.

blahova_andrea
26. únor 2018

@horsiee čerpala jsem příspěvek na bydlení v pronajatém bytě a majitelé to ani nevěděli. od nich jsem k tomu nic nepotřebovala. trvalý pobyt jsem měla, víc to s nimi nemělo nic společného.

mili_ilim_ilmi
26. únor 2018

@luckaa_ Na základě jaké smlouvy můžeš být v bytě? Pokud jsi spoluvlastník, nemůže ti být pobyt matkou zrušen. Pokud je na tebe psaná nájemní smlouva, tak to také nejde. Otázkou spíš je, proč ti na tomto tolik záleží? Jaké jsou přesně podmínky pro získání toho obecního bytu? Trvaly pobyt v obci? Ten ale budeš mít v obci tak jako tak, jen ho budeš mít hlášeny na ohlašovně. Pokud jde o poštu, tak lze na poště zařídit dosilku, také lze nahlásit kontaktní adresu přes evidenci obyvatel pro urady. Případně je možné prostě všude, kde je to potřeba, nahlásit kontaktní adresu. Akorát je potřeba si to opravdu zařídit a ohlídat si, zda matka pobyt nezrušila. Pokud zažáda o zrušení trvalého pobytu, měla by si dostat z úřadu dopis, že bylo zahájeno správní řízení. Samozřejmě ti ale ten dopis asi dojde jen v pripade, že nahlásis tu kontaktní adresu. Kdyby se zruší ten TP, budeš mi neplatnou občánku, tak na to potom pozor a dojít si udělat novou, ať pak nemáš nějaký problém.

mia255
Autor odpověď smazal
Zobraz
mili_ilim_ilmi
26. únor 2018

@mia255 Promiň, ale neříkáš pravdu. A pokud myslíš NOZ, tak podle NOZ se TP neruší, ten se ruší podle zakona o evidenci obyvatel a podle správního řádu. Co se týče NOZ, tak si mnoho lidí myslí, že stačí napsat do nájemní smlouvy, že nesouhlasí s TP a tak nahlásit nepůjde, ale to je mýtus. Pokud bych se náhodou mýlila,což si ale nemyslím, tak se omlouvám. Ale v takovém případě bych prosila odkaz na zákon a konkrétní paragraf, nemá cenu se odvolávat na to, že jedna paní povídala.

zuzineckah
26. únor 2018

máš to trochu zmatené... píšeš, že matka je majitelka bytu, ale ve smlouvě si napsaná i ty. V jaké smlouvě?? Nějak nic nesedí, těžko je pak něco poradit...

mia255
26. únor 2018

@mili_ilim_ilmi ok tak neříkám pravdu 🙂 zakladatelka si to určitě projde a najde vše co potřebuje. Nějak nemám čas dohledávat konkrétní zákon s třídenním miminkem, určitě chápete 🙂 a jedna paní na úřadě povidala, pokud nemám věřit těm co se v tom pohybují tak už nevím komu... Asi vám 🙂

horsiee
26. únor 2018

@blahova_andrea já musím nosit vyplněný formulář na každé čtvrtletí. A musí tam být od majitele kolik sem zaplatila za co ( energie, topení, voda...) a od nového roku ještě u každého datum zúčtování. Při nedoplatku za energie chtěli můj výpis z účtu a ještě písemné potvrzení od majitele, že to obdržel. Byla sem tam s tím před týdnem a konečně ho mám podaný, tak uvidím mají na to zase měsíc.

blahova_andrea
26. únor 2018

@mia255 bohužel to tak nejednou je realitou, že ti, co v tom denně dělají a mají fundovaně poradit, absolutně netuší, co mají vědět a za co berou peníze a nějaký anonym na netu ti poradí mnohem lépe, takže tomu bych se nevysmívala 😉

blahova_andrea
26. únor 2018

@horsiee taky jsem nosila každé čtvrtletí, ale platila jsem vše z účtu, nájem i energie, takže jsem dokládala výpisy z účtu, nikdo mi nic podepisovat nemusel. ale já tedy taky měla energie psané přímo na sebe. takže vše prostě na mě a od všeho sipo, útržek složenky...pokud platíš vše jim na ruku, tak ano, pak to chce tedy ale asi příjmový doklad. nebo to jsi fakt v ruce neměla nic, kdyby ti to nepodepsali přímo na formulář? nebo to ty formuláře tak změnili, co ten příspěvek neberu? i to je asi možné :-/

mili_ilim_ilmi
26. únor 2018

@mia255 No tak vzhledem k tomu, že jsem z oboru a mám v tomto několikaletou praxi, tak si myslim, že dokážu posoudit, co zaváni minimalne dezinformací. Mě to upřímně zajímalo. Popravdě jsem se obávala, že se mi povedlo přehlédnout nějakou novinku, ale dívala jsem se, dohledavala jsem a vše je při starem. Jinak zakladatelka se na něco ptala, kdyby si s tím věděla rady, tak si to dohledá, ale ptá se zde, tak zřejmě asi tato činnost není její šálek čaje. Já jsem proti šíření mýtů a různých polopravd. Tyto polopravdy můžou člověku docela zavařit, pokud jim uvěří. Já jsem jen chtěla zjistit, zda mi náhodou něco neuniká - i to by se mohlo stát. Nemusíš mi dávat odkazy na zákon, když nechceš, ale potom proste nemůžu tvému tvrzeni (poté, co jsem hledala v zákoně a opravdu nic nenašla) přikládat váhu. Já neříkám, že paní z úřadu se v tom nevyzna ( i když i to se stává), ale je možné, že se třeba špatné vyjadrila nebo, že došlo k nějakému nedorozumění nebo nepochopení se navzájem. To se přece běžné stává, není na tom nic divného ani špatného.

horsiee
26. únor 2018

@blahova_andrea platím z účtu vše majiteli, v nájemní smlouvě je vše rozepsáno zvlášť, protože to tak na úřadě chtěli. A od letošního roku je to ještě trochu jinak než loni. Jmenuje se to příspěvek na bydlení, ale než člověk udělá vše tak jak má tak se to změní v těžce vydřené peníze. Už se skoro těším zase do práce.

mili_ilim_ilmi
26. únor 2018

@blahova_andrea Někde to tak bohužel opravdu je. A třeba na menších úřadech, kde je jedna paní účetní, která má mít stejné znalosti jako několik úředníků z měst, je i pochopitelne, že může v něčem pokulhávat. Navic každý začíná a zaučuje se a dělá chyby. Viděla jsem v minulosti kolikrát na školení, co kolegyně překvapilo, co všechno dělaly špatně a ostatne i vidím, co kolikrát překvapí mě. Takže mě by ani nepřekvapilo, že by se úředníce zmýlila. I proto já se snazim vše dohledávat v zákonech a ověřovat si i to, čím si jsem docela jistá, zda jsem to nějak nezkomolila nebo se to nezměnilo. A kdyz mě něco zarazi, tak se ptám, kde to najdu v zakone, abych si to mohla dohledat, protože to je obvykle ten nejlepší způsob, jak získat presne informace.

blahova_andrea
27. únor 2018

@horsiee je fakt, že já ten příspěvek pobírala už dávno, takže asi dost přitvrdili. mě to přišlo srozumitelné a doložitelné vše už tak, jak jsem to měla tehdy já. vůbec by mě nenapadlo, že z toho nakonec vznikne skoro buzerace

blahova_andrea
27. únor 2018

@mili_ilim_ilmi mě to taky nepřekvapuje. je mi jasné, jak to je. a proto na úřady raději chodím s tím, že vím proč tam jdu, co tam chci a že mám nám to nárok a opravdu se to člověk mnohem líp a víc dozví kolikrát tu na mk než tam, kde na to spoléhá. tam mu do očí budou tvrdit, že na nic nárok nemá a od podání žádosti ho odrazovat, ale ejhle...když budeš trvat na svém a žádost podáš, tak najednou schváleno a vše je ok. já s tím třeba počítám, ale někoho to dost šokuje a má pak pocit, jakoby se těch peněz dožadoval z výplaty dané úřednice 😀 já bohužel v zákonech často neumím vyčíst to, co potřebuji, neumím si to přeložit do praxe, tak jsem ráda, když mi to pak někdo podá laicky. někdo chytřejší, kdo si to v těch zákonech umí najít a vyčíst 😉

mis_el
27. únor 2018

@mili_ilim_ilmi můžu se zeptat jak je to tedy se zrušením TP? Můj známý pronajímá byt a nájemník tam má TP. Za půl roku se bude stěhovat a bude končit nájemní smlouva, půjdu tam bydlet já s dcerou a budu žádat o příspěvek na bydlení, potřebuji tedy aby tam už od prvního dne mého nájemního vztahu neměl nikdo jiný TP. Jak se postupuje, pokud si trvalý pobyt nezruší nájemník sám a jak dlouho to trvá? Abych pak vůbec měla na ten příspěvek nárok když se neodhlásí...

mis_el
27. únor 2018

@horsiee proč chtějí výpisu z účtu? Nestačí pouze potvrzení o provedené transakci z internetbanky?

horsiee
27. únor 2018

@mis_el špatně sem to pojmenovala, je to tak jak píšeš. Prostě vytisknutou tu platbu. Kolik sem dala za rohlíky je nazajimá, zatím 😁