Jako v pekle - žiju s dcerou u rodičů
Ani nevím,jak začít a ani vlastně nevím, proč to píšu zrovna sem. Asi potřebuju vědět, že byl někdo v podobné situaci a nakonec bylo dobře... Žiju s dcerou u rodičů, protože nám to s jejím otcem nevyšlo. Nestará se, neplatí alimenty a mě při pohledu na malou ubíjí to, že musí být bez táty a nemá fungující rodinu. Vím, že svobodných matek je spousta a zvládají to, protože prostě musí, ale já už melu z posledního... Doma je to peklo na zemi, hádky, křik, stres... Malou nemůžu vychovávat podle sebe a vlastně skoro nic není podle mě. Jasně, můžu být přece ráda, že máme kde být, ale kolikrát si říkám, jestli by nebylo líp v azylovém domě... Na pronájem rozhodně nemáme, takže by to byla jediná možnost. Randění už jsem asi vzdala... Jsem sice mladá, ale lidem moc nedůvěřuju a zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by se choval opravdu jako chlap a byl alespoň trochu čestnej... Po psychické stránce je to horší a horší... Vím, že kvůli malé musím fungovat, ale mám pocit, že jí nikdy nebudu moct dát to, co bych taky chtěla... Tátu, fungující rodinu, pohodu a náš domov... Asi tenhle román nikdo nepřečte až dokonce... Ale kdyby náhodou, budu ráda za jakýkoliv pokec nebo zkušenost... Jsem bez přátel a s rodiči nemůžu mluvit o tom, jak to cítím já, tak alespoň takhle. Díky..
Stručné shrnutí
- Azylový dům pro matky s dětmi je v diskuzi doporučovanou možností pro matku žijící s dítětem u rodičů a může nabídnout odbornou pomoc při nastavení cílů, poradenství a podporu při vyřizování nároků; v registru MPSV lze najít sociální služby (http://iregistr.mpsv.cz/...).
- Alimenty lze vymáhat soudně a žadatelky v diskuzi uváděly možnost exekučního strhávání přímo z výplaty a využití bezplatné právní pomoci nebo občanských poraden k poradenství.
- Jako praktické krátkodobé řešení v diskuzi zazněly spolubydlení a sdílené pronájmy (inzeráty a fóra: Maminka.cz, Emimino.cz, Bazos.cz, Hyperinzerce, Sousedé.cz) jako způsob, jak rozložit náklady a vzájemně si hlídat děti.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje azylový dům pro matky s dětmi a jak dlouho tam lze být?
A: Azylový dům pro matky s dětmi nabízí odborné sociální poradenství, práci se speciálním pracovníkem na stanovení cílů a pomoc s vyřizováním nároků; pobyt v AD může trvat až rok za podmínky spolupráce se sociálním pracovníkem (viz registr poskytovatelů sociálních služeb MPSV: http://iregistr.mpsv.cz/...).
Q: Jak mohu vymáhat nezaplacené alimenty?
A: Alimenty se vymáhají soudně a lze požadovat exekuční srážky ze mzdy dlužníka; v diskuzi se doporučovalo obrátit se na bezplatné právní poradny nebo občanské poradny pro konkrétní postup.
Q: Kde hledat okamžitou pomoc při psychickém nátlaku nebo domácím problému?
A: V diskuzi byla doporučena organizace Bílý kruh bezpečí (BKB) s webem https://www.bkb.cz/ a nonstop linkou 116006 jako kontaktní místo pro krizovou pomoc a poradenství.
Q: Kde najdu nabídky spolubydlení nebo levného pronájmu vhodného pro matky s dětmi?
A: V diskuzi byly zmíněny portály a fóra pro hledání spolubydlení a pokojů: Maminka.cz (sekce spolubydlení), Emimino.cz, Bazos.cz (reality/podnájem), Hyperinzerce a Sousedé.cz, kde lidé dávali inzeráty na podnájmy a spolubydlení.
Q: Jak najít sociální poradenství a terénní programy v místě bydliště?
A: Doporučeno bylo vyhledat služby v registru MPSV (http://iregistr.mpsv.cz/...), poptat se na místním úřadě nebo sociálce a využít občanské poradny, které často poskytují bezplatné poradenství a terénní programy.
Q: Co dělat, když potřebuji psychologickou nebo psychiatrickou pomoc a psychiatři momentálně neberou nové pacienty?
A: V diskuzi bylo doporučeno obrátit se nejprve na psychologa pro žádanku (referral) k psychiatrovi v akutních stavech, nebo hledat dostupnou psychologickou ambulanci; uživatelé také zmínili znovuzahájení antidepresiv podle doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Azylový dům pro matky s dětmi je reálnou možností pro ženy, kterým není doma psychicky dobře, a lze tam získat podporu při řešení bydlení a administrativy.
- Alimenty je vhodné vymáhat soudní cestou a lze požadovat exekuční srážky z platu; existují bezplatné právní poradny a občanské poradny, které poradí.
- Spolubydlení nebo pronájem „napůl“ s jinou matkou je v diskuzi často uváděné praktické řešení pro rozložení nákladů a vzájemnou pomoc s hlídáním.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují chování rodičů za psychické týrání, zatímco jiní argumentují, že rodiče jednají z obavy a snahy chránit a pomáhat; obě interpretace byly v diskuzi prezentovány jako možné scénáře.
- Někteří radí zůstat u rodičů kvůli materiální podpoře, jiní doporučují raději odejít do azylového domu nebo do společného pronájmu; obě možnosti byly diskutovány jako legitimní cesty.
Otevřené otázky
- Dostupnost volných míst v konkrétním azylovém domě a čekací doby nejsou v diskuzi jasné a závisí na místě.
- Jaký dopad bude mít odchod na budoucí kontakt dítěte s prarodiči a zda rodiče časem obnoví vztah, zůstalo nezodpovězeno.
- Jak rychle a efektivně lze v praxi dosáhnout exekučního strhávání alimentů a jak dlouho trvá soudní proces v konkrétních případech.
Zmíněné značky a firmy
Bílý kruh bezpečí, Charita Brno – Domov sv. Markéty, Ministerstvo práce a sociálních věcí (iRegistr), Maminka.cz, Emimino.cz, Bazos.cz, Hyperinzerce, Sousedé.cz, Magda Panackova, Modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
azylový dům pro matky s dětmi, rok pobytu v AD, spolupráce se sociálním pracovníkem, exekuční strhávání z platu (vymáhání alimentů), občanské poradny, terénní programy, spolubydlení / pronájem napůl, krátkodobé sociální bydlení, soud o výživném, psycholog, psychiatr, žádanka k psychiatrovi, antidepresiva
Místa a osoby
Brno, Blučina, Vojkovice, Syrovice, Rajhrad, Holásice, Tišnov, Střelice, Jižní Morava, Magda Panackova
@kvakuska Díky... Kazdopadne, o tom vztahu otec ani nevedel, jen mama, se kterou jsem to napred chtela jenom probrat. Ukoncila jsem to, protoze jsem tady nechtela delat jeste vetsi dusno. K tomu psychickemu tyrani... To by spis sedelo na moji mamu, ktera otci celych 33 let trpi urazky, vyhruzky, opilecky vylevy a tak dale... Byli situace, kdy jsem ji ve svych 13letech zachranovala, aby ji neublizil. A proc od nej neodesla? Sama nevim, asi strach, ona vydela minimum, on by uzivil dve rodiny. S mamou se jeste snazim vychazet, ale s otcem uz vztah nemam, jen se bojim, aby moje mala neprozivala v detstvi to, co tenkrat ja, pokud tady zustaneme
@kristypetrusevska neboj, bude lip! 😉 pro zacatek zkus najit nejakou maminku ve tvem veku a zkusit navazat nejake nove kontakty,popovidat si a prijit na lepsi myslenky. Klidne zkus nejakou online baby seznamku. Budu drzet palce!
Chápu, že jsi jim vděčná, ale obdivuji tě, že jsi to vydržela tak dlouho a vlastně ještě stále. Myslím, že je na čase aby ses postavila na vlastní nohy, kvůli sobě, ale hlavně dceři. Jako dobrý nápad se mi jeví dát si inzerát a hledat maminku na společné bydlení. I když ti rodiče budou vyhrožovat že jste pro ně skončily, nebála bych se toho. Nějaký čas to asi bude bez kontaktu, ale myslím že jim, hlavně mámě, bude malá chybět. A i kdyby ne... Maličké to vysvětlís. A určitě i na tebe někde čeká muž, který vás bude milovat a zabezpečí vás. Takto jak žiješ, se žít nedá. Moc přeji ať najdeš dostatek sil a ať to zvládnete holky 😘
@journals Ale ja vim ze bude, akorat si ted tady pripadam jak nejvetsi hlupka. Ja to prece vidim stejne jako Vy, nasim jsem vdecna, a vim, ze pro ne to taky neni lehke, uz jen z toho duvodu chci najit reseni a odejit. Vzduch se potom treba vycisti a najdeme si k sobe cestu, doufam... Jinak diky 😉😊
@kristypetrusevska a pokud teda odejdeš...vstřebá to časem, že jsi šla vlastní cestou a jím vysněnou? nebo je u vás fakt tradiční, že se pálí mosty? trošku tuším o čem mluvíš. přítel nebyl s rodinou v pořádném kontaktu docela dlouho. naše první dítě a mě byli ochotni poznat až v synově 8m. trvalo jim se smířit s tím, jakou cestu si syn vybral. taky se jim z jedné strany nedivím. v mládí ho od špatných rozhodnutí odrazovali co to šlo, on si šel za svým a dopadlo to pak nevalně pro něj i pro ně. já se snažím chápat i rodiče, jde to líp, když už jsem taky rodič, ale i tak. já jsem z jiné rodiny, kde se věci braly a řešily trošku jinak. já beru, že čí chléb jím, toho píseň mám zpívat, ale vše má své meze. jedna věc je, že respektuju, co má kdo doma zavedené, v mnoha věcech držím hubu a krok, jak se říká. ale jsou věci, které jsou prostě moje věc, moje rozhodnutí, moje zodpovědnost a ničím rodičům skládat účty nehodlám.
@zuzurox Dekujeme 😊 No, pocitam s tim, ze to lehky nebude a nejspis budou delat maximum proto, aby jsme neodesly,teda spis ta mala... A taky pocitam s tim, ze se nejakou dobu neozvou, ale nechci, aby o ne mala prisla. Udelaly pro ni hodne a ma je moc rada a tak to ma byt. Takze verim, ze casem bude dobre
@blahova_andrea Vidim to podobne, jako Ty, hlavne tech par poslednich vet. Ja nevim, co bude, az odejdeme, mam z toho strach, nadruhou stranu je ale v mym zajmu se postavit na vlastni nohy a starat se o me i o malou bez neci pomoci. A myslim, ze je ten pravej cas, jinak se to vyhroti do extremu
@kristypetrusevska hlavne si pamatuj, ze nejsi povinna byt zavisla na „dobre vuli" tvych rodicu. Takze pokud chces zacit novy zivot, nedavej na misku vah to, ze maji radi malou, ze vam poskytli pristresi a pod. Nikdo nema pravo se k tobe takto chovat.
Co najit holku na spolubydleni, take s ditetem. Makaly byste kratky/dlouhy tyden a vydelaly si penize.... navzajem byste si hlidaly prcky. Jinak jdi dokud si za tim stojis a jsi odhodlana. Skoc si hned do tech domu to vyridit nebo to obvolat
@kristypetrusevska Neves hlavu, zen, co prozivaji neco podobneho jako ty, je spousta. Je to jen obdobi a i kdyz bdue treba dlouhe, tak je jen prechodne. Ja se s manzelem rozesla, kdyz male byly cerstve 2 a sla jsem taky k rodicum (s tatou vztah dost krize). Prisly dost hnusne soudy o dite, ex na dceru enpaltil neplatil (a neplati dodnes), delal problemy, ja byla na materske, do toho na me spadly silene exekuce za nej, ze mi zabavovali i tu hloupou materskou az na uplne miminimum, uraz patere, silene bolesti, vecne hadky s mym tatou - zila jsem zly sen a trvalo to opravdu dlouho. Vzdycky ale ma vsechno svuj zacatek i konec... Drzim palce 🙂

@japona nikdy nebyl problem, az do doby, kdy jsem se odstehovala k priteli. Telefonaty 4xkrat denne, neohlasene navstevy, vyhruzky, at se vratim domu apod. Moje detstvi bylo fajn jen diky mame, ale otec? Dam priklad. 3leta holcicka, mama mela nocni, otec opilej, dala me tedy k tete na hlidani (bydli o dva domy dal) nekdy v noci, kdyz se otec probral, prisel k tete, a vyhrozoval, ze pokud mu nedaji me, podpali ji dum. Ja nevim, jestli Ti to staci, az do takovych detailu se mi zachazet asi nechtelo, ale Tvuj komentar me popravde trochu nastval, protoze jsem sem nepsala z duvodu, aby me tu holky litovaly, ale proto, ze nikoho nemam, tim myslim komu bych se mohla sverit. Uz to vic komentovat nebudu, napsala jsem toho az az.