Dceři se na táboře stýská a chce jet domů
Vlastně nevím, co si od této diskuze slibuju, možná očekávám, že sdílená starost, poloviční starost. Moje dvě dcerky jely letos už asi po čtvrté na letní tábor, kde ta starší už asi po třech dnech začala domů psát zprávy, že je jí smutno, a že chce domů. Ze začátku jsem to moc neřešila, protože vím, že je citlivější a stesk jsem u ní očekávala, upozornovala jsem i vedoucího, aby na ni kdyžtak dohlédl. Jenže je to čím dál horší, volá mě s brečením, že chce domů, každý večer brečí do polštáře, vyhledala jsem i články o tomto problému, kde se píše, že mobil je vyloženě zlo, tak jsem ji navrhla, že už si nebudeme psát SMS a volat, ale ona tvrdí, že když mě slyší, že ji to uklidní. Nejraději bych si ji odvezla domů, jenže manžel to zamítl, že už není malá a věděla, do čeho jde, já sama nechápu, co se to s ní děje, vím učitě, že ji nikdo neubližuje, možná je to tím, že jsem ted doma na MD a má mě pořád za zadkem, proto ji ta delší odluka trápí. Vedoucí o všem ví, když ji přepadne truchlivá, tak k ní vždy někdo přijde a snaží se jí zabavit, myslím, že přes den nemá ani tak čas o tom přemýšlet, nejhorší jsou ty večery a chvíle volna. Já už jsem z toho taky na nervy, potají brečím, a ten týden, co jí ještě zbývá snad nepřežiju. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte, jsem moc přecitlivělá, nebo mám přesvědčit manžela a jet pro ní ?
Stručné shrnutí
- Děti na táboře často pociťují stesk zejména večer a ve chvílích volna, a opakovaný kontakt s rodiči přes mobil může stesk podle zkušeností zhoršovat.
- Doporučená opatření jsou vyžádat si od vedoucích informace o chování dítěte přes den, omezit nebo zakázat telefonní kontakt (místo toho posílat dopisy nebo balíčky) a v případě přetrvávajícího zhoršení zvážit předčasný odjezd.
- Pro příště rodiče v diskuzi doporučovali kratší pobyt (týden místo 14 dní), příměstský tábor nebo tábor bez mobilů, eventuálně tábor, kam může jet doprovod (rodič/babička).
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám, kdy mám jet pro dítě domů z tábora?
A: Jet pro dítě rodiče v diskuzi doporučují, pokud vedoucí potvrdí, že stesk stupňuje a dítě brečí i přes den, odmítá jíst nebo se odmítá zapojit do programu; takové příznaky byly v příspěvcích uváděny jako důvod k odvozu.
Q: Zhoršuje volání rodičům situaci dítěte na táboře?
A: Ano; více příspěvků uvádělo, že telefonáty a SMS „vodí“ stesk a večerní pláč, a proto řada táborů v diskuzi praktikovala zákaz mobilů nebo jejich sbírání a uložení do sejfu.
Q: Jak dlouho obvykle trvá aklimatizace dítěte na táboře?
A: V diskuzi rodiče a vedoucí zmiňovali, že nejkritičtější jsou první 2–3 dny a večery; některé děti se aklimatizují během několika dnů, jiné potřebují celý týden nebo více.
Q: Jaké alternativy táborů jsou vhodné pro citlivé dítě?
A: Diskutující doporučovali týdenní pobyty místo 14denních, příměstské tábory, tábory bez mobilního signálu nebo variantu „tábor s rodičem“, která snižuje riziko silného stesku.
Q: Co tábor může udělat na místě, aby snížil stesk dětí?
A: Vedoucí by měli sledovat chování přes den, aktivně zapojit dítě do kolektivu, nabídnout dopisy/rytmus programu, zabavit dítě večer a omezit přístup k mobilům; v diskuzi bylo také zmíněno organizované ukládání mobilů do sejfu.
Q: Ovlivní předčasný odjezd ochotu dítěte jezdit příště na tábor?
A: Názory se lišily: někteří diskutující uváděli, že dítě může příště na tábor nejet nebo na něj „počkají“, jiní tvrdili, že předčasný odjezd je lepší než zbytečné trauma; v diskuzi tak šlo o spornou otázku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pokud se stesk stupňuje (opakovaný pláč, odmítání jídla, nespavost) a vedoucí potvrdí zhoršení, je přijatelný a často doporučovaný předčasný odjezd domů.
- Mobilní telefony obecně zhoršují stesk a řada respondentů preferuje tábory bez mobilů nebo sbírání mobilů na začátku turnusu.
- Doporučuje se komunikovat s vedoucím a zjistit, jak se dítě chová přes den, než se učiní rozhodnutí o odvozu.
Sporné názory
- Možnost 1: Rodič by měl dítě převzít, aby se předešlo traumatu a dalšímu utrpení.
- Možnost 2: Rodič by dítě měl podpořit v setrvání, protože překonání pobytu může posílit dítě a zanechat pozitivní zkušenost; rozhodnutí závisí na intenzitě stesku a chování přes den.
- Možnost 1: Telefony mají být zakázány zcela, aby se zabránilo „dominovému efektu“ stesku.
- Možnost 2: Omezení kontaktu (např. volání jen tatínkem, jen obden) může být kompromisem.
Otevřené otázky
- Kde přesně vést hranici mezi „normálním večerním steskem“ a signály pro odvoz domů (konkrétní časový či behaviorální práh)?
- Jaký dlouhodobý vliv má předčasný odjezd na ochotu dítěte účastnit se táborů v budoucnu?
Zmíněné značky a firmy
Nově, FB
Zmíněné produkty a metody
mobily, zákaz mobilů, sbírání mobilů do sejfu, dopisy, balíčky, návštěvní den, příměstský tábor, týdenní tábor, 14denní tábor, tábor s rodičem, telefonát přes vedoucí, odvoz domů
Místa a osoby
žádné
Určitě odvézt! Z nějakého důvodu jí to nesedlo. Jednorázové návaly stesku jsou na táboře u dětí normální, ale pokud se tam tak trápí, brečí Vám do telefonu a je nešťastná, jeďte pro ni - mohla by z toho mít zbytečné trauma.
S pozdravem, vedoucí dětských táborů 😉

Proč ji neodvézt domů?Očividně se jí tam nelíbí ,proč trápit dceru i Vás? 😨 - Vy byste taky odjela,pokud by se Vám někde nelíbilo.