Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

janea234
26. únor 2014

Ahojte, vidim ze su tu už staršie prispevky, chcela by som vediet či sa najde mamička ktorá sa chystá zaviest BLW metódu. My sa na to chystáme zhruba o mesiac.

janinek
26. únor 2014

@janea234 Co bys chtela vedet? My tak zacinali a doted ji tak vedeme.

janea234
26. únor 2014

Zo začiatku toho babo asi moc nezje. Nechýbaju mu potom nejake potravinove zložky ked papa iba mlieko? Kedy asi začne to jedlo aj papat, nie iba skumat.

janinek
26. únor 2014

@janea234 Musis tak nejak plne kojit celou dobu, dokud ti nezacne jist vetsi porce, to u kazdheo prijd ejindy, rika se, ze u BLW je proste dite rok plne kojene. Ja mela v okoli deti, co se rozjedly v 8m treba uz, nase dcera v 11m, mezi 9-10m jsem si vsimla, ze ji nekdy vic, v 11 se rozjela na plne porce a ted je obrovsky jedlik.

Plne jsem kojila, hlidala si pestrou a plnou moji stravu. A pak mi slo jen o to, aby dcera jidlo 'jedla', protoze ona si proad brala a davala do pusy, akorat neumela to spolknout, kdyz si dasenim ukousla moc velky kus, takze spis snedla male kousky, kdyz je zapijela vodou.

Zacly jsme v 6m, davala jsem cukety, mrkev, papriky, na dlieh tycky, na jedne strane rozsierene, ze se to dobre drzi v ruce. Varila sjem vse na pare. Ovoce jsem pridala po tydnu, take na apre, jablko, hruska. Banan cerstvy nechtela. Cerstvou okurku jsem dala tak kolem 8m. Maso mezi sedmym a osmym, ale tomu mco nedala, spis ryby. Jogurt bily v 10m a chleba take nejak tak, ale ten dlouho nechtela, az snad po roce.

Dulezite je, abys ty sama neresila, kolik sni. Res jen to, ze ho jidlo zajima a neco s nim dela.

Mate psa?

janea234
26. únor 2014

@janinek Ďakujem za vysvetlenie. Pýtala som sa na to lebo určite moju rodinu bude ta otazka zaujímat, a tiež ešte či sa neudusí tými kuskami. Niečo som si o tom čitala, obavy mám, to nepopieram, ale povzbudzuje ma ked vidim ze to funguje u iných. A psa máme 🙂

janinek
26. únor 2014

@janea234 Ja se taka bala, pak jsem si hoden nacetla o duseni a daveni, ony se deti vetsinou davi, nedusi. A daveni je normalni a delaji to i deti na pyre mixovanem.

Pes je skvely lux, to u BLW hodne ocenis 🙂

A funguje to uzasne. Je pekne pozorovat dit,e jak chce samo jsit, ochutnavat, zkoumat. Hodne fot a natacej videa.

janea234
26. únor 2014

ahaaa, to s tým psom je dobré :D :D Este som sa dočitala ze ked sa dieta dlhsie dojčí, tak je dobre davat mu železo. Riešila asi nejaké doplnky výzivy?

katka_brno
27. únor 2014

@janea234 ahoj, já malou kojím do teď a hodně (skoro 2 roky), po porodu jsem měla málo železa a brala jsem ho já, malé nechyběl a nechyběl ji nikdy potom, jinak my jely trochu jinak než janinek, dávala jsem i syrovou stravu, málo vařené, dokonce i mražené ovoce, musíš vědět že blw nemám stanovená pravidla vlastně krom jediného, začínáš až když dítě udrží jídlo v ruce a nacpe si ho do pusy, to každé zvládně jindy, moje dcera projevovala zájem už v 5m, a zkusili jsme tradiční příkrmy, to nechtěla takže o 2 týdny později (týden jsme zkoušeli) jsme najeli na blw, vařená mrkev ve trochu slané vodě aby zůstala sladká, a hlavně hodně brokolice, ta se jí dobře, dítě drží košťál a cpe se tím měkkým zeleným, nedodržovali jsme 3 dny, prostě jedla co jedla, aj chlebové kůrky (domácí kváskový), okurky, syrová jablka (doporučuji se šlupkou, dítě to jakoby dásněma stahuje do pusinky) ..se lžičkou začla někdy kolem 10.m úplně sama, měsíc byla trochu špinavá a od té doby úplná pohoda, používá i vidličku, taky je důležité jak dítě "sedí" pokud ještě samo nesedí, ideálně je pokud ho držíš na klokánka (tedy v mírném předklonu) nebo třeba já jsem ji měla v šátku na boku (tedy rovně a u sebe), hlavně ne v autosedačce apod., to je právě nebezpečné zhlediska toho, že pak ten kousek špatně vykašle, vydáví,...taky blw je o společném stolování, nikdo není omezen krmením dítěte, protože jí samo a tobě to nevystydne,.... vím, že je to dlouhé 15 stran, ale doporučuju přečíst, už tu spoustu rad je, protože jsme se sešly maminky s podobně starými dětmi a řešily tu věci, teď už máme dítka starší, tak to tu moc "nežije"

janea234
27. únor 2014

katka_brno, janinek : ďakujem za rady, už sa tešíme ako začneme. Prečítam si tieto diskusie a myslím že tam najdem čo potrebujem 🙂

janea234
24. bře 2014

Dnes mame 6 mesiacov a začali sme s mrkvičkou 🙂

janinek
24. bře 2014

@janea234 a jak chutnalo?

janea234
24. bře 2014

Trošku ho dulo, asi dvakrát. Odhryzol si a povypluval. Pochvilke sa ale už začal jedovať tak sme skončili. Ale aj tak som mu to nakoniec pomadžgala a dala aj lyžičkou. Budem to robit tak pol napol, lebo chcem aby aj príjmal potravu.

janinek
25. bře 2014

@janea234 takze ne BLW, ale finger food.

janea234
25. bře 2014

Neviem ako to nazvat, ale som zvedavá čo sa z toho vyvinie 🙂

lienocka_sk
1. dub 2014

Ahojte, ja som svoju malu zacala prikrmovat tiez sposobom BLW... Bolo to celkom zabavne ked ako 6M zacala tlacit brokolicu a karfiol🙂 Tie jej doteraz velmi chutia. No a v lete milovala jahody a melon a hrozno. Urcite je aj zasluhou BLW ze ma velmi rada ovocie a zeleninu, lebo vidi cele tvary zeleniny a ovocia- farebne, okruhle, podlhovaste- a nie ibarozmackane kasicky🙂 No a na to pociatocne "davenie" som si tiez musela zvyknut, ale urobila to asi 3x kym sa naucila, ze si nema strcit do pusy celu brokolicu ale po kuskoch. Ako vyznamnu vyhodu vidim to, ze sa mozeme najest vsetci naraz ako rodina. Nemusim ju krmit lyzickou, ale podavam pred nu zo vsetkeho kusok a ona si vyberie co chce. Aj ked teraz, ked ma 16M, uz chce lyzicku alebo vidlicku a skusa si davat jedlo do pusy. Je to fakt zabava,odporucam kazdemu skusit...

irennn
6. dub 2014

@janea234
@lienocka_sk holky, tak si tu pročítám tu diskuzi...od zítra chci také najet na BLW . Davídek bude mít teď 7 měsíců a nesní mi vůbec nic- ani zeleninku,ani ovoce ani kašičku,nic co je rozmačkaný....ale po mém jídle se sápe....včera si ode mě utrhl kus banánu a začal si ho žužlat, sice ho po chvíli zahodil,ale pro nás to byl nepopsatelný první úspěch, za ty měsíce, co zkoušíme klasické příkrmy a nejrůznější finty mi snědl tak dohromady 5 lžiček.

Tak zítra zkusím povařit trošku mrkvičku a třeba i bramboru a uvidíme....jak jste postupovaly dál? Co je dobré a co naopak ne? prosím vás o rady... 🙂

janea234
8. dub 2014

@irennn My sme ešte len začali s papanim. Ja mu dávam koštovat kusky jedla ale aj mu ich dám potom lyžičkou, čo teda nieje presne BLW, Cukina mu velmi chutila, bola taka makka a dobre sa mu žužlala a tiez aj z bananu si odhryzol, a dokonca ani nevyplul ale spapal. Zatial este nevie sediet tak mu to davam koštovat ked je na brušku aby mu nezabehlo. Ale ked uz bude na stoličke dam mu pekne pred seba kusky jedla. Velmi mu chutí batat (sladký zemiak).

lienocka_sk
23. dub 2014

Neda sa vyslovene napisat co je dobre davat a co nie. BLW je podla mna prave o tom, ze dietatko skusa to, co jedia rodicia. My sme sa zacali racionalnejsie stravovat ked zacala s nami papat nasa Ema. To znamena, ze sme zacali menej solit a korenit a jedli sme racionalnejsie. Jeme iba domace masko (od babicky mame zajaca, sliepku, holuba) a nevyprazam vobec. Viac kupujem stravu v bioobchodoch ako napr bulgur, kuskus, ryzu natural... To vsetko mozem pokojne Eme dat a nemusim riesit nejaku samostatnu stravu. Ked bola malicka a zacinala ochutnavat, tak napr: na obed sme mali slepaciu polievku - Eme som vybrala kusky zeleniny a masko (neriesila som, ze sa najprv "ma zavadzat zelenina, potom ovocie atd". Vobec u nej neplatilo, ze ked ochutna sladke ovocie uz nebude chciet zeleninu... ako mi hovorila pediatricka (byvala). Ked sme mali cestoviny s omackou, skusila som jej dat par cestovin a potom aj s omackou. BTW tie aj teraz zboznuje🙂 Velmi rada mala chlieb, ten tusim cumlala od 6 mesiacov skoro stale. Teraz ho napr vobec nechce, ked zje pol krajca za cely tyzden, tak to je vela. Zboznuje hrasok (ten si zobka ako vtacik po jednom, ale do plnej pusy🙂, olivy, cele jablko, syry...

Tak Vam drzim palce kocky, aby Vam to fungovalo tak ako nam. Je to hlavne o dovere v schopnosti Vasho babatka. Verte mu a ono Vam da najavo co chce a kedy chce papat. A to bude presne to, co prave potrebuje🙂

simonafri
9. črc 2014

Už nemám sílu 😀 tedy na to dočíst to tu celé....takže se zeptám
Zdravím vás všechny "nekašičkové" maminky. Jmenuji se Simona a mám dceru Emu. Teď jí korigovaně budou 4 měsíce. Metoda BLW se mi líbila už v těhotenství. Bohužel jsem rodila předčasně a náš začátek nebyl nejjednodušší. Celkovou situaci jsem moc nezvládla a kojení se nám nepodařilo ☹ Nevíte jak to je s BLW při krmení UM z láhve? U kojení se děti odstaví samy, ale "umějí" to i při krmení z láhve? Nějak nevím jak celou tu věc s příkrmy pojmout. Moc se mi nechce ji cpát mixovaným na lžičce. Věřím, že to smysluplné a přirozené není. Dřív taky nebyl mixér. Myslím si, že to matky nejspíš rozžvýkaly a pak dětem dávaly - tzn už to byly kousky. No prostě nemá některá z vás zkušenost jak je to při UM či odkaz na stránky, kde bych k tomu něco našla?
Díky za odpovědi 😉

vera123123
31. bře 2017

Holky, můžu zase rozproudit diskusi...? Znáte tohle?
https://www.instagram.com/p/BST6t3_ha1Y/?taken-...
Jaké s tím máte zkušenosti?

cranbie
20. bře 2018

Oživim diskusi, tak co holky, chysta se nekdo nebo cerstve krmi blw? My zacali pred par dny, uz zkusila dusenou cuketu, batat a pak hrusku mandarinku a pomeranc a zatim melo vse úspěch. Po pár dnech uz i docela vi jak na to 🙂