Glukóza a fruktóza, jsou taky nezdravé?

jkur
17. dub 2015

Naprosto se v tomto nevyznám. Malému nedávám cukr ani přesnídávky s cukrem. Nyní jsem ale koupila přesnídávky kde je fruktóza je to taky nezdravé? A co glukóza tu jsem zas četla ve složené nějakého čaje.

valik
17. dub 2015

@jkur Fruktóza je cukr z ovoce a glukóza je hroznový cukr, jsou to oligo a polysacharidy. Jsou určitě lepší, než jednoduchý rafinovaný cukr. Já bych se tohoto osobně nebála....

katyxq
17. dub 2015
katyxq
17. dub 2015

@valik promiň, ale jsou to mono a disacharidy, tedy jednoduché cukry 😉, ne složité (oligo, poly)

valik
17. dub 2015

@jkur
@katyxq Omlouvám se za mylnou informaci, trochu se mi to žvejklo... Ale i tak bych se jich tolik nebála....

mysonek
17. dub 2015

@jkur fruktoza je ovocný cukr. Určitě méně škodlivý než normální cukr. Ale stejně moc nechápu, proč ty přesnídávky doslazují. Dělám občas domácí a bez jakéhokoliv cukru jsou výborné. Ale určitě se nic nestane, když to malému dáš. Také jsem občas dala, i když jsem se snažila dávat neslazené.

katyxq
17. dub 2015

@valik jsou to jednoduché cukry ... jejich efekt na zdraví se moc od sacharózy neliší (vždyť ta je disacharid složený právě z glukózy a fruktózy). Co se týče fruktózy v ovoci, tak ten efekt je trochu jiný, protože tam působí ostatní složky ovoce (ale i nadbytek ovoce tělu moc neprospěje).

jkur
autor
17. dub 2015

No já malému dávám domácí nebo kupované bez přidávků. A teď mně zarazilo proč je tam přidána tak fruktoza ještě navíc když už je v ovoci. Neříkám že to malému nikdy nedám ale do roka se tomu chci docela vyhnout nebo dát je v občas. Všem děkuji za vysvětlení

sara84
17. dub 2015

Ja jsem davala taky jen striktne domaci, neslazene..A trosku jsrm se bala a opravnene, ze kdyz ochutna ty preslazene, tak nebude ty domaci chtit..Kdyz uz byl vetsi a sem tam dostal kupovane, musela jsem domaci trochu prisladit,aby je snedl...

mysonek
17. dub 2015

@jkur no tak pokud to malému nechceš dávat, tak je můžeš sníst sama. Některé jsou dobré 🙂 Ale právě některé doslazované mi přišly zbytečně sladké (třeba přesnídávka z lidlu, ta byla jak marmeláda 🙂 On ten cukr není tak hrozný (když se to nepřehání samozřejmě), ale je pravda, že jsem do roka také nedávala, nechtěla jsem aby si malá zvykla na sladkou chuť. Krom ovoce. A musím říct, že po roce si zvykla rychle a odmítá pít vodu, musí to mít alespoň malinko ochucené šťávou ☹

mysonek
17. dub 2015

@sara84 tak to mě teda malá domácí neslazené pořád jí, ale zase nechce pít vodu, kterou do roka, než poznala sladké pila. Teď to musí mít ochucené.