Imunologické okno, co jste dávaly zkoušet?

yerry
29. dub 2017

Zdravím. Mám plné kojenou holčičku 5 mes. Mudr. mi říkala o imunologické okně... Prvně jsem se vylekala že jde o zavádění přikrmují ale vysvětlila že je to jen o ochutnávání.....
Co jste dávaly zkoušet? A co ještě nedávat?
Děkuji

sisinkaj
29. dub 2017

@yerry já začala šťávičkama, jablecnou, mrkvovou a trochu naředěnou. Pak postupně zeleninku na lžičku, dyni, brokolici, mrkev, pak i brambor a tak postupně. Kaše by měli jít až jako poslední... aspoň tak to říkala mudra mně. Dělám si vše domácí, takže kaše z rýže a nebo kukuricne kaše, jahlove atd. Ochucene třeba jablkem,bananem a, tak..

yerry
autor
29. dub 2017

@sisinkaj aha ale tak toto už je spíš přikrmování... Mudr říkala dát je ochutnat na lžičku, třebas banán, nebo mrkev, žádné kaše....

kajalka
29. dub 2017

Imunolog. okno je nesmysl, nic, co by se dalo dokázat. Začni s příkrmy, až se ti dítě začne sápat po tvém jídle, do té doby nemá připravenou trávicí soustavu. Některým dětem dozraje kolem 5. měsíce, jiným až v 8. Pediatři z toho udělají průměr a nerespektují individuální vývoj. Až poté dávej ochutnávat.

alikoaliko
29. dub 2017

@kajalka Proč myslíš, že je to nesmysl? Mám dvouměsíční mimi a s partnerem jsme oba alergici atopici, tak sbírám informace. O imunologickém okénku jsem se dočetla z více zdrojů, knížek, článků, z příručky od VZP o příkrmech atd. Tak teď nevím, jaký mám zvolit postup... Díky 🙂

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
verunka_korunka
29. dub 2017

@alikoaliko
@kajalka tady je clanek ze ktereho jsem vychazela se zavadenim prikrmu, respektive alergenu... http://www.alergieimunita.cz/2012/05/16/prevenc...
doporuceno zacit od 4m bylo od lekare z podoli ktery vede pneumologickou ambulanci pro nedonosene deti, mimochodem je to pediatr a alergolog. Dcera stejne dlouhou dobu vic jak 3-5lzicek nesnedla, takze slo spíš o ochutnávání a pote byla dokojena. Manzel je alergik astmatik, ja bez alergie, ale muj otec opet alergik astmatik, takze dcera ma docela velke sance na nejake alergie. Mimochodem jednu silenou alergickou reakci uz ma za sebou, vodni meloun, skoro prestala dychat, takze v cervnu budeme opet testovat, ale uz opatrneji nez ochutnanim...

yerry
autor
29. dub 2017

Proc když položím otázku tak dostanu odpověď na 10 jiných věcí na který jsem se neptala. ...
Stránky mamila.sk znám a článek o imunogockem okně jsem četla. .. neptala jsem se zda to mam dělat nebo ne. .. chtěla jsem je ninspiraci od maminek, čim začít a s čim moc nespechat . ...
Mam už druhý dítko a první bylo na UM a příkrmy jsem začala zavádět ve 4,5 měsících ale az v 6 měsících mi je v začala opravdu jist a proto vím že nemá cenu někam spechat, ale moje mala se již o jídlo začíná zajímat, upřene pozoruje když někdo ji a strká si do pusinky ruce...

pejskyne
29. dub 2017

Začala jsem vždycky i ochutnávky nejdřív něčím, co je relativně bezpečné - mrkev, banán, abych zjistila, jestli vůbec dítě zvládne něco jiného než mléko. A postupně naopak ty potenciálně hodně alergizující věci: lepek (kousíček rozdrobeného piškotu v MM), kravské mléko (lžičku jogurtu), líznout burákového másla, kousilínek ryby... Prostě věci, které jako příkrm přijdou na řadu až za dlouhé měsíce nebo i roky, ale v rámci toho imunologického okna s nimi tělo necháme setkat. Takhle za mě.

yerry
autor
29. dub 2017

@pejskyne díky takhle nějak jsem si to představovala

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
rybamrazena
29. dub 2017

@alikoaliko Myslím, že imunologické okénko (i kdyby na krásně existovalo), vaše potomky atopického ekzému nezbaví. Pokud to nechcete přenést na děti, tak se nejdřív uzdravte vy dva 😉

naste
29. dub 2017

@poah právě lepek se má v tom imunologickém okně při kojení začít dávat. Alespoň tak mi to v poradně říkali.

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
yerry
autor
29. dub 2017

@poah proto ze to první byli na UM a příkrmy byly jasne dane co a kdy a navíc je to už 5 let ale tentokráte plne kojím a je to trošku jinak, jen jsem se chtěla zeptá co maminky dávaly ....

bekyc
29. dub 2017

Já jsem začala při plném kojení cca v 4,5 měsících, nejdřív lžičku mrkve pár dní, pak lžičku dýně pár dní, pak to samé s bramborem, batáty, cuketa atd... postupně jsem přidávala množství i druhy zeleniny. O příkrmech jako o jídle které by nahradilo kojení v poledne se dalo mluvit až tak za měsíc a půl, ne li víc. Teta dětská doktorka mi říkala že s lepkem by se nemělo čekat po 6. měsíci. Tak jsme před koncem 6. měsíce začali večer s kaší. A s ovocem jsme začali na radu doktorky až skoro v 7. Před tím ale dostal někdy jablko nebo hrušku do ruky na ocucání. Ty šťávičky mi přijdou dobré, ale nezkoušela jsem.

yerry
autor
29. dub 2017

@bekyc a jakou kaši jsi dávala? Už vůbec nepamatuji co jsem dávala Te starší 😯

sajul
29. dub 2017

@yerry zkus metodu BLW, na ochutnavani idealni, dite si samo rozhoduje o tom, kdy zacne jist 😉

alikoaliko
29. dub 2017

@rybamrazena Atopie se 'uzdravit' neda. Zatizeny gen zustava. Takze i kdyz ja od 12ti let uz ekzem nemam, na dite zatez urcite prenasim.

yerry
autor
29. dub 2017

@sajul co to je?

astyna
29. dub 2017

podívej, udělej si to podle sebe. Já bych na tvém místě ještě počkala, na ochutnávání má času dost. Já jsem neměla plně kojeného prcka a začala jsem i tak později. Někdo ti řekne, že imuokno je blbost, další - hlavně třeba atopici, astmatici, epileptici - se toho budou držet. Já sama nevím. Nicméně začala jsem přikrmovat až když syn sám projevil zájem o jídlo. Ale to pak fakt už "žral" 😀

Ale začni zeleninou, banán je sladký, pak budeš mít problém s příjmem zeleniny. Já jsem začala dýní, brambor, brokolice, inspirovala jsem se v obchodech "první lžička" a vařila to doma. Maso za 2 měsíce sem tam jsem taky zkusila, na plno mi začal jíst příkrmy až kolem roku.

Syn mi nyní sní všechno, co mu nabídnu.

yerry
autor
29. dub 2017

@astyna Děkuji, našla jsem si to a škoda že jsem o tom nevěděla u starší dcery... od malička jsme bojovali s jídlem. ... ted už sice ji téměř cokoliv ale byl to bez na dlouhou trať. ..myslím že to bylo Tim ze jsem záviděla příkrmy "tabulkove"
Toto se mi libi. .. zkusíme na patře nějakou zeleninou a když nebude zájem počkáme zkusíme za pár dni 😉

rybamrazena
30. dub 2017

@alikoaliko Vyléčit se DÁ a to it ak, že se "gen" nepřenese. 🙂

bekyc
30. dub 2017

@yerry Začínala jsem kaší Hipp na dobrou noc a střídala to s rýžovou. Ještě je dobrá špaldová kaše DM Bio.

astyna
1. kvě 2017

@rybamrazena

Tak to jste v pokročilé fázi genetického inženýrství...V rodině máme případ, kdy žena měla bratra s autismem, chtěla děti, odborníci z CAR vybrali vhodné vajíčko, které tím nebylo zatíženo a narodili se děti, které žádnou takovou mutaci genu v sobě nemají. Otázkou je, jak se k tomu postaví "příroda", protože je známo, že ta si svou cestu prostě najde.

sajul
1. kvě 2017

@yerry dítětem vedené odstavení tzv. jídlo do tlapky. Dítě si samo rozhoduje co a kolik toho sní.

kocour1
1. kvě 2017

Mám dvě děti (4,2 roky) a co jsem nastudovala o imunologickém okně, tak to není o věku, ale o chvíli, kdy se dítě ještě stále kojí a k tomu začíná ochutnávat různé potraviny....je to celé nesmysl,že imunologické okno je zrovna v pátém, nebo jakém koli jiném měsíci...jde prostě o to, že dítě by se závaděním příkrmů (při ochutnávání nových jídel) mělo být stále ještě kojeno a protože velký počet žen kojí jen do 6.měsíce, přišli chytré hlavy s tím, že by se mělo začít ochutnávat tedy kolem toho 5.měsíce, aby se dítě ještě současně kojilo...ale každé dítě je jiné, některé je už zralé, kouká po jídle, chce ho, některé ještě ne...tudíž pokud plánujete stále kojit, tak bych to nehrotila a počkala na dítě, až si samo řekne...myslím, že ideální doba bude v létě, kdy bude dozrávat místní ovoce, zelenina a dítě s vámi ochutná např. zralou meruňku, broskev apod...kukuřici a lepek, na ten má času dost🙂...

rybamrazena
1. kvě 2017

@astyna Řeč je atopickém ekzému a o tom, jak se k tomu mají postavit rodiče, nikoliv příroda nebo genetici. Vyléčit to zkrátka lze. Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce....

astyna
2. kvě 2017

@rybamrazena

Věř, a víra tvá tě uzdraví....