Jak donutím 17 měsíční dítě, aby jedlo?

terik32
22. kvě 2012

Nevíte jak donuti skoro 17.měs. dítě aby jedlo. Od 8měs. jsem začala zkušet příkrmy a vydrželi jsme to asi týden. Od té doby se stravuje jen jogurty, tvarohy, přesnídávky, rýžová kaše, mateřské mléko. Navíc zhruba pře 14dny jsem i přestala kojit. Malý se sám odstavil a nechce i když to zkouším ve dne v noci. Teď už přestává chtít i přesnídávky, tvarohy a už 3 den jí jen pacholík a večer a ráno rýžovou kaši. Nemá asi ani pocit hladu nebo nevím. Pečivo taky nic. Není to žádný chudinka asi 10kg ale nevím co s tím. Dr. je stále v klidu od samého začátku mi říká, že u nás v normálních rodinách ještě žádné dítě hlady neumřelo a že kdyby měl hlad tak jí. No ale to se mi moc nelíbí, to takhle nějaké vitamíny a živiny ze stravy. Nemáte zkušenosti? Budu ráda za každou radu. Díky předem 😕

mnaulink
2. čer 2012

Dělat na jídla obličejíky, trochu si s tím vyhrat aby to vapadalo zajímavě esteticky..

reruna
2. čer 2012

@zazana81 mě taky občas přepadne pocit marnosti - proč se budu s tím jídlem dělat, když to stejně nikdo nesní - ale jak píše berenika....chuti se dětem mění a nevzdávej to předem, dneska rajskou nejí, za týden ji sní...chce to pořád zkoušet a i to, co víš, že nejí, jí prostě nabízej neúnavně dál. Děti jsou hrozně konzervativní, co se týká jídla, potřebují minimálně 15-20 ochutnání, než nějakou novou chut přijmou. A co rýže, různé druhy těstovin, kuskus, pohanka, luštěniny, bulgur? Nic z toho nejí? Do toho se dá přimíchat spousta věcí....V podstatě i do toho Lipánka můžeš to pyré zkusit dát, proč ne...nějakou sladší zeleninu, mrkev, batáty, dýni....

reruna
2. čer 2012

@zazana81 a ještě mě napadá - vaříš pro ni zvlášť? jestli jo, tak možná v tom je problém, že by raději jedla to stejné, co máte vy....

zazana81
3. čer 2012

@reruna Zvlášť vařím, jen když pro nás dělám jídlo, které je pro děti nevhodné. Jinak jí dávám naše. Luštěniny nejí vůbec, vadí jí ty slupky, nebo v případě červené čočky zvláštní konzistence. Ona má velice jemný jazýček 😠 Rýži a těstoviny s omáčkou občas jí.

reruna
3. čer 2012

@zazana81 ještě bych ti doporučila sirup Multi Sanostol, který podporuje chuť k jídlu. Nevzdávej to, přeju vám, ať se to brzy zlepší...

jpetraa
7. čer 2012

ahoj holky, nedá mi to nenapsat...téma přesně pro mě..malé je 18m a od asi půl roku je u nás hlavní starost jídlo..co všechno jsme u toho jídla museli dělat, aby jsme do ní něco dostali!naše doktorka nás dokonce poslala k dětsé psycholožce, byli jsme na všech možných vyšetřeních(sono břicha, potní test,biopsie střeva kvůli celiakii...) vše je o.k., prostě máme doma nejedlíka...byly doby, kdy jsem před každým jídlem měla žaludek v krku, po pár lžičkách, který jsem do ní pokoutně vsunula jsem vyhazovala celý obědy, svačiny,večeře...u jídla jsem si už i dávala cedník na hlavu, abych ji rozesmála a to jídlo jí do pusy strčila...:O( bylo to úmorný, totálně na palici, celý mateřství mi přišlo jak za trest...teď,když vím, že je "v pořádku" už to tak neřeším, už dostává to co my, takže když nesní, dojím já. je to lepší, jí trošku líp,ale mín než ostatní děti.Cirkus už u jídla nedělám, ale pořád třeba prohlížíme knížku nebo skládáme něco odněkud někam. Sirup multisanostol jí dávám už asi půl roku, nevím jestli funguje.
Vím jaký je to peklo a kdo to nezažil,tak to nepochopí, já si dřív, když se mě to netýkalo, taky říkala, šmarja tak hlady přece dítě neumře, nechce-tak ať nejí..na vlastní kůži je to pak ale úplně jiný.. držím všem "podobně postiženým" palce!!

kathuska
7. čer 2012

@jpetraa stejné.. jako u nás.

terik32
autor
21. čer 2012

@ankava jj taky už jsme najeli na kinder řez, a ať si každý říká co chce, jak je to nezdravé atd. já jsem vděčná za každé nové sousto co pozře.

terik32
autor
21. čer 2012

@kathuska my taky nejsme příznivci misek, buď lítá jídlo z misek na zem nebo rovnou i miska

terik32
autor
21. čer 2012

jinak holky, jsem ráda že v tom nejsme sami tedy v uvozovkách ráda. Já vím, že bychom radši všechny jedlíky. Co dítě to originál. Holka se jako malá cpala horem dolem a teď je z ní špageta, která nad vším ohrnuje nos. Tak doufám že u kluka se to otočí. No přece nebude chlap jíst stále jogurty. No ale stejně mě to v této chvíli moc neuklidňuje.
Teď jsem se dobrali k tomu že sní za celý den 2mini jogurtíčky takové ty tvarohové, tak dávám ráno i večr kaši. Kojit už se tedy nechce, když to vyndám tak se pomazlí, no až se mi z toho chce smát. clap vším coulem 😅
Jinak nám zachutnali takové ty dětské sušenky od sunarky a z Lidlu ty bez příchutí., no a ten Kinder řez. A tím končíme. rohlík rozžvíká a vždy vyplivne.
Jo a taky mu chutnají kamínky a kůra ze záhonů, moc prima. 😒

kathy.skal
22. čer 2012

holky a jí děti s vámi? Naše malá si jídla u svého stolečku vždycky jen zobne a už nemá hlad, ale jak si sedneme k jídlu všichni a máme všichni k jídlu to samé, tak si dá. Asi je v tomhle dětem hodně potřeba jít příkladem. Můj mažel na ně často dělá, jak mu jídlo chutná, že je to mňam a moc dobrý...a většinou ty cácorky tak navnadí, že si dají taky 🙂
A co u nás tedy hodně vede je dušený hrášek, kukuřice smíchaná s jogurtem... vlastně takový salát. To holky milují.

terik32
autor
22. čer 2012

@kathy.skal jo jo my jíme všichni společně, na tom si dost zakládám, když jsme tedy všichni doma. Malý se pak taky dožaduje sice jídla, ale jakmile mu nabídku sousto odmítá. Tak se spokojím s tím, že mu zkusím jogurtík nebo něco z toho co aspoň jí. Jinak toho sní minimum když jsme sami doma.

kathuska
22. čer 2012

@terik32 jj, taky jíme společně, nejvíc toho sní, když je se mnou sám, jak je tu i manžel tak to mi malej moc pozornosti nevěnuje... ale posledni dobou funguje i to, že mu dám do misky piškoty nebo něco, a jdu něco dělat a nekoukám na něj, a on kupodivu ukusuje a vrací zpět do misky. Pro mě nevídaná věc ! Ale nesmím se moc koukat 😀 jinak to je pořád na nic, milimetrove pokroky, v tydnu dokonce asi 5 kousíčků knedlíku se svíčkovou, sám si to vyžádal, hlavně se nepozvracel jak je u něj zvykem a já byla tak šťastná za další krůček dopředu ! ale bude to ještě hodně dlouhá cesta.. litr umělého mléka je pořád standard..

ankava
22. čer 2012

@terik32 jo, já už jsem rezignovala na všechny zásady, dala bych jí, co by chtěla, ale bohužel prd... Momentálně jí jenom mléčnou krupici. Bohužel ale taky nechce pít. Včera na rok a půl kontrole doktrorka pravila.... vypadá dobře, jídlo jí nabízejte, nenervujte se, ona to přežije. Prý že když jí rostou zuby a je teplo a ještě je to taková povaha, tak do ní těžko něco natlačím. Uvidíme, jak bude dál.
Jinak my jíme společně, když jsem doma všichni, ale jí je to jedno, navíc, když já si udělám jídlo, tak ona už vřeští, jako by to měla jíst ona.

popellka
23. čer 2012

Ahoj holky,

tak já se k vám přidávám teda. Asi na tom nejsme ještě tak hrozně, ale občas mně teda připadá, že jo. Sice je nám teprve rok, ale už teď vím, že milovnice jídla z Leničky nebude. Ráno si dá mlíčko a toť vše, možná ještě sní jednu Bebe sušenku. Dopolední sváču prospí, tak má rovnou oběd - kterej po 4-5 hodinách prostě odmítá jest, ale je mně divný, že by po tolika hodinách neměla hlad! Většinou sní pár lžiček a zbytek plive ven, takže se nedá nic dělat. Nijak to do ní nedostanu. A to u těch pár lžiček ještě musím hrát divadlo, zabavovat, přeblikávám kanály v TV, pouštím písničky na PC,....a jsem ráda za každou lžičkou, kterou polkne a nevyplivne ven. Odpoledne svačinka - jogurt, Bobík,...někdy ho sní v poho, jindy zas zabavování s každou lžičkou. Zatím miluje jahody, takže to je jediný jídlo, kdy ju nemusím nijak bavit a sní toho do syta, takže teď míváme na sváču jahody nebo jahody s mlíkem a cukrem. Co si dá taky říct je banán, nektarinka, rybíz....takže ovoce naštěstí jakž takž jo. No a večeře - no comment. Do nedávna si dávala ještě mlíčko, teď nechce nic - mléko, rohlík, chleba, šunku,....většinou si nechá dat do pusinky, požmoulá to a pak to vyplivne. Zkoušela jsem už všechno možný a nemožný, ale večeře je u nás nejhorší - protože vlasntě není ☹ O kaši ani nemluvím, tu prostě jest nebude! Jak kdyby malá držela dietu a po 5. hodině nejedla nebo co! takže se napijem čajíku a jde spat! Zatím musím zaklepat (ťuk, ťuk), že alespoň pije. Jinak s příkrmama problémy nebyly, když jsme je začli zavádět, Lenička papkala všechno s chutí a všechno snědla, ze začátku jedla moc hezky, teď je to čím dál horší ☹ jo a co ještě jakž takž sní, tak už koupený hotový skleničky s obědem - např. jehněčí se zeleninou a jáhlami, atd...takže zatím! mě zachrání na oběd sklenička. Jinak nejsme ani žádní cvalíci atd. na roční kontrole vážila 7490g, tak si myslím, že by mohla tomu jídlu dát klidně víc! ☹

blandik
23. čer 2012

@terik32 - zkusila bych dvě věci - vnitřně se nastavit na to, že je to věc dítěte, že mu nemůžu nic nutit a nikdy mu taky nic nenutit silou, ani ho nijak nemotivovat, že ještě jednu lžičku..ale dát mu k jídlu vždy to, co bezpečně jí a pak na talíř i to, co nejí..a nekomentovat, sobě dát taky to nové jídlo a nechat to plynout, nechat ho s tím novým jídlem si i hrát...batolata mají velmi konzrvativní jídelníčkek a to se časem mění, nemusíme je k tomu nutit, ony pak akorát získají k jídlu odpor...náš kvůli různým alregiím do tří let jedl jako mimino téměř, tak 20% potravin a nové nechtěl přejímat a pak najednou to šlo, nové a nové jídla procházely...Zkoušela bych dávat nová jídla i venku, že rohlík venku, později rohlík s lučinou..postupně, nové prostředí, nové dojmy a při tom nabídnout něco, co doma nejí...

romcovaklarka
23. čer 2012

@terik32 Ahoj, můj Sam má taky období, kdy nejí skoro nic... Neuraž se, ale já se přikláním k tvé doktorce - zdravé dítě hlady neumře, když má hlad, tak se nají a nějakou podváhu tvůj malej taky nemá. A sladkosti dávat, aby snědlo "aspoň něco", to je podle mě cesta do pekel, tím se ti zeleninu a zdravé jídlo jíst nenaučí 😝

Vím, že je to někdy na hlavu, když den za dnem vařím obídky a pak je vyhazuju, taky mě to vnitřně "štve", ale říkám si, že přece to vařím pro něj, a ne pro sebe abych měla radost, jak to hezky sní 😀 Takže když to nechce, tak to beru jako jeho věc...

terik32
autor
24. čer 2012

@romcovaklarka v poho co člověk to názor. Ono asi záleží taky jak staré dítě. Když se malý narodil měl 3,29kg. když jsme odcházeli z porodnice tak měl 2,5kg to je velký úbytek. Nutit jsme do jídla museli, krmili inijekční stříkačkou. Na nic dr. nepřišli,vše bylo v pořádku ale říkali nutit do jídla, byl moc spavý a jíst nechtěl.
teď už je velký, žádný chudinka to není tak si už taky říkám, že hlady neumře, ale sám se nepřihlásí o jídlo jako jiné děti. Stále musím nabízet co by si tak dal.

evaviki
24. čer 2012

Tak teda rozhodne by som sladkosti nedavala.. A už vobec Nie věci typu kinder, bobik a podobne svinstva.. Nás maly dokonca do dvoch rokov ani len neochutnal nieco čokoládové 🙂
Ale ako pisala berenika, myslím, ze dieta cítí, ze si z toho nervozna.. sebik mal obdobie, kedy odmietal vařené jedlo.. Proste papal chleba, ovocie, zeleninu, len nesměli byt nic vařené.. Po troch dnoch som bola na nervy a riesila to, po dalším tyzdni som sa na to vykaslala a brala to z tej lepsej stránky, ze nemusím vařit, no a za par dni zacal jist normalne.. A odkedy zacal chodit do školky, tak toho sní víc a přibral.. I ked hubenej je stale 🙂 tak to skus hlavně neriesit, je to urcite tazke, ale nejdriv sa přestaň zaoberat jedlom ty a snad sa to zlepší..

weri1
24. čer 2012

@terik32 beník byl taky dost nejedlík.....ale prostě jsem do něho nedostala nic, akorát MM....jednu dobu jedl jen rajskou s knedlíkem.....fakt skoro denně.....pak měl zase období kdy jedl jen pečivo s marmeládou, fakt denně, tak jsem mu to dávala a neřešila jsem zdravá strava nezdravá. Nemá třeba něco co by mu chutnalo ?

romcovaklarka
25. čer 2012

@terik32 No jasně, tak když je miminečko a je hodně spavé, tak to bych taky nenechala jen na něm. Syn teda jako mimi papal dobře, ale vím, že ségra měla nedonošený děti, měly i velkou žloutenku a taky pořád spaly, musela je budit a rvát to do nich "násilím". No dneska jedí jak vrabečci, jsou vybíraví, ale zdraví no a jedí, kolik potřebujou (je jim 8 a 6 let 😀). Tak ať malýmu chutná 🙂

pavla72
25. čer 2012

Ahoj,
sice nemam zkusenosti s nejedenim v tomto veku (u nas to bylo mnohem drive),ale presto souhlasim s Berenikou,vsechno se samo dalo do poradku ve chvily kdy jsem prestala bojovat.Ted ve dvou letech je to u nas o zakazech - je to strasna smejdilka,takze ji musim spoustu veci sebrat a i kdyz se muzu pretrhnout s tim jak jsem mila a vysvetluju,nejak ze me to vnitrni napeti asi cejti a ma podle me porad pocit,ze ji chci branit v zabave.Ale kdyz ji to vysvetli teta,ktera bydli o patro niz,takze se taky vidi kazdy den,je vsechno jinak a v naprosty vetsine poslechne bez vztekani.

iva_kucerova
13. zář 2013

@zazana81 To moc dobře znám, máme to od narození Ivanky stejné a zlepšení je občas max. na 14 dní....teď už 3 měsíce marně čekám buď na další zlepšení, nebo že mi ze stresu vypadají vlasy☹

markytanka
1. lis 2015

Čau ženy, obnovuji toto téma. Malé jsou 2 roky a nechce jíst nic, co nezná a na co není zvyklá. Nejde mi tak ani o svačiny, ale hlavně o obědy. Má ráda pouze variace s rýží a těstoviny s jakoukoli omáčkou s masem. To je vše. A pár polívek.
Co je jádro problému. 3 týdny chodí do jeslí a tam neji NIC. Když říkám nic, tak myslím NIC. To znamená, že je od 7 ráno do 15 odpoledne bez jídla. Jen pije.
Tak a teď babo raď.
Navykla si dělat scény už v 11 (prej), když se jídlo chystá a jdou si mýt ručičky. Od té doby má zásek maximálně se v tom pohrabe lžící a konec. Nakrmit se nenechá, řekne NE a otočí hlavu.
Problém je, že už toto dělá i doma. Jelikož chci, aby tam začala jíst, tak jsem jí začala nabízet jídla, co jíme my. Nechce. Nejí, brečí.
Být ještě rok doma, tak to neřeším, ale s těmi jeslemi je to prostě problém. Četla jsem tu vaše rady, například od Bereniky a ostatních a tohle na mojí prostě nefunguje. V jeslích jí nikdo nestrhnul. Ostatní jedící děti jí jsou putna. To, že jíme u stejného stolu je jí taky putna. Nezajímá jí to. Stropí scénu a chce jít od stolu.
Máte to někdo taky tak? Nebo měly jste? Jak jste to vyřešili?
@berenika39 @zuzana81

berenika39
1. lis 2015

@markytanka může to být její forma protestu proti jeslím....

markytanka
1. lis 2015

@berenika39 no, to už mě taky napadlo, že mi dává za vinu, že jsem jí tam šoupla.... takže jsme se právě doma rozhodli, že jí cca na 2-3 měsíce vezmu zase domů ( i za cenu ztráty práce), a nastolím jí režim, co mají v jeslích a školkách... bohužel si nemůžu dovolit jí dávat jídla jen ty, co má ráda...
Problém je ten, že ani neochutná. Kdyby to aspoň strčila do pusy, ale to ne....

evajasanska
15. čer 2016

@jpetraa Dobrý den, Petro, chtěla bych se Vás zeptat, zda se Vám za ty roky už malá rozjedla nebo je to nejedlík pořád? Mám stejný problém se synem .... 🙂 Díky Eva

jpetraa
15. čer 2016

@evajasanska vwjem se to malicko upravilo,ale mizernej jedlik je dodnes. Druha dcera je uplne jina.o jidlo se i sana hlasi,coz je pro me nezvyjla situace🙂 nedelejte si s rim pokud mozno hlavu...stejne s tim tezko neco udelate a jsou to zbytecny stresy.pro vas a ve vysledku i pro syna.

vera20
4. kvě 2017

ahoj mamky nejedlých dětí, zkusím obnovit diskuzi, mám téměř stejný problém, muj syn-19 měsíců je také živen pouze na jogurtech, a to jeste podotýkám, že jen na jogurtech co zná(když dám jiný jogurt, který má jiný kelímek-nechce a jíst nebude), k obědu co sní tak pouze masozeleninové příkrmy ve skleničkách a občas přesnídávku(ale to jen zřídka). Ještě co s ní tak je miniřízek kuřecí a nebo rybí prsty(to co si může vzít do ruky-ale když mu řizek nakrajím a chci dat lžičkou tak už jíst nechce. Pokud mu dam neco co nezna tak zacne pomalu zvracet a davit se a pak je s jídlem konec a nechce uz ani ten oblibený jogurt a řve jak kdybych mu utrhla nohy. Zkoušela jsem ho i nechat den vyhladovět, ale nepomáhá to. Říkám si, že přece až bude chodit do školky, tak mu nebudu davat do batuzku sklenicky a jogurty ne? Co jeste sni je kousek rohliku, ale nedej bože aby byl namazany treba syrem nebo cimkoliv jinym, to se ho ani nedotkne. Z ovoce sni jen jablko, ze zeleniny jí okurku, papriku. Co mám dělat? Jak jste to nakonec řešily? Jíme společně, nenutím ho, jen nabízím a když už mi ho je líto že nic nejedl tak mu dam ten jogurt, nebo rohlik. Už i muj manžel mi trošičku dava najevo, že je to spíše moje vina, že jsem si ho takto naucila, ale do roka jedl všechno-podotýkám vsechno, pak prišel zlom a nejí nic. jen toto co jsem napsala. Od roka nepije už ani mlíko. V roce a půl měl 11,5kg-dle dr.tabulková váha. prosím poradte. Jsem uz zoufala a manžel mi taky nepřispěje. Ještě podotýkam, že od manžela se krmit moc nechce

monikagurthova
4. kvě 2017

@vera20 ahoj, co takhle zkusit nechat jist to co mas ty z tveho talíře? A aby jedl sam a nekrmila jsi ho? Moje mala (13 mesicu) najednou nechtela nic jist a pak jsem zjistila ze prostě nechce abych ji krmila takze vezme lžičku a zkousi to sama a pak se pri nejhorsim naji rukama. A pak taky ze chce k nam do talíře takze s manzelem jime a davame i na vidlicce opatrně malé to co mame my a v pohode. Skolky se zatim nedes na to mas jeste čas a ono se to treba taky upravi samo, ty deti jak jsem zjistila maji ruzna období