Pitný režim novorozence, odkdy bych mohla dát čaj?

adelaid89
23. čer 2016

Zdravím, chtěla jsem se zeptat. Dceři jsou 4 týdny... A jen mě zajíma , odkdy bych mohla dát malé třeba čaj... Teď když budou v létě horka. Děkuji za odpověď 🙂

l_eslie
24. čer 2016

@78marcela To je také zkreslená informace. Děti potřebují sát, protože jim to pomáhá vytvářet mozková spojení a to může být prevencí SIDS. Nicméně sát mají na prsu, nikoliv dudlík! To že děti kojené dle potřeby mají nižší riziko SIDS je tuším prokázané. To že by stejně fungoval i dudlík je nijak neověřená informace, pravděpodobně šířená výrobci dudlíků.
Promiňte, nemyslím to teď nijak proti vám, jen si myslím, že by se ve veřejných diskuzích tyhle polopravdy měly vyvracet, aby se zabránilo dalšímu šíření těchto mýtů.

andelka
24. čer 2016

Myslím že ne náhodou se dudliku říká šidítko. Moje děti se teda šidit nenechaly 😅 i když tím byly okolí podezřelé. Stejně jako byly furt dotazy Kojis? Ty ještě kojis? Jo,vic jak rok bez problému.

78marcela
24. čer 2016

@l_eslie to nejsou žádné polopravdy, v roce 2005 a v roce 2011 byly provedeny studie, které toto potvrdily a AAP na jejich základě dudlík doporučuje:

Analýza studií zaměřených na SIDS ukázala, že většina těchto studií doporučuje používání dudlíku. Podle Americké pediatrické akademie dudlík snižuje riziko vzniku SIDS, mechanismus tohoto jevu je však stále plně neobjasněn.[4] Používání dudlíků není obecně doporučeno kvůli různým rizikům, které se mohou díky jejich používání vyskytnout. Například zánět středního ucha, infekce trávicího traktu a kolonizace úst kvasinkami rodu Candida.[4]
Studie z roku 2005 naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90% v závislosti na okolnostech a zmírňuje rizikové faktory.[5] Existují domněnky o tom, že dudlík způsobí otočení dětského obličeje od matrace, což snižuje riziko udušení. Studie z roku 2010 provedená na Monash University nabízí vysvětlení prevence SIDS kvůli změně spánkového režimu dítěte. Dudlík způsobí, že dítě spí lehčím spánkem a lehce se tak vzbudí, když se cítí nepříjemně.[6] Nejnovější studie z roku 2011 potvrzuje, že používání dudlíku redukuje také další známá rizika vzniku SIDS.[7]

Tolik citace z Wikipedie. A promiňte, nemyslím to teď nijak proti vám, jen si myslím, že by se ve veřejných diskuzích tyhle neověřené polopravdy měly vyvracet..

l_eslie
24. čer 2016

@78marcela Zajímavé, že v zemích a kulturách, kde se dudlíky nepoužívají, žádné případy SIDS nemají 🙂
Podrobněji k tomu např. zde: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/sids/

Ale ano, samozřejmě existují výzkumy podporující obě tvrzení. Výzkum může zadat a financovat kdokoliv.

78marcela
24. čer 2016

@l_eslie jen aby to nevyznělo že jsem proti kojení. To vůbec ne. Ráda bych kojila i ted, chtěla jsem aspoň do roku...ale nešlo to. A jen si prostě myslím, že nic se nemá přehánět, každý dítě je jiný, nektere pak prso odmitnout může, a některému je to jedno a střídá obojí. Já kvůli těmto řečem (kojit může úplně každa, stačí chtit) nechala malou trápit několik týdnů hlady, když jsem si prosazovala to, že prostě budu kojit a kojit.. to si dodnes vycitam.

l_eslie
24. čer 2016

@78marcela
Já vás chápu, bohužel to není tak, že stačí chtít, často je zapotřebí o mnoho víc, a to víc nám současné zdravotnictví ani společnost bohužel neumí poskytnout.

78marcela
24. čer 2016

@l_eslie které země a kultury nemají sids?

l_eslie
24. čer 2016

@78marcela
Pokud vím, SIDS se nevyskytuje v žádné z tradičních (přírodních) kultur, jde o věc často zmiňovanou etnopediatry (např. v knize Naše děti, naše světy, myslím že i v Konceptu kontinua) a pak i v některých asijských zemích (čili v moderní společnosti), jen si teď nevybavím v kterých přesně, až budu mít čas, najdu to.

andelka
24. čer 2016

@78marcela já jsem též zažila těžké období prvních týdnů kdy jsem věřila že kojit se má co 3 hodiny a používat dudlík. Naštěstí jsem pak narazila na super sestřičky které mě podpořily v kojení co furt a na dudlík se vykašlat. U druhého už jsem se nenechala rozhodit.
Stejně jako jsem u prvního měla monitor dechu prvních pár týdnů,potom už spal se mnou v posteli,takze byl k ničemu.

majisska
24. čer 2016

@gebymaruska dudlík a láhev mají na kojení opravdu špatný vliv...a pokud je teď vše ok, tak to neznamená, že třeba za měsíc bude taky..

motley
24. čer 2016

Při velkých vedrech se doporučuje i kojenému dítěti dávat čistou převařenou kojeneckou vodu mezi kojením. Kojení jako také je super, ale dítě se také vlivem "pouhé žízně" může snadno přejíst...

andelka
24. čer 2016

@motley dítě když pije často krátce,tak pije obvykle spíše přední mléko,ktere je řidší,na žízeň.