Proč otálet s příkrmy? Synovi je 5 měsíců

fideho
18. únor 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vaše názory a zkušenosti ohledně zavádění příkrmů. Mému synovi je 5 měsíců. Od 4. měsíce méně přibývá, tak jsem na dopor dětské lékařky začala dávat kaše na noc - malý toho ale ani po 3 týdnech moc nesní, každý večer jen pár lžiček. Noční spaní nám to nijak neprodloužilo. A přírůstek váhy opět nic moc (i když se syn rozhodně nechová jako by trpěl hladem - je to normální veselý kojenec). Teď už mi pediatrička radí zavádět zeleninku, za měsíc maso. Švagrová mě ale zrazuje - prý je děsně brzo, sama začala přikrmovat až kolem 10. měsíce. Žádné agumenty vysvětlující její názor mi ale nedala. Máte s tím zkušenosti? Proč některé alternativní přístupy podávání příkrmů oddalují? Moc děkuji za odpovědi.

blandik
21. únor 2013

@ela9 - my si dělali čerstvé šTˇávy v těhotenství - ráno na lačno z různého ovoce a zeleniny a bylo to skvělé..pak jsem si dala ovocnou snídani s rozinkama a ořechy...k tomu bych se chtěla vrátit, pak na oběd kaši z nějaké zrniny včetně amarantu a quinoy, ale i jáhel, pohanky, vloček se zeleninou nebo ovocem..a večer bílkoviny..jenže z té šťávy mám obavy, jak na to zareaguje malá, má na pusině ekzém..reaguje na mléčnou bílkovinu a nejím ani vajíčka, a nevím, obecně se říká, že se nemají pít džusy při kojení, ale dá se čerstvá šťáva považovat za džus? Nedá. Tak to asi vyzkouším...Já hledala, že na zvýšení laktace je i majoránka, kopr, oves a ječmen, fenykl,anýz... Roibos jsem si dneska uvařila a piju:o) a avokádo jím docela často, a začala jsem ho dávat malé jako první příkrm, vypadá, že ji chutná, ale nechci ji toho dávat hodně, tak max 2 lžičky, jen na zasycení, abych měla, kdyby byla fakt odpol hladová..mě se to dost střídá, mlíka mám tak nějak akorát, vypíjí pravidelně obě prsa, někdy jedno trošku nedopije a pije hodně často..a někdy prostě odpol už vidím, že by se napila i více...Vidím, že jsi asi taky trošku přes stravu, že tě zajímá, co a jak jíš..mě se hrozně líbí knížka - Michail Tombak - Je možné žít 150 let? Hodně mě inspirovala, je tam hodně receptů z dostupných potravin, které tělo léčí a pak tam píše, co je potřeba, aby člověk byl fit..jestli neznáš.

oliv257
22. únor 2013

Ahoj všem,
tak jsme byli u doktorky a malý sice přibírá, ale zase dle tabulek málo. Je dlouhán po tatínkovy, ale hubený není poznala to na váze na pohled je spokojené dítko. Je mu 5 měs. a doporučila mi přikrmovat UM do čehož se mě osobně moc nechce raději bych už začala s příkrmy a kojila. Nevím jestli jsem to na začátku hnedka moc nezvorala, protože na radu babičky jsem mu zkusila dát odpoledne banán jako svačinu. Nato, že lžičku nikdy neviděl mu to jelo banán je sladký a po cca 10 lžičkách jsem ho musela zarazit jinak by to snad zbodnul celý. TAk přemýšlím, že bych mu zavedla mrkvový oběd pro začátek a na večer kaši - tu už měl z lahve trávil ji v pohodě, ale dýl nespal (zkoušela jsem kolem 4 měs.), tak jsem zase přestala dávat, ale teď už je možná čas. Co myslíte?? Jo a zatím je tedy plně kojený 😉

aideen
22. únor 2013

@oliv257 ahojky 🙂 Pokud je spokojený, UM bych nedávala. Zbytečně. Spíš bych začala tou zeleninkou. No, ovoce se má zavádět až po zelenině, tak nevím, jestli ti ji te´d bude chtít papat.

yellowbanna
22. únor 2013

@oliv257 taky bych zacala spis s prikrmy nez s UM. A mozna bych klidne jeste do toho sesteho mesice pockala, kdyz je plne kojeny. Sama pises, ze doktorka na vaze sama poznala, ze neni hubeny. A je spokojeny. Pak fakt nechapu navrh UM. 🙄 Kolik maly vazi? Nebo jeste jinak - divala ses na percentilove grafy? Neni az tak dulezite, kolik vazi ve srovnani s ostatnimi detmi stejneho veku, ale jestli od narozeni pribira konstantne a drzi si svoji "krivku". Napriklad muj starsi syn vazi v temer trech letech 13kg. Podle tabulek patri k hubenourum. Ale narodil se s vahou 2380g a od te doby roste a pribira naprosto stejnomerne. Proste nikdy nebude oplacany.
Kazdopadne s prikrmy zacni postupne - prvni mesic se obvykle dava zelenina, pak se prida maso, druhy ovoce, treti kase. Nektere maminky zacinaji nejdriv s vecernimi kasemi a az druhy mesic nasadi zeleninu. Pokud ta kase ale nema vliv na nocni spani (u nekterych deti muze pusobit i naopak - maji pak "tezsi" brisko a spi neklidneji), zacala bych tou zeleninou.
Tradicne se dava zelenina pred ovocem, protoze ovoce je sladke oproti mdlejsi chuti zeleniny a nektere deti ji pak nechteji. Ja ale ziju v Italii a tady se napriklad zacina ovocem. A deti pak se zeleninou problem (obvykle) nemaji 😉 Takze je to na tobe...

oliv257
22. únor 2013

zase, tak moc jsem to nepohnojila, ale začnu raději asi mrkví na oběd a uvidíme co na to řekne. Doktorka nám dala 14 dní na to abych s tím něco udělala tzn. aby přibral a trochu se na mě dívala jak na krkavčí matku proč mu nechci dávat UM 🙂

mataharyy
22. únor 2013

@fideho Oddaluje se to kvůli zanášení orgánů "bordelem" tedy příkrmy zatěžují nejen zažívací ústrojí, ale také ledviny atp. proto se nic nemá uspěchat. Vesměs se doporučuje u kojených dětí začínat po ukončeném šestém měsíci a u dětí na umělém mléce od ukončeného pátého měsíce. Ale zase je nutné zohlednit individualitu dítěte, třeba já jsem u prvního syna začala (byl na UM) během šestého měsíce a začalo ho bolet bříško, tak jsem zas přestala a zkusila to o měsíc později a bylo fajn, druhý zase neměl problém a v šestém jsem mu jídlo už ani nemusela mixovat, stačilo vidličkou rozmačkat (mixovanou stravu odmítal) a dlabal kde co. Takže opravu zkus a uvidíš, jen pomalu, nic neuspěchat 😉

blahova_andrea
22. únor 2013

náš malej byl od šestinedělí na UM, tak jsme taky začínali s příkrmy v 5m a žádný problém nebyl. ono záleží jestli to dítko už je to připravené. jestli vás sleduje, když jíte vy a pomlaskává, chce to zkusit. já si teda upřímně nedovedu představit mít dítě do 10m jen na mlíku, ať už kojené nebo na UM.

blahova_andrea
22. únor 2013

@kalo no možná se jeví spokojeně, ale to, že je puclík bych v dnešní době jako plus neviděla. já bych se bála, aby pak dítko nemělo problémy se závaděním příkrmů, když je tak dlouho zvyklé jen na mléko. hlavně teda ten můj by nejraději dlabal od půl roku řízky, takže u nás by to vůbec nehrozilo. já mám problém do něj dostat cokoliv dětského a zdravého už dlouho ☹ takže chilly fazole s námi sice nejí, ale jinak se snažím vařit tak, aby si to i přes protesty některých lidí v dnešní době mohl dát s námi a snažím se mu to střídat. jednou s náma, jednou jeho zdravé. nevlastní dcerka byla extrém úplně, u té to nikdo neřešil a tak klidně v půl roce snědl talíř dospělácké svíčkové s dvěma knedlama. já se snažím jít tak nějak středem. jak už tu bylo psáno, extrém žádným směrem není dobrý!

blahova_andrea
22. únor 2013

@ela9 souhlasím, že dneska je reklama dost ovlivňující, ale já znám spoustu maminek, včetně sebe, které skleničkový příkrm dítku nedávají a raději si je dělají doma sami. kaše mi přijde spíš na zasycení dítěte, ale u nás to moc nezabralo a rychle je začal odmítat úplně. s tou mrtvou hmotou nevím...přece UM je taky prášek zalitý vodou, jako kaše a má dát dítěti vše co potřebuje, když maminka nemůže a podle mě něco práškového kladného je určo i v těch kaších.

ela9
22. únor 2013

@blahova_andrea No myslim ze si to muzes vyzkouset sama jist tyden kase tj prasek prelivany horkou vodou a zapijet UM a uvidis sama jak se budes citit. Pravdepodobne priberes. 😀 Ona ta kase dost zaplacava streva a nevim jestli zrovna tohle potrebujeme.

ela9
22. únor 2013

Ja jsem u 10 mesicniho ditete pridavala umixovane cerstve jablicko , avokado, melouny, vzdy samostatne a pozdeji jablko s kouskem bananu a pridavala jsem mu do toho vzdy kousek zeleneho salatu pro lepsi stravitelnost a tezsi veci az pozdeji.

blahova_andrea
22. únor 2013

@ela9 no nestraš...já a dětská strava 😀 já nejím ani bílej jogurt, natož abych ochutnávala nebo dojídala prckovi "dobrůtky" 😀 to spíš jeho táta a tomu chutná jak která. náš malej na ty kaše nikdy moc nebyl, to je fakt, možná ví víc než mamča 😉

ela9
22. únor 2013

Kojene deti se v noci budi ne proto ze by meli malo jidla, ale protoze to takhle pro ne prirozene funguje dokud jsou kojene tak se vetsina deti v noci budi na jidlo. Materske mleko obsahuje vsechny ziviny a pokud jehod dost tak diteti opravdu staci , mame uz treti dite a jsme s tim spokojeni. Jednomu uz je dnes 20 let a meri 180 cm normalni postavy. Prvni co diteti chybi jsou vitaminy..... Sice zaciname s prikrmy od 10 mesicu ale samozrejme davame malym detem zuzlat mrkev nebo jablko mnohem drive, ale tomu nerikam prikrm. Take mi dobre fungovala mrkvovo / jablkova stava cerstve pripravena, ma spoustu mineralnich latek a je skvela na rust kosti, zubu atd.

oliv257
23. únor 2013

Děkuju všem za příspěvky přerovnala jsem si to v hlavě a rozhodla se zůstat zatím raději u kaše a podávat ji pár dní v poledne lžičkou s troškou toho banánu a v noci s flašky - včera se to osvědčilo, tak uvidíme. U toho zatím zůstanu a počkám jak mu to bude svědčit za pár dní 😉 .