Tvaroh a bílé jogurty. Od kdy můžu dávat a s čím?

bubosek
3. lis 2009

Mám skoro 8 měsíčního prcka a dr. mně doporučila, že mu můžu dávat na svačinku tvaroh. Poraďte s čím ho smíchat, aby byl chutný. A ještě nevíte od kdy se můžou dávat jogurty (bílé) a jak je dětem dochucujete?

beruska2x
3. lis 2009

tak s tvarohem bych pockala do roku, jsou tam trosku jine bilkoviny a zatizi to prckovi vic traveni, zacni s bilym jogurtem - nejradeji smetanove - Chocensky, z Valasska, od Olmy je takovy nebo Holandie...
dochucavat neni potreba v tomhle veku , muzes treba pridat rozmackany banan nebo jine ovoce, podle toho co uz jite... 😉

helcenka
3. lis 2009

já bych spíš začala s jogurtem než s tvarohem. Náš chlapeček se po tvarohu dávil, tak jsem mu ho rozředila mlékem. Ale ten jsem mu dávala až po roce. Teď ho baští běžně. Pak jsem mu tam přidávala rozmačkaný banán nebo třeba v létě meruňky.
A jogurty bych nechala bílé, pokud ti je bude malej jíst. Náš je jedl běžně tak do roku a půl, pak jak už byl zvyklý na trochu jinou stravu, tak jsem začala kupovat ochucené, a tak dvakrát týdně mi sní i bílý.
Jinak kupuju bio z Valašského Meziříčí, od Olmy a Holandie. Hlavně se koukám na složení, aby t am nebyly zbytečně škroby a moc cukru a různá jiná ochucovadla. 😉

reruna
3. lis 2009

tvaroh až od 1 roku, zabytečně zatěžuje, mrkni na www.kojeni.net tabulka příkrmů, kdy se co smí a nesmí...

helcenka
3. lis 2009

já bych se toho ale úplně nedržela, je to individuální, každé dítě potřebuje trochu jiný přístup i v zavádění příkrmů. Myslím, že jogurtem nic nezkazíš, když ti ho nebude jíst, tak mu ho zkus dát třeba za týden. 😀

bubosek
autor
3. lis 2009

Zajímavé, já taky četla, že tvaroh do roku ne, ale když to tvrdila ta doktorka, tak jsem si říkala, že mu obohatím jídelníček, ale asi dám na vás a spíš pomalu začnu s tím jogurtem, uvídím jestli mu bude chutnat 🙂

beruska2x
3. lis 2009

nektery Dr mi prijde ze videly dite z rychliku a o vyzive neslysely ani 1 prednasku 😠

tabulek ani Dr se nedrz, je to jen pomocni co kdy asi ale ne svate desatero, zakladni pravidla dodrzovat ano ale nej je pouzivat zdravy rozum a pomalu a opatrne, nic neuspechas a malymu tim v zivote urco nic neutece 😉

koukni treba do Prvnich prikrmu...

janula84
6. lis 2009

já mám třeba hrozně pohodovou doktorku, i co se týče zavádění příkrmů, ale některým maminkám by tady asi vstaly vlasy na hlavě... 😅 🙂 .... Já malýmu dávám bílý jogurt a do toho podrcené dětské piškoty (ty od ukončeného 6.měsíce), chvíli je nechám "odstát" a pak baštíme 😉 dodají tomu trošičku příchuť. Já bych se tak moc nebála ani toho tvarohu, zkusila lžičku dvě a viděla bych.. 😉 Ono nic se nemá přehánět, ale ani zbytečně hrotit. A pokud je bubosek se svoji mudrou spokojená, tak bych dala na její radu 😉

dukie
12. lis 2009

Já bych taky s tvarohem počkala až do toho roku, raději bych začala s tím jogurtíkem, ale to je na každé z n ás, jak se rozhodneme. 🙂

Každopádně tvaroh se dá udělat prckovi sladce - tj. rozmíchat mu to např. s přesnídávkou, rozmixovat do něj libovolné ovoce (samozřejmě to, na co už je zvyklý...), pokud je tvaroh dostatečně vlhký, tak bych se nebála přidat 2 - 3 dětské sušenky (nebo piškoty, podle toho, kdo co dítěti dává)... Nebo se dá udělat... my dospělí bychom řekli slaně, ale to není to pravé slovo, páč sůl tam dávat asi nebude žádná z nás, že jo... 😀 Třeba mu do toho rozmixovat oloupané rajčátko... nebo kdo dává měké sýry, tak měký sýr... nebo Lučinu (ta je podle mě lepší, měké sýry obsahují docela dost soli, pokud vím)... nebo obojí... nebo jinou zeleninku, na kterou je zvyklý (dá se tam dát i povařená na kousíčky nakrájená mrkvička, kukuřice... prostě dle libosti. 🙂 Každému chutná něco jinačího. 😵

matra
6. pro 2009

Ahojky,nevím jestli je to dobře ale malý má 10 měsíců,jogurty dávám tak necelé 2 měsíce, ale bílé moc nešly tak dávám bílou sladkou activii a také ovocný tvaroh milko (jahoda, aloe a pod.) a tvarohovou activii, vanilka nebo ovocná...
Nevím jestli je to dobře ale malému chutná a ovoce je v tom po kouscích, je v tom probio a podobně a malému to žádný problém nedělá,po kelímku se jenom zapráší, ažna tomhle se naučil pořádně otevírat pusu a jíst i zeleninové a masozeleninové příkrmy
Jinak čerstvé ovoce musím mixovat, páč větší kousky ve stravě nám stále dělají trošku problém

helcenka
6. pro 2009

matra, já myslím, že když s tím nemá malej žádný problém, tak mu tvaroh klidně dávej. Já ho také zkusila dříve než v roce, ale náš brouček se po něj dávil.Tak jsem to zkusila tak za dva měsíce a naředila jsem ho mlékem a bylo to v poho.
Jinak Milko dáváme taky (malej miluje vanilkový), nebo koupím obyč. tvaroh a něco mu do něj rozmíchám, protože i ten milko obsahuje dost cukru. Jiný tvaroh nedávám, protože všude jinde jsou různá zahušťovadla a barviva. Ale pozor na tu aloi, naše mudr ji vůbec malýmu nedoporučovala, ona má sice čistící účinky, ale můžou po ní být koliky.
😉

matra
6. pro 2009

helcenka díky,kolikama netrpíme ani jsme nikdy netrpěli a celkově malý s jídlem pokud muto projde přes jazyk tak nemá problém,
pořád kojím, tak jsme trochu pozadu, i když jsme začali s příkrmama docela brzo, ale už je to lepší a pořád zjištuji co vůbec můžem a co ne, jak slyším že nekdo dává prdolům chleba s něčím tak to u nás nehrozí, my jsme pořád celkově na tekutější stravě nebo drobcích z rohlíku 😀... Co je větší kousek tak plive, ale začíná se to zlepšovat...

Jinak ty milka a tak doufám že v tom nejsou nejaké pridané látky, které by mu mohli škodit, dávám mu nejaký ten jogurt nebo jogurtotvaroh většinou 1x denne

dajdda
6. pro 2009

Ahoj,tak nám je 9 měsíců a dávám z jogurtů activii sladkou i obyč a na tvaroh jsem se taky ptala dr. a řekl mi,že do roka ne.Že bych mohla dát třeba odtučněný,tak sem začala dávat tvarohovou activii a baští to fest.

matra
6. pro 2009

jj tvarohová taky u nás jede... 😀 Jak jsem už psala na tady těch mnamkách se naučil konečně pořádně baštit lžičkou a otevírat pusinu, že nám toale trvalo...😀

hankamra
22. zář 2014

@matra Tak já teda nedávám slazené jogurty vůbec. (a syn 3 roky jí bílé doteď, nebo s ovocem, vločkama...) Naučit dítě na cukr (a ještě před jedním rokem!) je podle mě nejhorší vklad do života.