V 9 měsících nejí příkrmy

monousek88
11. lis 2018

Zdravim,mam problem,9mesicni dcerka nechce jist prikrmy. Zacinaly jsme v 6 mesicich na doporuceni dr. No ani po tech 3 mesicich nic,je zablokovans,jidlo ji ani trochu nezajima v zadne forme. Kdyz se blizim se lzickou,zavre pusu na zamek. Uz jsem to zkousela i nasilim,ale ani po dobrem ani po zlem. Zkousim ruzne konzistence,jidlo jr barevne,dokonce chutne.poradte varim

bayt
11. lis 2018

@monousek88 Jestli tě to uklidní, u nás je to to samé. A nesní ti vůbec nic nikdy? Ani lžičku? Já mám celkem úspěch občas s vanilkovou kaší od babybio, když do ní ještě přidám třeba trochu banánu nebo dneska šťávu z granátovýho jablka. A pak mu chutná celkem dýňová polévka od babybio. Z domácího taky ta dýně, cuketa, řepa...Ale sní pár lžiček. Někdy se zadaří víc, někdy je klidně celý den bez jídla. Myslím si, že to ničemu nevadí, když bude mít potřebu, tak se nají.

bayt
11. lis 2018

@monousek88 Ještě jsem chtěla říct, že já čekám, až se malej posadí. Pořád nesedí úplně dokonale. Až k tomu dojde, prsknu ho do židličky a dostane jídlo vcelku. Myslím, že ho to bude bavit víc a nakonec i sní více.

miba10
11. lis 2018

U nás jsou problémy i na roce. Buď v klidu. Nabízejí, ale nenut. Necpi to do prcka násilím, to se pak zabejci nebol to ubude mít pak averzi.

z190
11. lis 2018

Dcera byla do 1,5 roka plně kojena, absolutně nechtěla nic jiného pozřít jakýmkoliv způsobem. Občas zobla trochu kaše. Neřešila jsem (nic jiného mi ani nezbylo), doktorka také ne, podvyživená nebyla 🙂. Najednou se jakž takž rozjedla sama, hlavně když jsme byli venku a měla hlad, dostala do ruky rohlík a jedla 🙂. Prso bylo jen v nejkrajnějších případech. Teď skoro ve dvou letech jí a pije vodu docela jakž takž. Vydrž, začne papat a určitě nenutit, stejně si to nevezme.

veronicka89
11. lis 2018

Nedavat nic na lziccce ale uvareny brambor na talirku jablicko....dusena mrkev na prouzky ...co je tvrde nakrajet na kostky / prouzky a podusit 🙂nenutit nechat at ji sama 😉

lida9
11. lis 2018

zkus jinou konzistenci, at treba jen strci do pusy, typicky me napada dat syrovou mrkev, at treba zuzla a zjisti ze to neni nic strasneho... u nas pomahalo, ze maly videl jist nas a my u toho delali opicky a smali se jak dva pomatenci, jako ze je to nejlepsi vec na svete🙂)

marti89
11. lis 2018

Spíš než zeleninu, začínají snadněji na ovoci, protože je sladší. Jakmile se naučí, že pozřou i něco jiného než mlíko, obvykle zkouší rádi nové chutě. Zkusila bych broskve na kousíčky a prstem od šťávy vytřít pusinku, když dobrý, zkusila bych strčit kousek do pusy, případně rozmixovat a na prstu do pusy, než si zvykne na chuť. Začínali jsme na broskvi, mrkvi s jablíčkem (mixnuté), brokolice se špenátem a hruškou (to miloval), banán s jahodou (to chtěl třeba jen namačkané). Chce to trpělivost, u nás máme naštěstí jedlíka a od cca 7 měsíců baští vše včetně masa a ryb. 🙂

hanve
11. lis 2018

@monousek88 Mala byla plne kojena do 13 mesicu, protoze odmitala cokoliv jen pozrit. Kdyz videla lzicku, jecela jak protrzena. Pak zacala jist jen kupovane kapsicky, kdyz snedla 1 denne, tak jsem si gratulovala, jak jsem byla uspesna. Pomalu se zacinala rozjidat, kdyz zacala jist to co my. Takze hodne kremove zeleninove polevky, pak i vyvary, brambory varene, dusenou mrkev. Nechtela mixovane, muselo to mit kousky. A ted v 16 mesicich sez...na co prijde, sni vic nez 3,5 lety syn. Chce to se obrnit nervama, nabizet nenutit. A hodne ji bavi, kdyz muze jist sama, to to do ni pada jak Nemci do krytu.

kittyy17
11. lis 2018

Už jsem psala dříve v jiné diskuzi, mladší syn odmítal vařené, ale skleničku Hamanek sežral celou na posezení... Tak zkus

kataada
11. lis 2018

Dceři je 13m a teprve se začíná zajimat o jídlo, včera snědla asi tři lžičky, jinak je plně kojena.

zelenaesmolda
11. lis 2018

@marti89 s ovocem se prave zacinat nema,dite si zvykne na sladkou chut a nebude chtit zeleninu

bayt
11. lis 2018

@zelenaesmolda to není úplně pravda, dítě je na sladkou chuť zvyklé proto, že mateřské mléko je sladké....

pasiba
11. lis 2018

U nás to samé. Dnes má 7 měsíců a sni mi jen přesnídávku a to jsem opravdu měsíc dávala jen zeleninu. A ještě k tomu mi to jídlo vyzvraci 😕 budu se snažit trpělivě nabízet a jednou bude muset začít 😃 snad nepůjde na první rande s flaškou mléka 😃

kittyy17
12. lis 2018

Můj mladší syn až do roku nechtěl nic vařeného ode mne. Ani neochutnal, jak viděl talíř a lžičku, dostával záchvat vzteku, a to jsem ho nikdy nenutila. Pak ho v sedmi měsících hlídala tchýně celý den, měla doma skleničku Hamanek s tuňákem, co jí v práci zbyl (pracovala na SVÚ a zrovna osobně kontrolovala celou sérii). Ohřála mu to ve vodní lázni, a skrmila celou porci přímo ze skleničky, lžička jen kmitala. A od té doby jsem se vys*šla na ztráceni času vařením....
Opičák jedl krásnė ze skleniček, ale talíř bojkotoval. V deseti měsících jsem ho začala šidit a dala mu domácí mix do skleničky, ani si nevšiml 😉 a od roka jí normálně to co já, přesněji já jím to co on...

kittyy17
12. lis 2018

Některé děti to tak mají, že dají přednost tomu bez chuti a zápachu ve skleničce...

kittyy17
12. lis 2018

Tchýně říkala, že normy na dětské jídlo jsou tak přísné, že kdyby otestovala to co maminky vaří z běžných surovin, i domácích, tak by neprošlo.... A nejhorší potraviny jsou bio, plné aflatoxinu, tam téměř vždy něco najdou
Ta sklenička vyjde v akci do 20, za ty prachy se to ani nedá uvařit

bayt
12. lis 2018

@kittyy17 Ano, ale domácí jídlo má zase víc vitamínů, že. A je výživnější.

zmrzlinka
12. lis 2018

Syn byl do roka na UM.Po roce se rozjed.

zelenaesmolda
12. lis 2018

@kittyy17 tak ja kdyz delam prikrmy tak me jedna lahvicka vyjde na min nez 20kc

martiniquest
12. lis 2018

@monousek88 Vubec nic si z toho nedelej. Znam holcicku, ktera se do roka jen kojila, do dvou let tu a tam ne o zobla a jist zacala az po druhem roce. Je drobna (ale jeji matka taky) a prospiva dobre. Vykasli se na to, co by kdy dite melo a nech to na nem 🙂

leki
13. lis 2018

Nas malej byl v 9 taky skoro jen na mliku. Nekdy vzal na milost kasi vecer nebo mixlou mrkev, ale jinak to plyval a prskal a mel ztoho srandu. Ted ma 10 mesicu a zvladne snist tak 60g presnidavky (ale musi to byt kapsička, kterou sosa a nesmi byt jednodruhova), K obedu par lzicek, ale musi jist to, co ja (resp. To musí stejne vypadat). Vecer sni vetsinou neco malo kase (ale musi jist i nekdo dalsi, naor aspon starsi bracha). Nozky ma furt tlustoucky, doktorka rikala, at to neresim.

marti89
16. lis 2018

@zelenaesmolda To je jen strašák od doktorů, přirozená chuť mléka je sladká. A dokonce většina zeleniny, pokud ji neochucujete, je přirozeně sladká. Proto je také možné dělat tak šílené kombinace jako špenát, jahoda, hruška. 🙂 Toto krásně obsahovalo jedno video na FB - dejte si vyhledat Kyselové. Podstata těch prvních 1000 dnů, o čem se pořád píše, je nabídnout pestrou stravu, aby si dítě přivyklo na různé chutě a zjistily se případné problematické potraviny. Kupříkladu doktory velmi doporučovaný start na bramboru s mrkví je pro střeva dost náročný, škrob dělá potíže i spoustě dospělých. Oproti tomu ovoce je snadno stravitelné a obsahuje přirozený zdroj cukrů. A cukry máte i v zelenině.

Je to stejné, jako když doktoři v kolikových stavech nedoporučují příliš časté používání rektální trubičky na pomoc uvolnění prdíků, že si na to dítě zvykne. Já tedy neznám žádné dítě z okolí, které by pro vyprazdňování po roce věku potřebovalo trubičku, že si zvyklo.

lajla
16. lis 2018

@monousek88 dejte pauzu a zkuste za mesic..nebo prestante varit a davejte diteti ochutnavat to co mate Vy ..po troskach..kousek po kousku.az bude mit hlad vezme si.u nas se hlady neumira

monousek88
autor
19. lis 2018

@monousek88 vsem dekuji za rady,vazim si toho. No zkousime porad,je toho vic na zemi a vsude jinde nez v pusince,ale nic jineho nezbyva. Zkousim vase rady,ale lzicka je proste nepritel -jakakoliv i prazdna,kdyz na ni neni jidlo tak ji do pusy cpe krasne. Uz z toho mam nervy. Snad se to brzo zlomi a rozji se.drzte pesticky a dekuji vsem

deepvoice
17. srp 2021

Omlouvám se za obnovení starého tématu, ale taky se z toho nemůžeme vyhrabat 🙂 Sotva jsme po sedmém měsíci dost pracně jakžtakž vyřešili nucený přechod z mateřského na umělé mléko, tak jsme v pasti zvané "kromě UM nejí nic". V osmi měsících naše malá odmítá prakticky cokoliv. Zobne si třeba kousek čerstvé maliny ze zahrady nebo malý kousíček sladké broskve z ruky, ale jen párkrát. A když vidí lžičku, tak chytá hysterák a když jí obecně zkusíme nabídnout cokoliv (fakt skoro cokoliv), tak prostě absolutně nemá zájem, akorát ji to ještě naštve. V šesti měsících přitom měla období, kdy příkrmy jedla (dokonce i ty nesladké, zeleninové). Trvalo to týden nebo dva. Radovali jsme se zbytečně, pak to přestalo. Když máme hodně štěstí, tak zvládne kousek nějaké ovocné kapsičky, protože ji baví si s kapsičkou hrát a když něco omylem vymáčkne do pusy, tak to blahosklonně promine. Ale jinak není šance. Ani když příkrm dáme do kapsičky - toleruje fakt jen ty sladké ovocné a jen občas. Už jsme vyzkoušeli snad vše.

Doktorka byla v pohodě, že se to občas u dětí stává. Já moc nemám radost z toho, že jednak nepřibírá (už měsíc a půl má přesně stejnou hmotnost - 8kg - naštěstí měla zdravý základ z prvního půlroka) a jednak nevím, jestli z hlediska alergií nebo nějakého vývoje to není na škodu, že se v tomhle nízkém věku nesetká se všemi typy potravin, když je prostě odmítne většinou bez ochutnání (nebo dá jednu lžičku a zamítne to až pak). Nebo doporučujete neřešit a trpělivě čekat a třeba jednou týdně zkoušet? Na krabici s UM (dáváme Beba Comfort 2) se jasně píše, že neslouží jako výlučná potrava. Zvládne denně třeba 600-700 ml UM a 100-200 ml čaje/vody. (Ona teda není moc jedlík obecně, nedostane do sebe víc než 100-130 ml najednou a pauzy mezi jídly musí mít minimálně 3 hodiny). Umí pít přes savičku, brčkem i z nějakého toho netekoucího hrnečku. Ale jen UM nebo vodu nebo čaj. Když jsme zkusili třeba přes dostatečně propustnou savičku sladkou kaši (zředěnou UM, aby jí to chutnalo), tak s odporem a přestávkami vypila tak 50 ml, to je tak vrchol našeho úsilí. Jinak jiné typy potravin ani ťuk...

zmrzlinka
18. srp 2021

@deepvoice bud v klidu.Mne děti do roka odmítali jakýkoliv příkrm.Byli jenom na UM.Obcas snedli kousek jabka nebo okurky.Nebo bílej jogurt.Ale fakt jenom občas.Dcera v roce vážila 8,2 kg a to při narození měla 3,6kg.Ted v skoro 5 letech má 17 kg.Je prostě drobnější.Ve třech letech byla na odběrech kvůli neprospívání,ale na nic se nepřišlo.Je zdravá.