Máte zkušenosti s kolébkou, košíkem?
Ahoj,v listopadu čekáme miminko a chtěla bych se s vámi poradit,jaké máte zkušenosti s používáním kolébky, popřípadě košíku.Osvědčily se Vám?
Stručné shrnutí
- Pojízdný košík na kolečkách se v praxi používá jako denní i noční spaní a rodiče ho uvádějí jako praktický pro přemisťování po bytě; dítě v košíku obvykle spí do cca 3–8 měsíců.
- Kolíbky i košíky fungují jako „hnízdečko“ pro novorozence a rodiče řeší bezpečnostní přechod při prvním otáčení nebo usedání dítěte; po začátku otáčení/sedání se košík/kolíbka obvykle přestávají používat.
- Košíky lze koupit nové, z druhé ruky nebo nechat vyrobit na míru; v diskusi jsou uvedeny konkrétní cenové a zdrojové příklady: inzerce na Sbazar/Seznam a Slando, second‑hand od ~350 Kč, výroba od ~50 €, nákup přes internet v Čechách za 3800 Kč (nabídka prodeje za 3000 Kč ≈ 99 €).
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho dítě obvykle vydrží v košíku nebo kolíbce?
A: Rodiče v diskusi uvádějí používání od prvních týdnů do přibližně 3–8 měsíců; typický signál pro ukončení používání je, když se dítě začne otáčet na bříško nebo se pokouší sedět (uváděné rozmezí 3–7 měsíců, výjimečně až 8 měsíců).
Q: Kde se dají sehnat levné košíky nebo kolíbky z druhé ruky?
A: Časté zdroje jsou Seznam.cz bazar, Sbazar (sekce "detsky-nabytek") a Slando (příklad inzerátu z Bratislavy); v diskusi jsou uvedené ceny second‑hand od 350 Kč a inzeráty kolem 1 200 Kč nebo 3 000–3 800 Kč v závislosti na stavu.
Q: Jak udělat bezpečné dno do proutěného prádelního koše, aby v něm dítě mohlo spát?
A: Doporučené řešení v diskuzi: vystřihnout molitan (vysoký pěnový matrac) na míru a položit ho na překližku, nebo použít molitan s ovčím rounem; na zakázku dělají dětské matrace i obchody jako „Dobre spani“.
Q: Je lepší košík nebo kolíbka pro první měsíce?
A: Neexistuje jediné doporučení; v diskusi převládá preference košíku pro jeho praktičnost a možnost přemisťování, zatímco část rodičů vyzdvihuje kolíbku kvůli houpání a pocitu menšího prostoru pro novorozence.
Q: Jaké doplňky a úpravy rodiče běžně používají u košíků/kolíbek?
A: Běžné úpravy jsou přidělání koleček k denní postýlce nebo kolíbce, pořízení baldachýnu/nebes, hrajícího kolotoče (nutno zkontrolovat kompatibilitu), monitoru dechu a chůvičky u hlavy.
Q: Kolik stojí výroba nebo oprava košíku na míru?
A: V diskusi rodiče uvádějí orientační cenu výroby košíku na zakázku přibližně 50 €; cena použitých košíků se v příkladech pohybovala od 350 Kč do několika tisíc korun.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojízdný košík na kolečkách je praktický pro denní používání a pro mít dítě „poblíž“ při domácích pracích nebo v noci u postele.
- Košík/kolíbka se obvykle přestávají používat, jakmile se dítě začne otáčet nebo sedat, z bezpečnostních důvodů.
- Přidělání koleček a možnost upevnění doplňků (kolotoč, nebesí) výrazně zvyšují praktičnost košíku.
Sporné názory
- Někteří rodiče preferují košík jako praktičtější (větší, pojízdný), jiní preferují kolíbku kvůli houpání a menšímu prostoru pro novorozence.
- Některé děti košík „milují“ a spí v něm dlouho (až 7–8 měsíců), jiné košík odmítají a rodiče ho nevyužijí.
Otevřené otázky
- Jak velký vnitřní rozměr košíku je optimální pro delší používání v konkrétním bytě nebo domácnosti?
- Je ekonomičtější kupovat nový košík/kolíbku nebo hledat prověřený second‑hand s ohledem na frekvenci užívání?
Zmíněné značky a firmy
Kolcraft, Scarlet, Seznam.cz, Sbazar, Slando, Modrykonik, Dobre spani
Zmíněné produkty a metody
pojízdný košík na kolečkách, kolíbka, proutěný prádelní koš, lehátko, autosedačka v košíku, molitan (vystřižený na míru), ovčí rouno, dětská matrace na míru (příklady rozměrů 80x32 cm a 90x40 cm), hrající kolotoč, monitor dechu, chůvička, přidělání koleček, přeměna postýlky na kolíbku, výroba košíku na zakázku, nákup z druhé ruky
Místa a osoby
Bratislava, Čechách
Ahoj,my jsme si koupily pojizdný košík až nějak po třech týdnech co se narodil malý a nedovedu si to bez něho představit,používaly jsme až do čtvrrtého měsíce a je to super věc,když byl malý neklidný,tak jsme povozily,vždycky usnul,vozila jsem si ho po bytě kam jsem zrovna potřebovala,noi prostě super věc 😵 😉 🙂
Hm, my jsme taky měli košík na kolečkách, půjčený, ale používali jsme ho asi do dvou měsíců, pak už byla nevrlá, že nevidí ven...ale do těch dvou měsíců to bylo fajn, vždycky jsem si ji zavezla tam, kde jsem potřebovala něco dělat. Manžel mi přidělal kolečka na denní postýlku a teď drandíme s ní🙂
ahoj holky my měli taky košík aje to super když iž se tam oba nevešli, tak jsem jim tam šoupla autosedačku a seděli v něm a mohla jsem si je vozit po bytě jak jsem potřebovala. takže vřele doporučuji 🙂
Filipovi je skoro 8 měsíců a ještě pořád spí v košíku. Rozhodně se mu v něm líbí víc,asi,že je jak v hnízdečku. Je to trochu lenoch a taky trochu po komplikovaném porodu pozadu,takže nějakého vyskakování se nemusím bát. V pohodě mám pod matrací monitor dechu, chůvičku u hlavy a vím o každém šustnutí. Jo a kolečka jsou k nezaplacení, když nemá náladu na rychlé usnutí a já už mám namožená záda(8kg) 🙂 No a samo se dá tahat po panelákovém bytě líp než postýlka a na zimu se využije lépe než lehátko, kam musíš mimi přikurtovat nebo nechat na zemi,kde může tánout studeně. Jen, jestli budeš pořizovat kolotoč, koukni aby se dal přidělat i na košík.
já jsem měla košík půjčený a Vojta v něm byl do šesti měsíců.Moc jsem si ho pochvalovala 🙂
baby ked budete chciet pekne kolisky z dovozu nove, ozvite sa, poslem vam fotos a ceny, inak ja tiez velmi lutujem, ze sme to nemali, tak pri druhom 😀
Ahoj holky tak ja mela pro tu mladsi kolebku, spala mi v ni az do peti mesicu, pak se zacala obracet a moc tu kolibku rozhoupavala, tak musela do postylky. Ale ta kolibka byla fain.
Já jsem přivázala starý proutěný prádelní koš, ve kterém před lety spával manžel 😉 , ke schodům do podkroví (máme je v obýváku), takže vznikla houpací kolébka. Ale že by se v ní dcerce nějak extra líbilo, to ne. Myslím, že jí začalo rychle vadit, že nikam nevidí 😒
My neměli košík,ale akvarium na kolečkách. 😀 Kostra dřevěná,stěny z plexiskla a bylo to skvělé.Kluci v něm vydrželi cca 6 měsíců,mohla jsem s tím po celém domě i na zahradu a bylo fajn,že měli rozhled.
Ahoj,taky máme košík,mám ho v obýváku,popřípadě převezu do kuchyně,když chci uvařit,jsem za něj ráda,nevím,v čem by jinak malej byl,na lehátko je ještě brzo. 😉
ahoj...my sme mali pozicanu kolisku na kolieskach...bola sice vyrobena doma, ale "odchovala" uz niekolko deti 🙂 a musim len chvalit. maleho som v nej mala az do siedmych mesiacov, az kym sa zacal snazit sadat si...bola rozmerovo dost velka. mala som ho stale pri sebe, ci v kuchyni, obyvaku atd. bolo to super 😉
Taky máme košík, v obýváku na denní spaní. Malá má 8 měsíců a ještě se vejde...bylo to k nezaplacení, když ještě "neuměla" usínat, vozili jsme o 106 a byl klid....teď už tedy usíná v pohodě, ale v košíku přes den očividně lépe, než v postýlce - tam si spíše hraje 😀
Nedovedu si to bez něj představit - Kristýnka byla hodně spavá, spala mi i 5x denně po hodince (a více, když byla ještě mini mimi 😀), měla jsem ji tak pořád pod nosem a byla klidná 🙂
my jsme měli taky proutěný košík a byl hodně využitý 🙂 když jsem byla hodně hotová, malá v něm spala v obyváku pod dozorem tatínka 🙂
Ivet, to jste dobří, že ho tak využíváte. My ho měli v provozu pouze 4 měsíce, protože malá se začala točit na bříško a začala se vzpírat o okraj, tak jsme to zrušili, nebylo to pak už pro ni bezpečné.
0401, hihi, no náš malý lenoch se točí na bříško až od 6 měsíců a o nějakém vzpírání nemůže být ještě řeč 😀 Takže u nás je košík zatím naprosto bezpečný 😀
ahojte,
my měli kolíbku. Tak do 4tého měsíce, kdy se začala pomalu točit a byla jí malá :o)) Jinak určitě doporučuju buď to a nebo ten košík. Je to fajn věc.
Ahoj maminky, my máme zatím v pokojíčku připravenou větší kolíbku (po manželovi), ale je hodně těžká a moc se nehoupe, a na popojíždění po bytě máme půjčenou malou postýlku na kolečkách, něco jako je v porodnici, jen tahle je dřevěná a prý 35 let stará! Ale vyzkoušená 😉 Tak jsem zvědavá co se bude Prťouskovi líbit.
my mame postylku a kdyz se tam oddelaji takove panty tak je z toho kolibku,ale uvidime jak ji vyuzijeme🙂)
ahoj ja som velmi chcela kolisku a doteraz lutujem, ze sme ju nekupili nas Ninko sa velmi upokojil pri kolisani lebo mal velke koliky a to mu naozaj robilo dobre. Pri dalsom mimi si ju urcite kupim. 😉
Ahoj, obě děcka jsem měla v prádelním koši, dno bylo molitanové a na to jsem ještě dávala ovčí rouno. Holkám se tam líbilo tak cca 2 měsíce. Pak začaly více vnímat a nebavilo je to v uzavřených prostorách. Ta mladší je navíc obřík, takže košík brzy přerostla 🙂
Ahoj, kolibku jsme pouzivali do cca pul roku, mame ji u nasich. kdyz jsme se seli, mala v ni spala i pres noc. milovala ji, nadherne se ji v ni usinalo. musim jen doporucit. O kosiku nic nevim 😅
Ahojte, co je super ze kosik mozte mat pri posteli a v noci nemusite vstavat ked babo place a nie su stratene vo velkej posteli. Babo sa citi bezpecnejsie aspon v prvych mesiacoch. 🙂
http://predaj.slando.sk/bratislava/kos_koliska_...
Mám doma pojízdná košík a nemůžu si ho vynachválit, Nelinka je pořád na blízku a moc se jí v něm líbí. 🙂 Košík mám v albu.
Izo, lehátko nevedu (jen to do vaničky 😅), ale zkus mrknout sem: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... 😉
Košík máme takový po domácku vyrobený a je naprosto supér 🙂 Je z inzerce a stál nás 350 Kč. Je fakt, že po designové stránce to není zrovna "in," ale na to já kašlu. Z praktického hlediska je naprosto k nezaplacení 😵 Je to klasický velký proutěný koš, který je přišroubovaný ke konstrukci starého kočárku (k vidění v mém albu č. I, fotka č. 17.) Takže je pojízdný, dá se houpat a jde i zabrzdit 😎 Do věku 4 měsíců jsem ho používala přes celý den, pak se naše Marky začala otáčet, tak už košík nevyužívám celodenně, ale pár hodin denně určitě 😉
ahoj, rozhodla jsem se, že nebudu stěhovat postýlku z pokojíčku, ale pro první měsíce strčím na noc miminko do košíku. Postýlku budu využívat přes den (aby si dítě zvyklo) a časem už ho budu nechávat samotné ve vlastním pokoji.
Co se chci ale zeptat kutilek, čím vycpat dno koše? Budu mít od babky ten klasický proutěný na prádlo, ale nevím, do jaké výšky ho vycpat (aby bylo dítě tak v polovině hloubky?) a hlavně čím, aby bylo mimi na trošku tvrdším?
Koupit někde v domácích potřebách vysoký molitan, vystřihnout z něj to "dno" a položit jej na nějakou překližku stejné základny?
Hotové vybavení asi nikde nekoupím, protože každý koš je jiný. Tu "hadrovou" výbavu mi ušije babi.
Fakt nevím, co poradíte?
kapulet • 2d, 43tt • 24. květen 2009 ve 23:10
ahoj, potřebovala bych vaše zkušenosti, zda je lepší koupit pro mimi kolébku nebo košík. Čekáme mimčo a toto je jediná věc co potřebujeme dokoupit, ale ráda bych, co se vám osvědčilo víc.
marselina • 2d • 25. květen 2009 v 16:51
ahoj,já jsem měla kolíbku i koš a kolíbku jsem osobně vůbec nevyüžila.na druhý dítko jsem měla už jenom košík,který se teda dal při zasunutí koleček upravit v kolébku (kolcraft)ale fakt jsem to nepoužívala
beruska2x • 1d • 25. květen 2009 v 19:10
jednoznacne kosik, kdyz pak mimi je vetsi a vrti se tak kolibka neni prakticka... navic byvaji docela male, ja kosik vyuzila na 100% supr vec
smardik • 1d, 38tt • 25. květen 2009 ve 20:08
já měla košík a nevyužila jsem ho vůbec, malý ho nesnášel - jen jsem ho tam položila a začal řvát. ale pak jsem ho půjčila kamarádce a ta ho využila na 100% a už mi říkala že ho chce i na druhé
helulicek • 1d • 25. květen 2009 ve 20:43
Nám tchánovci koupili košík, prý je to lepší pro malý mimíšky. Ale kdyby nám ho nekoupili, měla bych jen postýlku, ta se podle mě využije přece jen na delší dobu než košík.
kapulet • 2d, 43tt • 25. květen 2009 ve 21:51
helulicek ten košík nebo kolébka je taky důležitá, malinká miminka nemají být ve velkém prostoru jako ja postýlka, přece jen byli 9M ve velmi malém prostoru a cítila se tak bezpečně, proto ten košík a kolíbka, ono se totiž miminka tak nelekají a jsou víc v klidu.
Takže podle většiny je lepší košík a máte nějaké konkrétní nebo by jste po zkušenosti vyměnili za jiný typ?
helulicek • 1d • 25. květen 2009 ve 22:10
no já to spíš beru taky trochu po finanční stránce...vím, že mimísci mají rádi po narození malej prostor, ale co vím, tak v postýlce si taky zvyknou....
konja • 2d • 26. květen 2009 v 11:47
Určitě košík. Teď na dceru jsem koupila košík za necelou tisícovku už z druhé ruky, ale v perfektním stavu a hlaně byl velikáááánskej. Byl dělaný na zakázku a holka semě do něho vešla ještě v osmi měsících. Bylo to super, ze začátku jsem si s košem jezdila po celém bytě,v noci ho měla postavený hned u naši postele, později byl postavený v obýváku a dcera tam spinkávala hlavně v noci, protože začl mít hodně mělké spaní a manžel je chrapouš obecný, tak se budila. V obýváku měla klid a občas jsme s ním zajeli i k bráškovi do pokojíčku, protože brašulka chtěl spát se ségrou Já jsem jednoznačně pro koš! A to co největší
schnek • 2d • 26. květen 2009 ve 13:45
máme kolíbku scarlet, je to něco mezi kolíbkou a košem, na houpání jsem jí nikdy nepoužívala, ale jinak na děti jsem využila a využívám. Rozměr má 90x40, takže by měla vydržet, dokud se dítko nestane natolik pohyblivým, aby hrozilo vypadnutí
helulicek, prvnímu bylo jedno, jesli je v malým nebo velkým prostoru, ale druhej je takovej úzkostlivej, že jsem fakt ráda za kolíbku. Dokonce mu vadily i síťovaný nebesa, byl mnohem neklidnější, takže já bych na zvykání si moc nespěchala, záleží dost na miminu.
mata35 • 26. květen 2009 v 16:51
Určite koš, je to vynikajúci pomocník a navyše stále môžeš mať bábo pod dohľadom.
glizinka • 1d • 27. květen 2009 v 15:22
Ja mám košík ´malá je tam skoro celý deň pekne si to presúvam z iby do izby super vec
dedda • 28. květen 2009 ve 21:06
ahojte maminky. Ja čakám tiež prvé mimčo a strašne som chcela kolísku. Tak mi bratranec jednu zohnal a veľmi sa z nej teším. Ale mám problém zohnať do nej matrac. Potrebujem 80x32 rozmer a neviem kde sa take detske matrace davaju vyrobiť a koľko to stojí. Tak by som bola rada, keby ste mi pomohli, ak ste mali podobný problém. Ďakujem moc
beruska2x • 1d • 28. květen 2009 ve 21:11
zeptej se kdekoliv kde prodavji dospelacke a kde je tzv. obchod Dobre spani matrace delaji na miru jake potrebujes
kejla • 1d • 28. květen 2009 ve 22:29
Aj ja riesim otazku, ci kolisku,alebo kosik...Potrebujeme to pre babo do obyvacky, idealne by bolo,aby to bolo na kolieskach a mohli sme to v pripade potreby presunut napr.do kuchyne...Zatial som naklonena koliske.Naslla som taku,kde sa da hojdanie zablokovat, ma kolieska,takze nie je problem ju presuvat...A ma vnutorny rozmer 90x40 cm, takze by na prve mesiace mohla stacit A dalsou vyhodou je,ze sa da rozobrat a poskladat,takze ked ju nebudeme potrebovat,nebude zavadzat
pepies • 1d • 6. červen 2009 v 09:55
ahojte,
my sme mali ratanový kôš na kolieskach, čiže sme si ho presúvali podľa potreby. Využívali sme ho do 7 mesiacov.
Je nádherný, s baldachýnom, v pistáciovo zelenej farbe, ak by ste mali niekto záujem, je na predaj, rada pošlem foto.
Kolísku som nechcela, kvôli hojdaniu. Načo dieťa zbytočne hojdať?
trixi • 1d • 6. červen 2009 ve 12:48
Ja som tiez kupila krasny velky kos na koleckach, s baldachynom, velmi sa mi pacil a tesila som sa, ze ho vyuzijem. Bohuzial malemu sa nepacil a tak sme ho pouzili cca 6 x. Ak ma niekto zaujem je na predaj.
velmi! mysme mali kosik, lahko ho premiestnis kde chces, neni zbytocne velky ako postielka...
Ahojky, tak my jsme měli také košík pro mimi a byla jsem maximálně spokojená. Byl pojízdný, takže jsem mohlo mít Šimonka neustále na očích. Můžu jen doporučit. 🙂
aj my sme mali kosik ale mala z neho dost rychlo vyrastla, je dost dlha. takze treba zvazit,aky velky mas byt/dom,ci sa ti to oplati. ak budes mat napr.jednoizbovy,dvojizbovy byt,tak to nebudes mat tak daleko skocit ku mimi ku koliske... ja mam dvojpodlazny dom,takze som to vyuzila. ale takisto ti moze posluzit aj kocik.

Ahoj Barusek! My čekáme mimi v září a budeme mít půjčený košík na kolečkách-takže s ním budu moci i jezdit(známá říkala, že se nám tam mimi vejde tak do 6 měsíců-což je fajn). Budu ho mít v obýváku.