Poraďte základní kosmetickou výbavu pro mimi
ahoj holky, mužete mi poradit zakladni kosmetickou vybavu na mimi do začatku? Kremy atd? mydlo........mastičky..Co vše bych mela mit?děkuju moooc 🙂 😀
Stručné shrnutí
- Pro novorozence většina rodičů doporučuje minimalistickou péči: dětské mýdlo nebo syndet (např. SebaMed), do koupele jen kapku oleje (olivový nebo olej z lékárny, Oilatum/Balmandol), a mast proti opruzeninám (např. Bepanthen, Rybilka, Infadolan).
- Značky Weleda a Hipp jsou v diskusi opakovaně uváděny jako šetrné volby bez parfemací nebo s minimem konzervantů; Johnson´s/Johnsons je v diskusi často kritizován za silnou parfemaci a údajné časté alergické reakce (tvrzení diskutujících, kontroverzní).
- Praktické nezbytnosti pro začátek uvedené v diskusi jsou: Bepanthen nebo jiná mast na zadeček, líh a genciána na pupík, vlhčené ubrousky, vatové čtverečky nebo gáza, bezpečnostní šťourátka do uší a dětský prací prostředek (např. Lovela).
Nejčastější otázky
Q: Jakou kosmetiku koupit novorozenci na začátek?
A: Základ tvoří dětské mýdlo nebo syndet (SebaMed), koupací olej nebo emulze (Oilatum, Balmandol nebo olivový/rostlinný olej z lékárny), mast na opruzeniny (Bepanthen, Rybilka, Infadolan), vlhčené ubrousky a líh na pupík; doplňkově lze zvažovat šetrné řady Weleda nebo Hipp.
Q: Je Johnson´s (Johnsons) vhodný pro novorozence?
A: V diskusi rodiče často uváděli alergické reakce po Johnson´s; byli zmíněni také obavy z parfemací a konzervantů a tvrzení o testování na zvířatech — tyto body jsou v diskusi kritické, ale nejsou zde odborně ověřeny.
Q: Jak často koupat novorozence a čím?
A: Některé porodní asistentky a rodiče v diskuzi doporučují nekoupat novorozence denně, spíše 1× až 2× týdně, a místo mýdla používat do koupele pár kapek oleje (např. olej z lékárny, olivový olej nebo speciální koupací olej).
Q: Jak pečovat o pupík novorozence?
A: V diskusi se standardně uvádí čištění pupíku líhem a případně použití genciány; v porodnici bývá doporučen líh na pupík a sterilní úkony podle místních postupů.
Q: Jakou mast používat proti opruzeninám?
A: Nejčastěji zmíněné masti byly Bepanthen, Rybilka, Infadolan a Sudocrem; byly také uvedeny lékárensky vyráběné masti jako Lavarisin a „ondřejova mast“ jako alternativy.
Q: Kde sehnat Weledu a Hipp a mají nějaké weby či kluby?
A: Weleda je dostupná v lékárnách a e-shopech a má český web www.weleda.cz s možností baby klubu (uváděná sleva 10%); Hipp lze koupit ve větších drogeriích, lékárnách a supermarketech a má stránky hipp-babysanft.cz.
Q: Jak prát oblečení pro novorozence?
A: V diskuzi rodiče doporučovali praní oblečení pro miminko v dětském tekutém pracím prostředku Lovele.
Závěry z diskuze
Shoda
- Méně je často lepší: základní výbava zahrnuje mýdlo/syndet, olej nebo jemné tělové mléko, mast na opruzeniny, vlhčené ubrousky, líh na pupík a základní hygienické pomůcky.
- Weleda a Hipp jsou v diskusi opakovaně hodnoceny jako šetrné značky vhodné pro citlivou dětskou pokožku.
- Bepanthen byl často zmíněn jako běžná volba pro péči o zadeček a bývá vydáván v porodnici.
Sporné názory
- Johnson´s/Johnsons: někteří diskutující tvrdí, že způsobuje časté alergie, má silnou parfemaci, parabeny a testuje se na zvířatech; jiní uvádějí, že jim Johnson´s vyhovuje a používají ho bez problémů.
- Frekvence koupání: část diskutujících a porodních asistentek doporučuje koupání jen 1×–2× týdně s olejem, zatímco jiní koupou častěji podle potřeby.
Otevřené otázky
- Která konkrétní značka kosmetiky je nejvhodnější pro dítě s rodinnou anamnézou ekzému?
- Jaká jsou přesná fakta o testování výrobků Johnson´s na zvířatech a o obsahu parabenů v jejich řadách?
- Jaké olejíčky (složení) jsou pro novorozence nejšetrnější a nejúčinnější proti vysoušení pokožky?
Zmíněné značky a firmy
Johnson´s, Weleda, Hipp, Bepanthen, Rybilka, Infadolan, SebaMed, Nivea, Buebchen, Bübchen, Pampers, Sudocrem, Lavarisin, Balmandol, OILATHUM, Aviril, Excipial Lipolotio, Hydrolotio, Lovele, Altermed baby, Oriflame, Yves Rocher, Huggies
Zmíněné produkty a metody
dětské mýdlo/syndet (SebaMed), koupací olej (Oilatum/OILATHUM, Balmandol, olivový/slunečnicový olej z lékárny, Aviril), měsíčkové tělové mléko Weleda, Hipp pleťové mléko, Bepanthen, Rybilka, Infadolan, Sudocrem, Lavarisin (lékarna), Pupík krém, „ondřejova mast“ (lékárna), genciána (gencianu), líh na pupík, Excipial Lipolotio, Hydrolotio, vlhčené ubrousky (Pampers, Huggies), odsávačka na hleny, bezpečnostní šťourátka do uší, vatové čtverečky/gáza, praní dětského prádla v Lovele, přidání oleje do koupele, omezené koupání 1–2× týdně, testování kosmetiky nejprve na sobě
Místa a osoby
žádné
Tak já nakonec koupila Seba Med, ale jen šampon a koupací emulzy. Na Johnson prý mívají dětičky hodně často alergie, prý až 80% z nich, tak to chce asi risknout. Nivea je prý šetrnější z téhle dostupnější kosmetiky.
Jinak na zadek budeme používat Bepanten nebo Rybilku, na tělo slunečnicový olej neparfémovaný z lékárny. Ubrousky jsem koupila v akci nějaké Pampersy. Ještě musím koupit šťouradla do uší a to je snad pro začátek všechno, co je potřeba, když nepočítám ještě gencianu a líh na pupíček. Ostatní se dokoupí podle potřeb prcka.
denoušku,já na malého měla jen Johnson koupel a olej a byla jsem spokojená a myslím,že i on,to asi záleží na pokožce miminka.ted taky nedivočím,mám zase koupenou koupel a olej a když mu to nebude sedět,tak to vyměním.na zadeček Bepanten a hotovo.to pak uvidíte,co je ještě potřeba.
Já používám hlavně Rybilku (proti opruzeninám) na prdelku, je bezvadná. Po koupání mažu malou měsíčkovým tělovým mlíkem od Weledy, to je taky fajn. A ještě mám šampón na vlasy od Bübchen, hezky miminkovsky voní 🙂 Mám toho teda víc, ale skoro to nepoužívám, ono to dítě ve skutečnosti skoro nic nepotřebuje, nejvíc se asi užije to mazání na zadeček, to používám při každém přebalování. Jo a ještě vlhčené ubrousky. Ty střídám (zatím jsme měli Niveu a Huggies, obojí jsou dobrý). Malá naštěstí snese jakoukoliv kosmetiku, kterou jsme zatím měli, ještě se mi po ničem neosypala...
Na Johnsonu mi vadí, že se testuje na zvířatech, já se snažím takovou kosmetiku nekupovat, je mi to proti srsti... A dostala jsem od jedné známé Johnson dětské tělové mléko "na dobrou noc" (či jak se to jmenuje), a to je tak hrozně nepříjemně a silně navoněné, že mi to přijde pro miminko vyloženě nevhodné. Já jsem si s ním namazala ruce a vadilo mi, že nechává takový nepříjemný mastný pocit...
mobina: šťourátka do ušíé si kup ty "bezpečnostní", jsou udělané tak, aby se nedaly zasunout moc hluboko do ucha 🙂
A co holky a co olejíček Aviril a krém na zadeček.Máte s tím zkušenosti?Já olejíček zatím používám na bříško a super.A hrozně mi voní.Používala ho i moje mamka na mě, když jsem byla mimi a vše v pořádku. 😉
Fredanku, ja ten modry Aviril olejicek pouzivala na brisko taky a taky mi krasne vonel. Navic jsem cele tehotenstvi mela brisko uplne bez problemu, ani jedina prasklinka. Ted si ho koupim znovu. 😉
cože???fakt johnson se testuje na zvířatech???neeeeeeeeee, tak ten si nekoupím☹
S tim Johnsonem a testovani na zviratech jsem to mockrat slysela 😠 , ja ho ze stejneho duvodu nekupuju.
holky to sem nevedela ze se testuje na zviratech jak to vite to si teda najdu na netu to se mi moc nezda od takove znacky,,,,
denousek: no to bude tim, ze se skoro vsechna "normalni" kosmetika na zviratech testuje! a kdyz uz ne primo ten vyrobek, tak treba jen nejaka jeho slozka, na internetu jsou seznamy tech par firem co netestuji 😉
Vetsinou si clovek za tu netestovanou musi trochu priplatit, ale myslim, ze je to moc dobra invetsice. 🙂
hmmm tesco testuje na zviratech to sem nevedela...
a weleda netestuje..johnsons sem nenasla beee
denousek_souhlasím s nimmo - většina kosmetiky pro Tebe i mimi se na zvířatech testuje 😒 je to blbý, ale je to tak, takže johnson není v tomhle žádná vyjímka
☹ no smula....no....ale ta kosmetika jinak s tema zviratama nema nic spolecneho ze jo....oni si to na nich jen vyzkousi nemusim mit jak strach ze by v me lahvicce byli chlupy z mysi ze...
denousek: to myslis vazne? ty asi uplne nechapes termin "testovano na zviratech" 😖
pro ty co to zajima firmy co testuji setrnym zpusobem: http://warbel.blog.cz/0609/seznam-firem-testuji...
Nimmo, moc diky za tu stranku, proctu si to. Ale uprimne receno, milejsi by mi bylo, aby to na zviratech nebylo testovano vubec. Co to jsou ty "setrne zpusoby" ?????
ahojky holky🙂jojo holky WELEDA ta se netestuje na zvířátkách🙂a každý si jí opravdu chválí🙂sice je o něco dražší ale myslím si že se to vyplatí🙂
ahojki,tak ja mela pred porodem taky nakoupeno spousty kosmetiky pro mimi, od johnsona, oriflame pro deti a niveu....doktor mi hned johnsona a oriflame zavrhl, ze jsou na to mimi alergicky, ze to obsahuje ruzny parfemace a tak 😒 takze jsem ho ani nepouzila tak nemuzu posoudit..niveu pouzivame krem proti mrazu a vetru na pusinku a je fakt supeeer 😉 ...jinak hned v porodnici jsme mimca koupali v tekute prisade do koupele OILATHUM a je to fakt super-pouzivam doted.je to sice trosku drazsi,ale urcite se vyplati.mimco ma po ni krasne jemnou a vlacnou pokozku.dal mazu cistym olivovym olejem,ktery vam navazi v lekarne...a na zadecek jsme taky vyzkouseli ruzny druhy kremu- bepanthen-ten je fakt super,ale hrozne drahej,rybilka- taky dobra ale me hrozne smrdela 😖 ...a ted pouzivam ondrejovu mast-taky delana primo v lekarne a stoji jen 40kc a nemuzem si ji vynachvalit..... 😅
holky stejne kdyby byl johnsons nejakej zavadnej tak ho prece nemuzou prodavat takze proste je to osmetika pro mimi tak je to pro mimi a overerovany....jestli na to maji nejake deti alergii tak za to uz prece johnson nemuze ne...nektere deti maji alergii na johnson.nektere na niveu,nektere na hip je to proste individualni....zalezi na slozeni pokozky....tot muj nazor....neni prece problem to vyzkouset a kdyz to sedet nebude tak se proste koupi neco jineho,,,je to tak i s plenkama nebo ne,?..
Monoberusko, slibila jsem ti trochu popsat ten olejicek na koupani, ve kterem jsme zhruba ten prvni pulrok koupali naseho mrnouse: tak tedy byl v tom olej z avokada, levandule, hermanek a jeste dalsi prisady. Byli jsme s tim maximalne spokojeni, rada bych ho mela na druhe mimco zase. Ten prvni pulrok jsme vubec nepouzivali zadne mydlo ani penu.
Hlavne nam porodni asistentka radila nekoupat kazdy den, ale jen tak jednou, maximalne dvakrat tydne. Samozrejme, ze se musi umyt prdelka, ale celkove koupani kazdy den je zbytecne, ne li nevhodne. Praktikujem to tak dodnes a maly ma opravdu uplne bezproblemovou plet. Vidim nektere maminky, jejichz deti trpi na kozni problemy, exemy atd, a ony je presto koupou kazdy den v mydle. Pry jsou tak zvykle. (???)
Samozrejme rozhodnuti je individualni a na kazde z nas. 😉
ja osobne mohu doporucit miminko koupat minimalne,vlasky taky obcas spis kvuli lupinkam a nepouzivat zadne serepeticky,ditko ma tzv.lanugo na tele mazek atd ktery ho ma cgranit a ne ho smivat dolu takze jsme malou na radu modernich i nemodernich doktorek a starych babek korenarek koupali asi 3xtydne v trosce vody s olejickem bud obycejnym z lekarny nebo kapkou olivoveho jen na promasteni sama se zacala olupovat na prstickach na nohach a tele postupne ale nesmeli sme to sloupavat prej je to prirozene a melo by bejt co nejdele,no a na telo potom taky olejicek pouze za predpokladu ze dite nema ekzem pac olej je krajne nevhodny na ekzem nebot dusi kuzi pod nanosem mastneho takze sme mazali z lekarny olejem nebo avirilem par kapek do dlane a rozetrit po tele maximalne Excipial Lipolotio nebo Hydrolotio jde koupit i bez predpisu vubec neni na ekzem ale na suchou pokozku ten je skvely na pusinku.jinak lih na pupik,a nic jineho nakoupila sem taky vse od johnsonu a doted mi lezi nejake oleje a peny v koupelne na vyhozeni jo a na zadecek zarucene rybylku anebo pytiol klasicky jeste dnes ji ho davam obcas -no problem 😉
holky prosím vás, jak je to s prvním vypráním soupravičky do porodnice? můžu to vyprat normálně nebo v nějakým spec. pracím prášku?díky
já peru taky v tekutý dětský Lovele...
denousek: slyšela jsem od spousty kamarádek, že jsou mimča na Johnson alergická a s těma zvířatama tj. hustý teda fakt...
mám koupenej seba med dětskej, jinak prý weleda a bubchen jsou prý také super
jinak ještě my koupili do začátku libenar kapičky do nosu a ještě máme koupený takový čtverečky na utírání pupíka a očiček

já bych řekla že ta kosmetika je hodně individuální🙂já třeba co znám holky tak používají hodně taky toho johnsa a úplně jsou spokojený🙂já si myslím že každýmu miminku sedí něco jiného🙂Ale ta WELEDA je fakt bomba kosmetika🙂jsem zvědavá asi začnu tím bepantenem a tou weledou🙂já mám zatím jen bepanten na prdýlku pak se musím zeptat v porodce a tak🙂moc o tomhle nevím🙂jen co kdo mi řekne🙂 😀