Seznam věcí z kosmetiky a lékárny, než se malý narodí
Maminky, mohla bych vás poprosit o seznam věcí z kosmetiky a lékárny apod, které bych měla mít, než se malý narodí???? Zatím mám toto...viz foto a mini balení Sudocrem (cca 10g)...moc děkuji. Hanka
Stručné shrnutí
- Základní výbava pro novorozence zahrnuje jednorázové plenky (velikost 1 nebo Newborn do první kontroly), vlhčené ubrousky, Sudocrem nebo Bepanthen na opruzeniny, digitální teploměr a líh na pupík; lékárenské přípravky typu Paralen/Nurofen čípky a nosní kapky doporučí pediatr podle potřeby.
- Doporučuje se nekupovat velké zásoby plen a kosmetiky předem, ale koupit malé balení plen velikosti 1/Newborn a vyzkoušet více značek (Pampers Premium Care, Happy Bella, DM Babylove, Huggies) podle reakcí dítěte.
- Koupání novorozence se často řeší pouze čistou vodou s použitím dětského oleje příležitostně; saponáty se doporučují maximálně 1× týdně a speciální péče po porodu (dubová kůra, Imazol) se užívá podle gynekologa nebo zkušeností lékaře.
Nejčastější otázky
Q: Co má obsahovat základní domácí lékárnička pro novorozence?
A: Doporučované položky jsou Paralen a Nurofen čípky, digitální/digi teploměr, Ophtalmoseptonex (oční kapky), nosní mořská voda nebo Libenar ampulky, Hylak nebo Kulíšek na průjem, líh na pupík a Bepanthen nebo Sudocrem na zadeček.
Q: Jaké plenky koupit před porodem a kolik?
A: Doporučují se malé balení plen velikosti 1 nebo Newborn pro domácí použití a jeden balík do porodnice; konkrétní značky zmiňované jako vhodné jsou Pampers Premium Care, Happy Bella vel.1 a DM Babylove, přičemž je doporučeno vyzkoušet více značek a nakupovat v akcích v DM, Rossmannu, Tescu nebo Lidlu.
Q: Je nutné dávat novorozenci vodu nebo čaj od narození?
A: Většina rad říká, že kojení obvykle stačí a vodu či čaj se dává jen výjimečně (při extrémních vedrech kolem 35 °C) nebo na doporučení pediatra; fenyklový čaj a kojenecká voda byly zmíněny jako použitelné od narození v některých případech.
Q: Jak řešit koupání a hygienu novorozence?
A: Doporučuje se koupání převážně v čisté vodě, saponáty používat maximálně 1× týdně, šetrné olejíčky (Weleda, Batole) přidávat jen pár kapek a po koupeli používat olej nebo krém podle potřeby; na oči se zmiňovala borová voda a na nos Libenar.
Q: Jaké dudlíky a lahve/savičky jsou vhodné?
A: Zmiňované značky saviček a lahví jsou MAM, Avent, Farlin a Madela; doporučují se savičky pro novorozence (označení 0–1 nebo 1+) a manuální odsávačka mléka od Farlin/Avent pro případ nutnosti odsání.
Q: Co si vzít do porodnice a co koupit až podle potřeby?
A: Doporučuje se vzít do porodnice jeden balík plen (vel.1/Newborn), základní věci na přebalování a líh na pupík; lékárnické přípravky jako Paralen/Nurofen čípky, Ophtalmoseptonex nebo speciální masti lze dokoupit až podle doporučení pediatra.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se koupit malé balení plen (vel.1 nebo Newborn) a nepořizovat velké zásoby předem.
- Základní potřeby zahrnují digitální teploměr, líh na pupík, krém na zadeček (Sudocrem/Bepanthen) a pár dudlíků/lahviček podle potřeby.
- Koupání novorozence se řeší převážně čistou vodou a saponáty maximálně 1× týdně.
Sporné názory
- Některé matky doporučují dávat vodu nebo kojenecký čaj od narození (fenyklový čaj), zatímco jiné trvají na tom, že vodu dávat není potřeba a platí to až do příkrmů nebo jen při extrémním vedru.
- Některé zkušenosti preferují Sudocrem nebo pudr na opruzeniny, jiné doporučují Bepanthen nebo Imazol pro rychlejší hojení poporodních ran.
- Někteří radí koupit nové věci, jiní doporučují použité bazarové vybavení (vanicka z IKEA, lehátko z bazaru) z ekonomických důvodů.
Otevřené otázky
- Kdy konkrétně a za jakých příznaků má pediatr doporučit podávání vody nebo čajů novorozenci?
- Která značka plen bude nejvhodnější pro konkrétní dítě (Pampers Premium Care vs. Happy Bella vs. DM Babylove)?
- Který konkrétní přípravek je nejefektivnější na poporodní rány a praskliny prsů (Bepanthen vs. Imazol vs. Avent krém)?
Zmíněné značky a firmy
Sudocrem, Bepanthen, Pampers Premium Care, Happy Bella, MAM, Avent, Farlin, Madela, Weleda, Batole, Alpy-avril, Hipp, Huggies, DM Babylove, Libenar, Paralen, Nurofen, Ophtalmoseptonex, Hylak, Kulíšek, Imazol, Tesco, DM, Rossmann, Lidl, Teta, IKEA
Zmíněné produkty a metody
jednorázové plenky velikost 1/Newborn, vlhčené ubrousky, Sudocrem, Bepanthen, pudr, líh na pupík, borová voda, digitální teploměr, mořská voda do nosu, Libenar ampulky, Paralen čípky, Nurofen čípky, Ophtalmoseptonex, Hylak, Kulíšek, Imazol, fenyklový čaj, kojenecká voda, odsávačka mléka (manuální), odsávačka rýmy připojitelná k vysavači, sterilní čtverečky z buničiny, vanička (IKEA), lehátko do vaničky, savičky označené 1+/2+/4+
Místa a osoby
žádné
Jinak k tomu koupání, nám dr říkala, že není třeba používat "saponáty" na dítě častěji než 1x týdně. Je to zbytečné. Myli jsme jen vodou a jednou týdně,když jsme myli vlásky, umyli jsme i zbytek těla. A je fakt, že dcera neměla vůbec problém s nemocemi, opruzeninami... Prý se přílišným mytím smývá ochranný film a narušuje se imunita. Tohle platí jen pro mrňata, která jen leží, tedy s stejně nemají kde zamazat, kromě vylučování 🙂
S tou vaničkou to u nás bylo stejné. Koupili jsme i s tím lehátkem. Ale dceři se to nelíbilo, tak jsme praktikovali mytí ve sprše. Jeden ji měl v ruce a druhý myl - na začátku, když jsme byli neohrabaní 🙂))
l.ucka Já měla savičky od Farlina, fungují stejně jako bradavka a kojenci nejsou údajně "zmatení", když jim dáš jednou z prsa a jednou z lahvičky. Je to dobré i v létě, když třeba potřebuješ dodat ještě vodu nebo čaj přes lahvičku. Je fakt, že u dcery s touhle savičkou nebyl problém. A když už byla větší, jen jsem zvětšila dírku nůžkami emoticon
Přesně tak,já teda používám od Aventu teď je to novinka,mají stejný tvar jako prso a není tudíž problém přejít nebo to občas střídat ;) A samozřejmě budeš muset miminku dávat kojeneckou vodu či čaj aby mělo přísun tekuti kor v létě ;) Existují fenyklovy a ještě jeden čaj a ty jsou od narození ostatní jsou od uk.4měsíce.Čím dřív si miminko naučíš pít vodu či neslazené čaje tím líp aspoň potom nebudeš uset zakládat diskuze až budeš zoufalá,že ti mimísek nepije vodu ani čaj ;)
@l.ucka Jo no, to jsem taky slyšela, že se nemá koupat každý den, asi to tak budu praktikovat, max dupu opláchnout pod umyvadlem...Pár fotek jsem viděla a vypadalo to fajně 🙂.
A tu vaničku chci z Ikey, je tam taková bílá se zeleným dnem, je praktická, žádné kachničky, panáčci apod, takže ji pak v pohodě použiju na další věci....prádlo apod....a navíc je cenově výhodná...Lehátko jsem koupila tady na bazárku na 40Kč, takže pokud to nebude ok, nebude mě to tak trápit.....
Vždycky jsem si představovala, že budu mít nové věci apod, ale zjistila jsem, když došlo na věc, že kupovat nové a DRAHÉ je naprosto zbytečné.....samozřejmě, že něco nové být musí, ale většina může být klidně po jiném mimi...a do budoucna chci ještě jedno, takže to hned nebudu posílat dál, ale nechám si to.
Obecně ale mají spíš víc kluci problém s exémy atp takže u kluků je to jiné koupání než u holčiček 🙂 Ale třeba budeš vyjímka 🙂 Jinak ještě se ti bude třeba hodit odsávačka mléka,já jí dost ocenila,když malá neměla hlad a já umírala bolestí :D
@anetaji Takže hned ze začátku můžu dávat vodu nebo čaj???? Hned od narození????
@anetaji a co když ji nebudu potřebovat a jak poznám, že ji potřebuju???
A co je u kluků jiné než u holek s tím koupáním???
Odsávačku jsem měla také. Je jich víc druhů, mně se osvědčila od Farlina (může být Avent, Madela...), manuální. Dobré bylo, že tu lahvičku šlo použít pod savičku. Tedy bych se držela značky lahviček, které máš. Ještě jsem pak koupila nějakou v akci v Tescu, ale ta měla tak tvrdou tu přisavačku, že jsem myslela, že umřu 🙂 Odsávačka se mi hodila i když jsem potřebovala někam odběhnout, aby mohl nakrmit tatínek 🙂
Vodu budeš dávat jen tehdy, když bude mít propadlou fontanelu na hlavě (to Ti vysvětlí pediatr) 🙂
@l.ucka já se toho nějak bojím....že to bude bolet nebo tak.
Já nevím, jsem z toho trochu nervózní, ale neumím si představit, že bych měla vymačkávat mléko rukama ☹...
A ty MAM lahvičky neznáš???
Hlavně klíííííd 🙂 Uvidíš, že po narození vše velmi rychle poznáš sama. Navíc na začátku budeš u pediatra na prohlídkách tak často, že Tě vždy na vše upozorní. Budeš mít doma kojeneckou vodu a když bude třeba, dáš ji. Nebo víc nakojíš, když to půjde 🙂 Na podzim a v zimě ji ale určitě potřebovat nebudeš, když budeš kojit 🙂
@hankatrdlinka
Přesně tak Hančo,hned od narození je fenyklový a ještě jeden mrknu se ti na balení ; já osobně používám bio stojí v lékárně 56kč a je tam dost sáčků ;) tyto dva čaje se dají použít od narození a kojenecká voda taky ;) musí mít mimísek dost přísunu tekutin i když budeš kojit.No to poznáš Hani neboj se 🙂 prostě budeš mít nalítá prsa a budeš je mít tvrdá až se ti kojení rozjede a ta bolest je nesnesitelná nebudeš ani spát :D ale já tě nechci strašit,když odsaješ je to pohoda 🙂 A jak píše Lucinka,budeš moct odsát a použije to tatínek a bude moct nakrmit když ty si budeš potřebovat odskočit či odpočinout 🙂 A osobně jsem používala manuáln Avent mám od ní i lahvičky.......Tak kluci většinou trpí na exémy a různé vyrážky i koupací tetka mi to v porodnici říkala 🙂
Neznám, ale když na ně koukám, vypadají úplně normálně 🙂 Každé dítě je jiné a potřebuje něco jiného. A výrobci se snaží, aby to dětem vyhovovalo. Dokup nějakou savičku, která je pro novorozence a určitě bude také vyhovovat. Když ne, dáš vodu v případě potřeby na lžičku 🙂 Koupit jinou lahvičku (savičku) můžeš vždy...
@l.ucka
@anetaji holky moje 🙂, super debata je s vámi....moc jste mi pomohly a já jsem za to ráda 🙂.
Njn asi začínám trochu vyšilovat, když se blíží to stěhování, nemám žádnou komodu na věci pro malého, nemám vše dokoupeno, nevím, kdy si chystat nějakou tašku, kdyby náhodou, jakou porodnici a a a a a....ani nevím, co všechno 🙂 😝 a co hlavně, nejsou peníze ☹
Díky bohu, že nemusím kupovat postýlku a cestovní postel, fusak mi půjčí kámoška
@hankatrdlinka
není vůbec za co Hani ;) pokud budeš mít nějakej dotaz určitě ti poradíme 🙂 od toho tu ta stránka je.Kdyžtak to sem šoupni ať nemusíš zakládat další diskuzi zbytečně.
Ale hlvně klídek a pohoda 😎 😎
@anetaji Klídek není moje silná stránka 😀, celkově jsem typ, co neumí hodit věci za hlavu, všechno řeším a přemýšlím apod.....někdy si připadám jako cvok....už teď se těším a přemýšlím nad dovolenou příští rok 😀😀
@hankatrdlinka
já jsem úplně stejná dokud nemám vše tak jak by to podle mě mělo být nejsem klidná :D
Ale tak lepší než být lempl a kašlat na to 🙂
Kdybych měla kluka,tak ti něco prodám levně,ale já mám bohužel 2 baby :D :D spousta blbostí se dá dokoupit za chodu hlavně že ude mít mimčo co na sebe a do čeho zabalit zadek :D :D
@hankatrdlinka v žádném případě nedávat vodu od narození...jen kdyby bylo příšerný vedro nad aspoň 35 st...a to se dává jen jedna dvě malinké lžičky...jinak počkat s vodou až k příkrmům...opravdu není nutné řešit věci tak dopředu, uvidíš, co bude třeba časem 😉
a za mě teda dubovku na 1000 %...ale ne ten gel ani mast...nejlepší je dělat si koupel, každý večer se opláchnout...hned po porodu, vše se začne stahovat a hojit mnohem rychleji...kdybych to tenkrát věděla, mohla jsem si ušetřit 3 týdny trápení s nehojící se ránou...pak mi můj gyndař poradil a do týdne to bylo dobrý...
a co se týče Bepanthenu...nám se neosvědčil, drahý je jako blázen a stejně nehojil tak rychle, jak jsem si představovala...naše mudra nám poradila Imazol a naprostá paráda, hojí snad přes noc 😉 ale holt nemá takovou mediální propagaci a zajímavý obal...funguje ale mnohem líp
na bradavky je skvělý Avent krém (ale hodně drahý, skoro zbytečně...fajn je i krémik z DM té jejich značky, splnil svůj účel a nebyl o nic horší než drahý Avent) 😉 😉 😉
@hankatrdlinka
je to podle toho jaké máš dítě ;) pokud budeš mít tak nenasytné jako já,tak mu budeš dávat vodu či čaj od narození ;) Stejně pokud příjdeš k dr.s tím že má dítě bolesti břicha a koliku,tak ti doporučí nejlépe fenyklový čaj (je dobrý na prdíky) Takže rozhodně bych na to nezanevřela,ale je to podle tvého uvážení ;) lépe naučit dítě na vodu či čaj,než aby jsi s tím bojovala až v létě a potom brečela,že jsi nezačala dřív 🙂 Nechat ho cucnout třeba hodku před jídlem ať si zvykne.Já taky plně kojím a dcera toho vypije i tak dost.První dcera na to nebyla naučená a potom jsem měla v létě celkem peklo s pitným režimem 🙂
@gosa22 jo taaaak, takže voda při velkých vedrech...já to zatím nechám jen na tom kojení a pak to budu řešit, těch informací je na mě nějak moc 😀
@anetaji sama jsem zvědavá, jak to všechno bude.....jak jsem psala gosa22, těch informací je na mě moc, takže bych měla asi trochu zvolnit.....
oblečení mám, plínky do začátku taky, spinkat bude mít taky kde, takže se to doladí všechno časem 😉
@hankatrdlinka přesně takže nohy nahoru a klídek 🙂 užij si mimíska v bříšku 🙂 krásný večer vám oběma 😅 😅





No to sice nebylo,ale taky dnešní doba a jiné děti ;) Trochu se to posunulo a když už to tu je,tak proč to dítěti nedopřát,stojí to pár korun ;) Vaničku osobně nepoužívám i kdy jí mám doma ani jednou jsem jí nepoužila :D Chtěla jsem si užít kontakt Dítě-matka,je to nejlepší než ho položit do vody na nějaké lehátko a chlejstnout na něj občas vodu :D Samozřejmě rozhodnutí co miminku koupíš je na tobě ;)