Kdy začít chystat výbavičku pro miminko? 🙂

hacenkaaa
2. čer 2015

Maminky, zajímá mě, jak a kdy co chystáte vy? Já jsem ve 22.týdnu a už máme pořízený koš na miminko,postýlku a komodu na mimi oblečky, zatím tedy stále nerozložené v krabici... oblečky už mám tak z poloviny pokoupené.... kdy asi tak začínáte prát a chystat vše do finále? Já si říkám, že velké praní by nám mělo stačit v srpnu 🙂

tynkaa
2. čer 2015

Já jsem v 26 . týdnu a kočárek už mám doma schovaný . Věcičky , plenky poskládané v komodě . Prát věcičky budu asi až měsíc před porodem . Jinak nám už chybí jen postýlka a máme vše 🙂

evavanda
2. čer 2015

Jsem ve 28tt, termín na konci srpna a z výbavičky nemám ještě vůbec nic 🙂 Mám vše sepsáno a vybráno, ale fyzicky nakupovat začnu až nyní. Oblečky mám dostat od kamarádky tento týden, tak ty vyperu a vyžehlím, jak je dostanu, ten další týden objednávám a kupuji nový kočárek, autosedačku, pultík s komodou a postýlku. Pak budu průběžně kupovat ostatní věci a jako první z nich věci do tašky do porodnice 🙂 Jak tak sleduji, jsem hodně pozadu a většina ostatních už výbavičku mají 🙂

prcek91
2. čer 2015

my nakupovali postupně od 13t.t. co se nám líbilo jsme koupili aby jsme toho pak ke konci neměli moc... prala jsem přes léto termín jsem měla v listopadu..a jsem za to ráda že jsem to stihla připravit sama protože od září do října jsem byla ve špitále a v říjnu jsem rodila takže do 30t.t. jsem měla vše hotový ...🙂

juldaska
2. čer 2015

Holky neblázněte.. my vše vybavili v 8. měsíci 😀

patrusa
2. čer 2015

tak ja zacinala cca v 8. mesici, driv mi to prislo zbytecne a a narovinu, co kdyby to nevyslo, tak by mi z tech veci doma hrablo. V dnesni dobe, kdy je vse dostupne bez potizi do 2 tydnu, je to v pohode. Hezke zarizovani

veronika182
2. čer 2015

Holky já mám termín až v půli listopadu, ale nachystané je vše už teď. Přes léto nebudu doma a na podzim už se mi nikde nebude chtít courat natož pak třeba žehlit s pupkem 🙂 Navíc nikdo nevíme, zda budu doma až do konce že, stát se může leccos.

bobulka_216
2. čer 2015

já začla od 20TT kupovat 🙂 jinak prát jsem začla asi od 34TT... jelikož jsme to chtěla sušit venku ... jinak jsme kupovali vše průběžně, přece jen je to i finanční záležitost... každý měsíc něco a krásně nám to vyšlo ... 🙂 teď jsem v 38TT a jen zabalím tašku do porodnice ( tu pořád odkládám) 🙂

tynkaa
2. čer 2015

Můžu se zeptat co všechno si musím vzít do porodnice ? 🙂

veronika182
2. čer 2015

@tynkaa každá porodnice by měla mít na internetu seznam 😉 u nás je to takhle:

Doklady:
občanský průkaz,
průkaz pojištěnce,
těhotenský průkaz se všemi ultrazvukovými záznamy, výsledky poševních kultivací a krevního obrazu,
prohlášení k narození dítěte (matrika),
oddací list – pokud nejste oddáni a chcete, aby se dítě jmenovalo po otci, je třeba zvláštní doklad z matriky s razítkem.
Léky, které užíváte.
Hygienické potřeby:
zubní kartáček a pasta,
mýdlo a šampon,
hřeben,
kapesníky,
ručníky,
toaletní papír,
balík vložek (nejlépe obyčejné z buničiny, silně absorbující),
mateřskou podprsenku a kloboučky do podprsenek,
kalhotky jednorázové (zdravotnické potřeby),
plovací kruh,
mast na bradavky,
košile + župan, ponožky.
Při riziku křečových žil nebo při riziku možného operačního porodu elastické punčochy (předepíše praktický lékař nebo zakoupíte sama).
Pití – nejlépe neperlivá voda, čaj – nemusí být, je k dispozici.
Přezůvky – vhodné i do sprchy (eventuelně i pro otce k porodu).
Drobné do telefonního a nápojového automatu.
Pro dítě:
separační pleny,
balík jednorázových plen,
hygienické ubrousky,
kartáček na vlásky,
mast na zadeček (lékárna).

Oblečení pro miminko si připravte podle ročního období a nechte si přivézt až před propuštěním z porodnice:

zavinovačka,
deka,
košilka,
dupačky,
přízový a pletený svetřík,
1 – 2 čepičky,
rukavičky,
bačkůrky,
alespoň 5 látkových plen.

evavanda
3. čer 2015

@tynkaa
Jak píše Verča, většina porodnic má seznam na svých internetových stránkách, kde mají uvedeno, co ti poskytnou oni a co si máš vzít sama. Kopíruji zde svůj seznam, ale mám tam opravdu všechno a až budu věci fyzicky kupovat a balit, udělám ještě nějaké škrty (chci mít co nejmenší možné tašky) 🙂

Do porodnice:

Jednu malou tašku na porodní sál,

druhou na oddělení šestinedělí,

třetí na cestu domů (tu přiveze až partner při vyzvedávání z porodnice).

Doklady:

Občanský průkaz

Průkaz pojištěnce

Těhotenský průkaz

Rodný list

Přiznání otcovství potvrzené matrikou (případně rodný list otce) – v nemocniční matrice

Prohlášení o jménu dítěte (nutný podpis obou rodičů) – v nemocniční matrice

Jméno a adresa dětského lékaře, u něhož bude miminko registrováno

Porodní plán

Doklad o zaplacení přítomnosti otce u porodu

Vypsané kontakty na další porodnici (zálohu)

Na porodní sál (taška č. 1):

Občanský průkaz

Průkaz pojištěnce

Těhotenský průkaz

1 x košile (nebo dlouhé triko, krátký a širší rukáv, rozepínání na hrudníku)

1 x župan

1 x ponožky

1 x přezůvky (gumové, s kterými lze jít i do sprchy)

1 – 2 ručníky (tmavé)

Jelení lůj

Porodnické vložky (pořídí se ve zdravotních potřebách nebo v lékárně)

Jednorázové síťované kalhotky (pořídí se ve zdravotních potřebách nebo v lékárně)

Tekutiny (neperlivá voda 0,5 l)

Jídlo (hroznový cukr, piškoty, sušenky)

Elastické punčochy (při problémech s varixy, na doporučení lékaře, při císařském řezu)

Partner:

Pohodlné oblečení a přezůvky

Peníze na poplatky

Jídlo a pití (mince do automatu)

Fotoaparát nebo mobil na fotky (nabitý)

Na oddělení šestinedělí (taška č. 2):

Oblečení:

3 x košile (nebo dlouhé triko, rozepínání na hrudníku kvůli kojení)

1 x župan (nebo rozepínací mikina)

2 x kojící podprsenka (cca o 2 velikosti větší velikost než běžná velikost podprsenky)

5 x jednorázové síťované kalhotky (pořídí se ve zdravotních potřebách nebo v lékárně)

1 x přezůvky (gumové, s kterými lze jít i do sprchy)

3 x ponožky (z toho 1 x teplé)

Hygienické potřeby + kosmetika:

2 x ručník (tmavá barva)

1 x osuška (tmavá barva)

Jednorázové vložky do podprsenky (pořídí se ve zdravotních potřebách nebo v lékárně)

3 balení poporodních vložek (pořídí se ve zdravotních potřebách nebo v lékárně)

Sáček na špinavé prádlo

Papírové kapesníky

Kuchyňské utěrky (na utření se od krve po sprchování, dají se hned vyhodit)

Vlhčené čistící ubrousky

Krém na bradavky (např. Bephanten nebo Avent)

Sprchový gel, kartáček na zuby, zubní pasta, hřeben, tělový krém, kosmetika pro běžný den, atd.

Kontaktní čočky, brýle

Ostatní:

Mobil + nabíječka

Nafukovací kruh (pro pohodlné sezení po porodu)

Knížka, časopis, hudba, něco na psaní, na zabavení…

Léky, které běžně používám (homeopatika na kojení)

Jídlo (sušenky, piškoty), pití (voda)

Pro miminko:

Oblečení z bavlny ve velikosti 56 – 62:

2 x košilka nebo bodýčko

2 x dupačky (rozepínatelné mezi nohama)

2 x čepička

2 x rukavičky (kvůli ostrým nehtíkům)

1 x svetřík nebo kabátek

2 x ponožky

Jednorázové plenky pro novorozence (cca 8 denně, vpředu výřez na pupíček)

Látkové pleny (i na otírání pusinky apod.)

Plenkové kalhotky

Jednorázové přebalovací podložky (i pod sebe do postele kvůli krvácení)

2 x osuška (tetra osuška pro novorozence)

2 x žínka (na horní a spodní část těla)

Vlhčené čistící ubrousky

Krém na zadeček a dětský olejíček

Měkký kartáček na vlasy

Rychlozavinovačka

Na cestu domů (taška č. 3):

Oblečení a boty na cestu domů pro mě

Oblečení na cestu domů pro miminko

Deka pro miminko

Taška pro převoz miminka nebo autosedačka

veronika182
3. čer 2015

@evavanda to mě dostalo, jednorázové podložky i pod sebe =D to vidím prvně

hacenkaaa
autor
3. čer 2015

@veronika182 ajo :D to jsem taky jeste nevidela.

ninive211
3. čer 2015

@evavanda Přijde mi, že v tom seznamu je zbytečně moc věcí. Máš tam 2x dva ručníky (jednou v porodní a jednou v šestinedělní tašce), já měla dva celkově, jeden normálně a jeden na "spodek", osušku pro mimčo jsem neměla vůbec žádnou, koupalo se jen jednou den před propuštěním, kdy mi to sestřička přišla ukázat a měla osušku erární (kdyby neměla, měla jsem látkové plenky). Kartáček na vlasy pro mimčo jsem taky neměla,zbytečnost (většina miminek ani nemá vlásky a i když mají, tak ty dva dny bez kartáče na vlasy opravdu vydrží 🙂 Jednorázové podložky jsem měla jen pod mimčo na přebalovák, pod sebe ne, a to jsme byla po CS, na JIP byly podložky erární a na šestinedělí jedna taky erár a jinak jsme stejně používala už síťované kalhotky a porodní vložky. 2x rukavičky, čepičky, ponožky taky zbytečný, vše stačí jednou, pokud bude standardní pobyt v nemocnici tři dny. V případě potřeby může vždycky dovézt návštěva, zbytečné balit tolik věcí dopředu.A tři balení porodních vložek taky zbytečnost (teda s sebou do porodky, stačí jeden). Podle mě celkově stačí koupit balení dvě a případně časem dokoupit, když bude třeba, však lékárny jsou všude. Já mám doma skoro celý jeden balík porodních vložek nevyužitý, a to jsem je využívala, i když už jsem měla krvácení slabší a mohla jsme použít normální vložky.

dokument
3. čer 2015

co nejdrive 😀

ninive211
3. čer 2015

@dokument Souhlasím, já první várku toho nejmenšího dětského oblečení prala víc jak tři měsíce před TP, bylo zrovna léto a teplo a já sama doma a neměla jsem co dělat. A dobře jsem udělala, za dva týdny jsem lehla se zkráceným čípkem a přísným klidovým režimem (alespoň na první dva týdny, pak už jsem to tak nedodržovala, ale stejně si nedokážu představit, že bych pak tři hodiny v kuse žehlila, jak jsem žehlila ty pidioblečky). Při nástupu na MD (6 týdnů předem) by už všechny důležité věci měly být doma (nebo u třeba u rodičů, pokud jste pověrčiví s kočárkem 😉) Nikdy nevíte, jestli náhodou nebudete rodit o něco dřív, i když to nevypadalo.

tynkaa
3. čer 2015

Šli jste do porodnice ještě před porodem domluvit si co a jak ? Můj Doktor mi řekl že tam chodit nemusím abych se nahlásila nebo tak .

daasenka85
3. čer 2015

My až v porodnici 😀 Resp.zbytek rodiny. Jenže jsem ležela 9 týdnů před porodem v nemocnici, tak byl obrovský strach... Možná až zbytečný. Ale i teď budu nakupovat až po 30. týdnu..

dokument
3. čer 2015

@ninive211 ja nemela nachystane nic, dodelaval se byt, pak zase s miminem nebyl cas, vsechno za pochodu. Mnohokrat jsem si rikala, ze jsem to neudelala a nenachystala driv, jak bych mela po starostech 🙂

metallico_mondo
3. čer 2015

U první jsem chystala všechno pomalinku polehoucku, nejdrazsi veci jsem kupovala 7 m těhu a prala v osmym. Od konce osmeho vse nachystano. Nyni peru postupne uz v sedmim a veco co chybely jsem taky objednala ted abych toho pak uz nemela moc pred porodem a rostandou doma 😀

evavanda
3. čer 2015

@veronika182
@hacenkaaa
Holky, klid, jak jsem psala, sepsala jsem všechno možné a ten seznam je "až moc" a při nakupováním si ho ještě uzpůsobím (chápej - zkrátím) 🙂

evavanda
3. čer 2015

@ninive211 Ano, souhlasím s tebou, jak jsem psala, sepsala jsem úplně všechno (dala jsem dohromady všechny možné seznamy z netu) a při nákupu budu proškrtávat 🙂 Psala jsem i věci, které ti v porodnici dají ze svého erárního. Vezmu v potaz zejména seznam věcí dle stránek porodnice.

evavanda
3. čer 2015

@ninive211 A děkuji za informace, aspoň vím, co mohu vynechat 🙂

amazonka.k
3. čer 2015

Jinak ty jednorázové podložky pod sebe jsou fakt potřebná věc, já je neměla a nárok jsme měly jen na jednu nemocniční denně a vzhledem k tomu, že z člověka teče při každém pohybu potok krve, zvláštˇ první den po porodu, musí se měnit několikrát denně, takže jsme si je musely samy chodit dokupovat...

jitavrtule
3. čer 2015

@evavanda @tynkaa taky jsem řešila seznamy a tašky a ve finále můžu říct, že jsem potřebovala tak 1/3 věcí, co jsem měla zabalenou 🙂
pokud můžu přidat pár osobních postřehů -
- porodní vložky - já v porodce během těch 4 dní fakt spotřebovala skoro 3 balíky a další necelé 3 ještě během dalších týdnů doma, teď jsem 4 týdny od porodu a už chodím jen s intimkou, takže žádně mega krvácení se nekonalo. Přesto se mi ty buničinový vložky nehorázně eklovaly a jak byla jen trochu špinavá, měnila jsem. Navíc po každém užití toalety, po sprše, po kojení...10 denně jich padlo určitě. Ale je to samozřejmě individuální a určitě není třeba všechno táhnout s sebou do porodnice, dokoupit a donést může kdokoliv hned druhý den, v některých porodkách jsou k dispozici i jako erár.
- kuchyňské utěrky - naprosto zásadní artikl, ručník jsem na spodek nepoužívala a popravdě nepoužívám doteď.
- Purelan na bradavky - nejlepší.
- oblečení pro miminko - nejideálnější a nejjednodušší na manipulaci mi přijde celopropínací overálek, ideálně se "zabudovanýma" rukavičkama (ohrnovací dvojité rukávky). Rukavičky si naše Ela dokázala sundat okamžitě, čepička mi v 30 stupních, které vládly na oddělení, přišla opravdu hodně zbytečná. Pokud budete rodit v létě a bude nad 20 stupňů, pak svetřík ani mikinku ani bodýčko pod overálek potřebovat fakt nebudete. A overálky minimálně dva s sebou a další do foroty, pokud nejste zkušené matky, tak třeba mně se to logisticky moc nedařilo vychytávat s přebalováním a nechtěně počůráno a pokadíno bylo zprvu leccos (klasika - rozbalíte dítě a ono vyčká až sundáte plenu a pak to spustí...). Velikosti berte hodně s rezervou, ve finále nejde o délku, ale hodně i o tvar a šířku. Ela má teď (v necelých 4 týdnech) pořád overálky z HMka ve velikosti 50 (dvojsety), jeden ve vel. 56 (set s čepičkou, bodýčkem a dalšíma zbytečnostma). Zbytek 56tek (dvojsetů) a 62ek je jí šíleně široký i dlouhý, vykope si nohy z nohavic a už si je neumí vrátit, takže se dokáže velice efektně svázat vlastním overálkem do kozelce a je samozřejmě nepříčetná.....kdybych byla znovu poprvé těhotná, koupila bych fakt jen pár kousků a zbytek řešila po porodu na míru dítěti. Takhle jsme měli hromadu nesedícího oblečení a první týdny jeli pořád dokola tři overálky.....
- plenky s výřezem na pupíček - za mě ouplně na ho*no. Happy Bella, což jsou myslím jediné s výřezem, jí vůbec neseděly, jsou hodně široké mezi nohama a navíc v Podolí, kde jsem rodila, se nechává dost dlouho camfrňous pupíku, který se lihuje a balí do gázy. Takže naopak bylo fajn mít plenu bez výřezu, pod kterou se ten 5cm camfrňous zastrčil. Ale záleží na "tvaru" miminka, naše malá byla žížalka, 3 kila, 49cm, Happy Belly jí sedí jakož takož teď, když má minimálně o půl kila víc.
ad kojící podprdy a košile - u mě to taky byla zbytečnost, měla jsem nadstandard a 99% času jsem pochodovala po pokoji jen v síťovaných gatích s vložkou a bavlněné podprdě. Na kojení (v porodce jsem kojila jen v leže) jsem se svlíkala z podprdy úplně, měla jsem co dělat abych zvládla manipulaci s dítětem a vlastním prsem, natož ještě s odklápěcí podprdou a nedejbože košilí. Košili jsem našpinila jednu jedinou, když přišla návštěva.
- vložky do podprdy - budete potřebovat až ve chvíli, kdy vám naběhne mlíko, což třeba u mě bylo 3.den po porodu a to je poměrně standardní načasování. Dokud je jen mlezivo, tak to z vás nijak zásadně neteče. Ten den, co dorazilo pravý mlíko, jsem nesnesla na prsou absolutně nic, akorát ledovou plínu :-P vložky jsem použila až na noc, takže 8 párů co jsem měla s sebou bylo poněkud nadbytečných. Za mě nejlepší vložky Avent (vyzkoušené mám i Johnsons´s Baby a Chicco antibakteriální), nejlepší tvarově, velikostně a tím že drží a necestují po podprdě.
- župan, fusekle atd - asi záleží na porodnici, ale třeba v Podolí byl fakt šílenej hic (rodila jsem na začátku května). Mít teplý fusekle, uhoří mi nohy.....

5969
3. čer 2015

Holky ja zacala nakupovat uz v 2 mesici 😝

evavanda
3. čer 2015

@jitavrtule Super, moc díky za rady, mám rodit v Podolí na konci srpna. Teplý ponožky a plenky s výřezem škrtám 😀

jitavrtule
3. čer 2015

@evavanda jej, tak kdyby tě ještě něco zajímalo, klidně napiš a držím palce, ať všechno probíhá hladce a bez problémů. Já byla s Podolím moc spokojená, jak co se týče porodu, tak i po (ale měla jsem nadstandard, což ten komfort po porodu dost podstatně zvýšilo - vlastní sociálky, klid, soukromí a hromada erárních věcí - vložky, košile, podložky, pleny atd atd)
Každopádně vlastní miminí oblečko 100% s sebou, mají tam erární plátěné košilky z roku koně bez zapínání a kolem nožiček se váže sukýnka z látkové plenky... mně to všechno padalo a plandalo, vlastní overálek byl o hodně jednodušší.
Naopak pokud nemáš nějaký spešl požadavky, tak netřeba tahat kosmetiku ( na mytí a mazání), na oddělení je k dispozici Johnson´s, Hipp a Weleda. Navíc v přízemí je lékárna, takže cokoliv bys potřebovala, dokoupíš.
Jo a ještě mě napadá - pokud si necháš mimčo po porodu omýt (což na novorozeneckým dělají víceméně automaticky), tak mně malou vrátili namazanou od hlavy až k patě smrdutým Hipp olejem. To jediný mě tam teda fakt naštvalo a příště budu rovnou hlásit, že nechci aby ji myli nebo pokud, tak nemazat Hippem. Ale to je zas dost subjektivní, mně prostě ten olejíček strašně smrdí. Trvalo dva dny, než malá vyčichla a začala zas vonět jako miminko...

terezapetrova
4. čer 2015

@evavanda za me zas do Podoli vlastní obleceni pro dite zbytecne a nadstandart jen pokud tam se mnou bude většinu času partner, pokud tam budeš spis sama muze to krásne urychlit po porodní chmury a i ty sestry se chovaj jaksi jinak ( hůř) k mami kam na nadstandardní. ve stylu když jste si mohly připlatit tak jistě zvládnete i mimimko samy, ale můžeš mit na sestry štěstí jasné.. 🙂

evavanda
4. čer 2015

@terezapetrova Ahoj Terko 🙂 Ok, díky za info. Já bych radši nadstandard, ale ne vždy je dostupný. O Podolí jsem slyšela, že porodní sály super, oddělení šestinedělí nic moc. Ale dokud člověk nemá vlastní zkušenost, těžko soudit. Záleží asi na tom, na jaký personál člověk konkrétně narazí, to je asi všude...

evavanda
4. čer 2015

@jitavrtule Také chci nadstandard, jen nebývá vždy k dispozici... Oblečení na miminko si vezmu, jen ne asi tolik a všechno, když mám termín na konci srpna, kdy bude zřejmě hic. Začnu to teď dávat dohromady, tak ti kdyžtak napíšu zprávu, je fajn, že je tu někdo, kdo má zkušenost s tím, co já mám ještě před sebou (jsem ze všeho vykulená) 😀